دکتر ارولوژی چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

دکتر ارولوژی چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

امروزه به دلیل پیشرفت علم پزشکی، تخصص‌های زیادی در این زمینه ایجاد شده‌اند و برای درمان هر نوع بیماری، به پزشک متخصص ارجاع داده می‌شود؛ یکی از تخصص‌های علم پزشکی، ارولوژی است. خوشبختانه، این امکان وجود دارد که در صورت بروز هر گونه مشکل، بتوانید در شهر خود به پزشک مربوطه مراجعه کرده و فرایند درمان را آغاز کنید. اگر ساکن شهر تهران هستید و به دکتر ارولوژی نیاز دارید، در ادامه این مطلب، تمامی موارد و نکات مورد نیاز در مورد دکتر ارولوژی تهران را ارائه خواهیم کرد.

چه زمانی باید به دکتر ارولوژی مراجعه کنیم؟

بسیاری از افراد هنگامی که دچار بیماری می‌شوند، نمی‌دانند که برای حل مشکل، باید به کدام متخصص مراجعه کنند. اگر هر گونه علائمی مرتبط با دستگاه تناسلی و مجاری ادراری داشتید، باید به پزشک متخصص ارولوژی مراجعه کنید؛ برای مثال، ادرار خونی، ورم کردن پروستات، درد در ناحیه مثانه و…، از علائمی هستند که باید سریعا به متخصص ارولوژی ارجاع داده شوند. علاوه بر این موارد، مشکلات مرتبط با ارگان‌های جنسی آقایان نیز توسط ارولوژیست‌ها قابل درمان هستند.

دکتر متخصص ارولوژی کیست؟

دکتر متخصص ارولوژی، پزشکی است که به درمان و جراحی بیماری‌های مرتبط با کلیه، مجاری ادراری و دستگاه تناسلی می‌پردازد. ارولوژیست‌ها، می‌توانند با شرکت در دوره‌های فلوشیپ، تخصص خود را تکمیل‌تر کرده و از علم و مهارت بیشتری برخوردار شوند.

هر شخص در هر کدام از شهرهای ایران، ممکن است به پزشک ارولوژیست نیاز پیدا کند؛ اگر به دنبال دکتر ارولوژی تهران یا هر شهر دیگری هستید، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت دکتردکتر، لیستی از بهترین فلوشیپ‌های ارولوژی را مشاهد کنید.

مهم‌ترین فلوشیپ‌های مرتبط با ارولوژی عبارت‌اند از:

 • پیوند کلیه
 • اندویورولوژی
 • سرطان‌های دستگاه ادراری – تناسلی
 • ارولوژی زنان
 • آندرولوژی
 • ارولوژی کودکان
 • ارولوژی ترمیمی

فلوشیپ‌های باتجربه زیادی در سراسر ایران حضور دارند و می‌توانید رزومه ایشان را بررسی کرده و به‌صورت اینترنتی، نوبت خود را دریافت کنید؛ برای مثال، اگر به دکتر ارولوژی تهران با فلوشیپ کودکان نیاز دارید، دکتر علیرضا سینا یکی از بهترین و ماهر‌ترین متخصصان تهران هستند؛ یا اگر به دنبال فلوشیپ اندویورولوژی هستید، دکتر مجتبی عاملی، یکی از بهترین و آگاه‌ترین متخصصان در این زمینه بوده و می‌توانید به ایشان مراجعه کنید.

علت مراجعه به دکتر متخصص ارولوژی

پزشکی که تخصص خود را در زمینه ارولوژی کسب کرده است، قطعا از اطلاعات و مهارت زیادی در رابطه با جراحی و درمان کلیه، مجاری ادراری، دستگاه تناسلی و… برخوردار است. هنگامی که بیماری شما مرتبط با این موارد باشد، بهترین شخصی که می‌تواند وظیفه درمان را بر عهده بگیرد، دکتر متخصص ارولوژی است.

اگر درمان بیماری به مهارت بالاتری نسبت به یک دکتر ارولوژیست نیاز داشته باشد، فلوشیپ‌های ارولوژی این وظیفه را بر عهده می‌گیرند؛ برای مثال، اگر نیاز باشد تا دستگاه تناسلی یک آقا مورد جراحی قرار بگیرد، فلوشیپ آندرولوژی این کار را انجام خواهد داد.

در دنیای پیشرفته امروزی، نیاز به خدمات پزشکی تخصصی، از جمله اورولوژی، بیش از پیش احساس می‌شود. از علائمی مانند ادرار خونی گرفته تا مشکلات پروستات، همگی نیازمند توجه فوری و متخصصانه هستند. در این راستا، افراد از شهرهای مختلف، از جمله تهران، به دنبال متخصصان ماهر می‌گردند. وب‌سایت دکتردکتر به عنوان یک منبع معتبر، امکان دسترسی به اطلاعات و نوبت‌دهی آنلاین دکتر اورولوژیست تهران را فراهم می‌آورد، تا شما به راحتی بتوانید بهترین مراقبت‌های پزشکی را دریافت کنید.

دکتر ارولوژی از چه روش‌های تشخیصی و درمانی استفاده می‌کند؟

متخصصان مختلف در شهرهای ایران، از جمله دکتر ارولوژی تهران، تبریز، اصفهان و…، از روش‌های مختلفی برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنند. این پزشکان علاوه بر تجویز دارو، تکنیک‌های دیگری را نیز مورد استفاده قرار داده تا بتوانند بهترین و دقیق‌ترین نتیجه‌ ممکن را کسب کنند؛ تعدادی از مهم‌ترین روش‌های تشخیص و درمان عبارت‌اند از:

نمونه برداری

نمونه برداری یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها در تمامی زمینه‌های پزشکی است؛ برای مثال، ارولوژیست‌ها با انجام بیوپسی پروستات، نمونه‌ای از بافت پروستات بیمار را برداشته و از این بافت، جهت تشخیص سرطان استفاده می‌کنند.

انجام جراحی

متخصصان ارولوژی، ممکن است برای درمان یکسری از بیماری‌ها، دست به جراحی بزنند؛ برای مثال، جهت درمان سرطان کلیه، ممکن است که به جراحی نفرکتومی نیاز باشد و همه، و یا بخشی از کلیه، از بدن بیمار خارج شود.

گاهی اوقات، ممکن است که به دلیل کمبود امکانات، شرایط انجام یکسری از جراحی‌ها در شهرستان‌‌ها وجود نداشته باشد؛ در این موقعیت، هیچ جای نگرانی نبوده و می‌توانید پس از انجام هماهنگی‌های لازم با یک دکتر ارولوژی تهران، انجام جراحی را به دست ایشان بسپارید.

روش‌های غیر جراحی

گاهی اوقات برای تشخیص یا درمان یک بیماری، تکنیک‌هایی مانند سیستوسکوپی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ این روش، هنگامی انجام می‌شود که ارولوژیست برای تشخیص بیماری، نیاز داشته باشد تا به دقت به مجاری ادراری یا مثانه نگاه کند. عملیات سیستوسکوپی، توسط وسیله‌ای به نام سیستوسکوپ انجام می‌شود که یک لوله نازک همراه با یک دوربین پیشرفته است و از طریق مجاری ادراری، به بدن بیمار وارد می‌شود.

همکاری با متخصصین دیگر

گاهی اوقات ممکن است که دکتر ارولوژی، به اطلاعات دیگری هم برای فرایند درمان نیاز داشته باشد یا این که شرایط خاص بیمار، موجب شود تا دو یا چند پزشک با تخصص‌های مختلف، به انجام درمان بپردازند؛ حتی گاهی اوقات، دیده شده است که متخصصان مختلف در شهرهای متفاوت، برای درمان بیمار با یکدیگر همکاری کرده‌اند؛ برای مثال، دکتر ارولوژی تهران، ممکن است هنگام درمان سیستم ادراری یک خانم، از یک متخصص زنان و زایمان در یزد نیز مشورت گرفته و یا بیمار را به ایشان ارجاع دهد.

بسیاری از اوقات نیز ممکن است که متخصصان ارولوژی، با متخصصان نفرولوژی همکاری کنند؛ متخصصان نفرولوژی، پزشکانی هستند که اطلاعاتی کامل درباره کلیه و بیماری‌های مرتبط با آن دارند.

دکتر ارولوژی چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

بسیاری از بیماری‌های مرتبط با کلیه، مجاری ادراری، دستگاه تناسلی و…، به این متخصصان مرتبط هستند. این که بیشتر مراجعان یک پزشک دارای چه نوعی از بیماری باشند، به عوامل زیادی وابسته است؛ برای مثال بیمارانی که با مشکل سنگ کلیه به یک ارولوژیست در شهرستانی با آب بی‌کیفیت مراجعه می‌کنند، بیشتر از مراجعانی هستند که با همین مشکل به سراغ یک دکتر ارولوژی تهران می‌روند.

تعدادی از مهم‌ترین بیماری‌هایی که توسط متخصصان ارولوژی درمان می‌شوند عبارت‌اند از:

 • عفونت‌های دستگاه ادراری
 • سنگ کلیه
 • سرطان مثانه
 • سرطان کلیه
 • سرطان پروستات
 • اختلال نعوظ در آقایان
 • ورم کردن پروستات
 • شب ادراری

پیشنهاد می‌کنیم تا قبل از مراجعه به یک متخصص، رزومه ایشان را به دقت مورد بررسی قرار دهید. بسیاری از اورولوژیست‌ها، دوره‌های مختلفی را در مورد یک بیماری به‌خصوص می‌گذرانند و طبیعتا، تخصص بیشتری در حیطه‌ آن بیماری پیدا خواهند کرد.

ارولوژی چه آزمایش‌هایی انجام می‌دهد؟

هر پزشک متخصص برای این که بتواند اطلاعاتی کافی را از بیمار به دست آورد، لازم است تا نتایج یکسری آزمایشات را در دست داشته باشد. برای کنترل شاخصه‌های کلیه و دستگاه ادرار، آزمایشات خون و ادرار از اهمیت بالایی برخوردار هستند؛ معمولا بیماری‌هایی مانند عفونت ادراری، توسط این آزمایش‌ها مشخص می‌شود.

هزینه آزمایشات در شهرهای مختلف، می‌تواند کمی متفاوت باشد اما اختلاف چندانی وجود ندارد؛ برای مثال، اگر به دکتر ارولوژی تهران مراجعه کنید و در یک آزمایشگاه تست خون بدهید، ممکن است هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید به نسبت شهرهای دیگر کمی بالاتر یا پایین‌تر باشد.

از دیگر آزمایش‌هایی که ارولوژیست‌ها از نتایج آن‌ها استفاده می‌کنند، تصویربرداری‌های مختلف پزشکی هستند. این تصویربرداری‌ها معمولا برای تشخیص بیماری‌هایی مانند سنگ کلیه، سرطان و… مورد استفاده قرار می‌گیرند و از معروف‌ترین روش‌های تصویربرداری، می‌توان به سی‌تی ‌اسکن، سونوگرافی و ام‌آر‌آی اشاره کرد.

از دیگر آزمایش‌هایی که توسط متخصصان ارولوژی انجام می‌شود، سمینوگرام نام دارد. این آزمایش بر روی مایع منی انجام گرفته و دلیل آن، سنجش قدرت اسپرم‌ها است. هنگامی که مراجعه کننده با مشکل باروری مواجه باشد، و یا عمل وازکتومی (عقیم‌سازی مردان) انجام داده باشد، اورولوژیست از نتایج این آزمایش استفاده می‌کند.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 77.5 میلیارد تومان
  انفرادی
  اکران: 07 اردیبهشت 1401
 • 42.1 میلیارد تومان
  سگ بند
  اکران: 25 اسفند 1401
 • 33 میلیارد تومان
  بخارست
  اکران: 24 آبان 1401
 • 22.2 میلیارد تومان
  پسر دلفینی
  اکران: 02 شهریور 1401
 • 22.1 میلیارد تومان
  علف زار
  اکران: 28 اردیبهشت 1401
 • 21.5 میلیارد تومان
  تی تی
  اکران: 15 تیر 1401
 • 20.5 میلیارد تومان
  ابلق
  اکران: 26 مرداد 1401
 • 19.8 میلیارد تومان
  دوزیست
  اکران: 20 مرداد 1401
 • 16.7 میلیارد تومان
  لوپتو
  اکران: 01 مهر 1401
 • 12.5 میلیارد تومان
  موقعیت مهدی
  اکران: 18 اسفند 1400