تکرار یک شکل در کورل : آموزش 0 تا 100

تکرار یک شکل در کورل : آموزش 0 تا 100
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

نرم افزار کرول یکی از کاربردی‌ترین نرم افزارهای طراحی گرافیکی است که دانشجویان و مهندسین بسیاری از آن استفاده میکنند. یکی از چالش‌هایی که هنگام طراحی با کورل معمولا افراد با آن مواجه می‎شوند تکرار یک شکل یا شی در طی مسیر باز یا بسته در فواصل مساوی است. ویژگی تکرار با استفاده از ابزار Blend tool به شما کمک می‌کند تا بتوانید هر نوع منحنی، شکل ، یا متنی را به تعداد مورد نظر و در فاصله‌های مشخص در کورل تکرار کنید و به راحتی طراحی لوگو، طراحی گرافیکی و … مد نظرتان را انجام دهید. اگر می‌خواهید در مورد نحوه تکرار یک شکل در کورل اطلاعات بیشتری کسب کنید پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه شوید.

روش‌های کپی گرفتن و تکرار اشکال در کورل

برای کپی گرفتن از اشکال در کورل روش‌های مختلفی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

روش اول

یکی از ساده‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های تکرار یک شکل در کورل استفاده از کلید + ماشین حساب کیبورد است. برای این منظور باید ابتدا شکل مد نظرتان را با ابزار pick tool انتخاب نمایید و بعد کلید + بزنید. به این ترتیب می‌توانید هر تعداد کپی که از شکل مورد نظرتان بخواهید با فشار دادن کلید + بگیرید. به عنوان مثال اگر از یک شکل چهار کپی نیاز دارید کافیست که چهار باید کلید + را فشار دهید.

روش دوم

یکی دیگر از روش‌هایی که برای تکرار یک شکل در کورل می‌توانید استفاده کنید از طریق ماوس است. در واقع باید شکل مد نظرتان را انتخاب کنید و بعد ماوس را بگیرید و در مکان جدید درگ کنید و پیش از رها کردن کلیک چپ ماوس، کلیک راست را بزنید تا شکل کپی شود.

آموزش کامل استفاده از ابزار Blend در کورل دراو

روش سوم

در این روش باید از منوی Edit دستور Duplicate استفاده کنید. کلید میانبر این دستور کلیدهای ctrl +D هستند. هنگامی که می‌خواهید برای اولین بار از این دستور استفاده کنید پنجره Duplicate offset برای شما باز می‌شود. از طریق این پنجره می‌توانید فاصله شکل اصلی را از اشکال کپی شده تعیین نمایید. در غیر اینصورت باید برای تعیین میزان فاصله میان شکل کپی و اصلی هنگامی که هیچگونه شئی در حالت انتخاب نیست از کادر متنی duplicate distance مقدار دلخواه را تغییر بدهید.

به عنوان مثال اگر بخواهیم یک مربع را با فاصله‌های یکسانی کپی کنیم باید برای رسم مربع از Rectangle استفاده کنیم. برای این منظور کلید ctrl را نگهدارید و مربع را رسم می‌کنیم. اکنون با استفاده از روش ذکر شده از مربع کپی می‌گیریم و دکمه‌های ترکیبی ctrl+D را میزنیم. به تعدادی که کپی از شکل نیاز داریم باید کلید Ctrl+D را بزنیم. با این تکنیک برنامه کورل با توجه به نسبت حرکت ما مربع‌های بعدی را نیز کپی می‌کند. با استفاده از این روش می‌توانید به راحتی آخرین شکل یا متنی را که رسم کرده‌اید در فواصل یکسان مجددا تکرار کنید.

حال اگر بخواهیم مربع‌های تودرتو را با فواصل یکسان با استفاده از این روش رسم کنیم، باید ابتدا مربع را رسم کنین و سپس از چهار طرف آن را به یک اندازه کوچک نماییم. برای کوچک کردن مربع‌ها از چهار طرف کافیست روی یک گوشه از مربع کلیک کنیم و Shift را نگه داریم و به طرف داخل درگ کنیم و پیش از رها کردن کلید چپ موس، راست کلیک کنیم تا از مربع یک کپی ایجاد شود. سپس کلید ctrl+D را بزنیم. به این ترتیب مربع‌ها با فاصله‌های یکسانی از هم کپی می‌شوند. همچنین می‌توانید مربع‌ها را از کوچک به بزرگ کپی کنیم و این کار را برعکس انجام دهیم سپس کلید ctrl+ D را بزنیم.

روش چهارم

روش دیگری که برای تکرار یک شکل در کورل می‌توانید استفاده کنید مراجعه به منوی Edit و یا کلید میانبر ctrl+R است. برای استفاده از این روش باید ابتدا از روش اول برای کپی کردن شکل استفاده کنید و بعد کلیدهای Ctrl+R را فشار دهید تا شکل در مسیر کپی اول تکرار شود.

با استفاده از این دستور می‌توانید اشکل را به نحوی کپی کنید که بعد از هر کپی فاصله شکل نسبت به فاصله اولیه کمتر شود. به این ترتیب با کلیدهای Ctrl+D می‌توانید اشکالی مثل مربع را از کوچک به بزرگ یا از بزرگ به کوچک کپی کنید. به این معنی که با انتخاب یک مربع کوچک و کپی آن فاصله بین مربع‌ها نسبت به فاصله اولیه در هر مرحله بیشتر می‌شود و برعکس.

آموزش کامل استفاده از ابزار Blend در کورل دراو

روش پنجم

در این روش از دستور clone از منوی edit استفاده می‌شود. در واقع باید ابتدا شکل را انتخاب کنید و بعد از این دستور استفاده نمایید. در این روش کپی که از شکل ایجاد می‌شود دارای تمامی خصوصیات شکل اصلی است. مهم ترین مزیت این روش آن است که هر گونه تغییری که بر روی شکل اصلی ایجاد کنید روی تمامی اشکال کپی شده نیز اعمال می‌شود.

روش ششم

این روش یکی از رایج ترین روش‌های کپی گرفتن و تکرار شکل در کورل است. به این صورت که شکل را انتخاب می‌کنیم و از منو edit گزینه copy ( ctrl+c) و بعد گزینه paste (ctrl+v) را انتخاب می‌کنیم و به راحتی اشکال کپی می‌شود.

 چگونه به کورل مسلط شویم؟

با یادگیری نرم افزار کورل دراو و آشنایی با ترفندهای مختلف کار با آن به راحتی می‌توانید پروژه‌های طراحی خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید. دوره‌های آموزشی مختلفی به صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شود که می‌توانید با شرکت در آن‌ها مهارت‌های خود را در کار با کورل افزایش دهید. یکی از بهترین و جامع‌ترین دوره‌های موجود در بازار دوره‌های ویدئویی وب سایت 24 وب لرن است که با بالاترین سطح کیفیت و با تدریس و همکاری اساتید متخصص و مجرب در این زمینه تولید و ضبط شده است. از این رو با تهیه پکیج آموزش کورل دراو ویدئویی این مجموعه به راحتی می‌توانید کورل را بیاموزید و در هر ساعتی از شبانه روز بارها آن را مشاهده کنید و به نیرویی حرفه‌ای در این زمینه تبدیل شوید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402