آیا محافظ لنز دوربین خوب است؟

محافظ لنز دوربین
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

محافظ لنز دوربین یکی از لوازم های جانبی است که خیلی از ما در مورد اهمیت استفاده از آن و اینکه تا چه اندازه می تواند برای ما کاربرد داشته باشد، مردد هستیم. در این مقاله از پلازا می خواهیم همین موضوع را بررسی کنیم که آیا این لنز ها خوب هستند یا نه!

لوازم جانبی همیشه یکی از مهمترین و اصلی ترین عناصر در کنار موبایل بوده و باید گفت که این لوازم می توانند هم گوشی ما را از آسیب ها دور نگه دارند و هم تجربه کاربری با آن را بهبود دهند و کاری کند که ما با گوشی خود راحت تر باشیم. خصوصا این روز ها که قیمت گوشی ها سر به فلک کشیده است و باید از گوشی مانند چشمان خود مراقبت کنیم. در این بین باید گفت لوازم جانبی غیر مفید و بدرد نخور که بدتر دست و پای ما را می گیرند هم کم نیستند! محافظ لنز دوربین یکی از مواردی است که ممکن است برای خیلی از کاربران در این دسته جای بگیرد، اما باید گفت کاربرد های خوبی را هم ارائه می‌کند.

در این مقاله می خواهیم به صورت موردی به سراغ Camera Lens Protector رفته و ببینیم که تا چه اندازه می توان به آن اتکا کرد و آیا هزینه کردن برای آن کاری اصولی است یا خیر. در اولین گام برای درک این موضوع باید یک تعریف کلی در مورد این قطعه ارائه دهیم و ببینیم که اصلا چیست.

فهرست مطالب

محافظ لنز دوربین چیست؟

تعریف محافظ لنز دوربین از آن تعاریفی است که شاید خیلی ها به ظرافت های آن آگاه نباشند، اما به صورت ضمنی آن را بشناسند. در خصوص اینکه این قطعه چیست باید گفت که محافظ لنز دوربین قطعه ای ساخته شده از مواد شفاف و سخت با مقاومت بالا است، که به منظور محافظت از لنز های مختلف، فیلتر کردن طول موج های مختلف و یا کاهش ببخشی از نور مورد استفاده قرار می گیرد.

محافظ لنز دوربین علاوه بر گوشی ها روی دوربین های عکاسی، تلسکوپ‌ها، دوربین های مدار بسته و خلاصه هر دستگاهی که لنز های رکورد تصویر اپتیکال داشته باشد کاربرد دارد. در بعضی از دستگاه ها مانند تلسکوپ ها این لنز ها ویژگی هایی را برای تقویت و یا کاهش نور ارائه می دهند، همینطور در برخی از دوربین های عکاسی ممکن است طول موج های خاص را از تصویر حذف کنند تا افکت های مختلف را ایجاد نمایند. بدیهی است وقتی در مورد محافظ لنز دوربین گوشی صحبت کنیم، این کارایی ها تقلیل پیدا کرده و تنها جنبه حفاظتی باقی می ماند.

محافظ لنز دوربین چیست

در این خصوص باید گفت مواد سازنده این لنز ها آنقدر مقاوم هستند که بتوانند آزمون های مختلف سختی را پشت سر بگذارند. عموما شیشه یا تلقی که بخواهد به عنوان یک محافظ لنز دوربین گوشی مورد استفاده قرار گیرد باید در تست های سختی ماس (MOHS) نمره ۹ را بدست آورد. تست های ماس در واقع آزمون هایی هستند که با اعمال فشار روی شیشه های مختلف انجام شده و نمره ای را از ۱ تا ۱۰، بر اساس سختی که شیشه مورد تست با کانی های موجود در طبیعت دارد ارائه می دهند. به طور مثال در این تست ها سختی ناخن انگشت ۲.۵، سکه مسی ۳ و همینطور صفحه خود گوشی شما سختی برابر با ۵.۵ دارد.

موارد متعددی هستند که می توانند سختی تا این اندازه را برای محافظ لنز دوربین فراهم کنند. در ادامه انواع این موارد را با هم بررسی می کنیم.

انواع محافظ لنز دوربین از نظر مواد سازنده

در بازار انواع مختلفی از محافظ های لنز دوربین موجود است که هر کدام سطوح مختلفی از حفاظت و عملکرد را ارائه می دهند. این محافظ ها به منظور حفاظت از لنزهای حساس دوربین در برابر خطوط خوردگی، گرد و غبار و سایر آسیب های ممکن طراحی شده اند. مهمترین انواعی که می توان به آنها اشاره کرد از این قرارند:

 • محافظ های Tempered Glass: این محافظ های لنز از شیشه های حرارت دیده و ضد ضربه ساخته شده اند که بسیار مقاوم در برابر خط و خش و شکستگی هستند. از نظر وضوح باید گفت که کیفیت عالی را فراهم می کنند و بر کیفیت عکس های گرفته شده با دوربین گوشی تاثیر نمی گذارند. این نوع محافظ لنز دوربین نصب آسانی دارد و می توان از عملکرد آن مطمئن بود. البته باید گفت هزینه آنها نیز کمی بالاتر از سایر لنز های دوربین می باشد.
 • محافظ های فیلمی: محافظ های فیلمی از ورق های نازک و شفاف ساخته شده اند که از مواد با کیفیت بالا مانند پلی یورتان یا PET استفاده می کنند. آنها نازک و شفاف هستند و یک لایه حفاظتی در برابر خطوط خوردگی و گرد و غبار فراهم می کنند. با این حال، محافظ های فیلمی ممکن است به اندازه محافظ های شیشه ای مقاوم نباشند و نیاز به تعویض مکرر داشته باشند. می توان این نوع از محافظ ها را در دسته موارد اقتصادی معرفی کرد.
 • محافظ های هیبریدی: این نوع محافظ لنز دوربین مزایای محافظ های شیشه ای و فیلمی را ترکیب می کنند. آنها یک لایه شیشه ی ضدخش برای مقاومت در برابر خطوط خوردگی دارند و یک لایه فیلمی برای افزودن انعطاف پذیری بیشتر. محافظ های هیبریدی تعادل خوبی بین مقاومت و قیمت تمام شده دارند.

اکنون که می دانیم محافظ لنز دوربین چیست و چطور عمل می کند نوبت به این رسیده است که با بررسی مزیت ها و معایبی که این قطعه دارد، یک ارزیابی کامل از آن ار داشته باشیم. در ابتدا به سراغ مزیت هایی این قطعه می پردازیم.

انواع محافظ لنز دوربین از نظر مواد سازنده

مزایای استفاده از محافظ لنز دوربین

استفاده از محافظ لنز دوربین به عنوان یک جزء حیاتی در دنیای عکاسی و فیلم برداری به مزایای قابل توجهی منجر می شود. همینطور باید گفت زمانی که پای گوشی در میان باشد، می تواند از یکی از گران قیمت ترین عناصر در گوشی شما، یعنی دوربین به خوبی محافظت کند. در مورد استفاده از این لنز ها مزیت های زیادی را می توان برشمرد که اگر بخواهیم مهمترین آنها را بررسی کنیم، این موارد را می بینیم:

محافظت از لنز در برابر خطوط و خش: اولین کاری که از یک محافظ لنز دوربین  انتظار می رود جلوگیری از خط و خش روی دوربین است. با توجه به اینکه دوربین گوشی های جدید عموما حالت بیرون آمده ای دارند و این برآمدگی سطح لنز ها باعث می شود که بیشتر در معرض آسیب باشند. شاید چند خط و خش زیر میلیمتر چندان مهم به نظر نرسد، اما باید گفت که حتی یک خط کوچک هم تاری شدید تصاویر و افت کیفیت دوربین را به دنبال خواهد داشت.

مقاومت در برابر گرد و غبار: محافظ لنز دوربین باعث می شوند تا گرد و غبار وارد به لنز دوربین نشده و در نتیجه تاثیر منفی بر کیفیت تصاویر کاهش یابد. این امر برای عکاسی در شرایط محیطی مختلف، از جمله در فضاهای خارج از منزل، بسیار حائز اهمیت است.

مقاومت در برابر اثرات آب و رطوبت: بخار کردن لنز هم برای دوربین های عکاسی و هم دوربین های گوشی، یکی از اتفاقاتی است که با تغییر هوا رخ می دهد. در صورتی که از یک محافظ لنز دوربین ضد آب برای این منظور استفاده نمایید می توانید با این مشکلات خداحافظی کنید.

مزایای استفاده از محافظ لنز دوربین

حفاظت در برابر اثرات ضربه: ضربه های ناگهانی به هر دلیلی یکی از اصلی ترین دلایلی هستند که باعث خرابی دوربین گوشی شده و هر چقدر هم که مراقب گوشی خود باشید، باز هم می تواند برای شما اتفاق بیفتد. در اینجا محافظ لنز دوربین می تواند حجکم یک سپر مهم را داشته باشد. این ویژگی برای جلوگیری از آسیب به لنز در اتفاقات ناگهانی بسیار مهم و حیاتی است.

کاهش تابش نور و لرزش: برخی از مدل های محافظ لنز دارای پوشش های ضد تابش و لرزش هستند که به بهبود عملکرد دوربین در شرایط نوری مختلف و در هنگام حرکت، کمک می کنند.

با توجه به این مزایا، استفاده از محافظ لنز دوربین به عنوان یک وسیله جلوگیری کننده از آسیب به لنزها و بهبود عملکرد دوربین توصیه می شود. البته در این بین معایبی نیز وجود دارد که در ادامه در مورد آنها صحبت می کنیم.

معایب استفاده از محافظ لنز دوربین

هر چند ویژگی ها و مزایای استفاده از محافظ لنز دوربین گوشی بسیار زیادند، اما باید گفت در مواردی معایبی نیز وجود دارند که می توانند خیلی از کسانی که به دنبال عکاسی حرفه ای با گوشی خود هستند و کیفیت تصاویر برای آنها اولویت بالاتری دارد را از خرید این قطعه منصرف کنند.

اگر بخواهیم فهرستی از مهمترین معایب محافظ لنز دوربین را ارائه دهیم، نتیجه به این صورت خواهد شد:

کاهش کیفیت تصاویر: برخی از محافظان لنز ممکن است به دلیل کیفیت تولید پلاستیک یا مواد استفاده شده، باعث کاهش وضوح و کیفیت تصاویر گرفته شده شوند. این امر مخصوصاً در شرایط نوری دشوار تر ممکن است مشهود باشد.

انعکاس نور: برخی از محافظان لنز ممکن است در برخورد با نور مستقیم یا زوایای خاص، نور را انعکاس دهند و تصاویر را تغییر دهند. این موضوع برای عکاسی در شرایط نوری خاص تاثیر زیادی خواهد داشت.

کاهش جزئیات یا وضوح: بعضی از محافظان لنز ممکن است باعث کاهش وضوح تصاویر شوند، به خصوص اگر از موادی با کیفیت پایین ساخته شده باشند. در تصاویری که با این محافظ لنز ها گرفته شود، تصاویر کمی تار خواهد شد.

افزایش وزن و حجم: استفاده از محافظ لنز معمولاً به افزایش وزن و حجم دوربین منجر می شود. این امر ممکن است برای خیلی از کاربران آزار دهنده باشد.

معایب استفاده از محافظ لنز دوربین

هزینه اضافی: حقیقت این است که محافظ لنز دوربینی که بتوان به آن اتکا کرد و ویژگی های خوب گفته شده را داشته باشد، گران است! البته در گوشی ها این محافظ ها چندان هم گران نیستند اما می توان در محافظ هایی که برای لنز دوربین های عکاسی استفاده می شود، بعضا محافظ های یکه از خود لنز گرانتر هستند هم پیدا کرد. بخصوص اینکه کیفیت محافظ ها بعد از مدتی افت پیدا کرده و بعضا نیاز به تعویض خواهند داشت.

حساسیت به خط و خش: برخی از محافظان لنز به دلیل استفاده از مواد نرم، حساسیت به خط و خش دارند و این ممکن است به مرور زمان باعث کاهش وضوح تصاویر شود.

به هر حال، این معایب نباید از استفاده از محافظ لنز دوربین منع کنند؛ اما مهم است که هنگام انتخاب محافظ، به مشخصات فنی و کیفیت آن دقت شود تا این مسائل حداقل ممکن باشند.

نکات مهم در استفاده از لنز برای گوشی

اگر بخواهیم یک ارزیابی کلی روی این موضوع که آیا محافظ لنز دوربین گوشی مفید است یا نه انجام دهیم، باید گفت که محافظ بسیار عالی بوده و بهتر است آن را روی گوشی خود استفاده کنید. بخصوص در صورتی که گوشی ای دارید که دوربینی خوب و گران قیمت دارد. عموما محافظ لنز برای گوشی هایی که از میان رده های متوسط بالاتر هستند توصیه می شود. برای آشنایی بهتر با این گوشی ها و هم رده های آنها می توانید سری به مقاله بهترین دوربین گوشی میان رده بزنید.

اما باید گفت در زمان انتخاب و همینطور بعد از خرید و نصب لنز روی دوربین، لازم است که نکات متعددی را در نظر بگیرید تا تجربه ای خوب از خرید خود داشته باشید. نکات زیر می تواند به شما در این امر کمک کند:

 • انتخاب محافظ با کیفیت: حتماً از یک محافظ لنز دوربین با کیفیت و با ساختار مقاوم در برابر خط و خش استفاده کنید. این موضوعی است که باید جدی گرفته شود تا انتظارات شما از لنز برآورده شود!
 • تمیزی مداوم: محافظ لنز باید به طور مداوم تمیز شود تا از انتقال لکه ها و گرد و غبار به لنز جلوگیری شود. استفاده از پد تمیز کننده و مواد مناسب برای این کار ضروری خواهد بود.
 • تعویض به موقع: اگر متوجه شدید که محافظ لنز خود خط دار یا آسیب دیده است، باید آن را با یک محافظ تازه تعویض کنید. محافظ لنز آسیب دیده ممکن است به جای حفاظت، به لنز ضربه بزند.
 • ضدآب بودن: اگر از دوربین گوشی خود در شرایط مرطوب یا بارانی استفاده می کنید، مطمئن شوید که محافظ لنز شما دارای خاصیت ضد آب است تا از نفوذ آب به دوربین جلوگیری شود.
 • اندازه مناسب: مطمئن شوید که محافظ لنز اندازه مناسبی دارد و لبه های آن به لنز دوربین چسبیده تا گرد و غبار وارد نشود.
 • آزمایش تطبیق پذیری: مطمئن شوید که محافظ لنز قابلیت تطبیق با لنزهای مختلف دوربین شما را داراست. برخی از محافظان لنز ممکن است با انواع خاصی از لنزها سازگار نباشند.
 • مراقبت در برابر خط و خش: در هنگام تمیز کردن محافظ لنز یا جلوگیری از خراشیدن، از مواد نرم و غیر خرد شونده استفاده کنید تا لنز دوربین خود را خدشه دار نکنید. هر چند این مجحافظ وظیفه دارد که از این اتفاق جلوگیری کند، ولی بهتر است خودتان هم در این امر به آن کمک کنید!
 • تاثیرگذاری پایین روی تصویر: خیلی از بهترین محافظان هم می توانند بر روی تصویر نهایی تاثیر بگذارند. بهتر است قبل از خرید نظر سایر کاربران را بررسی کرده و در مورد تاثیری که این محافظ روی تصویر دارد، پرس و جو کنید.

با رعایت این نکات، استفاده از محافظ لنز دوربین نه تنها می تواند از حفاظت لنز شما در مقابل آسیب ها کمک کند بلکه تجربه عکاسی شما را هم بهبود خواهد بخشید.

نکات مهم در استفاده از لنز برای گوشی

نتیجه گیری

محافظ لنز دوربین موضوع بحث این مقاله ما بود و در اینجا با هم دیدیم محافظ های لنز چه قطعاتی هستند، از چه جنس و متریالی ساخته شده اند، بدرد چه کاربرد های می خورند و چطور می توان بهترین محافظ را انتخاب کرد. در این خصوص باید گفت که محافظ قطعه ای است که در لنز گوشی شما را از خط و خش، ضربه و شکستگی، نور اضافی، رطوبت و خیلی از موارد حفظ کرده و در عوض معایبی مانند تاثیر روی تصویر (در بعضی موارد)، هزینه اضافی، نیاز به مراقبت و تعویض و مواردی اینچنینی را روی دست شما خواهد گذاشت. در کل می توان گفت محافظ لنز دوربین برای گوشی خوب بوده و باید از آن استفاده کرد. اگر سوالی در مورد محافظ ها داشتید و یا خواستید تجربه خود در این زمینه را با سیار کاربران در میان بگذارید، ما پذیرای نظرات شما خواهیم بود.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402