جایگزین دکمه پاور گوشی ؛ چگونه بدون این دکمه گوشی را خاموش و روشن کنیم؟

 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

عموم مردم معتقد هستند که خراب شدن دکمه پاور گوشی به این معنی است که عمر دستگاه به سر رسیده است، اما نگران نباشید. گزینه‌های زیادی برای جایگزین کردن دکمه پاور- روشن/خاموش شیائومی و یا سامسونگ وجود دارد. در ادامه همراه پلازا باشید تا نحوه جایگزین کردن کلید پاور گوشی را به شما آموزش دهیم.

واقعیت این است که گوشی‌های هوشمند امروزی بسیار حساس و آسیب‌پذیر هستند و باید در نگهداری از آنها بسیار دقت کنید. همچنین می‌توانید برای محافظت بیشتر از آنها از گارد محافظ مخصوص به خودشان استفاده کنید. اغلب ما وقتی به یک گوشی خراب فکر می‌کنیم، ناگهان یک گوشی شکسته در ذهنمان تجسم می‌شود. اما در حقیقت آسیب‌های جانبی دیگری مانند خرابی دکمه Power وجود دارند که می‌تواند دستگاه شما را خراب کند. به غیر از تعمیر، چندین راه حل به عنوان جایگزین دکمه پاور موجود است که البته انجام این روش‌ها در هر دستگاهی متفاوت است و حتی در بعضی دستگاه‌ها ممکن است کار نکند. در این مقاله ما چندین روش برای مقابله با دکمه پاور خراب را جمع آوری کرده‌ایم که شما می‌توانید یکی از موارد مناسب دستگاه خود را انتخاب کنید.

فهرست مطالب

جایگزین دکمه پاور گوشی

اگر گوشی شما هنوز روشن است، تحت هیچ شرایطی نگذارید خاموش شود. یک پاوربانک همراه خودتان داشته باشید و اگر احتیاج به ریبوت کردن هم داشتید حتما حواستان باشد که اشتباهی گزینه خاموش کردن را لمس نکنید. اگر گوشی روشن باشد، می‌توانید تا زمان تعمیر دکمه پاور، مشکل را تا حدودی حل کنید اما اگر گوشی خاموش باشد اوضاع متفاوت است. در صورتی که دکمه پاور شما به کل خراب شده باشد یا به فرض مثال دکمه کنده شده باشد، می‌توانید یک شی نازک (مانند یک خلال دندان یا یک سنجاق سر) را روی برجستگی قرار دهید. اگر دکمه کار نکرد از روش‌های زیر استفاده کنید.

روشن كردن گوشی بدون دكمه پاور

خبر بد این است که اگر گوشی شما خاموش شده و دکمه پاور هم کار نمی‌کند کار خیلی زیادی از عهده شما بر نمی‌آید. پیشتر روش‌هایی بود که در نسخه‌های قدیمی اندروید می‌توانستید گوشی را بدون دکمه پاور روشن کنید ولی دیگر اکثر این روش‌ها به دلایل امنیتی کار نمی‌کنند.

جایگزین کلید پاور گوشی / خاموش كردن گوشي بدون دكمه پاور

اگر USB debugging را از قبل فعال کرده باشید، از آن طریق می‌توانید گوشی را ریستارت کنید ولی وقتی گوشی خاموش باشد امکان روشن كردن گوشی سامسونگ بدون دكمه پاور یا دیگر گوشی‌های اندرویدی از این راه وجود ندارد. شاید در برخی وبسایت‌ها روش‌هایی برای روشن شدن گوشی با دکمه ولوم دیده باشید اما هیچکدام از آن‌ها کار نمی‌کنند. اگر گوشی شما خاموش باشد، تنها راه برای روشن کردن آن، تعمیر دکمه پاور است.

اما یک استثنا نیز وجود دارد و آن هم در صورتی است که گوشی شما از قابلیت روشن/خاموش شدن خودکار پشتیبانی کند. روشن كردن گوشی بدون دكمه پاور شیائومی و سایر گوشی‌هایی که این قابلیت را داشته باشند امکان‌پذیر است. این ویژگی علاوه بر شیائومی در گوشی‌های وان‌پلاس و هواوی هم قابل استفاده است ولی گوشی‌های سامسونگ فاقد آن هستند. برای استفاده از آن، قبل از خاموش شدن گوشی باید این ویژگی را فعال و تنظیم کرده باشید. برای انجام این کار در گوشی‌های شیائومی به تنظیمات بروید و گزینه Battery & performance را انتخاب کنید.

جایگزین دکمه پاور گوشی / جایگزین کلید پاور گوشی

در صفحه بعدی روی Battery بزنید.

جایگزین دکمه پاور گوشی / جایگزین کلید پاور گوشی

حالا گزینه Schedule power on/off را انتخاب کنید.

جایگزین دکمه پاور گوشی / جایگزین دکمه روشن خاموش

در صفحه بعدی هم می‌توانید کاری کنید که گوشی به‌صورت خودکار روشن شود و هم اینکه به‌صورت خودکار خاموش شود. همچنین می‌توانید فقط یکی از این حالت‌ها را انتخاب کنید. برای اینکه گوشی به‌صورت خودکار روشن شود، گزینه Power on time را فعال کنید. سپس می‌توانید ساعتی که می‌خواهید گوشی در آن لحظه روشن شود را مشخص کنید.

جایگزین کلید پاور گوشی / روشن كردن گوشي بدون دكمه پاور شیائومی

همچنین در بخش Repeat هم می‌توانید مشخص کنید که اینکار هر روز تکرار شود یا هر چند روز یکبار. در نهایت روی تیک بالای صفحه بزنید تا تنظیمات ذخیره شوند. حالا گوشی شیائومی شما اگر خاموش باشد در همان ساعتی که مشخص کردید روشن خواهد شد. می‌توانید از طریق گزینه Power off time ساعت خاموش شدن خودکار گوشی را نیز مشخص و کلید پاور را به‌طور کامل جایگزین کنید.

این ویژگی در گوشی‌های هواوی در مسیر Settings > Accessibility features > Scheduled power on/off قابل دسترسی است. در گوشی‌های وان‌پلاس (اندروید ۱۲) نیز در قسمت تنظیمات و از مسیر System settings > Schedule power on/off می‌توانید به این ویژگی دسترسی پیدا کنید. در نسخه‌های اندروید ۱۰ و ۱۱ این قابلیت در بخش تنظیمات و قسمت Utilities قرار گرفته است.

روشن كردن گوشی سامسونگ بدون دكمه پاور

در گوشی‌های سامسونگ قدیمی که از نسخه‌های قبلی اندروید استفاده می‌کنند، این امکان وجود دارد که گوشی را بدون دکمه پاور روشن کنید؛ با این حال این روش ممکن است در برخی از گوشی‌های سامسونگ کار نکند و وابسته به نسخه اندروید و One UI است.

در این روش باید ابتدا گوشی را خاموش کرده و سپس دکمه‌های تنظیم صدا را همزمان فشار دهید. سپس گوشی را با یک کابل به کامپیوتر متصل کنید. در صفحه باز شده گزینه کاهش صدا را فشار دهید. پس از فشار دادن این گزینه باید گوشی ریستارت شده و روشن شود.

اگر این روش کار نکرد، متاسفانه کار دیگری از دست شما بر نمی‌آید. در تنظیمات دکمه پاور گوشی سامسونگ امکان عوض کردن کاربردی دکمه وجود ندارد ولی می‌توانید با دانلود برنامه‌هایی مثل Buttons Remapper، قبل از خاموش شدن گوشی سامسونگ خود، دکمه روشن خاموش را با دکمه صدا جایگزین کنید.

اما در صورتی که از قبل این برنامه را راه‌اندازی نکرده باشید، نمی‌توانید از این روش استفاده کنید. در گوشی‌های سامسونگ تنها راه چاره، مراجعه به تعمیرکار و جایگزینی دکمه پاور است.

خاموش كردن گوشی بدون دكمه پاور ؛ ریستارت گوشی بدون دکمه پاور

خاموش كردن گوشی بدون دكمه شیائومی یا سامسونگ اما کار نسبتا ساده‌ای است. تمام گوشی‌های اندرویدی دارای قابلیت دسترسی‌پذیری هستند تا کاربرانی که دچار معلولیت فیزیکی هستند بتوانند به‌شکل راحت‌تری از گوشی استفاده کنند. با استفاده از این ویژگی می‌توانید دکمه پاور گوشی را جایگزین و بدون نیاز به آن، گوشی را خاموش کنید.

ری استارت گوشی بدون دکمه پاور نیز از طریق این قابلیت امکان‌پذیر است. اما ابتدا باید آن را فعال کنید. روش فعال کردن این ویژگی بسته به گوشی‌های مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد. ابتدا به تنظیمات بروید و گزینه Accessibility را انتخاب کنید.

جایگزین دکمه پاور گوشی / جایگزین کلید پاور گوشی

در صفحه بعدی گزینه Accessibility Menu را انتخاب کنید.

جایگزین دکمه پاور گوشی / جایگزین دکمه روشن خاموش

در پنجره بعدی کافی است گزینه Accessibility menu shortcut را فعال کنید.

جایگزین کلید پاور گوشی / خاموش كردن گوشي بدون دكمه پاور

در صفحه بعد یک پنجره پاپ‌آپ ظاهر می‌شود که از شما اجازه دسترسی کامل به گوشی را می‌خواهد، روی Allow بزنید و بعد OK را انتخاب کنید. حالا منو دسترسی‌پذیری اندروید که یک دایره با سه‌نقطه است، کنار صفحه ظاهر خواهد شد. البته در برخی گوشی‌ها این آیکون ممکن است متفاوت باشد اما در همه آن‌ها این آیکون پس از فعال کردن این قابلیت روی صفحه ظاهر می‌شود.

جایگزین کلید پاور گوشی / جایگزین دکمه پاور گوشی

جایگزین دکمه پاور- روشن/خاموش با این دکمه به این راحتی است. روی آن بزنید و گزینه Power را انتخاب کنید. سپس می‌توانید گوشی را با انتخاب این گزینه خاموش کنید. اما چگونه بدون دکمه پاور گوشی را ریستارت کنیم؟

برای ریستارت گوشی بدون دکمه پاور هم می‌توانید از همین گزینه استفاده و سپس روی Restart بزنید تا گوشی ریستارت شود.

کلام آخر

مراحل ذکر شده در بالا اگرچه کار شما را راه می‌اندازند، اما موقتی هستند و نمی‌توانند جایگزین دکمه پاور گوشی به طور دائم باشند. کار منطقی این است که گوشی خود را برای تعمیر به یک مرکز تخصصی تعمیرات گوشی ارسال کنید. این احتمال وجود دارد که گوشی شما هنوز تحت ضمانت باشد و آن را به صورت رایگان تعمیر کنند. شما چه روش‌هایی را به‌عنوان جایگزین دکمه روشن خاموش پیشنهاد می‌کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. 

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران9 دیدگاه
avatar
nima
.
04 آذر 1402، 01:34
پاسخ
0
0
حاجی دمت گرم گوشیم قاطی کرده بود فلت پاور گوشیم هم خراب شده بودهیچ جوری نمیشد گوشی را خاموش روشن کرد بااین توضیحاتت گوشیمو خاموش روشن کردم درست شد واقعا دمتون گرم
avatar
مهناز
.
03 شهریور 1401، 22:35
پاسخ
0
2
خراب شدن دکمه پاور یکی از بدترین اتفاقاتیه که برای گوشی میفته. چون دیگه نمیشه گوشی رو خاموش و روشن کرد و همش باید آدم حواسش به این باشه که گوشیش شارژش تموم نشه. من فکر کردم وقتی دکمه پاور گوشیم خراب میشه باید حتما ببرم پیش تعمیرات گوشی و درستش کنم ولی نمیدونستم میشه بدون تعمیر هم با استفاده از سایر دکمه‌ها میشه گوشی رو روشن و خاموش کرد.
avatar
.
02 شهریور 1401، 23:27
پاسخ
0
0
خیلی پیش میاد که به دلایل مختلف دکمه پاور گوشی یا همون دکمه روشن خاموش خراب میشه بدون اون هم میشه از گوشی استفاده کرد فقط نباید بذاریم گوشی خاموش بشه این بهترین راهه البته راه های دیگه هم هست اما اگه مرتب شارژش کنیم و یه پاور همراهمون باشه بهتره . با یه وسیله شبیه خلال دندون هم میشه کار دکمه پاور رو انجام داد ولی بهتره در اولین فرصت دکمه روشن خاموش تعمیر بشه تا استفاده از گوشی راحت تر باشه.
avatar
سمیه
.
01 شهریور 1401، 22:49
پاسخ
1
1
ما برای روشن و خاموش کردن گوشی معمولا از دکمه پاور استفاده میکنیم. حتی گاهی برای روشن کردن صفحه گوشی هم از این دکمه استفاده میکنیم. البته در گوشی‌های جدید، رفته رفته کاربرد این دکمه هم کمتر شده. اما سوال اصلی اینه که اگه دکمه پاور گوشی خراب بشه باید چی کار کنیم؟ آیا راهی برای خاموش کردن گوشی هست؟ اگه گوشی‌مون خاموش شد چجوری باید روشنش کنیم؟ خیلی خوب توی مقاله‌تون راه‌های جایگزین رو معرفی کردین. ممنونم از تیم خوب پلازا.
avatar
فریده ذبیحیان
.
01 شهریور 1401، 14:14
پاسخ
1
0
چرا برنامه ای که کار نمی کنه رو برای دانلود می ذارید الن از روی گوشی پاک نمی شه این کلاهبرداری ه لطفا راهکار پاک کردنش رو بگید
نمایش 4 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402