با لپ تاپ قدیمی چه کنیم؟

لپتاپ قدیمی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در این مقاله پلازا قصد داریم به طور اختصاصی به کاربرد لپتاپ قدیمی بپردازیم و ببینیم با یک لپ تاپ قدیمی می‌توان چه کار کرد. در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح خواهیم داد.

هر محصولی کارایی خود را دارد و بعد از گذشت سالیان فرسوده می‌شود و کارایی خود را از دست می‌دهد. حال این سؤال پیش می‌آید که آیا یک Laptop که قدیمی شده، دیگر کاربرد ندارد و باید به دور انداخته شود؟ در پاسخ این سؤال که می‌دانیم مسأله خیلی از افراد است می‌توان این‌گونه پاسخ داد: لزوماً هر چیز قدیمی از کار افتاده نمی‌شود مگر این‌که قطعات آن خراب شود و قابل تعمیر نباشد؛ بنابراین می‌توان وسایل قدیمی را احیا کرد و از آن‌ها نهایت استفاده را برد.

فهرست مطالب

آیا با لپ تاپ قدیمی می‌توان امور روزمره را انجام داد؟

اگر دارای یک لپتاپ قدیمی هستید و نمی‌خواهید آن را دور بیندازید، می‌توانید از نرم‌افزارهای سبک‌تر در زمانی که لپ تاپ شما با سرعت کمی کار می‌کند، استفاده کنید؛ به عنوان مثال، به جای نصب نرم‌افزارهای سنگین و پیچیده، از نسخه‌های سبک‌تر و جایگزین‌های آن‌ها استفاده کنید. با این اقدامات، می‌توانید لپ تاپ قدیمی خود را بهبود دهید و به عملکرد بهتری دست پیدا کنید. با این حال، در نظر داشته باشید که لپ تاپ‌های قدیمی محدودیت‌هایی دارند و در برخی از موارد نیاز به ارتقاء سخت‌افزاری یا تعویض آن‌ها ممکن است.

همچنین گاهی لپ تاپ‌های قدیمی به طور کلی کارایی خود را از دست داده باشند. در این صورت، پاکسازی و بهینه‌سازی سیستم عامل و برنامه‌های نصب شده می‌تواند بهبود چشمگیری را به همراه داشته باشد. از نرم‌افزارهایی مانند CCleaner و Glary Utilities برای این منظور استفاده کنید. لپ تاپ قدیمی هر چند که ممکن است در عملکرد خود محدودیت‌هایی داشته باشد، اما می‌توانید در آن از منابع مختلف استفاده کنید؛ به عنوان مثال: می‌توانید آن را به یک مرکز بازی‌های ویدیویی قدیمی تبدیل کنید. این بازی‌ها و نرم‌افزارها از دهه‌های گذشته را اجرا کنید و لذت ببرید.

لپتاپ قدیمی چه کاربردی دارد

لپتاپ قدیمی چه کاربردی دارد؟

لپ تاپ قدیمی هم‌چنان می‌تواند برای برخی کاربردها مفید باشد. در زیر چند کاربرد متداول برای لپتاپ قدیمی ذکر شده است:

 • با استفاده از مرورگر اینترنت و برنامه‌های آفیس مانند واژه‌نامه و نرم‌افزارهای اداری، می‌توانید از لپتاپ قدیمی خود برای انجام کارهای روزمره، مانند تایپ متن، ارسال ایمیل، مشاهده ویدئوها و تماشای فیلم‌ها استفاده کنید.
 • می‌توانید لپتاپ قدیمی خود را به عنوان یک دستگاه ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری اطلاعات استفاده کنید. با اتصال یک درایو جانبی، می‌توانید فایل‌ها و اطلاعات خود را در لپ تاپ قدیمی ذخیره کرده و آن را به عنوان یک نقطه پشتیبان استفاده کنید.
 • اگر به الکترونیک علاقه‌مند هستید، می‌توانید لپ تاپ قدیمی خود را برای آزمایش و تست قطعات الکترونیکی، برنامه‌نویسی میکروکنترلرها، طراحی مدارهای الکترونیکی و سایر فعالیت‌های مرتبط با الکترونیک استفاده کنید.

چطور می‌توان از لپ تاپ های قدیمی استفاده کرد؟

شاید لپ‌تاپ شما برای انجام هیچ کار و نصب برنامه‌ای، مناسب نباشد؛ اما با انجام یکسری اقدامات می‌توان از این سیستم‌ها برای کاربردهای مختلف، بهره برد. در ادامه به برخی از این کاربردها به صورت جزئی اشاره می‌کنیم.

ارتقا و بروزرسانی سخت افزار لپتاپ

برای ارتقا و بروزرسانی سخت افزار لپ‌تاپ خود، می‌توانید به چندین راهبرد اقدام کنید. در ادامه، مراحل معمولی ارتقا و بروزرسانی سخت‌افزاری لپ‌تاپ را برای شما توضیح می‌دهم:

 • ارتقاء حافظه RAM: افزایش حافظه RAM می‌تواند کارایی و سرعت لپ‌تاپ شما را بهبود بخشد. در صورتی که حافظه RAM فعلی شما کم است، می‌توانید آن را با مدلی با ظرفیت بیشتر تعویض کنید.
 • ارتقاء هارد دیسک: اگر هارد دیسک شما هنوز از نوع HDD (هارد دیسک با قطعات مکانیکی) است، می‌توانید آن را با یک SSD (هارد دیسک جامد) جایگزین کنید. SSD ها سرعت بارگذاری سیستم عامل و برنامه‌ها را افزایش می‌دهند.
 • ارتقاء پردازنده: اگر لپ‌تاپ شما از نوع قدیمی است و پردازنده آن قدرت کافی ندارد، می‌توانید آن را با مدل قوی‌تری مانند پردازنده‌های جدیدتر Intel یا AMD تعویض کنید. اما باید توجه داشته باشید که اکثر لپ‌تاپ‌ها قابلیت ارتقا پردازنده را ندارند. همچنین این کار ممکن است نیاز به تخصص و تجربه داشته باشد، بنابراین بهتر است این کار را توسط یک تعمیرکار ماهر انجام دهید.
 • ارتقای کارت گرافیک: اگر از لپ‌تاپ برای بازی‌های سنگین یا کارهای گرافیکی پرسرعت استفاده می‌کنید، ارتقاء کارت گرافیک می‌تواند کارایی شما را بهبود ببخشد. اما باید توجه داشته باشید که بسیاری از لپ‌تاپ‌ها کارت گرافیک قابل ارتقاء ندارند و این کار ممکن است محدودیت‌های سخت‌افزاری داشته باشد.
 • بروزرسانی درایورها و بایوس: بررسی و بروزرسانی درایورها و بایوس (BIOS) می‌تواند به بهبود عملکرد و سازگاری سخت‌افزاری کمک کند. معمولاً تولیدکننده‌ها بروزرسانی‌هایی را برای درایورها و بایوس لپ‌تاپ‌ها ارائه می‌دهند که می‌توانید از طریق سایت رسمی آن‌ها دانلود و نصب کنید.

قبل از هرگونه ارتقا و بروزرسانی، بهتر است تحقیقات لازم را انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که سخت‌افزار جدید با لپ‌تاپ شما سازگاری و قابلیت نصب آن وجود دارد. هم‌چنین، اگر ارتقاء سخت‌افزار به دلیل ضمانت‌نامه یا مشکلات فنی دیگر می‌باشد، بهتر است با تولیدکننده یا تعمیرکار مجاز تماس بگیرید تا راهنمایی لازم را دریافت کنید.

نصب لینوکس برای استفاده از لپتاپ های قدیمی

نصب سیستم عامل لینوکس

اگر سیستم عامل قدیمی لپ تاپ شما سرعت کار را کاهش داده است، می‌توانید سیستم عامل سبک‌تری مانند لینوکس را نصب کنید. برخی توزیع‌های لینوکس مخصوصاً برای سیستم‌های قدیمی بهینه شده‌اند و می‌توانند بهبود قابل توجهی را در سرعت و عملکرد لپ تاپ شما به ارمغان بیاورند.

نصب سیستم عامل کرومیوم و استفاده به عنوان کروم بوک

نصب سیستم عامل کرومیوم و استفاده از آن به عنوان کروم بوک برای لپتاپ‌ قدیمی می‌تواند کاربرد داشته باشد. کرومیوم یک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس می‌باشد، که توسط گوگل توسعه داده شده است و برای دستگاه‌هایی مانند کروم بوک بهینه می‌شود.

کرومیوم سبک و سریع است و برای استفاده در دستگاه‌های سخت‌افزار قدیمی مناسب خواهد بود. با نصب کرومیوم بر روی لپ تاپ قدیمی خود، شما می‌توانید به راحتی به اینترنت دسترسی پیدا کنید، ایمیل خود را بررسی، فایل‌های ذخیره شده را مدیریت و از برنامه‌های آنلاین مختلفی مانند گوگل درایو، گوگل داکس و گوگل اسلاید استفاده نمایید. به علاوه، با استفاده از کرومیوم می‌توانید از امنیت بالای آن برای حفاظت از اطلاعات شخصی و اطلاعات حساب کاربری خود بر روی لپ تاپ قدیمی خود بهره ببرید. در نهایت، مهم است که قبل از نصب کرومیوم، سازگاری سیستم عامل با سخت‌افزار لپتاپ قدیمی خود را بررسی کنید. هم‌چنین، پشتیبانی درایورهای لازم برای سخت‌افزارهای خاص مانند کارت گرافیک و وای‌فای نیز در نظر گرفته شود.

لپ‌تاپ خود را برای مواقع اضطراری نگه دارید

بنابراین ضرب‌المثل قدیمی که: «هر چیز که خوار آید، یک روز به کار آید.» لپتاپ‌ قدیمی نیز با این‌که کارایی خود را تا حد زیادی از دست داده‌، اما نمی‌توان گفت که کاملاً هم از رده خارج است و باید آن‌ را دور انداخت. بلکه همان‌طور که در بالا به چند کاربرد آن‌ اشاره شد، می‌تواند در مواردی مفید واقع شود.

لپتاپ قدیمی

در زمان‌هایی که فقط نیاز به یک سیستم ویندوز دارید و برنامه نصبی سنگینی هم در کار نیست یا در مواردی فقط می‌خواهید به عنوان آرشیو از آن استفاده نمایید، قطعاً لپتاپ‌ قدیمی کاربرد خوبی خواهد داشت. بنابراین آن‌ را نگه دارید، روزی به کارتان می‌آید.

استفاده به عنوان سیستم امنیتی نظیر دوربین‌های مداربسته

می‌توانید از یک لپتاپ قدیمی برای ساخت سیستم امنیتی مانند دوربین‌های مداربسته استفاده کنید. در واقع، با استفاده از نرم‌افزارها و ابزارهای مناسب، می‌توانید لپ تاپ خود را به یک سیستم نظارت تبدیل کنید. برای این منظور، اگر لپ تاپ شما یک وبکم داشته باشد، می‌توانید آن را به عنوان یک دوربین مداربسته مورد استفاده قرار دهید. برنامه‌هایی مانند “iSpy” و “Yawcam” رایگان هستند و امکاناتی برای استفاده از وبکم لپ تاپ به عنوان دوربین مدار بسته را فراهم می‌کنند. این نرم‌افزارها به شما اجازه می‌دهند تا ویدئوی زنده را ضبط کنید، تشخیص حرکت را فعال نمایید و هشدارهای مربوط به فعالیت‌های مشکوک را دریافت کنید.

لپتاپ قدیمی

برای استفاده از لپ تاپ به عنوان سیستم امنیتی، شما به یک نرم‌افزار مدیریت ویدئو و سیستم ضبط نیز نیاز دارید. برخی از برنامه‌های محبوب در این زمینه شامل “Blue Iris” و “ZoneMinder” هستند. این نرم‌افزارها امکان ضبط ویدئو، مدیریت دوربین‌ها، پخش ویدئو و دسترسی از راه دور را فراهم می‌کنند. هم‌چنین، برای افزایش امنیت سیستم خود، می‌توانید از ویژگی‌های امنیتی لپ تاپ مانند: رمزگذاری دیسک، رمزگذاری اطلاعات و استفاده از نرم‌افزارهای ضد ویروس و فایروال استفاده کنید. بنابراین، با استفاده از لپتاپ قدیمی و نرم‌افزارهای مناسب، می‌توانید یک سیستم امنیتی ساده را راه‌اندازی کنید. با این حال، لازم به ذکر است که امکانات و عملکرد این سیستم ممکن است نسبت به دوربین‌های مداربسته حرفه‌ای کم‌تر باشد.

اتصال به تلویزیون و استفاده به عنوان مدیا سنتر خانگی

می‌توانید لپتاپ قدیمی خود را به عنوان یک دستگاه پخش موسیقی یا فیلم استفاده کنید. ممکن است صدای بلندگوهای داخلی ضعیف باشد، اما با اتصال هدفون یا بلندگوهای خارجی، می‌توانید کیفیت صدا را بهبود بخشید.

فروش لپ تاپ

در نهایت اگر همه این کارهایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد برای لپ تاپ قدیمی شما کارایی نداشت، می‌توانید آن را به افرادی که از قطعات آن استفاده می‌کنند، بفروشید. زیرا افراد متخصص از هر سیستمی حتی اگر قدیمی هم باشد می‌توانند استفاده‌های مختلفی بکنند. در آخرین مرحله هم قطعات آن به صورت جداگانه هر کدام که سالم و قابل استفاده هستند می‌توانند به عنوان قطعات تعویضی سیستم‌های جدید استفاده شوند.

سخن نهایی

با توجه به مطالبی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، از لپ تاپ‌های قدیمی استفاده‌های زیادی می‌توان برد. باید قبل از آن‌که آن را بفروشید یا در انباری بگذارید که خاک بخورد، باید نسبت به کارایی‌هایی که در عین قدیمی بودن باز هم می‌تواند برای شما داشته باشد، آگاهی کسب کنید و از آن استفاده نمایید.

در کل، برخی از کاربردهای لپتاپ قدیمی ممکن است به دلیل محدودیت‌های سخت‌افزاری آن محدود شوند، اما هم‌چنان می‌توانید از آن برای فعالیت‌های سبک و محدود استفاده کنید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402