معرفی بهترین اپلیکیشن های ایرانی در سال ۱۴۰۲

بهترین اپلیکیشن های ایرانی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

پیدا کردن بهترین اپلیکیشن های ایرانی برای خیلی از افراد می‌تواند جذاب باشد. در این مقاله از پلازا قصد داریم در مورد بهترین برنامه‌ها و اپلیکیشن های ایرانی در سال ۱۴۰۲ صحبت کنیم و ببینیم که کاربران بیشتر به چه برنامه‌هایی علاقه داشته اند.

شاید اگر ده سال پیش به یک گوشی موبایل نگاهی می‌انداختیم، تعداد زیادی برنامه ایرانی نمی‌دیدیم، اما این روز‌ها وقتی به سراغ گوش خود برویم، می‌بینیم بیشتر برنامه‌هایی که با آنها سروکار داریم را برنامه های ایرانی تشکیل داده اند. هر چند شبکه های اجتماعی و پیام رسان های ایرانی هنوز نتوانسته اند با نمونه های خارجی خود رقابت کنند. اما در خیلی از کاربرد های دیگر این برنامه‌ها توانسته اند برتری خود را ثابت کنند و باید گفت که عملکرد ایده آل و خوبی هم داشته اند. هر چند یافتن بهترین اپلیکیشن های ایرانی در کاربرد های مختلف هنوز برای خیلی از کاربران سوال باقی مانده است.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد بهترین اپلیکیشن های ایرانی در سال ۱۴۰۲ با هم صحبت کنیم و ببینیم در سالی که گذشت، کاربران بیشتر به سمت استفاده از چه برنامه‌هایی کشیده شده اند و کدام برنامه‌ها موفق به جلب نظر کاربران شده اند. قبل از اینکه بخواهیم این برنامه‌ها را معرفی کنیم، لازم است کمی در مورد ویژگی‌هایی که این برنامه‌ها را به یک برنامه ایده ال تبدیل می‌کند صحبت کنیم.

فهرست مطالب

ویژگی های بهترین اپلیکیشن های ایرانی

وقتی عبارت بهترین اپلیکیشن های ایرانی و یا به صورت مختصرتر بهترین اپلیکیشن به گوش ما می‌رسد، عمدتا همه یاد ویژگی‌هایی یکسان می‌افتیم. همه ما می‌دانیم که برنامه ای که بخواهد این عنوان را کسب کند باید کارکرد بدون دردسر و راحتی را به ما بدهد و خوب باشد، اما این خوب بودن در چه مفاهیمی تعریف می‌شود؟ در این خصوص باید گفت ویژگی‌ها و معیار‌ها می‌تواند برای هر برنامه ای از هر دسته و زیرمجموعه ای متفاوت باشد، اما به طور کلی اگر بخواهیم به صورت فهرست وار ویژگی‌هایی که لازم است یک اپلیکیشن داشته باشد تا بتوانیم آن را در زمینه بهترین‌ها طبقه بندی کنیم ارائه دهیم، به این لیست می‌رسیم:

 • رابط کاربری ساده و کاربر پسند: هر چند کارکرد یک برنامه از ظاهر آن مهمتر است، اما رابط کاربری یک برنامه را می‌توان از مهمترین عواملی دانست که باعث می‌شود کاربران با برنامه احساس راحتی کنند و آن را بپذیرند؛
 • پشتیبانی از زبان فارسی در کلیه بخش‌ها: وقتی از بهترین اپلیکیشن های ایرانی صحبت می‌کنیم، باید انتظار داشته باشیم به خوبی با زبان فارسی کار کند و مشکلی از این بابت نداشته باشد؛
 • عملکرد پایدار و بدون اختلال: اختلال جزئی جدایی ناپذیر از اینترنت و برنامه های اینترنتی ما هستند و اگر برنامه ای بتواند خود را از آن دور نگه دارد، می‌تواند در زمره بهترین‌ها قرار بگیرد؛
 • امنیت بالا و رمزگذاری داده‌ها: حفاظت از اطلاعات کاربران و اهمیت به حریم خصوصی آنها از ویژگی‌هایی است که برای همه برنامه‌ها مهم است. برنامه‌هایی که ادعای بهترین بودن دارند باید این موضوع را به صورت ویژه تری دنبال کنند؛
 • امکان استفاده آفلاین از برخی قابلیت‌ها: ارائه ویژگی های آفلاین برای برنامه‌هایی که نیاز به اینترنت دارد می‌تواند کاربران را در زمانی که به اینترنت دسترسی ندارند هم به سمت استفاده از این برنامه بکشاند و محبوبیت خود را بالا ببرد؛
 • ارائه خدمات و محتوای متنوع و جذاب: هرچند خیلی از برنامه‌هایی که در زمره بهترین اپلیکیشن های ایرانی قرار می‌گیرند، برنامه‌هایی قدیمی و با کاربرد‌هایی ثابت هستند، اما به روز نگه داشتن این برنامه و نوع خدماتی که دارند، می‌تواند در بهبود تجربه کار کردن با آنها تاثیر بسزایی داشته باشد؛
 • سرعت بارگذاری صفحات و اجزای برنامه: این روز‌ها با بالا رفتن سرعت اینترنت، حوصله کاربران خیلی کمتر از قبل شده است و اگر قرار باشد برای استفاده از یک برنامه منتظر بمانند، به سرعت جایگزینی برای آن پیدا می‌کنند که این مشکل را نداشته باشد؛
 • ریسپانسیو بودن: قابلیت انطباق با اندازه های مختلف صفحه نمایش از ویژگی های مهم برای بهترین اپلیکیشن های ایرانی است و باید بتوانند در تمامی صفحه نمایش‌ها به خوبی و کامل به کاربر نمایش داده شوند؛
 • پشتیبانی فنی و به‌روزرسانی منظم: مطمئنا نمی‌توانیم برنامه ای که چند سال است، آپدیتی نداده است و ایرادات آن برطرف نشده است را در زمینه بهترین‌ها معرفی کنیم. تمامی این برنامه های باید برنامه‌هایی زنده و بروز باشند؛
 • ارائه قابلیت های نوآورانه و جذاب به کاربران: مطمئنا ویژگی های گفته شده را خیلی از برنامه‌ها دارند، اما برنامه‌هایی می‌توانند در صدر رده بندی‌ها قرار بگیرند که خلاقیت به خرج داده باشه و چیز جدیدی را برای کاربران ارائه کنند؛

ویژگی‌های بهترین اپلیکیشن‌های ایرانی

با معرفی این ده ویژگی می‌توان گفت، اپلیکیشن‌هایی که بتوانند تمامی این موارد را در کنار هم داشته باشند تعداد زیادی ندارند و می‌توان بهترین‌ها را به راحتی از دل آنها بیرون کشید. در ادامه با هم فهرستی از بهترین اپلیکیشن های ایرانی را ارائه خواهیم داد.

بهترین اپلیکیشن های ایرانی کدامند؟

شاید به نظر برسد حالا که ما معیار های مهم برای بهترین بودن اپلیکیشن‌ها را داریم، می‌توانیم به راحتی آنها را پیدا کنیم، اما باید گفت که به هیچ وجه اینطور نیست و هنوز هم مواردی که ما را گمراه کنند وجود دارد. در واقع نمی‌توان گفت که ارزش دو برنامه که در حوزه های کاری مختلف فعالیت دارند یکی هستند. به طور مثال ما نمی‌توانیم یک موبایل بانک که توسط یک مجموعه و سازمان بزرگ با بودجه ای سنگین ساخته شده است را با یک برنامه که از یک تیم کوچک و استارتاپی ارائه شده مقایسه کنیم.

اینجاست که اهمیت دسته بندی برای ما مشخص می‌شود. در واقع باید گفت بهترین اپلیکیشن های ایرانی در هر دسته بندی و کاربردی می‌توانند تفاوت های زیادی باهم داشته باشند. در ادامه با هم ده مورد از بهترین اپلیکیشن‌ها را برای هر یک از دسته های مختلف بررسی کرده و در کنار آنها به برنامه های هم رده ای که دارند هم اشاره می‌کنیم:

بهترین اپلیکیشن مالی و بانکی: دیجی پی

بهترین اپلیکیشن مالی و بانکی: دیجی پی

دیجی پی یک شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت، مانند خرید های اقساطی، اعطای وام های خرد، زیرساخت انتقال پول و پرداخت می‌باشد که چند سالی است خدمات آن به صورت پررنگی در سایت های اینترنتی بزرگ، مانند دیجیکالا در حال عرضه به کاربران هستند. برنامه ای که دیجی پی ارائه داده است، یک اپلیکیشن چند منظوره حرفه ای است که می‌تواند با تمامی کارت های بانکی کار کرده و مانند سایر موبایل بانک‌ها محدود به یک کارت نمی‌باشد.

دیجی پی مدعی است که اپلیکیشن آن می‌تواند شما را از تمامی برنامه های دیگر بی نیاز کرده و هر کاری که از یک موبایل بانک حرفه ای انتظار دارید را برای شما پیاده سازی کند، بعلاوه خدمات مربوط به دریافت اعتبار و استفاده از وام های آن که شرایطی بسیار انعطاف پذیر تر از بانک‌ها دارند، می‌تواند آن را به عنوان اولین گزینه در بین بهترین اپلیکیشن های ایرانی بانکی قرار دهد. البته باید گفت برنامه های دیگری که هم رده این اپلیکیشن باشند کم نبوده و از مهمترین آنها می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • اپلیکیشن آپ
 • برنامه هفت هشتاد
 • همراه کارت
 • بام بانک ملی

بهترین اپلیکیشن خرید و فروش: دیوار

بهترین اپلیکیشن خرید و فروش: دیوار

سایت و اپلیکیشن دیوار را می‌توان یکی از مراجع دریافت قیمت، بررسی کالا، خرید و فروش لوازم دست دوم و به طور خلاصه یکی از مهمترین جوامعی دانست که کاربران برای خرید و فروش کالا لازم است سری به آن بزنند. این پلتفرم که به عنوان پرمخاطب ترین و پربازدیدترین پلتفرم ایرانی مطرح می‌شود، یک اپلیکیشن خوب و کاربر پسند را هم برای راحتی کاربران ارائه داده است که می‌تواند ویژگی های مختلفی مانند چت دیوار، دسته بندی های کالا ها، بررسی پروفایل دیوار من، جستجو در بین آگهی‌ها و مواردی از این دست را هم در اختیار شما قرار دهد.

از سایر پلتفرم‌هایی که می‌تواند با عنوان بهترین اپلیکیشن های ایرانی خرید کالا مطرح کرد، باید به این موارد اشاره کرد:

 • ترب
 • دیجیکالا
 • شیپور
 • باسلام

بهترین اپلیکیشن حمل و نقل: اسنپ

بهترین اپلیکیشن حمل و نقل: اسنپ

پیدا کردن بهترین اپلیکیشن های ایرانی در بین برنامه‌هایی که برای حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند کمی تامل برانگیز و مشکل باشد. زیرا خیلی از این برنامه‌ها کار خود را به خوبی انجام داده و رقابت نیز در این حوزه بالا است. اما باید گفت اسنپ که به نوعی اولین برنامه در این زمینه نیز به حساب می‌آید، توانسته است خود را به خوبی ثابت کرده و دیگران را کنار بزند. در این مورد باید گفت ویژگی های اصلی اسنپ را تبدیل به بهترین برنامه می‌کند، این موارد هستند:

 • پوشش سراسری در بیشتر مناطق ایران؛
 • ارائه طیف وسیع خدمات حمل و نقل مثل، بار، مسافر و پیک؛
 • سوپر اپلیکیشن جامع و خدمات گسترده؛
 • ارائه پشتیبانی خوب برای سرویس ها؛

همانطور که گفتیم رقابت در این حوزه تنگاتنگ بوده و برنامه های دیگری مانند تپسی، ماکسیم و خیلی های دیگر این مدعا را دارند، اما در صورتی که سری به مقاله اسنپ یا تپسی بزنید می‌تواند با دلایل برتری اسنپ و مقایسه این دو برنامه به صورت کامل آشنا شوید.

بهترین اپلیکیشن ایرانی آموزش زبان: لرنیت

بهترین اپلیکیشن ایرانی آموزش زبان: لرنیت

یکی از پرطرفدارترین و بهترین کاربرد های موبایل، آموزش زبان است و خیلی از افراد از این برنامه‌ها در گوشی خود استفاده می‌کنند، اینکه بهترین اپلیکیشن های ایرانی در این حوزه کدامند می‌تواند برای خیلی از افراد مهم باشد. شاید شما دوست داشته باشید که زبان های مختلفی را روی گوشی خود یاد بگیرید. برای این کار طیف وسیعی از برنامه‌ها در اختیار مشا خواهد بود و می‌توانید به راحتی با موبایل خود علاوه بر آموزش زبان انگلیسی به انواع برنامه آموزش زبان کره ای، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی و… دسترسی داشته باشید.

در بین بهترین اپلیکیشن های ایرانی آموزش زبان، موردی که می‌توانید با خیال آسوده به سراغ استفاده از آن بروید، لرنیت است. این برنامه ویژگی‌ها خوب زیادی دارد که مهمترین آنها از این قار خواهند بود:

 • محتوای آموزشی منظم و درس محور؛
 • بهبود و تقویت دایره لغات، توانایی شنیدار، درک مطلب و مکالمه؛
 • ارائه تمرینات متنوع در قالب بازی؛
 • ارائه آزمون تعیین سطح؛
 • امکان مطرح کردن سوالات با اساتید؛
 • برگزاری کوییز های مختلف جهت ارزیابی کاربران؛

در کل این برنامه می‌تواند با جامعه کاربری ۵۰۰ هزار نفری خود امکانات ویژه ای را در اختیار شما قرار داده و بهترین گزینه برای استفاده به نظر می‌رسد، هر چند برنامه های دیگری مانند B-amooz، زبان شناس، واژه آموز و نصرت نیز در این حوزه عالی عمل کرده اند.

بهترین اپلیکیشن رستورانی: اسنپ فود

بهترین اپلیکیشن رستورانی: اسنپ فود

در اینجا هم یکی دیگر از برنامه های اسنپ را به عنوان بهترین داریم. اسنپ فود یکی از برنامه‌هایی است که اکنون به عنوان زیر مجموعه در سوپر اپلیکیشن اسپ ارائه می‌شود و از طریق آن می‌توانید از رستوران‌هایی که در محدوده شما قرار دارند، خرید کنید. این برنامه امکانات بسیار عالی ای را در اختیار کاربران می‌گذارد که کسانی که از اسنپ استفاده کرده باشند، با آن نیز آشنا هستند. رقبای دیگری که برای این برنامه می‌توان مثال زد این موارد هستند:

 • فودیسم
 • فیدیلیو
 • دلینو
 • اجاق
 • مامان پز

بهترین اپلیکیشن حسابداری شخصی: پارمیس همراه

بهترین اپلیکیشن حسابداری شخصی: پارمیس همراه

حساب کردن دخل و خرج یکی از کارهایی است که اپلیکیشن های موبایل می‌توانند آن را برای ما انجام دهند و باید گفت این کار را به خوبی و در نهایت سادگی انجام خواهند داد. برنامه های زیادی برای این کارها وجود دارد ولی کمتر برنامه ای مانند پارمیس همراه خواهد بود. این برنامه توسط شرکت پارمیس ارائه شده است که یک برنامه حسابداری چند منظوره و بزرگ است. در این نسخه شما می‌توانید تراکنش‌ها و درآمد خود را ثبت کرده، گزارش های سالیانه و ماهانه از آن بگیرید و هر کاری که نیاز داشته باشید تا یک برنامه حسابداری شخصی برای شما انجام دهد را از آن بخواهید.

این برنامه نیز رقبای قدرتمندی دارد که مهمترین آنها از این قرارند:

 • مدیریت مالی فانوس
 • حسابداری شخصی موج
 • مدیریت مالی دخل و خرج
 • حسابداری شخصی قیاس

بهترین اپلیکیشن کتابخوان: طاقچه

بهترین اپلیکیشن کتابخوان: طاقچه

در صورتی که به مطالعه علاقه دارید و می‌خواهید ساعت های پایانی شب را به جای چرخیدن در اینستاگرام کمی مطالعه کنید و ذهن خود را آرام کنید، یک برنامه کتابخوان که از طریق آن به بانک بزرگی از کتاب‌ها دسترسی داشته باشید، ضروری خواهد بود. در این مورد برنامه های زیادی وجود دارند اما برنامه طاقچه در این میان بهترین خواهد بود. طاقچه می‌تواند یک کتابخانه بزرگ از کتاب های رایگان و غیر رایگان را به شما ارائه دهد. شما می‌توانید از طریق این پلتفرم به کتاب های صوتی زیادی هم دسترسی داشته باشید.

از رقبای اصلی ای که طاقچه دارد می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • فیدیبو
 • کتابراه
 • نوار
 • خلاصه
 • سبکتو

بهترین برنامه خدماتی: آچاره

بهترین برنامه خدماتی: آچاره

اگر به دنبال خدماتی خاص در حوزه های تعمیرات، ساختمان، خودرو و مواردی از این دست هستید، برنامه های خدماتی می‌توانند در سریعترین زمان ممکن شما را به کارشناسان مربوطه وصل کنند. برنامه های زیادی برای این کار وجود دارند که در حال حاضر میتوان گفت آچاره بهترین برنامه ای است که در این میان وجود دارد. این برنامه در سال ۱۳۹۵ توسط فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف راه اندازی شد و اکنون به عنوان یک شرکت دانش بنیان در زمینه خدمات منزل فعالیت دارد.

برنامه آچاره می‌تواند کارهایی مانند خدمات نظافتی منزل، تعمیرات لوازم خانگی، تعمیرات ساختمان، لوله کشی، سرویس کاری، خودرو، سلامت و زیبایی و موارد زیادی از این دست را برای شما انجام دهد. نیروهایی که از طرف آچاره برای شما انتخاب می‌شوند، به صورت تایید شده و احراز هویت شده می‌باشند و همه آنها دارای گواهی عدم سوء پیشینه و عدم اعتیاد هستند. این برنامه روی انتخاب نیروهای خود وسواس زیادی را به خرج می‌دهد. سایر رقبای آچاره که هر یک می‌توانند مدعی عنوان بهترین اپلیکیشن های ایرانی در حوزه خدمات باشند، این موارد هستند:

 • خدمت از ما
 • هوم سرویز
 • استاد کار
 • سرویس کاران
 • اسپارد

بهترین اپلیکیشن ایرانی در سلامت: پذیرش 24

بهترین اپلیکیشن ایرانی در سلامت: پذیرش 24

در مورد اپلیکیشن‌ها و برنامه های سلامت باید گفت که تعداد زیادی از آنها وجود دارند که مدعی بهترین بودن هستند. اما باید در نظر داشت خدمات حوزه سلامت و پزشکی چیزی نیست که بتوانید تشخیص را به عهده نرم افزار گذاشته و یا از راه دور با یک پزشک صحبت کنید. در این مورد هم برنامه‌هایی هستند که ارتباط بین شما پزشک را تسهیل می‌کنند. یکی از مهمترین برنامه‌هایی که در این میان وجود دارد پذیرش ۲۴ است که با استفاده از آن می‌توانید از خیلی از پزشکان در شهر های مختلف وقت ویزیت بگیرید. این کار می‌تواند شما را از اتلاف وقت های چند ساعته در مطب دکتر‌ها نجات دهد.

هرچند برنامه‌هایی از این دست زیادند اما هیچ کدام از آنها نمی‌تواند پوشش سراسری پذیرش ۲۴ را برای شما فراهم کند. سایر برنامه‌هایی که می‌توانند در این حوزه سرویس بدهند از این قرارند:

 • دکتریاب
 • نوبت دات آی آر
 • دکتر تو
 • طبینجا

بهترین اپلیکیشن مذهبی: بادصبا

بهترین اپلیکیشن مذهبی: بادصبا

باد صبا یکی از قدیمی ترین برنامه های اذان گو و برنامه های مذهبی است که می‌تواند ویژگی های خیلی خوبی را برای کاربران داشته باشد. این برنامه امکانات متعددی مانند تنظیم اذان های مختلف، تنظیم ساعت اذان با توجه به اوقات شرعی و خیلی موارد دیگر دارد که می‌تواند به شما کمک کند. علاوه بر این موراد باد صبا مجهز به یک تقویم خوب و جامع است که می‌تواند شما را از دست سایر تقویم های دیگر و برنامه های جانبی هم راحت کند. همینطور این برنامه وارد حوزه‌ها و کارهای جانبی هم شده و خدمات مختلفی را به کاربران ارائه می‌کند، مهمترین این خدمات از این قرارند:

 • رزرو هتل در سراسر ایران؛
 • شرکت در مراسم خیریه و نیکوکاری؛
 • کنترل وضعیت آب و هوا؛
 • پیدا کردن قبله؛
 • ثبت نماز و روزه قضا؛

در کنار این برنامه، اذان گو‌ها و برنامه های مذهبی دیگری نیز وجود دارد که می‌توانند عنوان بهترین اپلیکیشن های ایرانی در حوزه فرهنگی مذهبی را کسب کنند که از موارد مهم آنها میتوان به اپلیکیشن های وصال، اذانگوی طلوع، العادیات و رضوان اشاره کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله با هم به بررسی بهترین اپلیکیشن های ایرانی پرداختیم و دیدیم که در زمینه های مختلف چه برنامه‌هایی وجود دارند که می‌توانند به عنوان بهترین شناخته شده و به کاربران سرویس دهی کنند. در این خصوص در ۱۰ حوزه مختلف بهترین برنامه را بررسی کرده و سایر رقبا را نیز ارائه دادیم. به طور خلاصه میتوان گفت، دیجی پی، دیوار، اسنپ، لرنیت، حسابداری پارمیس، طاقچه آچاره، پذیرش ۲۴ و بادصبا مواردی هستند که می‌توانند این عنوان را کسب کنند. در صورتی که شما هم برنامه ای را می‌شناسید که جای آن در لیست ارائه شده خالی استف خوشحال می‌شویم آن را با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402