جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت؛ چرا اینترنت زود تموم میشه؟

اتمام حجم اینترنت ایرانسل
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

برای جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت چندین راهکار مختلف وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید البته به‌استثنا کد ها. در ادامه با پلازا همراه باشید تا به علت زود تمام شدن حجم دیتا همراه اول و ایرانسل بپردازیم.

با وجود ویژگی‌های مختلفی که امروزه روی گوشی‌های اندرویدی وجود دارد، تعجبی ندارد که زود تموم شدن بسته اینترنت نیز اتفاق بیفتد؛ هرچند همه ما از این اتفاق بسیار شاکی هستیم و این سوال پیش می‌آید که چرا اینقدر اینترنتمان زود تمام شده است. اگر از بی‌عدالتی و کم‌فروشی برخی از شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت همراه چشم پوشی کنیم، دلایلی وجود دارد که باعث می‌شود اینترنتمان زود مصرف شود. در ادامه علت تمام شدن سریع حجم اینترنت و روش‌های جلوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت از آن را بررسی کرده‌ایم.

فهرست مطالب

روش های جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت

علت زود تمام شدن بسته اینترنت ایرانسل یا همراه اول در اکثر مواقع استفاده نادرست از دیتا سیم‌کارت است. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید تا حد زیادی مصرف اینترنت خود را مدیریت کنید.

1. حالت مصرف بهینه دیتا را فعال کنید

در گوشی‌های اندروید و iOS یک حالت جداگانه برای کاهش مصرف دیتا وجود دارد که با فعال کردن آن، میزان مصرف دیتا برنامه‌ها در پس‌زمینه محدود خواهد شد. این حالت می‌تواند کمک بزرگی به کاهش مصرف اینترنت شما کند. برای فعال کردن این قابلیت در آیفون باید مراحل زیر را طی کنید. البته این حالت از iOS 13 به بعد به آیفون افزوده شده و ممکن است در همه مدل‌ها وجود نداشته باشد.

روش دیگر این است که از تنظیمات به قسمت تنظیمات دیتا سیم کارت (Cellular یا Mobile Data) بروید و روی گزینه Cellular Data Options یا Mobile Data Options کلیک کنید. در صفحه بعدی روی Data Mode بزنید.

جلوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت ایرانسل

حالا گزینه Low Data Mode را انتخاب کنید. این گزینه بروزرسانی خودکار و همچنین مصرف دیتا در پس‌زمینه را متوقف خواهد کرد.

چیکار کنم اینترنتم زود تموم نشه

در اندروید اما مراحل متفاوت است. در گوشی‌های سامسونگ باید از تنظیمات به Connections بروید و Data usage را انتخاب کنید.

کد جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت

در صفحه بعدی روی Data saver بزنید و آن را فعال کنید.

کد جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت

2. برای مصرف دیتا خود سقف تعیین کنید؛چیکار کنم اینترنتم زود تموم نشه؟

iOS امکان تعیین سقف را ندارد و در عوض می‌توانید از یک برنامه جایگزین مثل اپلیکیشن My Data Manager استفاده کنید. این برنامه علاوه بر ردیابی میزان مصرف، در صورتی که مصرف شما از حد مشخص شده فراتر رود، به شما هشدار خواهد داد.

در اندروید اما علاوه بر امکان مشاهده حجم مصرفی هر برنامه، امکان تعیین سقف هم وجود دارد. در صورتی که مصرف شما از سقفی که مشخص کرده‌اید فراتر رود گوشی اینترنت سیم‌کارت را قطع خواهد کرد.

برای فعال کردن این قابلیت در گوشی‌های سامسونگ، از تنظیمات به Connections بروید و Data usage را انتخاب کنید. سپس روی Billing cycle and data warning بزنید.

کاهش مصرف اینترنت گوشی

حالا از قسمت Data limit، حداکثر دیتایی که می‌خواهید در یک ماه مصرف کنید را وارد کنید.

علت زود تمام شدن حجم اینترنت 4g

در گوشی‌های شیائومی اما باید به Security بروید و روی آیکون تنظیمات کلیک کنید.

کاهش مصرف اینترنت گوشی

در صفحه بعدی گزینه Data usage را انتخاب کنید. سپس روی Data plan بزنید و در نهایت از قسمت Monthly data limit، حداکثر حجم مدنظرتان را وارد کنید.

کاهش مصرف اینترنت گوشی

3. استفاده از شبکه‌های اجتماعی را محدود کنید؛ علت زود تمام شدن بسته اینترنت وای فای

استفاده از رسانه‌های اجتماعی سرعت و کارهایی که به صورت آنلاین انجام می‌دهید، به سرعت مصرف اینترنت شما بستگی زیادی دارد. استفاده از برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی، به ویژه آن‌هایی که عکس‌های با کیفیت و فیلم‌های با وضوح بالا را نمایش می‌دهند، مانند اینستاگرام، یوتیوب، تلگرام، توییتر، واتساپ، فیسبوک و پینترست.

می‌توانید تصور کنید که روزانه با چه تعداد فیلم و عکس مواجه می‌شوید و از چه مقدار داده برای این برنامه‌ها استفاده می‌کنید. خوشبختانه، شما می‌توانید مدت زمانی را که برای برنامه‎ ها صرف می‌کنید را تنظیم و میزان استفاده از داده‌ها را محدود کنید. برای اطلاع از روش‌های کاهش مصرف اینستاگرام می‌توانید به “چگونه مصرف اینترنت اینستاگرام را کاهش دهیم؟” و برای اطلاع از نحوه مدیریت مصرف واتساپ نیز به “روش‌های کاهش مصرف اینترنت واتساپ” مراجعه کنید.

4. دسترسی برنامه‌ها در پس زمینه به دیتا را محدود کنید

داده‌های پس زمینه برای زمانی است که از برنامه استفاده نمی‌شود، اما در پس زمینه اجرا می‌شود. به طور معمول، برنامه‌ها از داده‌های پس زمینه برای اعلام کردن اعلان‌ها و پیام‌ها، پخش خودکار فیلم‌ها، همگام سازی، پیدا کردن و نصب به روزرسانی‌ها، به علاوه بارگذاری عکس‌ها، اسناد و فیلم‌ها در ابر یا درایو استفاده می‌کنند.

با این حال، اکثر برنامه‌ها همیشه به داده‌های پس زمینه نیاز ندارند؛ بنابراین برای جلوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت ایرانسل یا همراه اول، می‌توانید داده‌های پس زمینه را محدود کنید. به این معنی که باید برخی از اعلان‌ها و به روز رسانی‌های مهم مانند ایمیل‌های کاری را از دست بدهید، اما از ذخیره مقدار قابل توجهی از داده‌ها سود ببرید.

مشاهده حجم مصرفی می‌تواند به‌شما در مدیریت مصرف کند. برای مشاهده حجم مصرفی در iOS، ابتدا به تنظیمات بروید و Cellular را انتخاب کنید. در صفحه بعدی و از بخش Cellular data که در پایین صفحه است می‌توانید حجم مصرفی گوشی و برنامه‌ها را به‌صورت جداگانه مشاهده کنید:

علت زود تمام شدن بسته اینترنت مودم

می‌توانید با غیرفعال کردن گزینه روبه‌روی هر برنامه، دسترسی آن برنامه را به اینترنت سیم‌کارت قطع کنید. همچنین با مراجعه به تنظیمات و بخش General و انتخاب Background App Refresh می‌توانید گزینه مربوط به آن را روی Wi-Fi قرار دهید تا برنامه‌ها تنها در صورت اتصال به وای‌فای، در پس‌زمینه به اینترنت دسترسی داشته باشند.

چیکار کنم نتم زود تموم نشه

برای مشاهده میزان مصرف هر برنامه در اندروید، باید در گوشی‌های سامسونگ به تنظیمات بروید و پس از انتخاب Connections روی Data usage بزنید. در صفحه بعدی Mobile data usage را انتخاب کنید.

چیکار کنم اینترنتم زود تموم نشه

از این قسمت می‌توانید میزان مصرف هر برنامه در طول یک ماه گذشته را مشاهده کنید:

بهینه کردن مصرف اینترنت گوشی

با انتخاب هر برنامه می‌توانید دسترسی آن برنامه به دیتا را در پس‌زمینه، با غیرفعال کردن Allow background data usage محدود کنید.

اما در گوشی‌های شیائومی باید به برنامه Security بروید و Data Usage را انتخاب کنید.

کاهش مصرف اینترنت گوشی شیائومی

در صفحه بعدی برای مشاهده میزان مصرف هر برنامه روی Data usage stats بزنید و برای محدود کردن مصرف دیتا هم گزینه Restrict data usage را انتخاب کنید.

جلوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت ایرانسل

5. تنظیمات مرورگر | روش های جلوگیری از اتمام حجم اینترنت

امروزه اکثر وب سایت‌ها از تصاویر و فیلم‌هایی با سایز بزرگ برای بهینه سازی سایت خود استفاده می‌کنند، این موضوع می‌تواند علت تمام شدن سریع حجم اینترنت باشد. بنابراین، هنگامی که از مرورگرهای وب با نرخ مصرف بالای داده‌ها استفاده می‌کنید، انتظار داشته باشید که مصرف داده‌های شما افزایش یابد.

علاوه بر این، برخی مرورگرها مثل کروم دارای گزینه‌ای برای فشرده‌سازی وبسایت‌ها پیش از بارگذاری آن‌ها هستند که می‌تواند به‌شما در کاهش مصرف دیتا کمک کند. همچنین مرورگرهایی مثل مرورگر Opera Mini هم در اصل به گونه‌ای طراحی شدند که مصرف دیتا کمتری نسبت به مرورگرهای معمولی داشته باشند.

6. به‌روزرسانی خودکار برنامه‌ها؛ علت زود تمام شدن بسته اینترنت سیمکارت

بزرگترین دلیل مصرف زیاد اینترنت در گوشی، برنامه‌هایی هستند که به طور خودکار به روز رسانی می‌شوند. به‌خصوص اگر برنامه‌های زیادی نصب کرده‌اید. مطمئن شوید گوگل پلی یا اپ‌استور روی به‌روزرسانی خودکار برنامه‌ها تنظیم نباشد. در گوگل‌پلی ابتدا روی تصویر پروفایل خود بزنید و بعد Settings را انتخاب کنید. App download preference را روی Over Wi-Fi only قرار دهید و Auto-update apps را هم روی Don’t auto-update بگذارید.

علت زود تمام شدن بسته اینترنت وای فای

برای اینکار گوگل پلی و منوی بالا سمت چپ را باز کنید. به بخش تنظیمات (Settings) بروید. تنظیمات «برنامه‌های به روز رسانی خودکار» را روی حالت «به روز رسانی نکردن خودکار برنامه‌ها» (Do not auto-update apps) یا حالت «به روز رسانی خودکار در صورت اتصال به وای فای» (Auto-update apps over Wi-Fi only) قرار دهید.

در iOS اما به تنظیمات بروید و App Store را انتخاب کنید.

جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت

ابتدا گزینه App Updates را خاموش کنید و سپس مطمئن شوید گزینه Automatic Downloads در قسمت Cellular data نیز غیرفعال است.

7. کاهش تماس تصویری و صوتی

ما قبلا بهترین اپلیکیشن‌های تماس تصویری را معرفی کرده‌ایم. اما لازم است بدانید که برقراری تماس تصویری یا صوتی با برنامه‌هایی نظیر واتساپ، اسکایپ و غیره حجم اینترنت زیادی را مصرف می‌کند. اگر عادت دارید با استفاده از این برنامه‌ها تماس تصویری یا حتی تماس صوتی برقرار کنید، توجه کنید که استفاده مداوم از آن‌ها علاوه بر مصرف زیاد باتری گوشی، باعث اتمام حجم اینترنت می‌شود.

8. ویروس‌ها و پاپ آپ‌ها

شاید این مورد خیلی به چشم نیاید، اما بدانید که یکی از دلایل اصلی اتمام حجم اینترنت ویروس‌ها و بدافزارهای روی گوشی هستند. این ویروس‌ها در صورت وجود اینترنت، سریع خود را آپدیت می‌کنند و اطلاعات گوشی را به سرورها می‌فرستند و همین موضوع علاوه بر دسترسی به اطلاعات شخصیتان، باعث مصرف مقدار زیادی از اینترنت گوشی می‌شود. بهترین راه حل برای این مشکل این است که گوشی را به طور مداوم با ویروس کش‌های معتبر اسکن کنید.

9. استفاده از بازی های آنلاین؛ علت زود تمام شدن بسته اینترنت مودم

علت تمام شدن سریع بسته اینترنت

بازی‌های آنلاینی مثل Clash of Clans و War Craft که بین ایرانیان محبوب هم هستند، حجم زیادی از اینترنت را مصرف می‌کنند و با توجه به روند طولانی بازی و اتصال طولانی مدت به اینترنت، می‌توان گفت دلیل اصلی اتمام حجم اینترنت گوشیتان این مورد می‌تواند باشد. اگر می‌خواهید مقدار اینترنت کمتری مصرف کنید و طبیعتا پول بیشتری ذخیره سازید، کمتر بازی کنید؛ به همین راحتی!

10. خاموش کردن سوییچ خودکار به دیتا سیم کارت

در اندروید و iOS قابلیتی وجود دارد که در صورتی که به وای‌فای متصل باشید و اختلالی در سیگنال بوجود بیاید یا سیگنال را از دست بدهید، گوشی به‌صورت خودکار دیتا سیم کارت را فعال می‌کند. در صورتی که حواستان نباشد می‌توانید حجم قابل توجهی از دیتا را در این حالت از دست بدهید.

برای خاموش کردن این ویژگی در آیفون، باید به تنظیمات رفته و روی Cellular یا Mobile Service و گزینه Wi-Fi Assist را خاموش کنید.

چیکار کنم نتم زود تموم نشه

در گوشی‌های سامسونگ باید به تنظیمات رفته و سپس Connections و بعد Wi-Fi را انتخاب کنید. در صفحه باز شده، ابتدا مطمئن شوید که وای‌فای روشن است. سپس روی سه‌نقطه بالای سمت راست زده و Inteligent Wi-Fi را انتخاب کنید.

کد جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت

در صفحه باز شده باید گزینه Switch to mobile data را غیر فعال کنید.

کد جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت

برای غیر فعال کردن این قابلیت در گوشی‌های شیائومی، باید از تنظیمات به وای‌فای بروید و پس از روشن کردن گزینه مربوط به وای‌فای، روی Wi-Fi assistant بزنید.

چیکار کنم نتم زود تموم نشه

در صفحه بعدی گزینه Smart network acceleration را انتخاب کنید.

چیکار کنم نتم زود تموم نشه

حالا Use mobile data to boost speed را غیر فعال کنید.

کد جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت همراه اول و ایرانسل

مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم از اصلی‌ترین دلایل و روش‌های جلوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت ایرانسل یا همراه اول هستند. اما ممکن است در برخی منابع به موضوعاتی مثل کد جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت همراه اول یا ایرانسل برخورده باشید. در حقیقت هیچ کد برای جلوگیری از زود تمام شدن حجم یا مدیریت مصرف اینترنت همراه اول و ایرانسل وجود ندارد. کدهای USSD از اساس ارتباطی به اینترنت ندارند و استفاده از آن‌ها نیز تاثیری روی میزان مصرف شما نخواهد گذاشت.

سوالات متداول

چرا اینترنتم زود تموم میشه ؟

زود تموم شدن بسته اینترنت دلایل مختلفی مثل استفاده زیاد از شبکه‌های اجتماعی، داده‌های پس زمینه، آپدیت خودکار برنامه‌ها، استفاده از اینترنت 4G و استفاده زیاد از مرورگرها دارد.

علت زود تمام شدن حجم اینترنت 4G چیست؟

شبکه‌های 4G دارای ظرفیت بیشتر، کیفیت بهتر و سرعت بهتر هستند. این به آن معنا است که می‌توانید محتوای باکیفیت بیشتری را برای مدت طولانی و بدون وقفه پخش، بارگیری و مشاهده کنید. بنابراین، در نهایت همان مقدار دیتا را مصرف می‌کنید، اما در مدت زمان کوتاه تری.

چیکار کنم نتم زود تموم نشه؟

به WiFi متصل شوید. از شبکه‌های اجتماعی کمتر استفاده کنید. مقدار داده مصرفی خود را چک کنید و برای آن محدودیت قرار دهید. به روز رسانی خودکار را غیرفعال کنید. از تماس تصویری کمتر استفاده کنید.

چرا اینترنت ایرانسل زود تموم میشه ؟

بازی‌های آنلاین، حجم زیادی از اینترنت ایرانسل شما را مصرف می‌کند.

کد جلوگیری از زود تمام شدن حجم اینترنت همراه اول و ایرانسل چیست؟

هیچ کدی برای جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت گوشی وجود ندارد. کدهایی که برای انجام این کار معرفی می‌شوند نیز تاثیری در مصرف نت شما نمی‌گذارند.

چرا گوشی من اینترنت زیاد مصرف میکند ؟

ممکن است شما به حجم مصرفی اینترنت خود دقت نکنید. راه حل آن، این است که هر از گاهی حجم مصرف شده اینترنت را در تنظیمات خود بررسی کنید و برای آن محدودیت قائل شوید.

چرا نتم زود تموم میشه ؟

یکی از دلایل اصلی اتمام حجم اینترنت ویروس‌ها و بدافزارهای رو گوشی هستند.

جمع بندی

در این مقاله به دلایل و روش های جلوگیری از تمام شدن حجم اینترنت پرداختیم. اگر تمامی روش‌های بالا را امتحان کردید و هنوز فکر می‌کنید اینترنتتان زود تمام می‌شود، شاید اینترنتتان هک شده و کسی با هات اسپات به اینترنت گوشیتان وصل شده باشد. امیدواریم فهرست بالا توانسته باشد به شما کمک کند. اگر راه‌های دیگری برای کمتر مصرف کردن اینترنت می‌شناسید، با ما و بقیه کاربران پلازا به اشتراک بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران5 دیدگاه
avatar
زینب نصیری
.
26 مرداد 1402، 13:56
پاسخ
0
3
سلام وقتتون بخیر ببخشید بنده امروز صبح یه بسته اینترنتی 30روزه 1گیگ ولی متأسفانه در عرض دو ساعت تخلیه شد من فقط نیم ساعت استفاده کردم تا حالا این مشکل پیش نیومده بود نمیدونم چیکار میشه یه راهنمایی کنید
avatar
مهدی
.
04 مرداد 1402، 22:00
پاسخ
0
7
یه مدت که بسته اینترنتی همراه اول میگرفتم و استفاده میکردم خیلی زود تموم میشد مثلا بسته 10 گیگابایتی میخریدم بعد از مدت کمی زود تموم میشد توی data usage گوشی هم که نگاه میکردم میزان مصرف اینترنتم توی اون مدت به 8 گیگ هم نمیرسید :) تازه این جریان مال بعد از افزایش قیمت بسته های اینترنتی اتفاق افتاد نه فقط برای من بلکه برای خیلیای دیگه هم رخ داد...
avatar
ریحانه خلیلی
.
16 شهریور 1401، 22:16
پاسخ
3
10
سلام من اینترنت م زود تمام میشه چیکار کنم که تمام نشه ۷ گیگ ریختم سر ۵ روز امده نتم پایین شده ۱ گیگ تمام برنامه هام رو پاک کردم خط سیم کارت عوض کردم نشده که نشده لطفا کمکم کنید به خدا دیگه نمی تونم بسته بریزم یک ساله ریختم سر یکماه تمام شد خدا خیرتون بده اگر بگین
avatar
.
01 شهریور 1401، 15:59
پاسخ
2
7
ببخشید ها ولی من اینترنتمو ۵ روز گرفتم ۹ گیگ بود ولی الان ۲ گیگ مونده خیلی خیلی زود تموم میشه تورو خدا بگین مشکل چیه میتونه مشکل از سیم کارتم باشه
avatar
Mobena
.
01 شهریور 1401، 15:51
پاسخ
4
12
ببخشید ها ولی من اینترنتمو ۵ روز گرفتم ۹ گیگ بود ولی الان ۲ گیگ مونده خیلی خیلی زود تموم میشه تورو خدا بگین مشکل چیه میتونه مشکل از سیم کارتم باشه
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402