معرفی بازیگران دهه هشتادی ایرانی، استعدادهایی نوظهور در سینما ایران

بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

چند نفر از بازیگران دهه هشتادی در سینما و رسانه ایران را می‌شناسید؟ رفته‌رفته بازیگران بر حسب تجربه و سن خود نقش‌های جدید تقبل می‌کنند و بازیگران جوان و نوجوان به فراخور سن خود نقش‌های جدید می‌پذیرند. در مقاله پیش‌رو با معرفی بازیگران نوجوان ایرانی همراه شما هستیم.

کودکان و نوجوانان در اکثر آثار سینمایی و تلویزیونی اغلب در حد اکسسوار صحنه و دکور استفاده می‌شوند و آنچنان تاثیری در پیشرفت قصه و درام ندارند. همین که یک کودک یا نوجوان در جلوی دوربین پرسه بزند و هرازگاهی چند کلمه صحبت کند، برای بسیاری از کارگردانان کفایت می‌کند. گاهی اوقات سازندگان فیلم و سریال حتی بی‌خیال کودک و نوجوان در اثرشان می‌شوند؛ چون هدایت بازیگران کودک کار هرکسی نیست!

در ادامه به معرفی تعدادی از بازیگران نوجوان دهه 80 سینما و تلویزیون ایرانی پرداخته‌ایم. باید دید از بین این بازیگران دهه هشتادی کدامیک می‌تواند در سال‌های آتی به ستارگان سینما و تلویزیون ایران تبدیل شوند و کدامیک همچون برخی بازیگران کودک آثار قدیمی، فراموش و ناپدید می‌شوند. همراه پلازا باشید.

فهرست مطالب:

معرفی بازیگران دهه هشتادی ایرانی سینما و تلویزیون

این روزها با استفاده بیشتر کارگردانان و سینماگران، حضور بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80 در آثار سینمایی و تلویزیونی افزایش یافته است و حتی برخی از هنرپیشه های 18 ساله ایرانی به ستاره تبدیل شده‌اند. در ادامه با مطرح‌ترین بازیگران نوجوان دهه 80 ایران آشنا شوید.

1. مهدی قربانی ؛ از بازیگران دهه هشتادی ایرانی

مهدی قربانی / بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80 / بازیگران با استعداد متولد دهه هشتاد

 • متولد: 3 آبان 1381 (21 ساله)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: فیلم ابد و یک روز
 • چه کسی او را کشف کرده است؟ سعید روستایی در کنار معرفی خود به عنوان یک نابغه در عرصه سینما، در فیلم «ابد و یک روز» مهدی قربانی را هم به عنوان یک بازیگر بسیار بااستعداد به سینمای ایران معرفی کرد.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: فیلم‌های «ابد و یک روز»، «بیست و یک روز بعد» و «تنگه ابوقریب»

مهدی قربانی در فیلم «ابد و یک روز» در یک نقش محوری و مهم ایفای نقش کرد و کیست که نداند شاید آرزوی هر بازیگری حضور در این فیلم بوده است. «ابد و یک روز» از همه لحاظ درخشان بود و مهدی قربانی هم با وجود اولین فعالیت حرفه‌ای، در کنار بزرگان جوری درخشید که بلافاصله مسیر زندگی‌اش تغییر کرد. او در طول چند سال اخیر پس از «ابد و یک روز» کاملا مسیر کاری علی شادمان را در پیش گرفته است و در کنار کار با کارگردانان بزرگ، حضوری مستمر و موفق در تئاتر هم داشته است تا بتوانیم او را با قوت و قدرت یکی از بازیگران دهه هشتادی ایرانی و یکی از آینده‌داران این حوزه معرفی کنیم.

قربانی از بازیگران دهه هشتادی ایرانی، علاوه بر «ابد و یک روز»، در فیلم‌های موفقی چون «بیست و یک روز بعد»، «تنگه ابوقریب» و «روز صفر» هم حضور داشته است که در اواخر سال 1400 اکران شد. مهدی قربانی برای بازی در فیلم «بیست و یک روز بعد» جایزه بهترین بازیگر نوجوان را از سه جشنواره معتبر داخلی دریافت کرد. این بازیگر در سریال «خاتون» نیز در نقش فرهاد ظاهر شد و جدیدترین فعالیت‌های او فیلم کوتاه «مورچه» و فیلم «پرویز خان» بودند.

2. مهیار راحت طلب

مهیار راحت طلب / بازیگران دهه هشتادی پسر ایرانی

 • اولین فعالیت حرفه‌ای: سریال عاشقانه
 • چه کسی او را کشف کرده است؟ هومن سیدی که خود استاد کشف استعدادهای بازیگری است، در سریال «عاشقانه» با مهیار راحت طلب در یک سکانس بازی داشته و همانجا متوجه می‌شود مهیار استعداد بالایی در این امر دارد و او را برای «مغزهای کوچک زنگ زده» انتخاب می‌کند.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده»

مهیار راحت طلب از بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80 پسر، همان نوجوان خشنی است که در مغزهای کوچک زنگ زده نقش برادر کوچکتر نوید محمدزاده و فرهاد اصلانی را ایفا کرده است. مهیار راحت طلب تاکنون در دو اثر سینمایی  و یک فیلم کوتاه نقش‌آفرینی کرده است و هنوز مشخص نیست اصلا می‌تواند در این عرصه باقی بماند یا مثل تعداد زیادی از نوجوانان بااستعداد به دلیل عدم توجه کارگردانان و عوامل سینمایی فراموش خواهد شد. مهیار از بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80 با بازی بسیار خوب خود در «مغزهای کوچک زنگ زده» نشان داد که توانایی زیادی برای حضور در این عرصه دارد. او اخیرا در فیلم‌های کوتاه زیادی ایفای نقش داشته که معروف‌ترین آنها فیلم «ارفاق» است و همچنین فیلم‌های کوتاه «بارو»، «مادر قرمز» و «مرده خور» از آثار جدید او هستند.

3. مانی رحمانی ؛ از بازیگران دهه هشتادی ایرانی

مانی رحمانی / بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80 پسر

 • متولد: 12 اردیبهشت 1383 (20 ساله)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: سریال زن بابا
 • چه کسی  او را کشف کرده است؟ مانی رحمانی در سال 89، زمانی که فقط شش سال داشته در سریال «زن بابا» به کارگردانی سعید آقاخانی بازی کرده است، اما اولین نقش مهم او به فیلم «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» برمی‌گردد که در آنجا حمیدرضا قربانی به مانی اعتماد کرد.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: سریال «بچه مهندس»

عمده شهرت مانی رحمانی، به سریال «بچه مهندس 2» و اتفاقات جنجالی آن سریال درباره کودک همسری برمی‌گردد که سبب شد مانی بیش از هر زمانی دیده شود. مانی از سال 1389 با بازی در سریال «زن بابا» و «ستایش» حضور در آثار تلویزیونی را تجربه کرد و در سال 1394 در حالیکه فقط 11 سال سن داشت در فیلم «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» بازی کرد تا پایش به سینما هم باز شود. این بازیگر در سریال «تمام رخ» به ایفای نقش فرهاد شیبانی پرداخت‌.

4. محمدرضا شیرخانلو

محمدرضا شیرخانلو / بازیگران نوجوان ایرانی پسر

 • متولد: 27 فروردین 1385 (18 ساله)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: سریال چک برگشتی
 • چه کسی او را کشف کرده است؟  محمدرضا شیرخانلو شبی حین بازی فوتبال با یکی از خبرنگاران مصاحبه می‌کند و آن خبرنگار بعدها محمدرضا را به سیروس مقدم برای سریال چک برگشتی معرفی می‌کند.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: فیلم «دهلیز»، سریال‌ «دودکش»

محمدرضا شیرخانلو در میان بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80، جزو شناخته‌شده‌ترین‌هاست. او پس از حضور در سریال «چک برگشتی»، با بازی در سریال «دودکش» به شدت دیده شد و رسما به یکی از بازیگران کودک و نوجوان ثابت در آثار سینمایی تبدیل شد. محمدرضا شیرخانلو که استعداد فوق‌العاده‌ای در این عرصه دارد، برای بازی در سریال «دهلیز» نامزد دریافت سیمرغ بلورین شد و تحسین همگان را برانگیخت.

او پس از این آثار، در سریال‌های پربیننده‌ای چون «پادری»، «روزهای بد به در»، «پریا» و «دودکش ۲» و ایفای نقش کرد و در سینما هم با بازی در «شکلاتی»، «نهنگ عنبر»، «مطرب» و «نفس» جای پای خود را محکم کرد. محمدرضا شیرخانلو از بازیگران ایرانی متولد دهه 80 تاکنون در بیش از بیست فیلم و سریال حضوری موفق داشته و از آینده‌داران این حوزه محسوب می‌شود. باید دید می‌تواند مسیر موفقیت‌آمیزش را در سال‌های بعد نیز ادامه دهد یا خیر.

5. یاس نوروزی

بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80 / بازیگران با استعداد متولد دهه هشتاد

 • متولد: 5 مرداد 1385 (17 سال)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: فیلم عملیات مهدکودک
 • چه کسی او را کشف کرده است؟ ازطریق دوست مادر خود که دستیار کارگردان بود برای بازی در فیلم عملیات مهدکودک معرفی شد.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: سریال «دودکش»

یاس نوروزی از بازیگران نوجوان دختر ایرانی است که بازیگری را از سال 1391 تنها وقتی که 6 سال داشت با فیلم «عملیات مهدکودک» شروع کرد. این هنرپیشه جوان توانست استعداد خود را با فیلم اولش ثابت کند و در سال بعد در سریال «دودکش» حضور داشت. او همچنین در فیلم «دزد و پری»، سریال‌های «پادری» و «دودکش 2» حضور پر رنگ داشته است. یاس نوروزی از بازیگران دختر دهه هشتادی ایرانی مجموعا 10 فیلم سینمایی و 5 سریال در کارنامه بازیگری خود دارد.

6. عرفان برزین ؛ از بازیگران دهه هشتادی ایرانی

عرفان برزین / بهترین بازیگران دهه هشتادی ایران

 • متولد: 4 آذر 1386 (16 ساله)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: سریال شاید برای شما هم اتفاق بیفتد
 • چه کسی او را کشف کرده است؟ عرفان برزین با وجود اینکه تجربه حضور کوتاه در یکی از اپیزودهای سریال «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» را داشت، اما با کشف سروش صحت و با بازی بسیار خوب در سریال «شمعدونی» دیده شد.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: سریال «شمعدونی»

مهم‌ترین آثار عرفان برزین از بهترین بازیگران نوجوان ایران، آثاری است که با سروش صحت همکاری داشته و در آنها به دلیل توانایی صحت در کارگردانی و بازی گرفتن از بازیگران تازه‌کار، عرفان برزین هم بسیار خوب و موفق ظاهر شده است. او در سریال «شمعدونی» در نقش پسر بچه کوچک و بازیگوش خانواده روی اعصاب اعضای خانواده بود، اما در سه سری «لیسانسه‌ها» با یک بازی متفاوت نقش پسری مودب و بسیار باوقار و آرام را بازی می‌کرد. عرفان برزین هم از آن دسته بازیگران متولد دهه 80 است که اگر از او مراقبت شود، مطمئنا می‌تواند به یکی از ستارگان سال‌های بعد تبدیل شود. او اخیرا در مسابقه «کهکشان» نیز حضور پیدا کرد.

7. مانیا علیجانی

مانیا علیجانی / بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80 دختر

 • متولد: 23 تیر 1387 (15 ساله)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: خانه‌ای در خیابان چهل و یکم
 • چه کسی او را کشف کرده است؟ حمیدرضا قربانی کارگردان «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» و هومن بهمنش فیلمبردار این کار مانیا علیجانی را کشف کرده‌اند. هومن بهمنش درباره او می‌گوید: «زمانی که مانیا مقابل دوربینم بازی می‌کرد به دلیل نبوغ بالایش در بازیگری گاهی اوقات تصور می‌کردم ترانه علیدوستی مقابل دوربینم قرار گرفته است».
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: سریال «هیولا»

مانیا علیجانی از بازیگران دهه هشتادی زن پس از «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» در آثار مطرحی چون «خرگیوش» و «تابستان داغ» هم ایفای نقش کرده است. او در این باره گفته سخت‌ترین نقشی که بازی کرده است، بازی در فیلم «تابستان داغ» بود. مانیای نوجوان که سابقه بازی در دو تئاتر هم در کارنامه دارد، سال گذشته با سریال «هیولا» به کارگردانی مهران مدیری به محبوبیت قابل توجهی رسید و بسیار دیده شد. او در این سریال نقش دختر هوشنگ شرافت را برعهده دارد و لحظات طنز را با توانایی بالا خلق می‌کرد. این هنرمند از بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80 دختر قطعا آینده درخشانی خواهد داشت. از فعالیت‌های سال‌های اخیر او باید به فیلم کوتاه «آسمانی با ارتفاع کم»، سریال «شبکه مخفی زنان» و همچنین نمایش «پرده خانه» نام ببریم.

8. راستین عزیزپور

بازیگران نوجوان پسر ایرانی / معروف ترین بازیگران دهه هشتادی ایرانی

 • متولد: 23 آبان 1387 (15 سال)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: فیلم بیست و یک روز
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: سریال «جیران»

راستین عزیزپور از جمله بازیگران دهه هشتادی سینمای ایران است که نخست در سال 1395 زمانی تنها هشت سال داشت در فیلم «بیست و یک روز» ایفای نقش داشت. او سپس در سال بعد در فیلم «لالا کن» بازی کرد. راستین عزیزپور قدم بعدی خود را با فیلم «تورنا» برداشت. اما نقطه عطف بازیگری این هنرمند از بازیگران نوجوان پسر ایرانی سریال «از سرنوشت» و نقش کودکی سهراب بود. از جمله آثار دیگر این بازیگر باید به سریال «جیران» اشاره کنیم.

9. یونا تدین ؛ از بازیگران دهه هشتادی ایرانی

یونا تدین / بازیگران نوجوان ایرانی پسر

 • متولد: 23 اسفند 1388 (14 ساله)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: نقطه کور
 • چه کسی او را کشف کرده است؟ یونا در اولین تجربه بازیگری‌اش در فیلم «نقطه کور» به کارگردانی مهدی گلستانه حضور داشته است، اما علی غفاری کارگردان سریال «بچه مهندس» از بین 700 کودک تست بازیگری گرفت و یونا تدین را برای ایفای نقش کودکی شخصیت اصلی قصه (جواد جوادی) انتخاب کرد.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: سریال «بچه مهندس»

تعداد فعالیت حرفه‌ای یونا تدین از بازیگران جذاب دهه هشتادی به سختی به انگشتان یک دست می‌رسد، اما او کیفیت را بر کمیت ترجیح داده و در چند کاری که حضور داشته نقش مهم و موثری داشته و بازی‌اش به خوبی دیده شده است. یونا تدین برای بازی در سریال «بچه مهندس» تندیس ویژه هیئت داوران در بخش بازیگران خردسال را دریافت کرده است. یونا در سال 97 برای بازی در فیلم «قصر شیرین» مقابل دوربین رضا میرکریمی رفت و با حامد بهداد همبازی شد. یونا تدین از بازیگران متولد دهه 80 برای بازی در فیلم «قصر شیرین» نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شده است. او در سریال «قورباغه» نیز ایفای نقش داشت.

10. ترنم کرمانیان

بازیگران با استعداد متولد دهه هشتاد

 • متولد: 1 آبان 1388 (14 ساله)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: فیلم سینمایی حقه باز دم دراز
 • چه کسی او را کشف کرد؟ پدر و مادرش به دلیل چهره زیبا و استعداد این بازیگران دهه ۸۰ او را  به سمت هنر راهنمایی کردند.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: سریال «کرگدن»

ترنم کرمانیان از بازیگران دختر نوجوان ایرانی است که نخستین بار با فیلم «حقه باز دم دراز» به کارگردانی علیرضا محمود زاده وارد حرفه بازیگری شد. او دو سال بعد در سریال «هشتگ خاله سوسکه» ایفای نقش کرد و مورد توجه قرار گرفت. ترنم تا کنون در  سریال های «نفس شیرین»، «دلدادگان»، «هاتف» و «کرگدن» بازی کرده است و با وجود اتفاقاتی که در زمان حال برای او رقم می‌خورد به احتمال زیاد یکی از بازیگران زن دهه ۸۰ موفق خواهد شد. این بازیگر در فیلم سینمایی «طلاخون» نیز حضور پیدا کرده است که باعث دیده شدن او شد و قدم خوبی در مسیر موفقیتش محسوب می‌شود.

11. سارا حاتمی ؛ از بازیگران دهه هشتادی ایرانی

بازیگران نوجوان ایرانی دختر

 • متولد: 12 خرداد 1384 (18 سال)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: سریال زخم کاری
 • چه کسی او را کشف کرد؟ اشکان خطیبی سارا را که به کلاس بازیگری او می‌رفت را به کیومرث مردای پیشنهاد می‌کند.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: سریال «زخم کاری»

سارا حاتمی از بازیگران دهه هشتادی ایرانی است که تنها با یک سریال و یک نقش توانست دیده شود. او در مجموعه نمایش خانگی «زخم کاری» در نقش مائده ایفای نقش داشت. ظاهرا شرکت او در کلاس‌های بازیگری آقای خطیبی اقبال هنری او را گشود. سارا حاتمی در سال 1401 با ایفای نقش در فیلم «کت چرمی» موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنواره فجر شد. او همچنین دز سال 1402 برای فیلم «آبی روشن» نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن شد. امیدواریم این هنرمند با استعداد از روزی از بهترین بازیگران دهه هشتادی زن سینمای ایران شود.

12. روح الله زمانی

روح الله زمانی / بازیگران متولد دهه 80 / بازیگران نوجوان ایرانی

 • متولد: 24 مرداد 1384 (19 سال)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: فیلم سینمایی خورشید
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: فیلم «خورشید»

از با استعداد ترین بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80 بایر به روح الله زمانی اشاره کنیم. او کودک کار است و با پدر و مادر بزرگش زندگی می‌کند. سرنوشت برای روح الله چنین خواست که از 600 نفر درخواست کننده نقش علی فیلم سینمایی «خورشید» اثر مجید مجیدی او انتخاب شود. او توانست در این فیلم جایزه مارچلو ماسترویانی جشنواره ونیز و جایزه هیت داوران جشنوارهٔ فیلم فجر را دریافت کند.

او در فیلم دوم خود «موقعیت مهدی» نقش خسرو یک رزمنده 15 ساله را داشت. روح الله زمانی برای این نقش آفرینی توانست نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شود. با توجه به نقش آفرینی در دو فیلم‌ پرفروش، موفقیت و جایزه برای بازی این نقش ها به ما ثابت می‌شود که بازیگران دهه هشتادی ایرانی قطعا با استعداد هستند. از فعالیت‌های اخیر این هنرپیشه باید به بازی در فیلم «در آغوش درخت» اشاره کنیم که برای ایفای آن نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فجر شد. همچنین او در سال 1402 در فیلم «آبی روشن» حضور پیدا کرد.

13. امیررضا فرامرزی ؛ از بازیگران دهه هشتادی ایرانی

بازیگران نوجوان ایرانی پسر

 • متولد: 31 فروردین 1386 (17 ساله)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: فیلم اسکی باز
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: سریال «از سرنوشت»

امیررضا فرامرزی یکی از بازیگران دهه ۸۰ است که با نقش کودکی هاشم سریال «از سرنوشت» دیده شد. او نخستین بار در فیلم «اسکی باز» اثر فریدون نجفی ایفای نقش کرد. او در حالی که هیچ تجربه‌ای در زمینه بازیگری‌ نداشت برای این فیلم سه دیپلم زرین گرفت. او تاکنون چندین فیلم و سریال از جمله «غلامرضا تختی» ایفای نقش داشت و جدیدترین ایفای نقش او در سریال «آکتور» بود.

14. نیوشا علیپور

نیوشا علیپور / بازیگران دهه هشتادی / بهترین بازیگران نوجوان ایران

 • متولد: 20 تیر 1390 (12 ساله)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: بچه مهندس
 • چه کسی او را کشف کرده است؟ نیوشا علیپور هم در کنار یونا تدین از اکتشافات علی غفاری کارگردان سریال «بچه مهندس» محسوب می‌شود.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: فیلم «قصر شیرین»

نیوشا علیپور در فهرست بازیگران نوجوان ایرانی دختر از همه بازیگران کوچکتر است و یک جورهایی شاید تنها بازیگر دهه نودی سینما و تلویزیون ایران به حساب می‌آید. نیوشا پس از درخشش در سریال «بچه مهندس» به همراه یونا تدین برای بازی در «قصر شیرین» انتخاب شد. نیوشا نیز همچون یونا با بازی برونگرای بسیار خوب خود و با شیرین‌زبانی‌هایی که در طول فیلم داشت توانست توجه مخاطبان و منتقدان را به خود جلب کند و حتی مسعود فراستی در برنامه جشنواره‌ای هفت از بازی او تعریف کرد. نیوشا علیپور از بازیگران دهه هشتادی ایرانی همچون یونا، برای فیلم «قصر شیرین» نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل از جشنواره فیلم فجر شده است!

نیوشا علیپور در سریال «نوبت لیلی» حضور داشت. او همچنین در آثار شاخصی همچون فیلم‌های «عنکبوت»، «بام بالا»، سریال‌های «نوبت لیلی» و «زخم کاری 1 و 2» حضور پیدا کرده است.

13. پارسا قراخانلو ؛ ؛ از بازیگران دهه هشتادی ایرانی

پارسا قراخانلو / بازیگران دهه هشتادی

 • متولد: 28 خرداد 1382 (20 سال)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: فیلم من همسرش هستم
 • چه کسی او را کشف کرده است؟ او پس از بازی در فیلم «من همسرش هستم» به کارگردانی مصطفی شایسته کشف شد.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: سریال «هفت سنگ»

پارسا قراخانلو از بازیگران پسر دهه ۸۰ است که این روزها فعالیت کمی در زمینه بازیگری دارد اما با ایفای نقش‌های دیدنی خود، در خاطره‌ها مانده است. او بازیگری را از سال 1390 زمانی که تنها 8 سال داشت با فیلم «من شوهرش هستم» در کنار بازیگرانی همچون نیکی کریمی، مصطفی زمانی و میترا حجار شروع کرد. سپس او را در سریال «سرزمین کهن» دیدیم اما عمده شهرت این بازیگر به سریال «هفت سنگ» برمی‌گردد. او از جمله بهترین بازیگران پسر دهه ۸۰ ایران است که عقیده دارد بهترین نقش‌آفرینی خود را در فیلم «مزرعه کودکی» داشته و برای آن برنده جایزه بهترین بازیگر جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان شده است.

14. همراز اکبری

بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80 دختر / بازیگران نوجوان ایرانی دختر

 • متولد: 29 آذر 1389 (13 سال)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: فیلم شکلاتی
 • چه کسی او را کشف کرده است؟ او نخستین بار در اولین فیلم بلند سهیل موفق یعنی «شکلاتی» ایفای نقش داشت و وارد دنیای بازیگری شد.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: سریال «عاشقانه»

همراز اکبری از بازیگران دختر دهه هشتادی ایرانی اولین ایفای نقش خود را در فیلم «شکلاتی» در کنار بازیگرانی همچون شبنم مقدمی، ناصر هاشمی، محمدرضا هدایتی و ارژنگ امیرفضلی حضور داشت. سپس این سریال پربیننده «عاشقانه» بود که این هنرمند از بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80 دختر را در نقش دنا به مخاطبان معرفی کرد. همراز سپس در فیلم «در میان امواج» و سریال‌های «قصه های کمال» و «گیسو» ایفای نقش داشت.

15. ابولفضل رجبی ؛ از بازیگران دهه هشتادی ایرانی

ابوالفضل رجبی / بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80 پسر

 • متولد: 27 تیر 1386 (16 سال)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: سریال پایتخت 6
 • چه کسی او را کشف کرده است؟ از 11 سالگی به کلاس‌های بازیگری می‌رفته و سپس در سن 13 سالگی به دست عوامل سریال «پایتخت» کشف شد.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: سریال «پایتخت 6»

ابوالفضل رجبی نیز از بازیگران نوجوان ایرانی پسر است که اصالتی مازندرانی دارد و در قائم شهر به کلاس های بازیگری زیر نظر عباس میا رفت. او در 13 سالگی توسط محسن تنابنده و سیروس مقدم برای ایفای نقش بهروز، پسر فهیمه و بهبود انتخاب شد و توانست به خوبی طی یک فصل در دل مردم جا باز کند و استعداد بازیگری خود را نشان دهد. ابولفضل رجبی در فیلم «گل به خودی» که در سال 1400 اکران شد نیز حضور داشت و بازیگر آینده‌داری است.

16. ملیکا شعبان

بازیگران با استعداد متولد دهه هشتاد

 • متولد: 1 فروردین 1381 (22 سال)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: سریال تاوان
 • چه کسی او را کشف کرده است؟ پدر و مادرش وقتی اشتیاق و علاقه او را به بازیگری دیدند، در کلاس‌های بازیگری اصغر محبی ثبت نامش کردند و سرانجام در 6 سالگی برای بازی جلوی دوربین انتخاب شد.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: فیلم «یتیم خانه ایرانیان»

در ادامه معرفی بهترین بازیگران دهه هشتادی ایران باید به ملیکا شعبان اشاره کنیم که در اوایل این دهه به دنیا آمد و خیلی زود از سن کم بازیگری را شروع کرد. او در سال 1387 و تنها وقتی 6 ساله بود جلوی دوربین رفت و در سریال «تاوان» نقش یک دختر نابینا را بازی کرد. این هنرپیشه در سن‌ کم پدرش را از دست می‌دهد و مادرش، خانم محبوبه تقویت، که نویسندگی و بازیگری انجام می‌دهد، وقتی علاقه و اشتیاق او را به بازیگری می‌بیند با ثبت نام او در کلاس‌های اصغر محبی استعدادهایش را شکوفا می‌‌کند. او در سال 1388 در فیلم «آقا یوسف» ایفای نقش داشت و به عنوان یک بازیگر کودک بسیار مورد توجه قرار گرفت.

از آثار دیگر ملیکا شعبان از بازیگران دهه هشتادی دختر باید به فیلم‌های «اشک و سکوت»، «فیتیله و ماه پیشونی»، «هیس دخترها فریاد نمیزنند»، «رسوایی 1 و 2»، سریال‌های «آوای باران» و «روزهای بیقراری» اشاره کنیم. همچنین این هنرپیشه برای ارتقا سطح بازیگری خود در کلاس‌های مهدی فخیم زاده شرکت کرده و تا کنون فیلم «یتیم خانه ایران» از آثار شاخص اوست. فیلم «گل به خودی» و سریال «دادستان» جدیدترین آثار ملیکا شعبان هستند.

17. ستایش دهقان ؛ از بازیگران دهه هشتادی

بازیگران دهه هشتادی زن

 • متولد: 1387-1388 (15 یا 16 سال)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: سریال سرزمین مادری
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: سریال «جیران»

ستایش دهقان از بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80 دختر است که ابتدا با نام ستایش مرادی در فیلم‌ها و سریال‌ها حضور داشت. هنوز به طور کلی از اینکه اولین بار ستایش دهقان چگونه به دنیای بازیگری ورود کرد، چیز زیادی نمی‌دانیم اما او با سریال «سرزمین مادری» توانست نخستین بار به خوبی دیده شود. سپس در فیلم‌هایی همچون «اروند»، «چند دقیقه با آنا» و نمایش «جنایت و مکافات» حضور پیدا کرد. اما اثری که به معروفیت این هنرمند از بازیگران دهه هشتادی کمک کرد، سریال «جیران» بود. در واقع گلنسای جیران باعث شد تا ستایش دهقان به خوبی ثابت کند که آینده درخشانی در دنیای بازیگری خواهد داشت‌.

18. الیکا ناصری

بازیگران نوجوان ایرانی پسر

 • متولد: 1381 (21 یا 22 سال)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: فیلم میان ماندن و رفتن
 • چه کسی او را کشف کرده است؟ توسط بهروز شعیبی کشف شد و در فیلم «میان ماندن و رفتن» حضور پیدا کرد.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: سریال «یاغی»

الیکا ناصری این روزها با ایفای نقش‌های خود، جز معروف ترین بازیگران دهه هشتادی ایرانی محسوب می‌شود. او نخستن بار در سال 1388 با فیلم «میان ماندن و رفتن» به کارگردانی بهروز شعیبی کار خود را شروع کرد و با دومین اثر خود یعنی سریال «یاغی»به شهرت رسید. ابرا در یاغی با به تصویر کشیدن عشقی زیبا به همراه جاوید (علی شادمان) توانست به حدی معروف شود که در دنیای مجازی سر و صدای زیادی کرد و از بازیگری او استقبال شد‌ این هنرپیشه در سال 142 در نقش صبا سریال «مرداب» حضور پیدا کرد و توانست توجه‌ها را جلب کند. خانم ناصری از بازیگران دهه هشتادی زن است که با توجه به استعدادش، آینده درخشانی در انتظار اوست.

19. محمد مهدی احدی ؛ از بازیگران دهه هشتادی

بازیگران نوجوان ایرانی پسر

 • متولد: 1380 (22 یا 23 سال)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: فیلم بهشت اینجاست
 • چه کسی او را کشف کرده است؟ در سال 1389 توسط حمیدرضا سلیمیان کشف شد و در فیلم «بهشت اینجاست» بازی کرد.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: فیلم «حوض نقاشی»

محمد مهدی احمدی اولین بار در سن 9 سالگی پشت دوربین رفت و در فیلم «بهشت اینجاست» بازی کرد. سپس در سال 1391 با فیلم «حوض نقاشی» معروف شد و تجربه حضور کنار بازیگران معروف و بازی خوبش باعث شد که به عنوان یکی از بازیگران نوجوان ایرانی دهه 80 پسر شناخته شد و پیشنهادات به او بیشتر شود. از این‌ رو در سریال «آوای باران» حضور پیدا کرد. فیلم‌های «ماجان»، «بهشت گمشده»، سریال‌های «گمشدگان» و «از سرنوشت 2» از جمله آثار بعدی او هستند. این هنرمند از بازیگران دهه هشتادی پسر ایرانی اخیرا با نقش مانی در سریال «بی همگان» باری دیگر درخشید و توانست دیده شود.

20. سارا و نیکا فرقانی اصل

سارا و نیکا فرقانی اصل / بازیگران دختر نوجوان ایرانی دهه 80

 • متولد: 8 مرداد 1383 (19 سال)
 • اولین فعالیت حرفه‌ای: سریال دوباره زندگی
 • چه کسی او را کشف کرده است؟ رسول حاتمی خانواده این دو بازیگر را از سریال «دوباره زندگی» می‌شناخت و وقتی فهمید برای «سریال پایتخت» نیاز به بازیگرانی دوقلو دارند سارا و نیکا را معرفی کرد.
 • فیلم یا سریالی که باعث معروفیت او شد: سری «پایتخت 1 تا 6»

در سال 1383 سریالی به نام «دوباره زندگی» ساخته شد و دو بازیگر کمتر از یکسال در آن نقش خواهرانی را ایفا می‌کردند که در همان نوزادی از یکدیگر جدا می‌شدند. این دو از دختران بازیگر دهه 80 سینمای ایران یعنی سارا و نیکا فرقانی اصل بودند. اما قطعا دو نوزاد نمی‌توانند به شهرت برسند پس در سال 1390 برای بار دوم اما به صورت جدی به جلوی دوربین رفتند و در سریال «پایتخت» ایفای نقش داشتند. سارا و نیکا تا نیمه اول سری ششم پایتخت پای ثابت این مجموعه تلوزیونی بودند‌. آنها به جز دوباره زندگی و پایتخت در هیچ سریال دیگری ایفای نقش نداشتند و هرگز دیالوگ‌هایشان در پایتخت از چند جمله فراتر نرفت.

شاید این دو نفر از بازیگران دختر نوجوان ایرانی دهه 80 پرحاشیه‌ترین هنرپیشگان این لیست باشند. بارها در فضای مجازی به بازیگری آنها انتقاد شده به طوری که سارا و نیکا در نیمه دوم پایتخت شش حضور نداشتند و شایعاتی درباره حذف همیشگی خواهران فرقانی از سریال شد. البته هنوز سرنوشت برای سارا و نیکا مسیر بلندی دارد و ظاهرا آنها در سوئد به تحصیل می‌پردازند.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم به طور خلاصه به بازیگران دهه ۸۰ ایرانی که توانسته‌اند در سینما و تلویزیون خود را اثبات کنند بپردازیم. این کودکان و نوجوانان تا حدودی خیال سینماگران ایرانی را از بابت پرداختن به آثار کودک و یا استفاده از کودکان و نوجوانان در فیلم‌هایشان راحت کرده‌اند. علاوه بر بازیگران متولد دهه 80 که به آنها اشاره شده است، بازیگران کودک دیگری نیز وجود دارند که به دلیل سابقه پایین و حضور کمرنگ در این لیست ذکر نشده‌اند. شما نیز نظرات خود را درباره این کودکان و نوجوانان ایرانی بنویسید و بگویید به نظرتان بهترین بازیگران دهه ۸۰ حال حاضر ایران چه کسانی هستند؟

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران7 دیدگاه
avatar
یک عدد دهه نودی
.
07 اسفند 1402، 19:57
پاسخ
4
0
خب دوستان منم دهه نودیم..فقط بخاطر یک ماه شدم دهه نودی.. اما دلیل نمیسه بیام اینجوری کنم..
avatar
م ح
.
26 آذر 1402، 01:51
پاسخ
1
5
سلام حامد کیازال را از قلم انداختین تو فیلم مسافران سال۱۳۸۸ و هفت سنگ دهه۹۰بازی کرد
avatar
بهاره
.
16 شهریور 1402، 14:06
پاسخ
1
4
دل منم خیلی میخواست جز این افراد باشم .. حیف....
avatar
بازیگر دهه ۹۰ آینده
.
04 مرداد 1402، 19:11
پاسخ
8
3
درست . همه ی این بازیگر های دهه ۸۰ خیلی خوبن اما به بقیه بچه های دهه ۸۰ یا ۹۰ کی اهمیت میده خب . ما نیاز به دیده شدن داریم .
avatar
اخطار
.
17 خرداد 1402، 14:36
پاسخ
7
2
اینبار یه جروی فیلترت میکنم که دیگه بالا نیایا
نمایش 2 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 956.366 میلیارد دلار
  Oppenheimer
  اکران: 21 جولای 2023
 • 571.721 میلیارد دلار
  Wonka
  اکران: 15 دسامبر 2023
 • 423.489 میلیارد دلار
  Aquaman and the Lost Kingdom
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 221.893 میلیارد دلار
  Migration
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 206.185 میلیارد دلار
  Trolls Band Together
  اکران: 17 نوامبر 2023
 • 156.771 میلیارد دلار
  Killers of the Flower Moon
  اکران: 19 اکتبر 2023
 • 151.782 میلیارد دلار
  Anyone But You
  اکران: 22 دسامبر 2023
 • 92.691 میلیارد دلار
  Mean Girls
  اکران: 12 ژانویه 2023
 • 89 میلیارد دلار
  Wish
  اکران: 22 نوامبر 2023
 • 51.6558 میلیارد دلار
  The Boys in the Boat
  اکران: 25 دسامبر 2023
 • 314.343 میلیارد تومان
  فسیل
  اکران: 22 اسفند 1401
 • 248.7 میلیارد تومان
  هتل
  اکران: 05 مهر 1402
 • 77.5419 میلیارد تومان
  شهر هرت
  اکران: 22 تیر 1402
 • 59.6495 میلیارد تومان
  بچه زرنگ
  اکران: 02 شهریور 1402
 • 49.8288 میلیارد تومان
  ویلای ساحلی
  اکران: 23 آبان 1398
 • 49.4606 میلیارد تومان
  هاوایی
  اکران: 13 دی 1402
 • 25.0594 میلیارد تومان
  نارگیل 2
  اکران: 18 مرداد 1402
 • 24.7578 میلیارد تومان
  ورود خروج ممنوع
  اکران: 15 آذر 1402
 • 19.6814 میلیارد تومان
  سه کام حبس
  اکران: 05 اردیبهشت 1402
 • 19.4418 میلیارد تومان
  آهنگ دو نفره
  اکران: 30 فروردین 1402