15 ترفند مهم و کاربردی Safari برای کاربران iPhone و IPad

15 ترفند مهم و کاربردی Safari برای کاربران iPhone و IPad
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

تعدادی از کاربردهای شگفت انگیز و مفید Safari در iOS وجود دارند که در پشت ویژگی هایی چون Long Press، gestures و 3D Touch مخفی شده اند و کاربران iPhone از آنها بی خبرند! در این مقاله ما قصد داریم این 15 ترفند شگفت انگیز را برای شما بازگو کنیم.

حتی اگر شما از آن دسته کاربرانی باشید که سالها از iPhone، iPad و یا Safari استفاده می کنید، مطمئن باشید در لیست زیر، به مواردی برخواهید خورد که برای اولین بار است که با آنها رو برو می شوید!

 1. Long Press

تقریبا تمامی نوار ابزار قسمت پایین، به جز دکمه Share، ویژگی Long Press را دارند. برای مثال در حال خواندن یک صفحه خبری هستید، اگر بر روی آیکون Bookmarks برای مدتی انگشت خود را نگهدارید (Long Press) گزینه هایی به شما پیشنهاد خواهند شد که می توانید صفحه موردنظر را به لیست Bookmark ها اضافه کنید، به لیست خواندنی ها اضافه کنید و یا لینک صفحه را با دیگران به اشتراک بگذارید.

همچنین از tab switcher می توانید استفاده مفید تری مانند ایجاد یک tab جدید و یا بستن تمام tab های جاری داشته باشید.

 1. 3D Touch

اگر گوشی هوشمند iPhone 6s یا بالاتر دارید، می توانید از Quick Action به عنوان یک راه خروجی به Safari استفاده کنید. زمانی که آیکون 3D یک برنامه را لمس می کنید، گزینه هایی مانند ایجاد یک tab جدید، ایجاد tab خصوصی، نمایش Bookmark و نمایش Reading List به شما نشان داده خواهد شد.

معمولا اکثر مواقع برای انجام کاری جدید مانند جستجو در گوگل وارد Safari می شویم. یکی از گزینه هایی که 3D Touch به ما ارائه می دهد امکان دسترسی مستقیم به نوار جستجو است.

 1. جستجو در بین Tab ها

Safari در نسخه iOS 10، امکان ایجاد بیشمار tab را به شما می دهد. خب این یک اتفاق فوق العاده است! اما از طرفی دستیابی به tab های قدیمی تر را کمی مشکل می سازد. البته برای این مشکل، امکان جستجو در میان tab ها در نظر گرفته شده است، پس از آن، دوباره tab ها پنهان خواهند شد.  با لمس tab switcher، تمام tab هایی که تا کنون باز کرده اید نشان داده خواهند شد و شما می توانید به tab مورد نظر بروید.

برای این منظور Landscape را روشن کرده ( برای روشن کردن landscape نیاز است اگر Portrait Lock  فعال کرده اید، به Control Center رفته و آن را خاموش کنید) و نوار جستجو را در بالا، گوشه سمت چپ خواهید دید.

در iPad، نوار جستجو در بالا، گوشه سمت راست قرار دارد.

 1. Reader Mode را سفارشی کرده و استفاده کنید.

با استفاده از این ویژگی در Safari، تنها با زدن یک ضربه در سمت چپ نوار URL، یک صفحه شلوغ و گیج کننده را سامان دهی کنید.  دکمه Aa به شما امکان تغییر فونت، سایز نوشته هاو night mode را می دهد. این در واقع یک ویژگی عالی و بی نظیر برای خواندن صفحات وب در شب است.

 1. از 3D Touch برای یک نگاه سریع به صفحات استفاده کنید.

اگر iPhone شما از 3D Touch پشتیبانی می کند، می توانید با فشار کمی بر روی لینک یک صفحه وب، نگاهی سریع به محتوای صفحه بیاندازید. این ویژگی به شما کمک می کند که قبل از ورود به صفحات وب از محتوای آنها آگاه شده و سپس تصمیم بگیرید آیا وارد آن صفحه بشوید یا خیر. خب، نگاه سریع انجام شد، حالا تصمیم گرفتید که وارد صفحه بشوید؟ با فشار بیشتری لینک را لمس کنید یا انگشت خود را به سمت عقب بکشید، صفحه باز خواهد شد.

 1. لینک ها را بدون باز کردن، به اشتراک بگذارید.

اگر iOS 10 دارید، در هر قسمتی از Safari که هستید فقط کافی است مدتی انگشت خود را بر روی لینک نگهدارید (Long Press) و گزینه Share  را از منموی باز شده انتخاب کنید و لینک را به اشتراک بگذارید. با اینکار می توانید لینک های جذاب را بدون اینکه وارد آنها شوید، فقط با یک لمس به Apple Note یا هرجای دیگری که دوست دارید بفرستید.

 1. لمس کنید و نگهدارید و سپس Paste and Go !!

اگر در clipboard در Safari لینک دارید و یا نوشته یا متنی دارید که می خواهید در گوگل سرچ کنید، آدرس URL آن را لمس و نگه دارید، گزینه تحت عنوان Paste and Go یا Paste and Search وابسته به چیزی که در clipboard دارید برای شما نمایش داده خواهد شد. این ویژگی واقعا موجب صرفه جویی در زمان می شود.

 1. درخواست برای Desktop Site

اگر از iPad استفاده می کنید مخصوصا iPad های با صفحه نمایش بزرگ، وقتی وارد سایتی می شوید، برای دادن درخواست Desktop Site، کافی است دکمه Reload را لمس کرده و نگهدارید. گزینه Request Desktop Site به شما نشان داده خواهد شد، آن را انتخاب کنید!

اگر از Content Blocker استفاده می کنید، در این روش، گزینه Reload بدون Content Blockerوجود دارد. همچنین در Action bar در زیر Share Menu می توانید به Request Desktop Site دسترسی داشته باشید.

 1. یافتن متن در صفحه

وقتی در حال خواندن یک مقاله یا مطلب طولانی مثلا در ویکیپدیا هستید، برای یافتن یک کلمه یا متن خاص، باید از ctrl + F برای جستجو استفاده کنید. Safari برای برای این موضوع نیز یک ترفند در نظر گرفته است. آدرس URL لمس کرده و کلمه مورد نظر خود را وارد کنید.  تاریخچه جستجوها و وب سایت ها به شما تحت عنوان On this Page نشان داده خواهد شد. همچنین می توانید دکمه Share را لمس کرده و گزینه Find in Page را انتخاب کنید.

 1. Feed Reader

Safari یک ویژگی تحت عنوان Feed Reader دارد که با روشن کردن آن می توانید با استفاده از حساب توئیتر خود، صفحاتی که در حال خواندن آنها هستید و جذاب به نظر می رسند را بقیه به اشتراک بگذارید و یا صفحات به اشتراک گذاشته شده توسط بقیه دوستان خود را مشاهده کنید.

در iPad یا iPhone، دکمه Bookmarks را لمس کرده و نام وب سایت را با @ انتخاب کنید.

 1. تقسیم صفحه نمایش در iPad

در iOS 10، امکان داشتن دو صفحه در کنار هم در Safari قرار داده شده است. از دو راه می توانید این قابلیت را فعال کنید. روش اول: یک صفحه را لمس کرده و آن را به راست یا چپ قسمت سیاهی که در صفحه مشخص می شود، drag کرده و سپس در آن قسمت رها کنید. به این ترتیب می توان دو صفحه مختلف را در کنار هم در صفحه نمایش داشته باشد. روش دوم: روی لینک صفحه مورد نظر مدتی نگه داشته و گزینه Open in Split View را انتخاب کنید.

برای شروع تقسیم بندی صفحه نمایش، می توانید دکمه Reload را نگه داشته و گزینه Open Split View را انتخاب کنید.

 1. صفحه را به عنوان PDF ذخیره کنید.

گاهی نیاز داریم که به صورت offline صفحات وب را مطالعه کنیم و یا اطلاعات آن را ذخیره کنیم. Safari این امکان را به ما می دهد که صفحه مورد نظر را به صورت PDF ذخیره کنیم.

دکمه Share را لمس کرده و Scroll را به سمت پایین کشیده و گزینه Save PDF to iBook را انتخاب کنید. صفحه به صورت PDF در برنامه iBook ذخیره خواهد شد. اما این را در نظر داشته باشید که این صفحه را نمی توانید به راحتی با برنامه دیگر به اشتراک بگذارید.

در iOS 10 راه دیگری برای ذخیره صفحات به صورت PDF وجود دارد.

در ردیف پایین صفحه Share، گزینه Print را انتخاب کنید. یک پیش نمایش از صفحه مورد نظر را مشاهده خواهید کرد. با یک بار لمس 3D صفحه را مشاهده و با لمس دوباره 3D آن را به صورت PDF مشاهده کنید. (اگر دستگاه شما 3D touch ندارد، با استفاده از دوانگشت صفحه را بزنید).

اکنون با لمس دکمه Share لیستی از برنامه هایی که ورودی PDF را پشتیبانی می کنند و همچنین گزینه add PDF to Drop Box or iCloud Drive را مشاهده خواهید کرد.

 1. باز یا بسته کردن یک صفحه از راه دور.

اگر از دستگاه های مختلف برند Apple استفاده می کنید و مرورگر پیش فرض شما Safari است، خواهید دانست که می توانید به وسیله Safari به تمام صفحات باز شده در دستگاه های Apple خود دسترسی داشته باشید. وقتی قصد دارید بین دستگاه های مختلف در حال انجام کاری باشید، صفحات iCloud می توانند بسیار مفید واقع شوند.

همچنین می توانید با استفاده از این قابلیت، به صورت Remote (از راه دور) صفحات را در دستگاه های دیگر، باز یا بسته کنید. در Tab Switcher، Scroll را به پایین کشیده و گزینه iCloud tab را انتخاب کرده و بوسیله آن یک صفخع را ببندید و یا حذف کنید.

 1. صفحه که اخیرا بسته شده است را باز کنید.

در حال مطالعه صفحه ای بودید و بر اثر یک اشتباه آن صفحه بسته شد و اکنون قصد دارید مجددا آن را باز کنید.  دکمه tab switcher را لمس کرده و در سمت راست دکمه، گزینه plus “+” را لمس کرده و نگهدارید. لیستی از صفحاتی که اخیرا بسته شده اند را مشاهده خواهید کرد.

 1. ویدئو های YouTube را در Background مشاهده کنید.

به جای اینکه از برنامه های third party برای این منظور استفاده کنید، Safari با یک روش ساده، امکان گوش دادن به صدا را از YouTube در background به شما خواهد دارد.

یک ویدئو را در YouTube باز کرده و شروع به پخش آن کنید. سپس دکمه Home را فشار داده و به Home Screen بروید. به Control Center رفته و از قسمت Now Playing Pane، دکمه Play را انتخاب کنید. به این ترتیب، صدای موسیقی در Background شروع به پخش خواهد کرد.

 

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
15 ترفند مهم و کاربردی ...
.
25 بهمن 1395، 15:25
پاسخ
0
0
[…] […]
جدول فروش فیلم ها
 • 163.5 میلیون دلار
  سریع و خشن 9
  اکران: 25 ژوئن 2021
 • 157.5 میلیون دلار
  یک مکان آرام 2
  اکران: 28 می 2021
 • 154.8 میلیون دلار
  بیوه سیاه
  اکران: 09 جولای 2021
 • 51.4 میلیون دلار
  Space Jam: A New Legacy
  اکران: 16 جولای 2021
 • 50 میلیون دلار
  بچه رئیس 2
  اکران: 02 جولای 2021
 • 40.4 میلیون دلار
  The Forever Purge
  اکران: 02 جولای 2021
 • 16.9 میلیون دلار
  Old 2021
  اکران: 23 جولای 2021
 • 13.4 میلیون دلار
  Snake Eyes
  اکران: 23 جولای 2021
 • 7 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.5 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.36 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 950 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400