تیم برنرز لی مخترع وب نسبت به جاسوسی سیا از اطلاعات کاربران هشدار داد
طاهره غلامیان
نویسنده:طاهره غلامیان
ارسال شده در:22 اسفند 1395، 15:35

تیم برنرز لی مخترع وب نسبت به جاسوسی سیا از اطلاعات کاربران هشدار داد

تیم برنرز لی مخترع وب نسبت به جاسوسی سازمان سیا از اطلاعات شخصی افراد و اخبار دروغین هشدار داد.

به گزارش یو اس ای تودی، تیم برنرز لی دانشمند علوم رایانه ای که ۲۸ سال قبل WWW را اختراع کرد، نسبت به جاسوسی سیا در اطلاعات افراد واکنش نشان داد.

درهمین راستا او بیانیه ای منتشر کرده  که در آن آمده است:  طی ۱۲ ماه گذشته به شدت نگران رشد سه روند در حوزه فناوری هستم. بنابراین معتقدم باید برای دستیابی به پتانسیل واقعی وب به عنوان  ابزاری در خدمت انسان به این سه روند چالش برانگیز پرداخت.به گفته او افشای اطلاعات شخصی و اخبار دروغینی که مانند آتش به همه جا سرایت می کنند، دو مورد از چالش ها هستند.

او در ادامه به اسناد جاسوسی سیا اشاره کرد که در ویکی لیکس منتشر شده بود. برنرزلی می گوید: حتی در کشورهایی که به نظر می رسد دولت به سود شهروندان عمل می کند، رصد کردن و دسترسی به اطلاعات افراد تا حد غیر قابل تصوری پیش رفته است. این امر تاثیر ناخوشایندی بر  آزادی بیان دارد. برنرز لی یکی از آخرین دست اندرکاران فناوری است که نگرانی خود  درباره امنیت اطلاعات را بیان کرده است.

تیم برنرز لی مخترع و پدر وب و مدیر کنسرسیوم شبکه تارگستر جهانی است. پروفسور برنرز لی از اساتید برجسته دانشکده مهندسی و عضو دپارتمان مهندسی برق و کامپیوتر MIT است. جایی که ریاست گروه اطلاعاتی نامتمرکز (DIG) را بر عهده دارد. او همچنین از اساتید کامپیوتر دانشگاه ساوت همپتون می باشد.

برنرز لی اولین سیستم فرامتنی خود به نام Enquire را در سال ۱۹۸۰ طراحی کرد و ۹ سال بعد در سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا «سرن» شروع به کار کرد و شروع به تهیه مقاله خود در مورد WWW شد و شبکه تارگستر جهانی را اختراع کرد. در۱۹۹۰ برنامه سرور و کلاینت WWW را برای شرکت NeXTStep ساخت و ۵ سال بعد برای این کار جایزه اختراع کیلبی یانگ را دریافت کرد.

منبع mehrnews

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha