دادگاه چین اعلام کرد که طراحی اپل آیفون 6 کپی نیست
طاهره غلامیان
نویسنده:طاهره غلامیان
ارسال شده در:06 فروردین 1396، 13:05

دادگاه چین اعلام کرد که طراحی اپل آیفون 6 کپی نیست

در سال 2016 یک شرکت چینی به نام شنژن در یکی از دادگاه های کشور خود شکایتی بر علیه اپل ارائه داد. در متن این شکایت آمده بود که کمپانی اپل، طرح گوشی هوشمند آیفون 6 را از روی گوشی 100 C شرکت شنژن کپی کرده است. هر دو گوشی هوشمند دارای لبه های خمیده و گوشه های گرد بودند از این رو دادگاهی در پکن اعلام کرد که طراحی گوشی آیفون 6 ناقض حق ثبت اختراع بوده و  دستور به توقف فروش آن در کشور چین داد. در همین راستا، اپل نیز از شرکت مذکور شکایت کرد.

اکنون پس از گذشت تقریبا 10 ماه از اعلام حکم، یک دادگاه دیگر در چین حکم دادگاه قبلی را رد و ممنوعیت فروش گوشی های هوشمند آیفون 6 در چین را از میان برداشت. طبق تحقیقات صورت گرفته، مشخصات آیفون 6 و 100 C کاملا متفاوت بوده و در واقع این دو گوشی از لحاظ ساختار و البته ویژگی های فنی نیز کاملا با یکدیگر متفاوت هستند.

هرچند ممنوعیت فروش چندماهه در چین، ضرر مالی خاصی را متوجه اپل نکرد. اما این پیروزی اپل را می توان به منزله گرفتن یک زهرچشم از شرکت های چینی تلقی کرد. از این پس شرکت های چینی فقط با یک نگاه ساده و یک شباهت مختصر نمی توانند شرکت های بزرگ و قدرتمندی چون اپل را متهم به کپی برداری از محصولات خود کنند.

لازم به ذکر است که شرکت شنژن به دلیل ناراضی بودن مردم از محصولاتش و همچنین متمرکز بودن در بازار چین ورشکسته شده و بدست آوردن پیروزی در برابر اپل برای او برگ برنده به حساب می آمد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha