با تکنولوژی جدید اولتراسونیک از فاصله 100 متری می توانید در گوش کسی پچ پچ کنید
طاهره غلامیان
نویسنده:طاهره غلامیان
ارسال شده در:26 اردیبهشت 1396، 14:00

با تکنولوژی جدید اولتراسونیک از فاصله 100 متری می توانید در گوش کسی پچ پچ کنید

محققان دانشگاه بریستول انگلستان تکنولوژی را ایجاد کرده اند که امکان پچ پچ در گوشی را از فاصله 100 متری به افراد خواهد داد. این تکنولوژی شباهت به تله پاتی دارد اما تله پاتی نیست! بلکه فقط می‌توانید در گوش فرد دیگری که در فاصله 100 متری شما قرار دارد پچ پچ یا زمزمه کنید.

ما قصد ساختن تکنولوژی ای داشتیم که افراد فقط با فکر کردن بتوانند منظور خود را به شخص دیگری منتقل کنند و به عبارتی بتوانند با هم تله پاتی داشته باشند.

محققان دانشگاه بریستول می گویند فناوری مذکور برقراری ارتباطات از طریق انتقال فکر را ممکن می کند و در آینده نحوه انتقال پیام ها را دگرگون خواهد کرد. زیرا با استفاده از این روش ارسال پیام برای دیگر افراد با فکر کردن در این مورد صورت خواهد گرفت. کاری که می توان آن را تله پاتی شفاهی توصیف کرد.

فناوری مذکور از دو بخش تشکیل شده، یکی شناسایی و درک پیام و دیگری انتقال پیام برای شخص دیگر. این گروه برای شناسایی کلمات ارسالی از حسگرهایی استفاده می کنند که قادر به شناسایی و ثبت علائم الکتریکی صوتی است که افراد در زمان بیان کلمات در ذهن خود آنها را برای عضلات و تارهای صوتی خود ارسال می کنند.

با توجه به نامرئی بودن سیگنال های یاد شده از یک سیستم الکترومیوگرافی ضبط فعالیت های الکتریکی عضلات و تارهای صوتی در زمان ادای صامت کلمات استفاده می شود. سیستم مذکور قادر به ثبت کلمات با دقت بیش از ۸۰ درصد است.

برای ارسال پیام ها نیز از پدیده ای موسوم به ارسال صوت از طریق فراصوت استفاده می شود که به معنای تعدیل و تنظیم فراصوت برای تبدیل آن به صدایی قابل شنیدن است. برای دریافت و ارسال این صوت ها باید الکترودهایی در کنار سر افراد نصب شود. در نهایت صوت ارسالی با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوع رمزگشایی می شود. برای هدایت دقیق اصوات نیز از یک سیستم نشانگر لیزری یا سیستم ردگیری چشم انسان استفاده می شود. تعداد کلمات قابل تشخیص با استفاده از سیستم یاد شده فعلا محدود است و در آینده افزایش می یابد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha