ویندوز 10 اس پا را فراتر از محدود کردن انتخاب نرم‌افزارهایتان می‌گذارد
محمد قربانی
نویسنده:محمد قربانی
ارسال شده در:02 تیر 1396، 15:00

ویندوز 10 اس پا را فراتر از محدود کردن انتخاب نرم‌افزارهایتان می‌گذارد

ویندوز 10 اس جدید مایکروسافت در جواب سیستم عامل گوگل یعنی Chrome OS ساخته شده است. به نظر می‌رسد محبوبیت سیستم عامل کروم گوگل در مدارس و حتی برخی سازمان‌ها افزایش چشمگیری داشته است. سیستم عامل‌های دارای رابط کاربری بسته مزیت‌هایی دارند که از جمله آن امنیت بیشتر است ولی این مزیت‌ها به قیمت محدودیت‌هایی به دست می‌آید که در ویندوز 10 وجود از آن‌ها خبری نبود.

اگرچه مایکروسافت برخی از تفاوت‌های بین دو نسخه ویندوز خود را بیان کرده است ولی اِد بات از وب‌سایت خبری ZDNet متوجه شده است که گزارش‌های این شرکت در مورد نسخه جدید ویندوز کامل و همه‌جانبه نیست. وی همچنین اقدامات مایکروسافت را منحرف‌کننده و خجالت‌آور خوانده و برای جبران گزارش‌های نادرست مایکروسافت، سیستم عامل جدید این شرکت را عمیقاً مورد کنکاش قرار داده تا ویژگی‌های مختلف آن را بیازماید و محدودیت‌های آن را به‌صورت دقیق مشخص کند.

همان‌طور که ممکن است بدانید مایکروسافت تنها به نرم‌افزارهای مبتنی بر پلتفرم یکپارچه ویندوز یا UWP اجازه اجرا بر ویندوز 10 را می‌دهد، این بدین معنی است که نرم‌افزارهای قدیمی x86 می‌بایست ازطریق Desktop Bridge به فرمتی سازگار با ویندوز 10 تبدیل شوند. ولی طبق گفته اِد بات سیستم عامل جدید حتی از نصب نرم‌افزارهای مبتنی بر UWP که در فروشگاه ویندوز وجود ندارند جلوگیری می‌کند. این یعنی سازمان‌ها قادر نخواهند بود تا نرم‌افزارهای مستقل خود را بر ویندوز 10 اس اجرا کنند مگر آن‌که از قبل آن‌را در این فروشگاه اینترنتی منتشر کنند.

مسئله دیگر این است که این محدودیت درمورد برنامه‌های راه‌انداز هم اجرا می‌شود. تعدادی از اجزاء ویندوز که توسط بسیاری از کاربرهای حرفه‌ای‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز دچار محدودیت شده‌اند، این محدودیت‌ها ابزارهایی مانند reg.exe، regedt32.exe، powershell.exe و bash.exe را در برمی‌گیرد. جلوگیری از اجرای آخرین مورد این ابزارها یعنی bash.exe همچنین جلوی راه‌اندازی نرم‌افزارهای توزیعی Linux را می‌گیرد. حتی ابزار cmd.exe یا همان پنجره فرمان معروف هم به صورت متقابل در ویندوز 10 اس اجرا نمی‌شود.

منبع: neowin

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha