گجت های پوشیدنی انعطاف پذیری که حتی از حرارت بدن انسان به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند
تینا پورشاهید
نویسنده:تینا پورشاهید
ارسال شده در:09 تیر 1396، 16:00

گجت های پوشیدنی انعطاف پذیری که حتی از حرارت بدن انسان به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند

مهندسان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی گجت پوشیدنی را طراحی کرده اند که بسیار انعطاف پذیر است و می تواند از انرژی حرارتی بدن بر ای تامین نیروی برق مصرفی خود استفاده کند.

گجت های پوشیدنی و یا لباس هایی که ابزارهایی برای کنترل و نظارت به آنها متصل است برای نظارت بر انواع محیط های بهداشتی و محیط هایی که نیاز به بررسی سلامت محیطی در آنها وجود دارد، کاربرد دارند.  عملکرد و کارایی گجت های پوشیدنی که قابل انعطاف باشند نسبت به گجت هایی پوشیدنی با ساختار غیر منعطف از محبوبیت بیشتری برخوردار است. اگر این ابزار پوشیدنی بتواند حرارت بدن را به انرژی قابل مصرف برای همان گجت تبدیل کند ، محبوبیت آن دوچندان خواهد شد.

 محمد اوزترک (Mehmet Ozturk ) استاد مهندسی برق و کامپیوتر در ایالت  NC، و نویسنده مقاله های تحقیقاتی اظهار داشت : « ما می خواستیم یک دستگاه ترموالکتریک طراحی کنیم که ساختار سختی نداشته باشد و بتواند کارایی خوبی برای گجتهای پوشیدنی ایجاد کند. حتی در نظر داشتیم محصولی طراحی کنیم که آنقدر منعطف باشد که بتواند با پوست بدن در تماس باشد و وضعیت ارگونومی بدن انسان را نیز در نظر بگیرد و کاربر با آن گجت پوشیدنی احساس راحتی بیشتری کند. »

اوزترک با کمک همکارانش مایکل دیکی و داریوش واحدی می خواستند از بهترین مواد ترموالکتریک در طراحی این گجت پوشیدنی استفاده کنند و از موادی در طراحی بهره بگیرند که قابلیت انعطاف پذیری آن تاکنون در هیچ گجت پوشیدنی دیده نشده باشد.

اوزترک معتقد بود : « یکی از چالش های کلیدی ما برای حل مساله انعطاف پذیری، موضوع اتصالات عناصر ترموالکتریک بود. آنها از فلز مایع گالیم و اندیم استفاده کردند. این فلز یک آلیاژ معمولی و غیر سمی به نام EGaIn – است که برای اتصالات استفاده می شود.  مقاومت الکتریکی این اتصالات بسیار کم است، و مقاومت کم به معنای قدرت بیشتر خواهد بود. »

اوزترک افزود: « استفاده از مایع فلزی همچنین منجر به بهبود عملکرد گجت پوشیدنی می شود. مثلا وقتی اتصالی شکسته می شود یا قطع می شود، فلز مایع مجددا آن قسمت را ترمیم می کند. »

اوزترک گفت که در آینده این طراحی جدید بهبود خواهد یافت و تکنیک های بیشتر برای از بین بردن مقاومت های انگلی در آنها به کار برده خواهد شد.

اوزترک گفت که در آینده این طراحی جدید بهبود خواهد یافت و تکنیک های بیشتر برای از بین بردن مقاومت های انگلی در آنها به کار برده خواهد شد.

منبع sciencedaily

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha