با این ابزار فقط کافیست به موسیقی فکر کنید تا نواخته شود
طاهره غلامیان
نویسنده:طاهره غلامیان
ارسال شده در:27 تیر 1396، 18:00

با این ابزار فقط کافیست به موسیقی فکر کنید تا نواخته شود

تکنولوژی در هر زمینه ای در حال پیشرفت است و این‌بار دست بر روی دنیای موسیقی گذاشته است. از این به بعد لازم نیست حتما دانش موسیقیایی داشته باشید و یا اینکه در این زمینه تخصصی یا تحصیلات خاصی را گذرانده باشید.

محققان به تازگی رابط کاربری الکتروانسفالوگرافی را طراحی کرده اند که به افراد این امکان را می‌دهد تا موسیقی محبوبشان را در ذهن نت خوانی کنند و این رابط آنها را به موسیقی واقعی مبدل و پخش کند.

الکتروانسفالوگرافی

این رابط الکتروانسفالوگرافی می‌تواند فعالیت بخش های مختلف مغز افراد را برآورد و ضبط کرده و آنها را برای پخش و نمایش بر روی کاغذ یا بر روی نمایشگر بیاورد. این رابط ها پیشتر برای کنترل ذهنی پهبادها و اندام مصنوعی بدن استفاده می‌شده است.

متخصصان مغز و اعصاب دانشگاه واشنگتن می گویند:

بدون حرکت دست و فقط با فکر کردن می‌توان موسیقی نواخت و این یک دستاورد بسیار منحصر به فرد است. زیرا از آن می توان برای کمک به رفع اختلالات عصبی افراد هم استفاده کرد.

محققان امیدوارند که این تکنولوژی بتواند برای کمک به بیمارانی که دارای اختلالات حرکتی ناشی از سکته مغزی، آسیب نخاعی، قطع عضو یا سایر بیماری ها هستند ، کمک کند.

برای اینکه بتوان از این فناوری استفاده کرد نوعی کلاه بر روی سر افراد قرار داده می‌شود که سیگنال های مغزی را به نوت های موسیقی تبدیل می‌کند. این ابزار قادر به تحلیل دو دسته از سیگنال های مغزی است که مربوط به قشری از مغز می باشند که در حال تعامل با چشم و تفکرات ذهنی می باشد.

صدای موسیقی پخش شده از این طریق به گونه ای است که حضار تصور می کنند چندین آلت موسیقی در حال نواختن است. در جریان استفاده آزمایشی از این فناوری ۱۵ انسان سالم و بالغ از ابزار یاد شده برای خلق نت های موسیقی استفاده کردند، بدون آنکه برای این کار هیچ آموزشی دیده باشند.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha