ویندوز 10  با قابلیت جدید ردیاب چشمی پشتیبانی و به روز خواهد شد

ویندوز 10  با قابلیت جدید ردیاب چشمی پشتیبانی و به روز خواهد شد
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

ویندوز 10 به زودی با نسخه جدیدی به روز خواهد شد. این نسخه مجهز به ردیاب چشم خواهد بود و می تواند کمک شایانی به برخی از کاربرانی که دچار معلولیت های خاص هستند و نمی توانند با سایر اعضای بدن خود با سیستم کار کنند مفید خواهد بود.

چند ماه پیش، شرکت مایکروسافت  برای ویندوز 10 ، برنامه های ارتقای خوبی را تبیین نمود  و خبر داد که قرار است این به روز رسانی و ارتقا که البته به روز رسانی Fall Creators Update، بود، به زودی به اطلاع عموم می رسد. این به روز رسانی شامل پیشرفت های خوبی در نریتور همچنین تجربه خواندن و نوشتن، خواهد بود.  شرکت مایکروسافت مجددا اعلام کرده است که ارتقا و به روز رسانی جدید شامل پشتیبانی از ردیابی چشم ها هم خواهد بود و سیستم عامل مجهز به سیستم ردیابی چشم ها خواهد شد.

داستان ورود مایکروسافت به موضوع ردیاب چشم به سال 2014 باز می گردد. مایکروسافت میگوید که در سال 2014 استیو گلیسون، بازیکن سابق NFL، از این شرکت خواسته بود تا در مورد قابلیت های دسترسی به فکر طراحی مدل ها و روش های جدیدی باشد و روی این موضوع کار کند.  گلیسون دارای بیماری عصبی-عضلانی به نام اسکلروز جانبی  (AMS) است که باعث ایجاد مشکلاتی در حرکات عضلانی می شود.  با این حال، چشم این بیماران مبتلا به این مشکل عصبی- عضلانی  نمی شود و چشم آنها یکی از اندام هایی است که با این بیماری تحت تاثیر قرار نگرفته و سالم می ماند. گلیسون نیز که از این بیماری رنج می برد نمی توانست با سایر اعضای بدنش به درستی کار کند ولی چشم هایش سالم بودند و دچار مساله نبودند . اگر او می توانست کنترل سیستم اش را با چشمانش به دست بگیرد، مشکلات او در کار با سیستم حل می شد. افراد بسیار دیگری با همین مساله و یا مسایل و بیماری های مشابه دست به گریبان هستند و شرکت مایکروسافت سعی کرد برای حل این مساله و درخواست گلیسون چاره ای بیاندیشد.

مایکروسافت این درخواست را در همان سال پذیرفت و تصمیم گرفت بر روی این موضوع کار کند.  کارکنان شرکت موفق به ساخت Wheelchair EyeGaze شدند که، همانطور که از نامش بر می آید، می تواند با استفاده از حرکت چشم کنترل شود. غول ردموند نیز تصمیم گرفت برای حمایت از این پروژه ردیابی چشم را به  ویندوز 10 هم اضافه کند.  با درک اهمیت تکنولوژی و تلاش برای ارتقا سیستم های این چنینی می توان امیدوار بود که بتوانیم  پیشرفت های خوبی برای بیماران مبتلا به ALS و همچنین کسانی که دارای اختلالات دیگری مشابه همین بیماری هستند ، داشته باشیم.

نتیجه تلاش های خستگی ناپذیر شرکت مایکروسافت این است که افراد دارای معلولیت هم اکنون می توانند ماوس روی صفحه، صفحه کلید و همچنین قابلیت های تبدیل متن به گفتار را فقط با چشم خود در ویندوز 10 کنترل کنند. این ویژگی یعنی کنترل با چشم  نامگذاری شده است و استفاده از آن نیاز به استفاده از یک محیط خارجی  مانند Tobii 4C ردیاب چشم دارد. این شرکت قصد دارد برای مدت کوتاهی پشتیبانی سخت افزاری بیشتری را ارائه کند. مایکروسافت می گوید:

انگیزه خوبی برای تحقیق در این زمینه داریم. ما در این فرصت قصد داریم مأموریت های خودمان را در مایکروسافت به انجام برسانیم . این شرکت قصد دارد قدرت خود را به تصویر بکشد و خود را تقویت نماید.  ما در سال چهارم فعالیت خود هستیم و برای پیشبرد پروژه هزاران کارمند مایکروسافت را از سراسر جهان جمع کردیم تا ایده های جدیدی را تولید کنند و بتوانند مرزهای تکنولوژی را درنوردند. مایکروسافت قصد دارد  چالش های واقعی را حل کند. ما همواره از کارکنان خود می پرسیم  : » چه کسی توانمند می شود؟ » این ذهنیت، که توانمند شدن و قوی شدن می تواد منجر به تحول در فناوری شود همواره هماره ما بوده است ، تفکر جادویی که می تواند ما را قدرتمند سازد.

در حال حاضر نسخه بتا این سیستم کنترل ردیاب چشم در ویندوز 10 آماده آزمایش است .  مایکروسافت اعلام کرده است که این ویژگی هنوز در  مراحل تست اولیه قرار دارد و بنابراین منطقی است که بدانیم این نسخه برای انتشار عمومی در نظر گرفته نشده است و نسخه عمومی آن هنوز اماده نیست. بعد از اتمام دوره آزمایشی و رفع اشکالات احتمالی نسخه اصلی این پروژه برای عمومی قابل دسترس خواهد بود.

 

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood