از جستجوی گوگل استفاده کنید تا ببینید لازم است درباره افسردگی خود با دکتر صحبت کنید
نویسنده:زینب حاجی قربانی
ارسال شده در:02 شهریور 1396، 19:00

از جستجوی گوگل استفاده کنید تا ببینید لازم است درباره افسردگی خود با دکتر صحبت کنید

اختلال افسردگی عمده، که با عنوان افسردگی بالینی نیز شناخته شده است، ممکن است یکی از رایج ترین تشخیص های روان شناختی باشد، اما هنوز هم در مورد تشخیص بیماری های روانی و سلامت روانی به طور کلی نکات تاریک و نامعلوم بسیاری وجود دارد. گوگل، در همکاری با اتحاد ملی علیه بیماری های روانی (NAMI)، امیدوار است که دیوار سکوت ساخته شده در بالای این نقاط تاریک را با پرسش نامه PHQ-9 که اکنون در نتایج جستجوی گوگل ظاهر می شود، فرو بریزد.

در راستای فراهم آوردی برخی اطلاعات، پرس شنامه سلامت بیمار، که بیشتر به نام PHQ-9 شناخته می شود، یک ابزار مختصر گزارش دهی است که شدت افسردگی فرد را نمایش، تشخیص، نظارت و اندازه گیری می کند. شدت افسردگی شما بستگی به پاسختان به 9 سوال این پرسش نامه دارد. محدوده میزان افسردگی تشخیص داده شده با استفاده از این پرسش نامه از حداقل علائم تا افسردگی عمده است که شدت افسردگی شما با استفاده از این تشخیص موقت نمایش داده می شود.

 عاملی که باعث می شود پرسش نامه PHQ-9 یک ابزار جذاب برای تشخیص افسردگی باشد، نه تنها سادگی و دقت آن است، بلکه می توان از آن چندین بار به منظور بررسی این که آیا افسردگی پس از درمان بهبود یافته است یا خیر نیز استفاده کرد.

برای به دست آوردن پرسش نامه PHQ-9 شما می بایست در گوگل لغت “افسردگی” را جست و جو کنید. پس از جست و جو به پایین صفحه حرکت کنید تا کارت اطلاعاتی را مشاهده نمایید و سپس روی عبارت “بررسی کنید که آیا از نظر بالینی افسرده هستید؟” کلیک کنید. در نهایت شما پرسش نامه PHQ-9 را دریافت خواهید کرد که تکمیل آن زمان زیادی از شما نخواهد گرفت.

مهم ترین نکته ای که در مورد این پرسش نامه باید در نظر گرفته شود، این است که نتایج PHQ-9 به هیچ عنوان جایگزینی برای تشخیص رسمی افسردگی که از طریق یک کلینیک مجهز انجام شود، نیست. در واقع این پرسش نامه راهی است که شما را ترغیب به مراجعه به یک کلینیک تشخیص افسردگی رسمی می کند، در صورتی که به آن نیاز داشته باشید. جست و جو PHQ-9 در حال حاضر فقط در ایالت متحده آمریکا موجود است و در رابطه با گسترش آن به سایر کشور ها در آینده، همچنان صحبتی نشده است.

حتی با چنین پیش بینی، PHQ-9 می تواند شما را از آن چه در حال وقوع است بهتر مطلع کند و به همین ترتیب می توانید مکالمه بهتر و دقیق تری با پزشک خود در این خصوص داشته باشید. اتحاد ملی علیه بیماری های روانی (NAMI) همچنین امیدوار است که با قرار دادن PHQ-9 در نتایج جست و جوی گوگل، افراد بتوانند در مورد آنچه که اتفاق می افتد بیشتر آگاه شوند و دیوار سکوت در حرفه ی روان شناسی بالینی را حل کنند.

گوگل انتظار دارد که این ویژگی به طور کامل در تلفن های همراه مشترکین در ایالات متحده در یک یا چند روز آینده به بازار عرضه شده و قابل استفاده باشد.

 

منبع: androidauthority

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha