آیا بازی نهنگ آبی واقعا وجود خارجی دارد ؛ حقایق پشت پرده خودکشی نوجوانان

بازی نهنگ آبی یک بازی خودکشی آنلاین است که نوجوانان در آن باید 50 کار مختلف را طی 50 روز انجام دهند. گفته می‌شود این بازی جان بسیاری از افراد را در دنیا گرفته است اما آیا واقعا این بازی وجود خارجی دارد؟

چالش نهنگ آبی یک بازی است که وجود خارجی ندارد و در دنیایی مخفی شده است که نمی‌توان آن را پیدا کرد؛ به جز کسانی که می‌دانند چگونه آن را پیدا کنند. انجام دادن این بازی 50 روز طول می‌کشد و غول آخر آن هم خود بازیکن است و باید بعد از انجام 49 کار عجیب و روان‌پریشانه، در نهایت برای اتمام مرحله 50 آن خودتان را بکشید.

بازی آنلاین نهنگ آبی

همانطور که گفته شد، در این چالش اینترنتی 50 مرحله‌ای از مخاطبانی که بیشتر آن‌ها را نوجوانان تشکیل داده‌اند، خواسته می‌شود هر روز کارهای خود را انجام داده و در پایان، عکسی از نتیجه را به ادمین بفرستند تا بتوانند وارد مرحله بعد شوند. مراحل مختلف این چالش شامل کارهای روانپریشانه‌ای مانند کشیدن یک نهنگ آبی روی دست، نشستن در بالای یک ساختمان مرتفع با پاهای آویزان، تماشای فیلم ترسناک در شب و … می‌شود. این بازی مرگبار، حدود 5 سال پیش برای اولین بار در روسیه و در شبکه اجتماعی محلی VKontakte به راه افتاد و کم کم دنیا را فرا گرفت. اما آیا واقعا این بازی وجود خارجی دارد یا صرفا ساخته ذهن برخی از افراد و رسانه‌ها است؟

 


بازی نهنگ آبی چیست؟


با اینکه هیچ مدرک موثقی که قوانین بازی را نشان دهد وجود ندارد، اما شایعات حاکی از این هستند که بازی نهنگ آبی جدیدترین بازی خودکشی این روزها است که بیشتر از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام و توییتر انجام می‌شود. انجام بازی 50 روز طول می‌کشد و هر روز «بازیکن» باید یک کار مشخص را انجام دهد.

درست مانند به ساحل زدن نهنگ های آبی که دلایل نامشخصی دارد، منطق پشت این بازی هم از همین امر پیروی می‌کند. اینکه چرا بعضی از نهنگ‌ها این کار را انجام می‌دهند یکی از مرموزات دنیای زیر آب است.

 


بازی نهنگ آبی چگونه انجام می شود؟


بازی بین یک ادمین و شرکت کننده (قربانی) صورت می‌گیرد. هر روز ادمین کار مشخصی را برای بازیکن تعیین می‌کند که باید انجام دهد. این کارها در روزهای اول تقریبا آسان هستند و شامل کارهایی مانند گوش دادن به سبک مشخصی از موسیقی و یا تماشای فیلم‌های ترسناک می‌شوند. با گذشت روزها، انجام کارهای تعیین شده دشوارتر می‌شود و شامل اعمالی مانند حک کردن تصویر یک نهنگ روی بازو می‌شود. کار نهایی که بازیکن باید انجام دهد، خودکشی است که باعث اتمام بازی می‌شود.

اما چرا یک نفر باید این کارها را انجام دهد؟ اگر شرکت کننده انجام دادن یک وظیفه مشخص را رد کند، ادمین اطلاعات شخصی و حساس او را منتشر می‌کند (یا حداقل باعث باور کردن او می‌شود که این کار را خواهد کرد).

بازی نهنگ آبی / blue whale game

در ادامه با هم مراحل بازی آنلاین نهنگ آبی را مرور می‌کنیم:

1. با یک تیغه روی دستت F57 بنویس و عکسش را به ادمین بفرست!

2. ساعت 4:20 صبح بیدار شو و به فیلم های روانپریشانه و خیلی ترسناک که ادمین بازی برات تعیین می‌کند، نگاه بکن!

3. بازوی خودت را به موازات سیاهرگ، 3 بار، نه چندان عمیق، ببر و عکسش را به ادمین بفرست!

4. روی یک کاغذ عکس نهنگ کشیده و به ادمین بفرست!

5. اگر آماده‌ای و شجاعت یک نهنگ شدن را داری روی پای خودت با تیغه Yes بنویس. اگر نداری؛ بعنوان تنبیه چندین جای خودت را ببر!

6. مرحله سری! (کشف رمز یا حل معما)

7. روی دستت با تیغه f40 بنویس و به ادمین بفرست.

8. در قسمت استاتوس اپ VKontakte خودت بنویس «من یک نهنگ هستم»

9. باید بر ترس خودت غلبه کنی!

10. ساعت 4:20 صبح بیدار شو و برو به بام خانه! (هر چه مرتفع تر بهتر)

11. روی دستت با یک تیغه، یک نهنگ بکش! (انجام این کار نشانه ی وفاداری تو به چالش نهنگ آبیست)

12. تمام روز را به تماشای فیلم‌های روانپریشانه و بسیار ترسناک بگذران!

13 به موسیقی‌هایی که ادمین می‌فرستد، گوش کن!

14. لب خودت را ببر!

15. یک سوزن را چندین بار در دستت فرو ببر!

16. به خودت آسیب بزن. خودت را مریض بکن!

17. به مرتفع‌ترین بام اطراف برو و چند دقیقه‌ای را در لبه بام آنجا بگذران!

18. به کنار پلی برو دقایقی را در لبه آن بگذران!

19. سعی کن از روی یک جرثقیل بپری!

20. ادمین وفاداری تو را چک خواهد کرد

21. با یک نهنگ دیگر (داوطلب چالش یا ادمین دیگر) از طریق Skype مکالمه بکن!

22. به پشت بام رفته و پاهایت را از بام آویزان بکن!

23. مرحله دیگری را با رمز سپری کن!

24. مرحله ی سری! (حل معما یا کشف رمز)

25. با یک نهنگ ملاقات بکن!

26. ادمین تاریخ مرگ تو را خواهد گفت و تو باید بپذیری!

27. ساعت 4:20 صبح بیدار شو و به نزدیک‌ترین راه آهن برو!

28. تمام طول روز را با کسی حرف نزن!

29. عهد بکن که تو یک نهنگ هستی!!

30 تا 49. هر روز ساعت 4:20 صبح بیدار شو و ویدیوها و فیلم‌های ترسناک ببین و به موسیقی که ادمین تعیین کرده گوش بده و هر روز یک بریدگی در بدنت ایجاد کن و با یک نهنگ حرف بزن!

50. با پریدن از یک جای بلند، زندگی‌ات را تمام کن!

بازی نهنگ آبی / blue whale challange 3

 


دستگیری سازنده بازی نهنگ آبی


در نوامبر 2016، فیلیپ بودیکین 21 ساله به اتهام تشویق نوجوانان به خود کشی دستگیر شد. او به این کار خود اعتراف کرد و در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌های روسی گفت: «در یک سو مردم وجود دارند و در یک سو هم آشغال‌های بیولوژیکی. من جامعه را از اینگونه انسان‌ها پاک می‌کردم. گاهی اوقات فکر می‌کردم که کار اشتباهی است، اما در نهایت این احساس به من دست می‌داد که کار درست را انجام می‌دهم».

بودیکین یکی از تهیه‌کنندگان سبک موسیقی الکترونیک به نام «Witch House» با تم‌های اسرار آمیز بود که قبلا در رشته روانشناسی مشغول تحصیل بود. رسانه‌ها طوری اخبار مربوط به او را پوشش دادند که گویی او تاکتیک‌هایی را برای راندن نوجوانان به سمت خودکشی ایجاد کرده است. او گفته بود که بازی را در سال 2013 با نام F57 که ترکیبی از صدای حرف اول نامش و دو شماره آخر تلفنش است، ساخت.
<فیلیپ بودیکین / blue whale founder
اما گزارشات حاکی از آن هستند که او احتمالا این کار را به خاطر حرفه موسیقی خود انجام داده است. دوستان بودکین این ادعاها را که او مغز متفکر این بازی بوده است را رد کرده‌اند. در حقیقت به گفته آن‌ها، او محتوای مختلفی را که مربوط به مرگ رینا پالنکووا (یکی از اولین افراد خودکشی کننده) بود را در گروه‌های آنلاین منتشر می‌کرد تا برای خود فالوور جمع کرده و سبک موسیقی خود را تبلیغ کند.
زمانی که بودیکین دستگیر شد، به 15 جرم مختلف متهم بود که تا انتهای همان ماه، تنها یکی باقی ماند و از بقیه تبرئه شد و سرانجام به جرم مشارکت در قتل دو دختر نوجوان به سه سال زندان محکوم شد.

 


نهنگ آبی ؛ حقیقت یا ساختگی


با تمام ماجراها و داستان‌های ترسناکی که از بازی نهنگ آبی گفته می‌شود، قطعا تشخیص حقایق پشت پرده گروه‌های چت و شبکه‌های اجتماعی مربوط به نوجوان امر دشواری برای بزگسالان می‌شود. این احتمال وجود دارد که روزنامه‌نگاران و والدین نگران، به این گروه‌ها دسترسی پیدا کرده و عناصر متفرقه را کنار هم قرار داده و داستانی را ساخته‌اند که وجود خارجی نداشته است.

این موضوع با یافته‌های الکساندرا آرخیپووا (Alexandra Arkhipova) که استاد دانشگاه روسیه در رشته مطالعات مردمی است، همخوانی دارد. زمانی که او و همکارانش وارد گروه‌هایی شدند که گفته می‌شد مربوط به چالش نهنگ آبی است، چیز بسیار عجیبی را دریافتند. تمام کسانی که خود را به عنوان سرپرست در بازی معرفی کرده بودند، بچه‌هایی بودند که سنشان بین 12 تا 14 سال بود.
به نظر می‌رسد که تمامی ادمین‌ها تنها بچه‌هایی بودند که درباره این بازی شنیده بودند و خبری از بزرگسالان نبود. طبق تحقیق آرخیپووا، به نظر می‌رسد قبل از اینکه روزنامه نووایا گازتا (Novaya Gazeta) اولین گزارش مربوط به نهنگ آبی را منتشر کند، چنین بازی وجود خارجی نداشت.

بازی نهنگ آبی / blue whale challangeآخیپووا در این مورد گفت که ادمین‌هایی که او با آن‌ها مواجه شده بود، تنها مراحلی که به صورت گسترده توسط رسانه‌های خبری گزارش شده بود را تقلید می‌کردند. او می‌گوید: «در تمامی این گروه‌ها، افردای که بیشتر آن‌ها را جوانان تشکیل می‌دهند، منتظر این بازی بودند اما بازی هیچ وقت شروع نمی‌شود.»

حقیقتی که در پشت پرده بازی نهنگ آبی نهفته است، بسیار ناراحت کننده‌تر از آنی است که توسط رسانه‌های خبری بیان می‌شود. آمار افرادی که در روسیه خودکشی می‌کنند مخصوصا در بین جوانان بسیار بالا است. این کشور یکی از بالاترین آمارهای خودکشی نوجوانان در دنیا را دارد.

چالش نهنگ آبی / blue-whale-challenge-is-not-a-game-its-suicideبله، بعضی از نوجوانان به انجمن‌های آنلاینی جذب می‌شدند که در آن‌ها بحث درمورد خودکشی وجود داشت و در این انجمن‌ها، تصاویر نهنگ آبی به اشتراک گذاشته می‌شد. اما به نظر می‌رسد اینکه یک بازی شیطانی وجود دارد که به صورت آهسته نوجوانان آسیب پذیر را به مسیر خودکشی سوق می‌دهد، تنها یک توضیح و توجیه ساده برای یک مشکل پیچیده‌تر است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
kiyan 14 شهریور 1396، 02:42

سلام داش ، اینا هیچکدوم روی ایرانیا تاثیر نداره ، بچه 6 ساله وقتی میشینه احضار روح میبینه دیگه تا تهشو بخون داش لطفا نسخه اصلشو یا اگه نشد دموشو برام ایمیل کن

شایان 14 شهریور 1396، 11:23

نمیشه

نگین 15 شهریور 1396، 04:14

واقعا??

محمدعلی 16 شهریور 1396، 03:33

خخخخخخ دمت گرم

shahrokh 17 شهریور 1396، 01:20

درست من خودم چندتا نسخه دانلود کردم ولی هیچکدوم واقعی نیست ولی اهنگ هایی که برات میفرسته ادمین رو با بدبختی پیدا کردم واقعا افسرده کنندست

Sama 17 شهریور 1396، 08:51

????? ایول

پاسخهای بیشتر ...
حسین 14 شهریور 1396، 16:27

سلام میخواستم بدونم اگه اینکارایی که میگه رو انجام ندیم چیکار میکنن؟؟؟؟ یا اگه عکسایه الکی بفرستیم چی؟ یا اصن هدفشون چیه درآمدی دارن؟ اصن اسمش بازیه؟؟؟؟ اینا که همش 50 تا دستوره اگه میشه بیشتر توضیح بدین اگه بازیه چند تا عکس از محیط بازی بفرستین اگه نیست محیط اپلیکیشنو بفرستین ببینیم چطوریه:/

Kiana 14 شهریور 1396، 21:10

من يه جا خونده بودم در اخر اگه خودت رو نكشي تهديت ميكنن كه يكي از اعضاي خانوادت رو ميكشن..و واقعا هم اين كار هارو ميكنن...خيلي خطرناكه

طاهره غلامیان 14 شهریور 1396، 22:51

یک نوع بازی آنلاین هست، باید تصاویر رو ارسال کنید تا مجوز ورود به مرحله بعد رو داشته باشید

عليرضا 16 شهریور 1396، 02:13

اگه انجام ندي تهديد ميشي لوكيشن(جي پس اس) گوشيت بايد روشن باشه و اگو انجام ندي اسم چندتا مكان زنديك خونتو ميگن و ميگن ما اونجاييم و تهديد ميشب عكسا هم چك ميشه قبل از ورود به مرحله بعد البته اينجور كه من درموردش خوندم

Nihan 28 آبان 1396، 01:46

تهدید می کنن که خانوده تو میکوشن..عکس های الکیشو میدونم یکی کرد الان سرش فهمیدنو اخطارش میدن اخرش که چی میشه کسی نمیدونه کار احمقانس

Nihan 28 آبان 1396، 01:47

یعنی میخای بابت مرگت پول بدی احمقانس?

پاسخهای بیشتر ...
Mohamad 15 شهریور 1396، 00:33

سلام دوستان من بازیو میخوام هرطور که شده کسی داردش برام بفرستدش هازرم بابت بازیش پولم بدم

Arash Sorena 15 شهریور 1396، 10:13

پیدلش کردی به منم بگو

پوریا 16 شهریور 1396، 04:08

من بازیو دارم

Ali 16 شهریور 1396، 12:56

سلام محمد خدایش واسه منم بفرست تورو خدا

یاسی 17 شهریور 1396، 00:47

من دارم بازیو

یاسی 17 شهریور 1396، 00:49

من دارم بازیو بیا تلگرام @dooooroooog

پاسخهای بیشتر ...
هلیا 15 شهریور 1396، 13:54

لینک بازی رو میخواین چیکار؟از جونتون سیر شدین؟باز لوتی بازیتون گل کرده؟میخواین بمیرین؟مرض دارین؟بسه توروخدا بسه....چرا دارین دستی دستی خودتون رو پرپر میکنین؟خدا هر وقت خودش صلاح بدونه جونمون رو میگیره....در ضمن اگه کارایی که گفته رو انجام ندین هیچ غلطی نمی تونن بکنن....اصلا به گور جدشون میخندن میان مامان بابامون رو می کشن....سازنده روسیه ای هستش و زبان بازی هم انگلیسی....فقط اسم مکان هایی که ما اونجا هستیم رو میگن...اونم از طریق لوکیشن که روشنش کردیم...وگرنه از روسیه میخواد چه غلطی بکنه؟ با این حال بازم بازی رو دانلود نکنین..چون مدیر بازی عین زیگیل میچسبه به آدم و دم به دقیقه از طریق بازی به آدم پیام میاد..،،،حالا هر کی میخواد بمیره پاشه بازی کنه بمیره.....کسایی که این کارو بکنن یعنی ابله هستن که به خاطر یه بازی خودشون رو میکشن...پس هرچه زودتر بمیرن بهتره تا کشورمون رو به گند بکشن دوستان ببخشید عصبانی بودم هرچی از دهنم بیرون اومد گفتم...خواهشا ببخشید????????????

Javad 15 شهریور 1396، 15:41

حالا توزیاد حرص نخور

Yasaman 15 شهریور 1396، 17:13

راست میگی والا . منم موافقم . ولی واقعا کنجکاوم ببینم این بازیش چجوریه ؟ دلم میخواد بازیشو بکنم ولی واقعا جرعتشو ندارم

محمد امین 16 شهریور 1396، 09:42

منم با شما موافقم. اینا همش تهدیده

Sahar 16 شهریور 1396، 22:21

وای کامنتاتونو خوندم چ بازی خطرناکی هس

Sama 17 شهریور 1396، 08:53

خودتو كنترل كن اجي???

پاسخهای بیشتر ...
... 15 شهریور 1396، 16:39

یکی از دوستام این بازی رو داشت میگم محیط بازی از این دایره های چرخان گیج کننده هست که آدمو دیوانه میکنه و حاظر هست برای دیدنش هر کاری بکنه. حتی همون دوستم هم نزدیک بود روی دست خودش نهنگ بشه!

النا 27 آبان 1397، 15:54

یچه ها من دارم هیچ کاری نمی کنن من که آدرس خونم و دادم گفت ساعت ۸ بیا سر کوچه با چاقو رفتم هیچکی نیوم

دیدگاههای بیشتر ...