پیش بینی ایلان ماسک : هوش مصنوعی ممکن است عامل جنگ جهانی سوم شود
تینا پورشاهید
نویسنده:تینا پورشاهید
ارسال شده در:15 شهریور 1396، 14:00

پیش بینی ایلان ماسک : هوش مصنوعی ممکن است عامل جنگ جهانی سوم شود

ایلان ماسک موسس و مدیر عامل شرکت تسلا و اسپیس ایکس پیش بینی کرده است که هوش مصنوعی ممکن است باعث وقوع جنگ جهانی سوم شود. رقابت در حوزه هوش مصنوعی بسیار بالا است و ایلان ماسک معتقد است که این حوزه رقابتی می تواند منجر به بروز جنگ جهانی سوم شود.

ایلان ماسک در سری توییت های منتشر شده اش از روز دوشنبه اعلام کرده است که : « … رقابت در حوزه هوش مصنوعی در سطح ملی به احتمال زیاد می تواند علت جنگ جهانی سوم شود… »

بعد از سخنرانی ولادیمیر پوتین، ایلان ماسک توییتی منتشر کرد و گفت : «هوش مصنوعی نه تنها در آینده روسیه بلکه در آینده تمام بشریت تاثیرگذار است. »

او معتقد است : « هر کسی در این حوزه برترین باشد، حاکم جهان خواهد شد.»

در حال حاضر، امریکا،  چین و هند ، سه کشوری هستند که در مسابقه فناوری هوش مصنوعی با یکدیگر رقابت می کنند.

اما ایلان ماسک معتقد است که سایر کشورها هم در این حوزه فعالیت هایی انجام داده اند و ممکن است بتوانند کارهای بکنند و هیچ چیزی غیر ممکن نیست.

ایلان ماسک در توییت دیگری اعلام کرد: «دولت ها نیازی به پیروی از قوانین عادی ندارند … در صورت لزوم فناوری هوش مصنوعی را که در شرکت ها در حال توسعه است در اختیار می گیرند و از قدرت آن در صورت لزوم استفاده می کنند. »

ماسک معتقد است یک سیستم هوش مصنوعی حتی می تواند برای آغاز جنگ تصمیم گیری کند. اگر هوش مصنوعی چنین تصمیمی بگیرد به احتمال زیاد پیروزی چنین سیستمی تضمیمن شده است.

ایلان ماسک پیش از این نیز هشدارهایی در مورد استفاده از هوش مصنوعی برای حوزه های نظامی مطرح کرده بود. وی خواستار تنظیم مقررات جدیدی در این حوزه و عدم استفاده از آن در حوزه های نظامی است. ماسک معتقد است باید قوانین جدیدی برای حفظ امنیت عمومی در این حوزه تبیین شود.

در پاسخ مسایل مطرح شده توسط ایلان ماسک، ، مدیر عامل فیس بوک، مارک زوکربرگ، پیش بینی ماسک را بسیار غیر مسئولانه نامیده است.

ایلان ماسک هم در پاسخ به زوکربرگ مدیرعامل فیس بوک ، معتقد است زوکربرگ نگاه محدود و کوتاه بینانه ای نسبت به حوزه هوش مصنوعی دارد .

آنچه مسلم است و در سال های اخیر مشاهده شده است ایلان ماسک همواره نسبت به خطرات هوش مصنوعی اشاره کرده است . باید دید آیا واقعا جنگ جهانی سوم از جنس جنگ فناوری و تکنولوژی خواهد بود؟ آیا باید به نگرانی های ایلان ماسک توجه کرد ؟ آیا دولتمردان از هوش مصنوعی در مسیرهای نظامی استفاده خواهند کرد ؟

منبع : gadgetsnow

 

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha