تلفن همراهی که بدون باتری و تنها با امواج نورانی و رادیویی کار می کند
تینا پورشاهید
نویسنده:تینا پورشاهید
ارسال شده در:23 شهریور 1396، 09:00

تلفن همراهی که بدون باتری و تنها با امواج نورانی و رادیویی کار می کند

آیا تا به حال در مورد تلفن هوشمندی فکر کرده اید که بتواند از آخرین تکنولوژی ها برخوردار باشد ولی نیازی به شارژ باتری نداشته باشد؟ مثلا تلفن هوشمندی که صفحه نمایش OLED داشته باشد ولی برق مورد نیازش را از هوا تامین کند و شما بدون برق و باتری بتوانید با آن تماس بگیرید !

طراحی چنین تلفن همراهی به عنوان بخشی از پروژه تحقیقاتی و پژوهشی گوگل است و تاکنون توانسته از سه نهاد علمی ملی امریکا حدود 2 میلیون دلار سرمایه برای تامین هزینه های این پروژه دریافت کند. مسئول این پروژه ومسی تلا ، تاکنون توانسته با این سرمایه تلفن همراه تک بیتی را طراحی و تولید کند که می تواند تماسهای تلفنی معمولی شما را به سرویس های اضطراری تلفن متصل کند. این تیم تحقیقاتی، محصول نهایی را در جیوا وایرلس تجاری سازی خواهند کرد.

با توجه به گزارش های  IEEE، این گوشی تک بیتی می تواند تماس اسکایپ را نیز برقرار کند :

این گوشی شارژ مورد نیاز خود را از نور خورشید یا امواج RF یک ایستگاه رادیویی در اطرافش دریافت می کند، از طریق یک نقطه ثابت ارتباطی در تلفن های سلولار در یک شبکه حامل این اتفاق می افتد. این روش که به نام  backscattering نامگذاری شده است، کمک می کند تا گوشی بتواند با کمک بازتاب همان امواج دریافتی به  ایستگاه رادیویی،  تماس صوتی را برقرار کند.

همچنین این تلفن همراه بر اساس همین پروتکل می تواند تماس صوتی اسکایپ را نیز برقرار سازد. نمونه اولیه از قطعات و المان های غیر تجاری ساخته شده است و می تواند با یک ایستگاه رادیویی و از طریق برنامه های کاربردی مانند اسکایپ ارتباط برقرار کند. این گوشی تنها 3 میکرووات برق مصرف می کند که حدود 10 هزار بار کمتر از مصرف گوشی های هوشمند فعلی است.

از آنجایی که این تکنولوژی نیاز خاصی به تغییر برج های سلولار مخابراتی در حین تماس ندارد، مدیر پروژه یعنی تلا معتقد است بسیاری از تلفن های همراه به راحتی می توانند این ویژگی را در آینده به سیستم خود اضافه کنند. این به این معنی است که شما حتی می توانید با یک تلفن از رده خارج و خاموش و قدیمی هم تماس تلفنی را به راحتی با این سیستم برقرار کنید. تلا همچنین قصد دارد یک صفحه نمایش   e-ink را به این گوشی اضافه کند که این بدین معنی است که شما می توانید با استفاده از این گوشی، برخی کارهای پایه و بیسیک که در تلفن های باتری دار انجام می شد را با این گوشی انجام بدهید. هزینه تولید مدل فعلی تنها یک دلار است که واقعا برای تولید آن در کشورهای در حال توسعه مقرون به صرفه است. به نظر میرسد که تحقیقات این تیم مطالعاتی و تحقیقاتی در آینده بتواند شگفتی هایی را در عالم تلفن های هوشمند ایجاد کند.

منبع : techcrunch

 

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha