Retro Thinkpad لنوو
نویسنده:بهنام رئوف نیا
ارسال شده در:27 شهریور 1396، 21:00

Retro Thinkpad لنوو

بازی های الکترونیکی تنها حوزه ای نیست که این روزها به مدام به گذشته برمی گردد. حوزه های دیگر صنعت فناوری هم نیم نگاهی به گذشته دارند. یکی از بزرگ ترین بازگشت ها به فناوری ها و نام های گذشته، پروژه ی Thinkpad است. Thinkpad یا  « پد اندیشه » نوعی کامپیوتر شخصی کاملا شبیه لپ تاپ است. Thinkpad را در واقع شرکت IBM در اوایل دهه ی 2000 و در بهبوهه ی مطرح شدن لپ تاپ ها ساخت. IBM این غول امریکایی دنیای فناوری که در بیش از 170 کشور جهان فعالیت دارد، در نخسین سال های هزاره ی سوم و زمانی که لپ تاپ ها هنوز در حال پیدا کردن شکل و شمایل نهایی خود بودند دستگاهی به نام Thinkpad را تولید کرد. البته IBM پروژه ی ساخت این دستگاه ها را دنبال نکرد و آن را به همراه تمام مجموعه ی تولید کامپیوترهای شخصی خود در دو مرحله طی سال های 2005 و 2009 به کمپانی لنوو فروخت. کمپانی چینی لنوو برای خرید این بخش از صنایع IBM بیش از 2 میلیارد دلار به این غول فناوری پرداخت کرد.

لنوو اما با در اختیار گرفتن صنایع تولید کامپیوترهای شخصی زیاد روی پروژه ی Thinkpad متمرکز نشد. البته پروژه ی Thinkpad هرگز کاملا از بین نرفت بلکه در غالب تولید نوت بوک های فوق العاده باریک امروزی ادامه پیدا کرد. اما پدیده های کلاسیک همیشه و در هرجایی می توانند پول ساز باشند و کمپانی چینی هم با همین نیت به سراغ پروژه ی قدیمی Thinkpad خود رفته است و قصد دارد نسل جدیدی از این دستگاه ها را با نام تجاری Retro Thinkpad روانه ی بازار کند. بازسازی این دستگاه کلاسیک در غالب نوت بوک های جدید به احتمال فراوان موفقیتی بزرگ و سودآور را برای لنوو در پی خواهد داشت. به خصوص اینکه این دستگاه ظاهر دلفریبی دارد و می تواند بسیاری از مشتریان لپ تاپ را اغوا کند.

Thinkpad

طراحی سفت و سخت Thinkpad های اولیه درست نقطه ی مقابل طراحی مینیمالیستی دستگاه های امروزی است که هر یک از ما چند تایی از آن ها را در خانه هایمان داریم. سبکی که حتی به لپ تاپ ها و نوت بوک ها هم نفوذ کرده و در پی ظرافت دادن و کوچک کردن همه چیز است. دستگاه های اولیه ی Thinkpad فاقد ویژگی هایی از قبیل LEDهای چند رنگ، منافذ تهویه ی بزرگ و ورودی ها و خروجی های متنوع بودند. ساختار این کامپیوترها در حقیقت ماهیتی صنعتی، سودآور، سخت و سرد داشت و فاقد شخصیت بود. نوت بوک های امروزی ظاهر ظریفی دارند که سعی در پنهان کردن قدرت درونی آن ها دارد، در حالی که Thinkpad از هر لحاظ توان خود را به رخ می کشیدند. شکل Thinkpad اولیه ی ساخت کمپانی IBM را در زیر مشاهده می کنید.

Thinkpad

سبک اولیه ی طراحی Thinkpad برای گروهی از کاربران کامپیوترهای شخصی که دستگاه خود را مدام در محل کار جا به جا می کنند بسیار مناسب است. لنوو هم از این مساله آگاه است و با در نظر داشتن آن به سراغ ساخت نسل جدیدی از این لپ تاپ ها رفته است. به نظر می رسد لنوو در ساخت سری Retro Thinkpad از سبک خاص خود در طراحی نوت بوک استفاده می کند. همان سبکی که امضای لنوو در آن کلید آبی رنگ Enter کیبورد است ( در تصویر پایین دکمه ی Enter آبی مشخص است).

لنوو در ساخت Retro Thinkpad از ابزار مشهور Thinkpad ها یعنی TrackPoint قرمز رنگ هم استفاده خواهد کرد. TrackPoint یا ردگیر ابزاری است که در مراحل آغازین شکل گیری لپ تاپ ها به عنوان جایگزین موس در کامپیوترهای قابل حمل مطرح شد. TrackPoint را نخستین بار کمپانی IBM در سال 1992 وارد صنایع کامپیوتر کرد. TrackPoint که در Thinkpadهای اولیه و همچنین Retro Thinkpad به رنگ قرمز ساخته شده نوعی جوی استیک یا فرمان هدایت است ایزومتریک (شبیه آنچه در دسته های آتاری قدیمی بود منتها کوچک تر) است و بین کلیدهای G ، H و B  کیبورد تعبیه می شود. البته لپ تاپ های Retro Thinkpad لنوو به پدهای لمسی رایج نیز مجهز خواهد بود. TrackPoint قرمز رنگ Retro Thinkpad در عکس زیر مشخص است.

 

Thinkpad

 

برخلاف شباهت ظاهری Retro Thinkpadهای جدید به Thinkpadهای قدیمی، ساختار داخلی این لپ تاپ ها بسیار پیشرفته و امروزی است. هنوز جزییات چندانی از مشخصات نسل جدید محصولات لنوو منتشر نشده اما انتظار می رود لنوو در این زمینه سراغ سیستم های پردازنده و گرافیکی روز برود و آن را با چند نوآوری مدرن در طراحی در هم آمیزد. نوآوری هایی مانند باریک تر کردن لبه های دور نمایشگر و کاهش ضخامت دستگاه.

مساله ی دیگری که در این میان اهمیت دارد زمان عرضه ی این محصول می باشد. گزارشات منتشر شده در فضای مجازی حکایت از آن دارد که کاربران همین امسال به Retro Thinkpad دسترسی پیدا خواهند کرد. این اتفاق در 25مین سالگرد تولد برند لنوو خواهد افتاد. البته لنوو هنوز رسما تاریخ دقیقی برای انتشار این محصول اعلام نکرده است. این وقفه ی زمانی به علاقمندان زمان می دهد که برای خرید یکی از این لپ تاپ ها پس انداز کنند. امیدواریم قیمت Retro Thinkpad آنطور که در ابتدا شایعه شده بود 5 هزار دلار نباشد و خریداران بتوانند با مبالغی به مراتب کمتر یک دستگاه Retro Thinkpad را برای خود بخرند.

منبع:  slashgear

 

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha