نگاهی به بازی Project Cars 2

نگاهی به بازی Project Cars 2
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

Project Cars 2 یک بازی شبیه سازی مسابقات اتومبیلرانی است که سه روز پیش توسط کمپانی Bandai Namco Entertainment منتشر شد. این بازی مسابقه ای که توسط استودیوی Slightly Mad ساخته شده در اندک زمان پس از انتشار خود با استقبال خوبی از سوی گیمرها و به خصوص طرفداران بازی های اتومبیلرانی مواجه شده است. Project Cars 2 در معیار کیفیت سنجی Metacritic نمره ی 88% را کسب کرده است. بازی روی سه پلتفرم اصلی PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows منتشر شده است.

Project Cars 2 عنوانی است که سازندگانش به کیفیت شبیه سازی اهمیت زیادی می دهند. نخستین تجربه ی بازی برای بیشتر بازیکن ها بیش از هر چیز دیگری آموزنده است. کسانی که نسخه ی پیشین این بازی را تجربه کرده اند هم کمی طول می کشد تا به Project Cars 2 مسلط شوند، زیرا چند سالی از انتشار نسخه ی قبلی بازی می گذرد. یکی از ویژگی های بارز این نسخه در مقایسه با عناوین مشابه غافلگیری است. پیچ های کور و بالا و پایین های مسیر مسابقه ی ناکهیل اسکاتلند تنها یکی از نمونه هایی است که نشان می دهد شرکت Slightly Mad دقت در شبیه سازی را فدای راحتی بازی نکرده است. این رویکرد سازندگان در طراحی Project Cars 2 باعث شده بازیکنان در تجربه ی اول خود به مانند یک راننده ی تازه کار در پیست مسابقه، ناشیانه به این طرف و آن طرف بخورند.

Project Cars 2

نسخه ی اول Project Cars با وجود نقاط قوت بسیار، ضعف های قابل توجهی نیز داشت. هندلینگ متناقض و نامنسجم، پشتیبانی نامناسب از گیم پد، هوش مصنوعی ناکارآمد و باگ های متعددی که در جریان بازی وقفه ایجاد می کردند. خوشبختانه این نقص ها در Project Cars 2 رفع شده است.  فیزیک بازی و نحوه ی رانندگی بسیار بهتر شده و قطع ارتباط میان عملکرد شما و عملکرد ماشین خیلی کم اتفاق می افتد. هیولاهای بنزینی در این نسخه وزن بیشتری دارند و سازندگان به خوبی آن ها را به جاده چسبانده اند. این خودروهای کلاس جهانی آن قدر انعطاف پذیر هستند که می توانید آن ها را در راستای استراتژی های خود تحت فشار بگذارید و لحظات پر تنش و هیجانی را تجربه نمایید.

پشتیبانی از گیم پد هم در نسخه ی دوم کاملا بهتر شده است. در نسخه ی پیشین انجام بازی با یک پد بسیار سخت و تقریبا غیرممکن بود. اما در مورد Project Cars 2 اگر طرفدار بازی های اتومبیلرانی هستید و برای انجام این بازی ها ست فرمان مسابقه ای تهیه کرده اید، می توانید با استفاده از آن تجربه ی لذت بخشی از Project Cars 2 داشته باشید. این در حالی است که دیده شده کنترل بازی با پدها و کنترل کننده های معمولی تاخیر دارد. به طور کلی، هندل کردن خودروها به شکل سنگینی انجام می شود و برخی از بازیکنان تنظیمات را تغییر می دهند تا کنترل خودرو برایشان راحت تر باشد. گاهی حفظ ارتباط با نحوه ی عملکرد ماشین بدون بهره گیری از فیدبک اجباری دشوار می شود؛ به ویژه هنگامی که ته ماشین زیرپای شما شروع به چرخیدن می کند. کنترل خودرو با نوعی حس دور و رها همراه است و این باعث می شود بازی کردن بدون کنترل قدری دشوار شود.

در مجموع کنترل بازی، مخصوصا با گیم پد هنوز فاصله ی زیادی با ویژگی « بی نقص » دارد و نمی توان آن را با بازی هایی مانند Forza مقایسه کرد اما تغییرات صورت گرفته در نسخه ی دوم Project Cars 2 را به یک بازی سرگرم کننده تبدیل کرده است. به کسانی که ست فرمان اتومبیلرانی دارند توصیه می کنیم تجربه ی شبیه سازی مسابقات با Project Cars 2 را از دست ندهند.

با وجود پیشرفت هایی که در پشت فرمان شاهد آن ها هستیم، چشم گیرترین جنبه ی Project Cars 2 گستردگی و تنوع خودروها، مسیرها ها و ماشین های مسابقه ای موجود در بازی است. با وجود 180 خودرو، 60 مسیر و 29 ماشین مسابقه ای بازیکن می تواند از مسابقات رالی سرعت مسیر دایره ای گرفته تا تورنومنت های چندصد کیلومتری بیرون شهر در مشهورترین رقابت های اتومبیلرانی دنیا شرکت کند. یکی از مسابقات بیرون شهر در منطقه ای زیبایی در شهر ایمولای ایتالیا برگزار می شود که خانه ی انزو فراری خودروساز مشهور ایتالیایی است. در Project Cars 2 می توانید در مسابقه ی پرهیجان و شانه به شانه ی خودروهای تقویت شده ی ایندیاناپلیس 500 شرکت کنید که طول آن بیش از 800 کیلومتر است (500 مایل). همچنین می توانید با انتخاب یک ماشین سریع السیر Formula X در کورس خیابانی موناکو حاضر شوید و در آن جاده های پیچ در پیچ مهارت خود را محک بزنید. تنوع انتخاب ها در بازی بی نظیر است و تقریبا هر ماشین و مسیر مشهوری در دنیا توسط سازندگان در Project Cars 2 شبیه سازی شده است. هر یک از این شبیه سازی ها بسیار پیچیده است و جزییات فراوانی دارد.

Project Cars 2

صداگذاری روی بازی بسیار عالی انجام شده است. اندک تفاوت توان خودروها بر حسب اسب بخار را می توان در صدای موتورشان احساس کرد. با شروع هر مسابقه سمفونی دلنشین عوض شدن دنده، ساییده شدن تایرها و غرش موتورها طنین انداز می شود. افکت های آب و هوایی بازی درجه یک هستند و کمتر نظیر آن را دیده ایم. محیط اطراف و آب و هوای هر مسابقه به راحتی ثابت می کند که افکت های به کار رفته تنها برای نمایش نیستند بلکه به شکلی بسیار دقیق و طبیعی ساخته شده اند.

سیستم آب و هوایی Project Cars 2 به صورت دینامیک طراحی شده است و تمام سناریوهای جوی سراسر دنیا را در بر می گیرد؛ از توفان و آذرخش گرفته تا توفان برفی تا هوای یک روز داغ تابستانی. اجرای چرخه ی شب و روز تحسین برانگیز است. طراحان در همه ی جزییات عالی عمل کرده اند. تاثیر آب و هوا بر مسابقه کاملا طبیعی و کار شده است به نحوی که می تواند یک مسابقه ی استقامت در لمانس را به رقابت هوشمندانه ای از مدیریت اصطکاک و استراتژی بدل سازد. هنگامی که در حین مسابقه آسمان رعد و برق می زند و باران مانند سیل جاری می شود، پس از مدتی کم کم در مسیر مسابقه گودال های آب شکل می گیرد. رانندگان باید دقت کنند تا وارد این گودال ها نشوند چرا که در غیر این صورت خودرو از جا بلند می شود و مستقیم به سمت نزدیک ترین دیوار پرواز می کند. اگر زمین خیس باشد و آفتاب درآید، در صورت گرم بودن هوا خیلی زود آسفالت داغ چاله های آب را از بین می برد. اما هنگامی که خورشید غروب می کند و پشت خط درختان محو شود، خطر دیگری راننده را تهدید می کند. رفته رفته تشخیص زاویه ها و گوشه ها سخت می شود و در طول مسیر نقاط کور به وجود می آید. اما این همه ی دشواری رانندگی در شب نیست. زمانی که هوا کاملا تاریک شود در بسیاری از نقاط مسیر تنها سیاهی مطلق دیده می شود. در این قسمت ها تنها تکیه گاه راننده از نظر دیداری نور چراغ های جلو است.

در میان ماشین ها و مسیرهای متعدد Project Cars 2، بهترین راه برای جلو رفتن در بازی پیگیری حالت پیشه ای یا همان career mode است. در این حالت می توانید مسابقه به مسابقه پیش بروید و از همه نظر در بازی پیشرفت کنید. البته همواره آزادید محل شروع ماجراجویی های خود را انتخاب کنید. از مسابقات رده پایین کارتینگ گرفته تا قهرمانی های درجه با رقبایی مانند GT4. تنها یک مانع بر سر راه این انتخاب قرار دارد؛ مانند بسیاری از بازی های مشابه، مسابقات کلاس جهانی و سطح اول در ابتدا قفل هستند. برای باز کردن این مسابقات مجبورید قدری در بازی پیشرفت کنید و در چندین رقابت به پیروزی برسید. تک مسابقه هایی که با دعوت صورت می گیرد، آهنگ پیشرفت شما را به هم می ریزد؛ به همین خاطر این نوع رقابت ها در اوایل بازی چندان مناسب نیستند. در عین حال حالت پیشه هم سختی خاص خود را دارد. کمی که در بازی جلو بروید برای پیروزی در رقابت های قهرمانی حتما باید جزء سه تای اول باشید، در غیر این صورت شکست می خورید و باید از اول مسابقه را انجام دهید.

Project Cars 2

نقاط ضعف Project Cars 2 چندان قابل توجه نیست. مهم ترین آن ها باگ هایی است که هرازچندگاهی در طول بازی دیده می شود. دیگر ضعف Project Cars 2 در کیفیت هوش مصنوعی آن است. این ویژگی نسبت به نسخه ی اول بهتر شده است. هوش مصنوعی در نسخه ی دوم انعطاف پذیرتر است، فاصله ها را بهتر درک می کند و اشتباهاتش شبیه خطاهای انسانی است، به خصوص در آب و هوای بد. با این وجود هنگامی سخت به دنبال برنده شدن و پیشرفت در بازی هستید، در نیمی از موارد ماشین های دیگر که توسط هوش مصنوعی بازی کنترل می شوند شما را از جاده خارج می کنند یا با استفاده از چند خودرو شما را سر پیچ به حاشیه می فرستند. در برخی موارد ماشین های دیگر به شکل احمقانه ای به هم برخورد می کنند و مسابقه را خراب می کنند.

هنگامی که در حین مسابقه از دیگر رقبا عقب هستید، کامپیوتر طوری حرکت ماشین ها را مدیریت می کند که زمان یکسانی را در هر دور ثبت می کنند؛ اما به محض اینکه عملکرد خوبی داشته باشید و از آن ها جلو بزنید، کامپیوتر حرکت آن ها را طوری تنظیم می کند که در هر دور 5 ثانیه کمتر  از بهترین زمان شما طی کنند، حتا اگر زمان کافی برای ثبت این رکورد وجود نداشته باشد. Project Cars 2 نقاط ضعف دیگری هم دارد که به نسبت این دو مورد کوچک تر هستند و ممکن است اصلا با آن ها مواجه نشوید.

بیشتر نقاط ضعف بازی در حالت مولتی پلیر از بین می روند. این حالت بهترین گزینه برای بازی کردن با Project Cars 2 است. البته بهتر است همبازی هایی در کنار خود داشته باشید. سرورهای آنلاین Project Cars 2 هنوز کاربر زیادی پیدا نکرده است. به همین خاطر اگر بخواهید به صورت مولتی پلیر آنلاین بازی کنید مجبورید مدتی صبر کنید تا همبازی برایتان پیدا شود. اگر خوش شانس باشید می توانید با 4 یا 5 نفر همراه شوید.

در کل باید گفت Project Cars 2 یک شبیه سازی فوق العاده خوب از مسابقات اتومبیلرانی است. انجام این بازی به وسیله ی فرمان به مراتب بهتر و راحت تر از کنترل کننده و گیم پد است. Project Cars 2 به لحاظ حیطه و عمق بسیار جاه طلبانه عمل کرده و تعداد بی نظیر ماشین ها و مسیرهای آن تضمین می کند که هرکس با هر سلیقه و انتخابی می تواند لذت رقابت روی آسفالت Project Cars 2 را تجربه کند. تنها نقطه ی تاسف آور بازی زمانی است که یک باگ یا اشتباه کامپیوتر، این فرآیند لذت بخش را خراب می کند و یک بار تجربه ی این مشکل احتمال وقوع دوباره ی آن را همواره در ذهن بازیکن نگه می دارد. رقابت در ژانر اتومبیلرانی شدید و بسیار سطح بالاست، باید دید تا پایان سال رقبای Slightly Mad Studios چه خواهند کرد و Project Cars 2 چه میزان محبوبیت پیدا خواهد کرد.

 

منبع: gamespot

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 24 اردیبهشت 1400
  Mass Effect Legendary Edition
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
  پلی استیشن 5
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5