باتری شارژ سریع توشیبا برای وسایل نقلیه برقی: 320 کیلومتر تنها با 6 دقیقه شارژ
نویسنده:ندیم نجم آبادی
ارسال شده در:17 مهر 1396، 13:30

باتری شارژ سریع توشیبا برای وسایل نقلیه برقی: 320 کیلومتر تنها با 6 دقیقه شارژ

یکی از فاکتورهای کلیدی در وسایل نقلیه برقی مسافت قابل پیمایش در هر بار شارژ باتری است و کمپانی‌های تولیدکننده همواره سعی در به حداکثر رساندن این میزان در محصولات خود دارند. به همین دلیل کاربرد تکنولوژی‌های جدید در ساخت باتری چنین وسایلی از اهمیت بسزایی در این صنعت برخوردار است. به تازگی توشیبا یک باتری شارژ سریع جدید را معرفی کرده که مدعی است نه تنها مسافت قابل پیمایش وسایل نقلیه برقی را تا سه برابر مقدار فعلی افزایش می‌دهد بلکه تنها طی چند دقیقه نیز شارژ می‌شود.

باتری‌های یونی سوپر شارژ توشیبا (SCiB) که به ایمنی، عمر طولانی و شارژ سریع شهره هستند از سال 2008 به بهره‌برداری رسیده و تاکنون در خودروهای الکتریکی زبانزدی چون میتسوبیشی i MiEV و هوندا Fit EV مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

در نسل فعلی باتری‌های SCiB از اکسید تیتانیوم لیتیوم به عنوان ماده آندی استفاده می‌شود اما توشیبا در باتری جدید فرمول تازه‌ای را موسوم به اکسید نیوبیوم تیتانیوم (titanium niobium oxide) به کار برده که با ساختار کریستالی خود امکان ذخیره بیشتر یون‌های لیتیوم و افزایش دو برابری تراکم انرژی را فراهم می‌کند.

باتری شارژ سریع توشیبا برای وسایل نقلیه برقی

برای اثبات این موضوع توشیبا نمونه 50 آمپر ساعتی این باتری را مورد آزمایش قرار داده و با مباهات از عمر طولانی و ایمنی آن سخن گفته است. بنا بر ادعای توشیبا این باتری قادر است کارایی خود را پس از 5000 بار شارژ شدن نیز تا بیش از 90 درصد حفظ نماید و با تعبیه آن در خودروهای برقی سبک امکان 320 کیلومتر رانندگی تنها با 6 دقیقه شارژ فراهم می‌شود. این در حالیست که باتری‌های استاندارد لیتیوم-یونی فعلی در هربار شارژ تنها قادر به تامین انرژی لازم برای پیمودن یک سوم مسافت ذکر شده هستند.

دکتر Osamu Hori مدیر مرکز تحقیقات و توسعه‌ی کمپانی توشیبا ضمن ابراز خرسندی از این دستاورد اظهار کرد:

«تولید این باتری برگ زرینی در تاریخ صنعت خودروهای برقی محسوب می‌شود و تاثیر چشمگیری در قدرت پیمایش چنین وسایل نقلیه‌ای برجای خواهد گذاشت»

توشیبا همچنان بهبود عملکرد این باتری را در در دستور کار خود قرار داده و درصدد است طی سال 2019 آن را به مرحله بهره‌برداری برساند.

باتری شارژ سریع توشیبا برای وسایل نقلیه برقی

منبع: newatlas

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha