زندگینامه جانی آیو ، مرد قدرتمند بخش طراحی اپل

زندگینامه جانی آیو ، مرد قدرتمند بخش طراحی اپل
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

متولد 27 فوریه‌ی سال 1967 در چینگفورد لندن، جانی ‌آیو به نقل از نویسنده‌ی معروف فناوری، «لیندر کانی» (Leander Kahney)، مغز متفکر پشت برترین محصولات اپل است.

«جاناتان پل آیو» (Sir Jonathan Paul Ive) فرزند یک نقره کار بود که در دانشگاه پلی تکنیک در جنوب شرق انگلستان، تدریس می‌کرد. به گفته‌ی آیو، بهترین هدیه ای که از پدرش دریافت می‌کرد، روزهایی بود که تنهایی می‌توانست در کارگاه او، هر چیزی که به ذهن‌اش می‌رسید را بسازد.

جانی آیو

در طول دوران تحصیل در دبیرستان، وی به خودرو علاقه‌ی زیادی داشت و همین موضوع، باعث ورود او به حرفه‌ی طراحی شد. او در دانشگاه پلی تکنیک «نیوکسل» (Newcastle) که امروزه دانشگاه «نورثامبریا» (Northumbria) نام دارد، طراحی صنعتی خواند. او در سال 1987 با یک تاریخ‌دان به نام «هدر پگ» (Heather Pegg) ازدواج کرد که ثمره‌ی این ازدواج، دو پسر دوقلو است.

جانی آیو

آیو از همان ابتدا به طراحی و ساخت مدل، از هرچیزی که به ذهنش می‌رسید، علاقه‌ی زیادی داشت. به همین دلیل، پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، طراحی محصول را به عنوان پیشه‌اش انتخاب کرد. او در سال 1989 میلادی به عنوان طراح محصول در استارتاپ «تنجرین» (Tangerine) مشغول به کار شد و تنوع زیادی از محصولات مانند اجاق ماکروفر، توالت، دریل و مسواک را طراحی کرد. آیو که نمی توانست تمام ایده‌آل‌هایش از طراحی را در محصولات شرکت پیاده کند، علاقه به کارش را کم کم از دست داد و این عدم رضایت زمانی به اوج خود رسید که ایده‌ی او از یک ست دستشویی، «پرهزینه» و «مدرن» نامیده و رد شد. او دیگر علاقه ای به کار کردن برای مشتریانی که مفاهیم و اصول طراحی او را درک نمی‌کردند، نداشت.

سرانجام اپل که یکی از مشتریان شرکت تنجرین بوده و از وی به عنوان مشاور برای طراحی کامپیوتر «پاوربوک» (PowerBook) استفاده کرده بود، توانست پس از دوسال، او را به استخدام خود درآورد. اولین پروژه‌ی آیو در اپل، طراحی «آی مک» (iMac) بود که مسیر را برای طراحی محصولات بعدی از جمله آیپاد، آیفون و آیپد هموار کرد.

جانی آیو
اولین مک

جانی

پخش کننده موسیقی آیپاد

قبل از اینکه استیوجابز دوباره به اپل بازگردد، آیو قصد داشت این شرکت را ترک کند اما «جان رابینستاین» (Jon Rubinstein) که در آن زمان مدیر آیو بود او را از این کار منصرف کرد و به او این نوید را داد که این شرکت تاریخ طراحی صنعتی را دگرگون خواهد کرد. آیو در سال 1997 پس از بازگشت استیو جابز به اپل، مدیر ارشد بخش طراحی صنعتی این شرکت شد. از آن زمان به بعد، در طراحی تمام محصولات تاثیرگذار و مهم این شرکت، نقش کلیدی را ایفا کرد. از آن جایی که استیو جابز اهمیت زیادی برای بخش طراحی قائل بود و همواره این موضوع را نقطه‌ی عطف فعالیت های شرکت‌اش می‌دانست، زمینه را برای شکوفایی آیو فراهم کرد. آیو در سال 2014 در مصاحبه ای که با مجله‌ی تایم داشت، از رابطه‌ی تنگاتنگ خود با استیو جابز سخن گفت و یادآور شد که آن دو همواره کنجکاوی های یکسان و دغدغه های طراحی مشابهی داشتند. استیوجابز هم همیشه از آیو به عنوان دوست واقعی خود در اپل یاد می‌کرد و هنگامی که پس از عمل جراحی تومور لوزالمعده اش در سال 2004 در بیمارستان بستری بود، به جز همسرش، تنها درخواست دیدن آیو را داشت.

آیو

آیو در کنار استیو جابز و دیگر مدیران ارشد اپل

در اکتبر سال 2012 میلادی، اپل اعلام کرد که آیو مدیر بخش رابط کاربری و مدیر بخش طراحی صنعتی این شرکت خواهد بود.

آیو در سال 2013 به پاس خدمات شایانش به دنیای طراحی، به مقام «شوالیه» (Knight) نایل شد.

او محصولات ارزشمند بسیاری را در پرونده‌ی کاری خود دارد. تعدادی از مشهورترین محصولات اپل از جمله آیپاد و آیفون توسط آیو طراحی شده است. حتی وسیله‌ی کمک آموزشی که آیو در دوران دانشجویی به عنوان پروژه‌ی درسی برای ناشنوایان طراحی کرده بود، امروزه در موزه‌ی طراحی لندن به نمایش درآمده است.

نزدیک به بیست سال پس از مدیریت ارشد طراحی اپل، آیو تنها طراحی در مجموعه است که یک دفتر شخصی دارد. او همچنین جزو معدود کارمندان اپل است که اجازه‌ی ورود به کارگاه طراحی اپل (که حاوی تمامی مدل‌های اولیه‌ی اپل است) را دارد. او این قوانین شدید را حتی برای خانواده‌اش هم اجرا می‌کند و حتی به فرزندانش، اجازه ی ورود به کارگاه را نمی‌دهد.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 187 میلیون دلار
  Jungle Cruise
  اکران: 30 جولای 2021
 • 179 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 155 میلیون دلار
  The Suicide Squad
  اکران: 05 آگوست 2021
 • 84.5 میلیون دلار
  Old 2021
  اکران: 23 جولای 2021
 • 62 میلیون دلار
  PAW Patrol: The Movie
  اکران: 20 آگوست 2021
 • 35 میلیون دلار
  Dont Breathe 2
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 27 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 9.4 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.6 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.4 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 970 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
plaza-ads