وان پلاس پاسخگوی شکایت های دریافتی در مورد نقض حریم خصوصی است!
تینا پورشاهید
نویسنده:تینا پورشاهید
ارسال شده در:22 مهر 1396، 20:00

وان پلاس پاسخگوی شکایت های دریافتی در مورد نقض حریم خصوصی است!

وان پلاس به این محکوم شده بود که برخی اطلاعات کاربران را بدون اطلاع آنها ذخیره و آرشیو می کند.

حالا این شرکت وعده داده است که تغییرات قابل توجهی در نحوه جمع آوری داده های کاربران بدهد، البته وان پلاس زمانی این تصمیم را گرفت که موضوع نقض حریم خصوصی رسانه ای شد.

گفتنی اخیرا گزارش هایی منتشر شده بود که می گفت در تلفن هوشمند برخی از کاربران وان پلاس، برخی اطلاعات کاربران در سرور این شرکت ذخیره سازی می شود. این اطلاعات به منظور آنالیز برای رفع برخی باگ های سیستم جمع آوری می شوند تا وان پلاس بتواند بهبودی در سیستم خدمت رسانی به مشتریان ایجاد کند.

در اصل ماجرا از این قرار بود که یک مهندس نرم افزار به نام کریستوفر مور که در حوزه های امنیتی سر رشته دارد، متوجه شده بود که  گوشی وان پلاس 2 اش، برخی اطلاعات حساس را در سرورهای وان پلاس ذخیره سازی می کند.  این اطلاعات شامل،  IMEI تلفن هوشمند،  شماره تلفن، مک آدرس، نام های شبکه های تلفن همراهی که با آن به اینترنت وصل می شود، اطلاعات مربوط به وای فای و جزئیات دیگری از برخی برنامه ها و فعالیت های وی در سرورهای وان پلاس ذخیره سازی  می شوند که انجام چنین کاری غیرقانونی  و ناقض قوانین مربوط به رعایت حریم خصوصی است.

وان پلاس

این فرد ابتدا ایمیل هایی برای شرکت وان پلاس می فرستد که گویا همه ایمیل ها بی جواب می مانند. سپس بعد از اینکه موضوع رسانه ای می شود، وان پلاس در صدد رسیدگی به این مساله شده و علت جمع آوری داده های کاربران را توضیح می دهد.

طبق اظهارات و توضیحات شرکت وان پلاس، این داده ها به منظور خدمت رسانی بیشتر به کاربران جمع آوری می شوند و این شرکت قصد دارد که با جمع آوری اطلاعات، داده های دقیق تری درباره نرم افزارهای کاربران داشته باشد تا بتواند تنظیمات بهتر و هم چنین پشتیبانی بهتر و قوی تری به کاربران ارائه بدهد.

این شرکت همچنین در توضیحات خود اضافه کرده است که این داده ها ، تجزیه و تحلیل می شوند و از خروجی آنالیز آنها، راهکارهای نوینی برای ارتقا سیستم های تلفن هوشمند استخراج خواهد شد. وان پلاس تاکید کرده است که این اطلاعات به هیچ وجه با سازمان یا افرادی به اشتراک گذاشته نمی شود و به کاربران اعلام کرده که می توانند با برخی تنظیمات در گوشی خود، دسترسی به این داده ها را مسدود و غیر فعال کنند.

شرکت وان پلاس برای رسیدگی به این مساله ، بسیار جدی با موضوع برخورد کرده و یک قدم پا پیش گذاشته است. به طوری که کارل پی، یکی از بنیانگذاران وان پلاس، بیانیه ای رسمی و البته طولانی منتشر نموده و در آن، جزئیات این موضوع را مطرح کرده است. در این بیانیه نیز ذکر شده است که وان پلاس حافظ اطلاعات شخصی افراد است و به هیچ وجه این اطلاعات در دسترس کسی قرار نخواهد گرفت. این شرکت اعلام کرده در این موضوع بسیار جدی عمل می کند و در بیانیه مجددا علت جمع آوری و ذخیره سازی اطلاعات را مطرح شده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است :

«ما به تاکید می گوییم که به هیچ وجه، اطلاعات جمع آوری شده در اختیار سازمان یا گروه خاصی قرار نخواهد گرفت و با هیچ گروهی اشتراک گذاری نخواهد شد. ما قصد تجزیه و تحلیل این اطلاعات را داریم و تنها به صورت مجموعه به این اطلاعات نگاه می کنیم و نگاه تفحصی فردی بر این اطلاعات نداشته و نخواهیم داشت. هدف ما از انجام این کار، بهبود محصولات و خدمات ارائه شده از سوی این شرکت است و به همین منظور این داده ها را ذخیره سازی و آنالیز می کنیم.»

این مقام مسئول همچنین تأیید کرد که این شرکت فعلا این روند تحلیلی را متوقف خواهد کرد.

وی اضافه نمود که تا پایان ماه اکتبر، تمام تلفن های وان پلاس که OxygenOS را اجرا می کنند، می توانند به سرعت برنامه های کاربردی را روی سیستم خود نصب کنند و بلافاصله همه برنامه ها را داشته باشند. این کاربران در قسمت تنظیمات می توانند ببینید که این اطلاعات برای تجزیه و تحلیل جمع آوری می شود.

وی ادامه داد که وان پلاس به دنبال تبیین توافقنامه ای است که مجوز لازم را برای این آنالیزها دریافت کند. هم چنین وان پلاس به دنبال راهی است که وقتی داده ها جمع آوری می شوند، اطلاعات غیر ضروری همچون اطلاعات وای فای، مک آدرس و شماره تلفن کاربر، ذخیره سازی نشود.

مطلب مرتبط: نقض رعایت حریم خصوصی توسط  وان‌پلاس؛ آیا اطلاعات شخصی کاربران در معرض خطر است؟

منبع : trustedreviews

 

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha