15 زبان برنامه نویسی محبوب و کاربردی دنیا !

15 زبان برنامه نویسی محبوب و کاربردی دنیا !
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

می‌خواهیم 15 زبان برنامه نویسی محبوب دنیا را از نگاه استارتاپ «فیس بوک برای برنامه نویسان» به شما معرفی کنیم. تصور کنید که می‌خواهید برای شرکت تان یک نفر برنامه نویس استخدام کنید، یا خودتان می‌خواهید به عنوان برنامه نویس در شرکتی مشغول به کار شوید. به نظر شما، چه زبان های برنامه نویسی را باید بلد باشید؟

همان طور که می‌دانید، درهای جدیدی در حوزه فناوری به لطف استارتاپ ها باز شده است. دیگر سیلیکون ولی مرکز اصلی رشد فناوری نیست و شاید بتوانیم بگوییم که استارتاپ‌های موفقی هم به بازار آمده اند.

استارتاپ «فیس بوک برای برنامه نویسان» با سرمایه 2 میلیارد دلار راه اندازی شد و گزارش وضعیت کاری خود را هر ساله منتشر می‌کند. حال این شرکت قصد دارد در مقاله جدیدی، آخرین تحقیقات و بررسی‌های خود را در زمینه محبوب ترین زبان‌های برنامه نویسی، با بقیه افراد دست اندرکار در میان بگذارد.

شرکت GitHub  یکی از شرکت هایی‌ست که می‌داند در حوزه برنامه نویسی چه رویکردی بر بازار غالب است و چه کاری بهتر پیش می‌رود. در بین 24 میلیون کاربر در 200 کشور دنیا، تنها 337 زبان برنامه نویسی مختلف وجود دارد. البته کاربران شامل کارکنان برخی از بزرگترین شرکت های فناوری، از جمله اپل، گوگل و فیس بوک هستند. شاید بتوانیم به جرات بگوییم که همه این افراد در گسترش شبکه نرم افزاری خود به شرکت  GitHub تکیه می‌کنند.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید شرکت  GitHub، کدام زبان های برنامه نویسی را از بین 337 زبان مختلف، محبوب تر می داند و یادگیری آن را در اولویت برای هر برنامه نویسی معرفی می کند :

15: Objective-C

این زبان برنامه نویسی C هنوز محبوب ترین زبان  برای ساخت برنامه های آیفون است.

برنامه نویسی

14: Scala

این زبان برنامه نویسی، ابتدا در سال 2004 منتشر و به عنوان جایگزینی برای جاوا طراحی شد. این زبان برنامه نویسی یعنی Scala ، بهترین راه  برای ساخت نرم افزار های بزرگ است.

برنامه نویسی

13: Swift

اپل زبان برنامه نویسی  Swift را در سال 2014 منتشر کرد. به اعتقاد اپل، این زبان برنامه نویسی راهی بهتر و آسان‌تر برای ساخت نرم افزارهاست. Swift زبانی محبوب برای ساخت اپلیکیشن های آیفونی است.

برنامه نویسی

12: Shell

Shell تنها یک زبان برنامه نویسی نیست. بلکه اسکریپت Shell می تواند یک سیستم عامل را به صورت اتوماتیک به گونه ای از پیش طراحی کند تا دستوراتی را اجرا نماید.  به عنوان مثال، اسکریپت Shell ممکن است یک سیستم عامل داشته باشد که هر فایل .bmp را به فایل . jpg  و در هر جایی که لازم بود تبدیل کند.

برنامه نویسی

11: TypeScript

TypeScript  نسل جدید زبان های برنامه نویسی با استانداردهای مایکروسافت در سال 2012 است.  این زبان برنامه نویسی به شدت به جاوا اسکریپتِ معروف مربوط است و برای اجرای برنامه‌های بزرگ طراحی شده است.

برنامه نویسی

10: C

یکی از قدیمی ترین زبان های برنامه نویسی که هنوز هم استفاده می شود، زبان برنامه نویسی  C است که در اوایل دهه 1970 به بازار آمد.  در سال 1978، کتاب راهنمای این زبان افسانه ای، به طور گسترده ای در بازار پخش شد و در همان سال کتاب زبان برنامه نویسی C برای اولین بار منتشر شد.

9: Go

زبان برنامه نویسی Go  در اصل توسط گوگل طراحی شده بود تا سیستم هایی را در مقیاس بسیار بزرگ و مورد نیاز برای قدرتمندترین موتور جستجوگر جهان طراحی کند.  از آن زمان به بعد ، این زبان برنامه نویسی تبدیل به زبانی برای ضربه زدن به توسعه دهندگانی شد که قصد داشتند به این قابلیت ضربه بزنند.

برنامه نویسی

8: C#

این زبان، بدین صورت تلفظ می شود : C-Sharp . این زبان برنامه نویسی یعنی C شارپ، نیز توسط مایکروسافت توسعه داده شد. C# رقیب جدی زبان محبوب جاواست و عمدتا توسط توسعه دهندگان نرم افزار کسب و کار استفاده می شود.

برنامه نویسی

7: CSS

CSS، زبان برنامه نویسی است که به طور گسترده ای برای طراحی وب سایت ها و برنامه های مبتنی بر مرورگر استفاده می شود.

6: C++

یکی دیگر از شاخه های زبان C ، زبان برنامه نویسی C ++، است که در ابتدا در سال 1983 ایجاد شد. این زبان  می تواند در همه چیز از جمله برنامه های وب دسک تاپ نیز در  زیرساخت های سرور یافت شود.

برنامه نویسی

5: PHP

شرکت های بزرگ وب، از جمله یاهو و فیس بوک از زبان برنامه نویسی PHP به عنوان کد برنامه نویسیِ سایت های پرچمدار خود استفاده می کنند. در همین حال، بسیاری از برنامه نویسان از این زبان برنامه نویسی نفرت دارند.

جف اتوود، یکی از بنیانگذاران Stack Overflow معتقد است: «زبان برنامه نویسی PHP ، زبانی است که از مجموعه ای تصادفی از موارد مورد نظر به وجود آمده است. نوعی انفجار مجازی در کلیدواژه و عملکرد این زبان برنامه نویسی دیده می‌شود. »

برنامه نویسی

4: Ruby

زبان برنامه نویسی Ruby ، به خاطر سادگی خواندن و نوشتن، بسیار مورد تحسین قرار گرفته  و محبوب بسیاری از کاربران است. با Rudy به راحتی می‌توانید برنامه های تحت وب بنویسید.  شعار این زبان برنامه نویسی این است : « من بهترین دوست برنامه نویسان هستم. »

برنامه نویسی

3: Java

زبان برنامه نویسی Java در ابتدا توسط  سان میکروسیستم در سال 1991 به عنوان یک زبان برنامه نویسی برای سیستم های تلویزیونی تعاملی اختراع شد. از زمانی که سان میکروسیستم این زبان برنامه نویسی را معرفی کرد، اوراکل به سمت جاوا رفت. این زبان برنامه نویسی، معروف ترین و متداول ترین زبان برنامه نویسی برای ساخت برنامه های اندروید است.

برنامه نویسی

2: Python

تولد این زبان برنامه نویسی به سال های 1989 بازمی گردد و علت محبوبیت اش، سادگی و قابل خواندن بودن کدهای آن است . بسیاری از برنامه نویسان معتقدند این زبان، ساده ترین زبان برای شروع کار است.

برنامه نویسی

1: JavaScript

با وجودی که نام این برنامه یعنی جاوا اسکریپت ، بسیار شبیه به جاوا است، ولی واقعا با جاوا ارتباطی ندارد. جاوا اسکریپت بسیاری از وب سایت های مدرن را تحت الشعاع قرار داده است و البته منجر به کاهش سرعت مرورگرها شده و گاهی اوقات هم کاربران را در معرض آسیب پذیری های امنیتی قرار داده است. ولی به هر حال محبوبیت های خودش را دارد.

میزان محبوبیت نسبی این زبان های برنامه نویسی به صورت نموداری تهیه شده است:

برنامه نویسی

نمودار نشان می دهد که میزان کشش به سمت برخی زبان ها، بیشتر از سایر زبان ها است.

مطلب مرتبط: تیم کوک: یادگیری برنامه نویسی، مهمتر از یادگیری زبان انگلیسی است!

مطلب مرتبط:  اسکایپ در حال تست قابلیت جدیدی برای تسهیل برگزاری جلسات برنامه نویسی است

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 10 اردیبهشت 1400
 • 10 اردیبهشت 1400
  New Pokemon Snap
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5