نگران هوش مصنوعی و فناوری های مرتبط با آن نباشید!
نویسنده:زینب حاجی قربانی
ارسال شده در:14 آبان 1396، 12:00

نگران هوش مصنوعی و فناوری های مرتبط با آن نباشید!

نگرانی در مورد این که هوش مصنوعی و فناوری های مرتبط با آن موضوع مهمی است که باید بدان پرداخته شود.

ابزارهایی که ما در زندگی استفاده می‌کنیم، بسیاری از کارها را برای ما انجام می‌دهند و بدین ترتیب ما را در معرض یک تغییر عمده قرار داده‌اند. فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در عصر جدید به طور کامل در زندگی ما وارد شده و امری دور از واقعیت نیست که تنها در رمان‌های علمی تخیلی دیده شود. همچنین استفاده از ماشین‌های هوشمند در حال گسترش است، به طوری‌که اکنون قادر به انجام اغلب کارهای معمول روزانه هستند. احتمالاً در طی چند سال آینده کاربران بسیاری از ربات‌ها استفاده می کنند.

این پیشرفت‌های غیر منتظره در حوزه ماشین‌های هوشمند، منجر می‌شود این دستگاه‌ها بتوانند تصمیمات واقعی بگیرند که کاربران از عواقب آن ابراز نگرانی کرده‌اند. برخی از این دستگاه‌ها معتبر بوده و قابل اطمینان هستند. اما اغلب آن‌ها کم هوش و نادان هستند. با این حال، هر یک از آن‌ها برای انجام کار مهمی طراحی و ساخته شده‌اند. چه گزارش‌های موجود اعلام کند که الون ماسک یک جنگ میلیارد دلاری برای متوقف کردن «پایان دنیا با هوش مصنوعی» (که می‌توان گفت عنوان واقعی است) ترتیب داده یا نشریات به ما یادآوری کند که دیگران به راحتی می‌توانند هویت ما را سرقت کنند، این روند در حال پیش روی است. در واقع خبرنگاران و انتشارات می‌بایست در مورد هر موضوعی، جنبه‌های مثبت و منفی آن را لحاظ کنند و ما را به سمت منابعی هدایت کنند تا بتوانیم در مورد یک موضوع مشخص اطلاعات بیشتری کسب کنیم. ارائه این گزارش‌ها باعث می‌شود، افراد در مورد پیشرفت‌های فناوری که می‌تواند بخشی از آینده ما باشد، اطمینان خاطر نداشته باشند.

آیفون ایکس را در نظر بگیرید. قبل از آن که کسی ناراحت شود، من نظر خود را در مورد آیفون ایکس به شما می‌گویم، بدون این که حتی یک بار از نزدیک به آن دست زده باشم. آیفون ایکس در واقع آیفونی است که در بنده Essential Phone ارائه شده و دارای چندین فناوری عالی است که می‌تواند کارهای واقعاً عالی انجام دهد. اگر شما به محیط iOS علاقه دارید، احتمالاً خواهان خرید این گوشی خواهید بود. همچنین با توجه به فناوری‌های جالبی که اپل در این آیفون جدید خود عرضه کرده، توجه بسیاری از رسانه‌ها و به خصوص رسانه‌های غربی را به خود جلب کرده است. هرچند ممکن است این روند برای شرکت‌های دیگر خوب باشد، زیرا بسیاری از مطبوعات حوالی مسائلی خبرسازی می‌کنند و آن را خاص جلوه می‌دهند که عملاً تا این اندازه خوب نیست.

اخیراً دو مقاله در مورد فناوری‌های هوشمند جدید امروزی منتشر شده که یکی از آن‌ها در مورد این است ک «اپل چگونه از این فناوری‌های هوشمند استفاده می‌کند؟» و دیگری به بررسی این که « چرا باید در خصوص فناوری‌های جدید نگران باشیم؟ » می‌پردازد. البته من مطمئن هستم که مقالات بیشتری در این مورد منتشر شده است. در ماه مهر (اکتبر) مجله Wired در مورد این که چگونه یادگیری ماشین منجر به «آشکار شدن اسرار موجود در آیفون شما می‌شود»، صحبت کرد. همچنین خبرگذاری رویترز اعلام کرد که چگونه شناسه تشخیص چهره کارشناس حفظ حریم خصوصی را «نگران کرده است.» در هنگام خواندن هر دو مقاله باید نگاه بسیار انتقادی داشته باشید.

رنه ریچی کار بسیار جالبی انجام داد و در مورد مشکلاتی که در مقاله Wired وجود داشت بحث کرد. در این مقاله اساساً ادعا شده که یادگیری ماشین می‌تواند عکس‌های بسیار شخصی شما را پیدا کند و اقدامات ناشایستی با آن انجام دهد. با این حال، من ترجیح می‌دهم بخش‌هایی از این مقاله را مستقیماً این جا بیاورم:

محققان یادآوری می‌کنند که در حالی‌که Core ML نکات دقیق و ظریف مهمی (به خصوص در فرآیند بررسی برنامه) معرفی می‌کند، با این حال لزوماً بیان‌گر یک تهدید کاملاً جدید نیست. ویل اشتراخچ، یکی از محققان امنیتی iOS و رییس گروه امنیتی سودو، می گوید: «من معتقدم که Core ML می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد، اما همانطور که مشخص است، برنامه ها می‌توانند به تصاویر شما دسترسی کامل داشته باشند.» وی همچنین گفت: « بنابراین اگر این برنامه‌ها بخواهند به طور کامل کتابخانه تصاویر شما را دریافت یا آپلود کنند، در صورتی‌که مجوز مربوطه به آن اعطا شود، این کار ممکن است. »

اساساً سامانه Core ML اپل (الگوریتم‌های یادگیری ماشین و سخت‌افزارهایی که می‌توانند داده‌ها را پردازش کنند) نمی‌تواند کاری انجام دهد که برنامه‌های دیگر قادر به انجام آن نیستند. در واقع حق دسترسی‌های آن مشابه سایر اپلیکیشن‌هاست. حتی اگر شما به این سیستم بگویید که تصاویری که به نظر می‌رسد فردی با لباس نامناسب در آن دیده می‌شود، پیدا کن. حتی اگر آن‌ها را پیدا کند، نمی‌تواند کار خاصی با آن انجام دهد. با این حال هر کسی می‌تواند این مقاله و عنوان هشداردهنده‌ی آن را مشاهده کند.

در همین حال، خبرگزاری رویترز این فرض را مطرح می‌کند که محققان امنیتی در مورد تاثیر شناسه تشخیص چهره اپل روی حفظ حریم خصوصی اطلاعات کاربر نگران هستند. در این مقاله به طور خاص ذکر شده که یک توسعه دهنده شخص ثالث می‌تواند به نحوی با استفاده از دوربین آیفون ایکس به اطلاعات شخصی کاربر دسترسی داشته و از آن‌ها استفاده کند. به طوری که با این داده‌ها می‌تواند در زندگی شخصی ما وارد شود یا حتی از این داده‌ها به عنوان مدارک شناسایی ما استفاده کرده و سرقت هویت کنند. البته بسیار خوب است که محققان امنیتی و حامیان حفظ حریم خصوصی در مورد چنین مسائلی نگران باشند و این تخصص و حرفه آن‌هاست. خبرگزاری رویترز هیچ توضیحی نداده است که امکان اشتراک گذاری چه داده‌هایی با شخص تایید نشده سوم وجود دارد و با این داده‌ها چه کاری انجام می‌دهد. و این به هیچ عنوان خوب نیست.

«آیفون ایکس بسیار جلب توجه کرده است. اما ویژگی‌های مورد استفاده در آن، عملاً فناوری‌های جدیدی هستند که هر شرکتی در آینده از آن استفاده خواهد کرد.»

با وجود این که ما در این جا آیفون ایکس را به عنوان نمونه در نظر گرفتیم، اما این مساله تنها در مورد کمپانی اپل مطرح نیست. همه ما مطالبی در مورد این که گوگل با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته یادگیری ماشین خود چه کارهایی می‌تواند انجام دهد، خوانده‌ و شنیده‌ایم. این که گوگل چگونه با استفاده از یادگیری ماشین می‌تواند دوربین‌ها و گالری بهتری طراحی کند تا تصاویر بهتری از شما بگیرد و بیماری‌ها را سریع‌تر تشخیص دهد. بدین ترتیب درمان زمانی آغاز شود که مورد نیاز است. اما یادگیری ماشین حتی در مواردی که هیچ ارتباطی با فناوری ندارند نیز نقش مهمی دارد که می‌توان به قلم‌های یک بار مصرف اشاره کرد.

نگرانی در مورد این که پیشرفت های فناوری می‌تواند منجر به بیکاری شود، موضوعی است که اشخاص غیرمطلع را نگران می‌کند.  اما ایمنی ذاتی و نگرانی‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی مسائل مهمی هستند. حساسیت‌ های بیش از حد در این حوزه می تواند منجر به اعمال مقررات بیهوده شود.

ما نیاز با افراد بسیار واجد شرایطی داریم تا ماشین‌ها و دستگاه‌های هوشمندی که قابلیت فکر کردن دارند را به طور عمیق مورد بررسی قرار دهند. همچنین نیاز به گزارش‌هایی داریم که مشخص کند محققان دقیقاً در مورد چه چیزی نگران هستند. نه این که صرفاً اطلاعات سطحی و ناقصی در اختیار خوانندگان قرار دهند. به خاطر داشته باشید هر مقاله‌ای که شما مطالعه می کنید، اعضای کمیته قوه قضائیه مجلس قانون گذاری حریم خصوصی، فناوری نیز می‌توانند ببیند. بسیار مهم است که  حقایق، بدون بزرگ‌نمایی مطرح شوند و فناوری‌های آینده،  قبل از عرضه ،در نطفه از بین نروند.

 

منبع: androidcentral

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha