نسل جدید اینترنت در راه است، LTE پیشرفته با سرعت بالای 600 مگابایت بر ثانیه

نسل جدید اینترنت در راه است، LTE پیشرفته با سرعت بالای 600 مگابایت بر ثانیه
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

پیش از آمدن اینترنت نسل 5G حالا برخی از غول های ارتباطات جهان در حال پیاده سازی نسل دیگری هستند که نمونه ی پیشرفته تر LTE محسوب می شود. دو کمپانی کوالکام و T-Mobile در همکاری با یکدیگر این فناوری را نهایی کرده و به تازگی طی مراسمی از آن رونمایی کردند. مراسمی که سرعت دانلود دیتا را بالای 600 مگابیت بر ثانیه برد.

اینترنت

آمدن اینترنت موبایل نسل پنجم 5G هیجان زیادی به همراه داشت و بسیاری مشتاق دیدن توانایی های آن بودند. اما نباید فراموش کنیم که فناوری LTE جای پیشرفت فراوانی دارد. شرکت معروف کوالکام اخیرا با غول مخابرات آلمانی T-Mobile  به توافق رسیده تا این دو کمپانی بزرگ در پروژه ای به نام LTE گیگابیت (Gigabit LTE) با یکدیگر همکاری کنند.

Gigabit LTE را نباید به اشتباه LTE گیگابایت خواند. گیگابیت با گیگابایت تفاوت دارد.  بایت 8 برابر بیت است، به همین صورت گیگابایت 8 برابر گیگابیت است یعنی 1 گیگابایت برابر 1000 مگابایت است در حالی که 1 گیگابیت برابر 125 مگابایت است.

پروژه ی LTE گیگابیت بر اساس فناوری «LTE  پیشرفته»  یا Advanced LTE ایجاد شده است. این فناوری یک گام بالاتر از LTE معمولی است. البته تفاوت های آن ها به لحاظ پیشرفت خیلی بیشتر از یک گام است!

دو کمپانی کوالکام و T-Mobile اخیرا در فستیوالی که در شهر سن هوزه امریکا برگزار شدن پیشرفت های فناوری LTE پیشرفته را به مردم نشان دادند. در این مراسم، نماینده ی این دو شرکت ضمن توضیحاتی با ارائه ی ویدئویی به حضار نشان داد که پروژه ی LTE گیگابیت تا چه حد سرعت اینترنت را در دستگاه های موبایلی بالا می برد.

اینترنت

در حال حاضر LTE معمولی در بیش از 920 بازار در سرتاسر جهان ارائه می شود. از این تعداد، 430 بازار امکان اجرای فناوری «LTE  پیشرفته»   را دارند و سرعت رشد فناوری آنقدر بالاست که «LTE  پیشرفته»   در بسیاری از آن ها پیاده سازی شده است.

فناوری «LTE  پیشرفته»  همانطور که از نامش پیداست بر مبنای LTE معمولی ساخته شده اما در سیستم هایی که از «LTE  پیشرفته» استفاده می کنند، پایداری ارتصال، په

نای باند و سرعت بالاتر است.

بر اساس آنچه شرکت کوالکام می گوید پروژه ی LTE گیگابیت از کنار هم قرار دادن فناوری های انبوهه ی حامل، 4X4 MIMO و 256 QAM به دست می آید.

اینترنت

نام این فناوری ها شاید عجیب به نظر برسد اما نتیجه ی آن سیستمی است که در تلفن های هوشمند جدید وجود دارد. یکی از این تلفن ها گلکسی S8 سامسونگ است که فناوری LTE گیگابیت را پشتیبانی می کند. در مراسمی که برای رونمایی از پروژه ی LTE گیگابیت در شهر سن هوزه برگزار شد، برای نشان دادن کار این سیستم از یک گوشی گلکسی S8 استفاده کردند. در این دمو سرعت دانلود گلکسی 611Mbps و سرعت آپلود آن 47 مگابیت برثانیه بود.

اگر میانگین سرعتی اینترنتی که ما در ایران از آن استفاده می کنیم را 1 مگابیت بر ثانیه در نظر بگیریم، پس سرعت اینترنت «LTE  پیشرفته» ششصد برابر بیشتر از اینترنت ما است.

T-Mobile و کوالکام در مراسم رونمایی از سیستم خود برای نشان دادن سرعت آن فایل های ایمیج خام را به سرور گوگل درایو منتقل کردند و ویدئویی 360 درجه ای با کیفیت 4K را استریم کردند و حضار همگی دیدند که هیچ تاخیر یا وقفه ای در نمایش ویدئو وجود ندارد.

انتقال و پخش زنده ویدئویی (استریم) با کیفیت 4K هوش از سر آدم می برد. البته برخی کارشناسان حوزه ی ارتباطات می گویند این کارایی تنها در یک دمو به این سطح رسیده و سرعت LTE پیشرفته وقتی به دست ما برسد تا این حد دیوانه وار نخواهد بود. اما حتی در این صورت هم سرعت و توان LTE پیشرفته بسیار با حد و اندازه های LTE معمولی که شرکت هایی مانند T-Mobile در اروپا ارائه می دهند فاصله دارد.

نویل ری (Neville Ray) سرپرست بخش فناوری کمپانی T-Mobile می گوید این غول مخابراتی قطعا سیستم های خود را روی LTE گیگابیت خواهد برد:

شرکت ما در تمامی سطح کشور (آلمان) زیرساخت های LTE داراست و امکانات ما در این زمینه برای دو شرکت انحصاری کافی می باشد. شرکت های همکار به ما گفته اند که این سریع ترین اینترنتی است که تا کنون دیده اند و البته سرعت اینترنت در LTE گیگابیت باز هم بالاتر خواهد رفت. فناوری LTE کلاس گیگابیت بخشی از رمز موفقیت ماست و به همین خاطر دیگران بی وقفه در تلاش برای دستیابی به آن هستند. ما همچنان در همکاری با شرکت کوالکام به گسترش سیستم LAA در آن سوی آب ها دامه خواهیم داد.

شرکت کوالکام برای نسل چهارم LTE خود طرحی را پیاده کرد که در آن شبکه ها ارائه دهنده ی اینترنت بخشی از ترافیک خود را به فرکانس آزاد اختصاص می دهند که رایج ترین آن فرکانس 5 گیگاهرتز است که در شبکه های وای فای استفاده می شود.  نام این سیستم « LTE در طیف آزاد »  است که به آن LTE–U می گویند.

به دنبال کوالکام چندین شرکت در نقاط مختلف جهان سراغ استفاده از روش LTE–U (LTE در طیف آزاد) رفته اند و این شیوه در نقاط پیشرفته ی جهان که به لحاظ اینترنت در سطح بالایی قرار دارند اجرا شده. LAA نمونه اروپایی این روش است که شرکت آلمانی T-Mobile بانی اصلی آن است. LAA مخفف « دسترسی به واسطه ی مجوز» است و علاوه بر اروپا در ژاپن نیز به کار گرفته شده است.

علاوه بر دو غول ارتباطات آمریکایی و آلمانی شرکت های دیگری نیز مشغول کار روی شبکه های LTE گیگابیت هستند. از جمله ای این شرکت ها می توان به AT&T ، Verizon و Sprint اشاره کرد.

اینترنت

 LTE گیگابیت را نباید با اینترنت نسل پنجم 5G اشتباه گرفت و شرکت T-Mobile نیز روی این نکته تاکید دارد. این غول آلمانی و شرکت کوالکام هر دو تاکید دارند که LTE گیگابیت با 5G تفاوت دارد و می گویند اولی سنگ بنای دومی است.

مایک فاینلی (Mike Finley) معاون ارشد کمپانی کوالکام می گوید:

LTE کلاس گیگابیت علاوه بر فراهم آوردن اینترنتی با سرعت برق آسا برای موبایل به اپراتورهای مخابراتی امکان می دهد ظرفیت شبکه های خود را گسترش دهند و از این طریق پاسخگوی خواست روز افزون مردم برای اینترنت نامحدود باشند. اجرای این فناوری در مجموع باعث می شود بهره وری طیفی بالا رود و تمامی کاربران با سرعت های بسیار بیشتری به شبکه متصل شوند.

در نهایت باید گفت، شبکه ی LTE گیگابایت که T-Mobile دارد آن را به نقاط مختلف می برد و در مجموع فناوری LTE پیشرفته مانند دیگر نوآوری های ارتباط از دید مردم یک ضعف بزرگ دارد. هر کاربر برای بهره مندی از این فناوری باید دو شرط را دارا باشد، نخست در منطقه ای زندگی کند که تحت پوشش LTE پیشرفته است و دوم اینکه دستگاهی داشته باشد که این فناوری را پشتیبانی نماید. در حال حاضر مرحله ی مقدماتی LTE گیگابایت در شهر بانکوک تایلند در حال اجرا است اما تنها گوشی های سامسونگ مدل گلکسی S8 و گلکسی S8 پلاس می توانند از آن استفاده کنند.

مشخص نیست اپراتورهای ایرانی کی به دنبال آوردن این فناوری به ایران می روند اما می توان حدس زد که همانند موارد دیگر وقتی این فناوری در اروپا قدیمی شد و سیستم جدیدتری وارد آنجا شد، تازه LTE پیشرفته وارد ایران شود و البته فقط کلان شهرها تحت پوشش آن قرار گیرند.

با این همه LTE پیشرفته به خوبی نشان می دهد که نهایتا توان نسل 5G چقدر خواهد و آنچه تا کنون از آن دیده ایم بسیار امیدوار کننده است.

 

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood