بنچمارک DxOMark و کسب مقام دوم برای آیفون 10 !

بنچمارک DxOMark و کسب مقام دوم برای آیفون 10 !
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

گوشی آیفون 8 پلاس اپل توانست از زاویه دوربین اش بالاترین امتیاز را در بنچمارک DxOMark  بدست آورد.  تقریبا فاصله کمی با گلکسی نوت 8 داشت و البته گوشی پیکسل 2 گوگل را هم نباید در بین این رقبا نادیده گرفت.

با این حال، با اینکه آیفون 10 از نظر سخت افزار دوربین فوق العاده بوده و در اصل در این حوزه پرچمدار محسوب می شود ولی کارت زردهایی را هم در حوزه های دیگری دریافت کرده است.

نتایج جدید بنچمارک ممکن است برخی را ناراحت کند و برای برخی خوشایند باشد. برخی کاربران انتظار دارند گوگل پیکسل 2 در نمودار بنچمارک جایگاه بالاتری را پیدا کند و برخی هم ناامید هستند که با آمدن آیفون 10، این گوشی صعود کرده و پیکسل 2 به جایگاه پایین تری تنزل کند.

حال باید به صورت دقیق تری این گوشی هایی که حرفی برای بازار دارند را مورد توجه قرار دهیم تا ببینیم آیا گوشی 1000 دلاری معروف و پر سر و صدای بازار می تواند رتبه اول را کسب کند یا خیر ؟

 

آیفون 10 در جایگاه دوم جدول قرار می گیرد!

با توجه به نمره DxOMark Mobileبه آیفون 10 برابر  97 امتیاز و مقایسه آن با امتیاز هوآوی میت 10 پرو، گوشی آیفون 10 بعد از گوشی های گوگل پیکسل 2 و گوگل پیکسل 2XL در جایگاه دوم امتیازات قرار می گیرد.

اختلاف امتیازهای این دو گوشی بسیار ناچیز است ولی همین یک رقم باعث شده که آیفون 2 در مقام دوم جدول قرار بگیرد.

با این حال، همانطور که همیشه و در بنچمارک های قبلی هم مشاهده کردیم ، با تجه به معیارهای امتیازدهی، این اعداد و ارقام تنها یک نمره کلی هستند و فقط بخشی از داستان کیفیت گوشی ها را تشکیل می دهند.

 

آیفون 10 بالاترین امتیاز را از لحاظ دوربین عکاسی داراست

آیفون 10 ممکن است نتواند در بالای جدول بنچمارک  DxOMark قرار بگیرد ولی شما حین خرید تلفن همراه باید توجه کنید بر اساس چه معیارهایی می خواهید خرید کنید و نیاز شما چه مشخصات و ویژگی هایی است .

شاید یکی از گوشی هایی که ظاهرا در قسمت میانی جدول امتیازات قرار داشته باشد، بتواند به خوبی نیاز شما را مرتفع کند و اصلا لزومی نداشته باشد حتما گوشی را بخرید که بالاترین رتبه را در بنچمارک های مختلف کسب کرده است.

باید به شما بگوییم آیفون 10 از لحاظ دوربین بالاترین امتیاز را کسب کرده و در صدر جدول قرار دارد.

 بر طبق آزمایش های صورت گرفته توسط  DxOMark، معیارهای تست کلیدی وجود دارد که در آن تست ها ، دوربین آیفون10 توانسته از بقیه رقبا عملکرد بهتری داشته باشد و این خبر برای کسانی که دوست دارند گوشی داشته باشند که کیفیت عکس خوبی داشته باشد، بسیار گوشی مناسبی است.

البته براساس بنچمارک صورت گرفته توسط DxOMark  بررسی دوربین در دو بخش یعنی هم دوربین عکاسی و هم دوربین فیلمبرداری انجام می شود و هر کدام امتیازهای جداگانه ای دارد.

آیفون 10 برای دوربین عکاسی 9 امتیاز و برای دوربین فیلمبرداری 7 امتیاز کسب کرده است.

با این حال، با کنار گذاشتن امتیاز عملکرد ویدئوی این گوشی، در حال حاضر، آیفون 10 بهترین امتیاز را برای عکسبرداری گرفته است و امتیاز کلی عکسبرداری این گوشی از نظر  DxOMark برابر با  101 امتیاز می باشد. گوشی های بعدی از ین حیث  گلکسی نوت 8 و میت 10پرو هوآوی بوده و البته با تفاوت جزئی گوگل پیکسل 2 هم در همین گروه خوبترین ها قرار دارد.

بنابراین، در حالی که آیفون10 قصد دارد خودش را از هر لحاظ بهترین ها معرفی کند، به نظر می رسد در برخی حوزه ها نتوانسته بهترین باشد.

 با اینکه کیفیت دوربین آیفون 10 خوب است ولی باز هم رقبایی دارد که حتی در حد جزئیات و خیلی کم هم توانسته اند از آیفون 10 جلو بزنند. دقت در نمایش رنگ ها، گرفتن فیلم های خوب در محیط های تاریک و هم چنین نشان دادن جزئیات از جمله مواردی است که برخی کاربران بدان اهمیت می دهند و برایشان مهم است.

علاوه بر این باید در مورد فوکوس اتوماتیک هم مطالبی بگوییم ، گاهی اوقات برای برخی از کاربران استفاده از فوکوس اتوماتیک خسته کننده است و گاهی کند می شود و تصاویر را شبیه به روح می کند یا تصویری کمرنگ می گیرد.

همچنین برای گرفتن عکس های پرتره آنهم در نور روشنایی روز و در حد تابش نور از پنجره، وقتی سوژه بیش از حد تحت تأثیر نور روشنایی روز قرار می گرفت، تصویر کمی به سفیدی می زد و کیفیت لازم را نداشت. به نظر می رسد که گوشی گوگل پیکسل 2 از این حیث به لطف حالت HDR +  خود توانسته عملکرد بهتری داشته باشد.

البته طی تست های انجام شده مشخص شد واقعا گوشی گوگل پیکسل 2 با قابلیتی که دارد برای گرفتن عکس های این چنینی مناسب تر است.

در نمونه هایی که توسط شرکت «فوربس» توسط گوردون کلی گرفته شده است، پیکسل 2 به طور واضح کنترل بهتری در بخش سایه های تصویر و نورانی بودن محیط دارد.

همه چیز درباره زوم و بوکه

و شاید این نقطه همان جایی است که تفسیر نتایج DxOMark شروع می شود و می تواند کمی هم متناقض باشد. با وجود نمره پایین تری که گوگل پیکسل 2 گرفته و امتیاز 99 دارد، تفسیرهای بعدی در مورد کنتراست ، رنگ ، اتوفوکوس و فلاش و … همگی می تواند ذهن مخاطب را گیج کند و در نهایت در بین تفاسیر و امتیازها گیج شده و بلاتکلیف بماند.

از سوی دیگر، آیفون 10 هم از لحاظ نویز، بوکه و زوم م یتواند برتری های دیگری بر پیکسل 2 داشته باشد. یا موضوع تک لنزی بودن پیکسل 2 در مقایسه با آیفون 10 می تواند مزیت های رقابتی برای آِفون 10 ایجاد کند.

بنابراین، اگر شما جزو کاربرانی هستید که به گزینه زوم یا بوکه کاری ندارید ، دوربین پیکسل 2 تصاویر بهتری نسبت به آیفون 10 می گیرد.

 

آیفون 10 بهتر از آیفون 8 پلاس ظاهر شد

آیفون 10 دارای لنز تله فوتو پیشرفته ای است که  نسبت به آیفون 8 پلاس برتری دارد و دارای دیافراگم گسترده تر (f / 2.4 در مقابل f / 2.8) با تثبیت کننده تصویر نوری (OIS)بوده که به تصویر بهبود می بخشد.

دیافراگم گسترده تر اجازه می دهد نور بیشتری برای  هر عکس وارد دوربین شود و با کمک OIS همچنان عکس خوبی داشته باشیم و اجازه می دهد تا در زمان ورود نور، لرزش دوربین هم کاهش یابد.

نمره زوم  DxOMark به شدت به عملکرد لنز تله فوتو بستگی داشته و  این مساله باعث می شود که آیفون 10 به میزان قابل توجهی امتیاز بهتری نسبت به آِفون 8 پلاس بگیرد. امتیاز آیفون 10 برابر با 58 بوده و امتیاز زوم آیفون 8 پلاس برابر با  55 امتیاز است.

آیفون10  حتی در آزمایش های  Artifacts هم از آِفون 8 پلاس جلوتر قرار دارد و البته مشخص نیست علت این مساله چیست .

لنز تله فوتو نیز نقش مهمی در ایجاد عکسهای حالت پرتره خوب بازی می کند و باعث می شود که سوژه در فوکوس خوبی قرار گرفته و در نهایت با بلوری کردن پس زمیه جلوه خاصی به عکس ها می دهد و خروجی نهایی دوربین شبیه به دوربین های حرفه ای  SLR خواهد شد.

DxOMark اشاره کرده است که به این ترتیب، آیفون 10 از لحاظ حالت پرتره بهتر از آیفون 8 پلاس بوده ولی برای تفکیک سوژه از پس زمینه آیفون 8 پلاس عملکرد بهتری دارد. هم چنین در مورد اثر بوکه، هر دو گوشی امتیاز 55 را دریافت خواهند کرد.

به هر حال، از این نتایج به نظر می رسد  افرادی که آیفون 8 پلاس را نخریدند و منتظر آمدن آیفون 10 شدند ، شاید تصمیم بهتری گرفته اند.

کیفیت ویدئو آیفون 10 چگونه است ؟

متاسفانه بنچمارک اپل، از حیث کیفیت ویدیویی آیفون 10 و آیفون 8 پلاس، هر دو نمره DxOMark Video ایی برابر با  89 را دریافت کرده اند. گوگل پیکسل 2 در همین تست نمره 96 گرفته است و فاصله این دو عدد کم نیست.

اگر اپل بخواهد به صدر جدول برسد باید از پیکسل 2 پیشی بگیرد.

بزرگترین مشکل مربوط به ویدیو، نویز تصویر و عملکرد فوکوس اتوماتیک آن است که گوگل پیکسل 2 توانسته از این حیث جلو بزند.

بنچمارک DxO چه مباحثی را پوشش نمی دهد؟

در حالی که آزمایشات DxOMark بسیار دقیق است، اما نکات بسیار زیاد دیگری هم در مورد دوربین های گوشی ها وجود دراد که مهم هستند.

نمره کلی  DxOMark  برای آیفون 10 نمره خوبی است ولی برخی ویژگی ها وجود دارد که اصلا بدان ها توجهی نشده است و در رقابت مطرح نشده است.

با وجودی آیفون 10 از حیث تست های ویدئویی DxOMark  نمره ظاهرا کمتری گرفته ولی برخی ویژگی هایی دارد که در رقابت با سایر رقبا می تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

مثلا پشتیبانی از ضبط 4K در 60 فریم در ثانیه و رزولوشن 1080 پیکسل برای 240 فریم در ثانیه برای اسل موشن گزینه های خوبی هستند. گوگل پیکسل 2، در مقایسه، هیچ حالت 4K یا اسلو موشن ندارد و فقط ویدئوی 1080p  را با نرخ 120 فریم در ثانیه پشتیبانی می کند.

بعلاوه نحوه تنظیمات گوشی هم در نتایج تست های  DxOMarks حائز اهمیت است و البته کاربردی که مد نظر کاربران هست نیز یکی از موضوعات بسیار مهم این مقوله خواهد بود.

نباید فراموش کنیم که دوربین جلو آیفون 10 دارای ویژگی TrueDepth بوده و این گوشی برای اولین بار ویژگی انیموجی را برای کاربران معرفی کرده است. تشخیص  چهره و حالت پرتره برای سلفی هم بهاین موارد افزوده می شود. بعلاوه اینکه نورپردازی پرتره را هم در گوشی آیفون 10 نباید نادیده گرفت و جزو محبوبیت های عکسبرداری آیفون 10 محسوب می شود و کمک م یکند تا کاربر عکس های خوبی بگیرد.

اپلیکیشن دوربین آیفون 10 با استفاده از دوربین TrueDepth این گوشی به کاربران اجازه می دهد بتوانند در محدوده  360 درجه عکس سلفی بگیرند.

برنامه های مربوط به دوربین نیز تجربه های بسیار متفاوتی را برای کاربران ایجاد می کند. در عین سادگی در طراحی، مکانیزم خوب و قوی دارد و می تواند کیفیت بخشی خوبی به تصاویر بدهد.

سیستم کنترل و کار کردن با آن هم ساده است و همه کاربران می توانند از آن استفاده کنند. یادآور شویم که هوآوی نیز برای اولین بار برای کاربران آرایه های خوبی برای کاربری ساده تر در اختیار گذاشت و هم چنین حالت پرو یا  Pro Mode را برای کاربران خود فعال نمود که کیفیت بهتری به عکس ها می دهد.

اپل نیز پیشگام استفاده از فناوری HEIF برای تصاویر است. پیش تر همیشه نام JPEG برای ما آشنا بود که البته قدرت مانور کمتری داشت.  اندازه کوچکتر فرمت جدید اجازه می دهد تا تصاویر بیشتری ذخیره شود و مهمتر از همه، اجازه می دهد تا انواع مختلف محتوا در فایل ذخیره گردد.  مثلا انیمیشن و تصایر سه بعدی با حالت پرتره به کمک اپلیکیشن های شخص ثالث به خوبی می توانند گزینه های متنوعی را در اختیار کاربران قرار دهند.

دوبین گوشی آیفون 10 اپل همچنین دارای حالت واید کالر بوده و دوربین آن می تواند  طیف وسیع تری از رنگ ها را در  حالت معمولی sRGB بگیرد.  مهمتر از همه،  همچنین توانایی نمایش این رنگ های اضافی هم در گوشی وجود دارد. پیکسل 2 گوگل در حال حاضر از این فناوری پشتیبانی نمی کند، و این در حالی است که پیکسل 2  سخت افزار لازم برای این کار را دارد و می تواند به راحتی این کار را انجام دهد ولی چنین کاری تاکنون نکرده است.

 

نتیجه گیری

آیفون 10  با اینکه در نمودارهای DxOMark در صدر جدول قرار نگرفته است ولی هنوز هم  عملکرد فوق العاده ای دارد و  به ویژه هنگامی که دوربین آن برای  عکاسی استفاده می شود می تواند قابل مقایسه و رقابت با سایر دوربین های گوشی های دیگر باشد و برتری خود را نشان بدهد.

با این حال، بخش بزرگی از این نمره مربوط به عملکرد زوم و بوکه بوده و البته در حوزه ویدئو نمره کمتری کسب نموده است .

در حالی که عملکرد ویدیو در تست DXO، قابلیت اسلو موشن و دوربین TrueDepth دارد و از زاویه دوربین سلفی نسبت به رقبا جلوتر قرار دارد ولی باز هم نمره کمتری نسبت به رقبا کسب کرده است.

هیچ کس نمی خواهد مقام دوم را در یک آزمون کسب کند، ولی این بار تست های  DxOMark با معیارهایی که داشت آیفون را در مقام دوم نشاند.

 

مقالات مرتبط
جدول فروش فیلم ها
 • 280 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 273 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 203 میلیون دلار
  Jungle Cruise
  اکران: 30 جولای 2021
 • 94 میلیون دلار
  PAW Patrol: The Movie
  اکران: 20 آگوست 2021
 • 64 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 45 میلیون دلار
  Dont Breathe 2
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 16.5 میلیون دلار
  Malignant
  اکران: 10 سپتامبر 2021
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
 • 11.7 میلیون تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
plaza-ads