کار اجباری دانش آموزان چینی برای مونتاژ آیفون 10 !
نویسنده:ندیم نجم آبادی
ارسال شده در:01 آذر 1396، 13:00

کار اجباری دانش آموزان چینی برای مونتاژ آیفون 10 !

بر اساس گزارش خبرگزاری فایننشال تایمز کمپانی فاکس‌کان (Foxconn) که از دیرباز تولید بخشی از محصولات اپل را بر عهده داشته بطور غیر قانونی از دانش آموزان برای مونتاژ قطعات آیفون 10 استفاده کرده است. این خبرگزاری حداقل از 6 دانش آموز چینی شنیده که طی سه ماه روزانه به مدت 11 ساعت ناگزیر به کار در خط تولید آیفون 10 بوده‌اند.

ظاهراً به این دانش آموزان ترم آخری که بین 17 الی 19 سال سن داشته‌اند گفته شده بود برای فارغ التحصیل شدن می‌بایست به مدت سه ماه دوره‌ی کارآموزی خود را در کارخانجات Foxconn بگذرانند. البته طبق قوانین جاری در کشور چین این شیفت طولانی کاری برای کار آموزان ممنوع است، ضمن اینکه به گفته‌ی یکی از این دانش آموزان کاری که آن‌ها مجبور به انجام دادن آن شدند هیچ ارتباطی با سرفصل دروس آن‌ها نداشته است. بنابر ادعای این دانش آموزان به طور روزانه تعداد 1200 دوربین توسط آن‌ها روی دستگاه‌های آیفون 10 مونتاژ می‌شده است.

کار اجباری دانش آموزان چینی برای مونتاژ آیفون 10 !

اما هم کمپانی اپل و هم شریک چینی‌اش ادعا می‌کنند که هیچ کارآموزی مجبور به انجام کار در شیفت‌های طولانی مدت نبوده و کلیه ضوابط و مقررات در این خصوص رعایت شده است. البته مقامات مسئول در فاکس‌کان احتمال اینکه تعداد محدودی از کارآموزان به اختیار خود بیش از حد معین کار کرده باشند را تکذیب نکرده‌اند ولی اطمینان داده‌اند با اتخاذ تدابیری از وقوع دوباره‌ی چنین اتفاقاتی جلوگیری نمایند.

گفتنی است که کمپانی فاکس‌کان با دولت محلی و موسسات کاریابی جهت سازماندهی و به کارگیری کارآموزان قرارداد همکاری امضا نموده و مجاز است تا سقف 40 ساعت در هفته از افراد داوطلب در کارخانجات خود استفاده نماید، اما ظاهراً در برخی موارد افرادی که مایل به اضافه کاری بودند را نیز بطور غیرقانونی و بیش از حد مجاز به کار گمارده است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha