تردد وسایل نقلیه الکتریکی در مسیرهای هوشمند؛ راهکار BMW برای حل معضل ترافیک
نویسنده:ندیم نجم آبادی
ارسال شده در:02 آذر 1396، 15:00

تردد وسایل نقلیه الکتریکی در مسیرهای هوشمند؛ راهکار BMW برای حل معضل ترافیک

در زمانه‌ای که استفاده از خودروهای برقی هنوز فراگیر نشده اکثر وسایل نقلیه الکتریکی در حال تردد را دوچرخه‌ها و موتورسیکلت‌ها تشکیل می‌دهند. اما حقیقت این است که بسیاری از شهرهای جهان برای تردد چنین وسایل نقلیه‌ای طراحی نشده‌اند؛ حضور پر تعداد خودروها در جاده و کمبود ایستگاه‌های شارژ باتری از جمله چالش‌های پیش روی راکبان دوچرخه یا موتورسیکت‌های برقی محسوب می‌شود.

وسایل نقلیه الکتریکی

این موضوع سبب شد کمپانی BMW در همکاری با یکی از دانشگاه‌های شانگهای چین (Tongji) راهکاری را برای حل این مسأله و کمک به رفع معضل ترافیک ارائه دهد. بر این اساس یک مسیر کانسپت ویژه به نام Vision E3 Way برای تردد وسایل نقلیه الکتریکی دو چرخ طراحی شده که در آن از آب تصفیه شده‌ی باران برای سیستم تهویه استفاه می‌شود، سیستم هوشمند کنترل سرعت وجود دارد و مدیریت بار ترافیک بر اساس هوش مصنوعی صورت می‌گیرد.

حتی برای استفاده از این جاده داشتن موتور یا دوچرخه واجب نیست چرا که در طول مسیر پایانه‌هایی برای کرایه دادن این وسایل نقلیه به مردم پیش‌بینی شده است.

وسایل نقلیه الکتریکی

چنین مسیری شاید در مناطقی مانند آمریکای شمالی که اکثر وسایل نقلیه را خودروها تشکیل می‌دهند با اقبال چندانی مواجه نگردد اما در کشورهای شرق آسیا قطعاً کاربرد فراوانی خواهد داشت. در این مناطق نه تنها افراد زیادی با وسایل نقلیه دو چرخ در خیابان‌ها رفت و آمد می‌کنند بلکه هوای به شدت آلوده نیز گریبان‌گیر شهروندان بوده و ارائه‌ی راهکارهایی برای روان ساختن ترافیک از اهمیت بسزایی برخوردار است.

البته هزینه ساخت چنین مسیرهایی نیز از موارد مهمی است که می‌بایست در نظر گرفته شود اما در صورتی که پروژه‌هایی از این دست به مرحله بهره‌برداری برسند علاوه بر رفع بخشی از معضل ترافیک و آلودگی، جلوه‌ی متفاوتی نیز به شهر خواهند بخشید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha