جایزه دیسون به دستگاه ارزان قیمت و قابل حمل تشخیص سرطان پوست اعطا شد!
نویسنده:زینب حاجی قربانی
ارسال شده در:03 آذر 1396، 18:00

جایزه دیسون به دستگاه ارزان قیمت و قابل حمل تشخیص سرطان پوست اعطا شد!

گروهی از فارغ التحصیلان مهندسی موفق به کسب جایزه جیمز دایسون برای طراحی دستگاه ارزان و قابل حمل خود که می‌تواند ملانوم، نوعی سرطان پوست را شناسایی کند، شدند. از آنجایی که سرطان پوست یکی از سرطان های شایع در جهان است، این دستگاه می‌تواند جان هزاران نفر را نجات دهد.

تشخیص زود هنگام سرطان پوست آسان نیست. در حال حاضر، سرطان پوست از طریق بازرسی‌های بصری یا بیوپسی تشخیص داده می‌شود، اما برخی از پزشکان ممکن است نتوانند با استفاده از این روش‌ها سرطان را تشخیص دهند. در عین حال ممکن است برخی از بیماران نتوانند از پس هزینه‌های درمان بیماری به این شکل برآیند. در چنین شرایطی، تیمی از فارغ التحصیلان از دانشگاه McMaster در کانادا روشی برای توسعه یک آشکارساز ارزان قیمت سرطان پوست ارائه دادند و کار نوآورانه آن‌ها جایزه معتبر جیمز دایسون را به دست آورده است.

سرطان پوست بر میزان متابولیسم سلول‌های پوست تأثیر می‌گذارد، زیرا سلول‌های سرطانی سریع‌تر از سلول‌های سالم، پس از یک شوک دمای سرد رشد می‌کنند.

به منظور شناسایی آسان تر این سلول‌ها، تیمی از داشگاه McMaster متشکل از مایکل تاکلا، رتیمی فادیا، پراتریک ماهور و شیبه بشاسر، یک آشکارساز سرطان پوست با 16 ترمیستور ساخته اند  که می‌تواند میزان افزایش دما را پس از یک شوک سرد از یک بسته یخ دنبال کند.

ترمیستورها به سادگی روی ناحیه ای که احتمال سرطان پوست در آن وجود دارد، قرار می‌گیرند و دستگاه یک نقشه گرما می‌سازد که برای تعیین وجود ملانوم استفاده می‌شود.

جیمز دیسون، بنیان‌گذار اهدای جایزه، در بیانیه معرفی برنده اعلام کرد: « با استفاده گسترده از مولفه‌های ارزان قیمت و در دسترس، دستگاه sKan اجازه می‌دهد که تشخیص سرطان پوست ملانوم برای بسیاری از افراد امکان پذیر باشد.» وی همچنین گفت: « این دستگاه بسیار هوشمند است و توانایی نجات جان بسیاری از افراد در سراسر جهان را دارد.»

این تیم علاوه بر این که جایزه دیسون را به خاطر ساخت دستگاه آشکار ساز سرطان پوست خود به دست آورد، همچنین یک جایزه نقدی تقریبا 40،000 دلار برای پیشرفت و ارتقا تحقیقات خود نیز دریافت کرد. آن‌ها در ماه مارس با شرکت در مسابقه دانشجویی Forge جایزه نقدی 10000 دلاری دریافت کردند.

تشخیص سرطان پوست

طبق گفته پراتریک ماهور، یکی از اعضای تیم، این گروه پس از این که تحلیل کردند، فناوری آن طور که در سایر زمینه‌های پزشکی تاثیر گذار است، در حوزه تشخیص سرطان پوست دیده نمی‌شود، تصمیم به اختراع این دستگاه (sKan) گرفتند.

پراتریک ماهور در نشریه دانشگاه McMaster گفت: « ما تحقیقاتی انجام دادیم که خواص حرارتی پوست بافت سرطانی را به عنوان وسیله تشخیص ملانوم مورد استفاده قرار می‌دهد. با این حال، این کار با استفاده از تجهیزات گران قیمت آزمایشگاهی انجام می‌شود. » وی همچنین گفت: «بنابراین ما تصمیم گرفتیم این تحقیق را آغاز کنیم. و راهی را برای انجام یک ارزیابی با استفاده از یک راه حل مقرون به صرفه پیدا کنیم.»

با حرکت رو به جلو، تیم sKan امیدوار است نمونه اولیه پیشرفته‌ای ایجاد کند که به آن‌ها اجازه می‌دهد پیش آزمون‌های بالینی را آغاز کنند.

سرطان

همانطور که توسط The Guardian گزارش شده است، تقریبا 39 نفر در هر روز در انگلستان در معرض سرطان پوست قرار دارند.  و انجمن سرطان آمریکا (ACS) تخمین زده است که حدود 87110 مورد جدید از سرطان ملانوم در سال 2017 در ایالت متحده آمریکا تشخیص داده شده است که از این تعداد 9730 نفر در شرایط بد و وضعیت مرگ قرار دارند. تشخیص زودهنگام سرطان، کلیدی برای مقابله با آن و زنده ماندن است، بنابراین اگر دستگاه sKan موفق شود، می‌تواند تعداد افرادی را که بر اثر سرطان فوت می‌کنند، به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

پراتریک ماهور گفت: « آرمان‌های ما تبدیل به یک واقعیت شده است. سرطان پوست شایع‌ترین نوع سرطان در سراسر جهان است و این بیماری در زندگی فردی و اجتماعی افراد مبتلا تاثیر به سزایی دارد که دستگاه ما آن را رفع خواهد کرد.»

 

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha