در شکایت اپل از شیائومی ، دادگاه به نفع اپل رای داد!
تینا پورشاهید
نویسنده:تینا پورشاهید
ارسال شده در:15 آذر 1396، 20:00

در شکایت اپل از شیائومی ، دادگاه به نفع اپل رای داد!

اپل در مورد نامگذاری می پد (Mi Pad) از شرکت شیائومی شکایت کرده بود و دادگاه در نهایت به نفع اپل رای داد. به دلیل تشابه اسمی و آوایی می پد (Mi Pad) با آیپد (iPad)، شیائومی نمی تواند نام تجاری می پد (Mi Pad) را در اروپا و امریکا به ثبت برساند.

شیائومی یکی از برندهای چینی است که این روزها بازار گرمی می کند و به اعتقاد برخی، این برند چینی از هر نظر در حال کپی برداری از برند اپل است.

یکی از نمودهای بارز این کپی برداری نام تبلت می پد (Mi Pad) است که از نام آیپد (iPad)  کپی برداری شده است.

در ابتدا می پد (Mi Pad) فقط در چین فروخته می شد ولی در سال 2014 شیائومی تصمیم گرفت بازار فروش خود را گسترش بدهد و این علامت و نام تجاری را در اتحادیه اروپا به ثبت برساند، اپل وقتی از این موضوع مطلع شد به دلیل تشابه اسمی می پد(Mi Pad) با آیپد، شکایتی را  علیه شیائومی تنظیم کرد و اضافه نمود ثبت اختراع و مالکیت فکری و معنوی نام آیپد متعلق به برند اپل است و هر گونه کپی برداری از این نام را محکوم نمود.

شیائومی

در آن زمان، هنوز محصولی به نام Mi Pad  شناخته شده نبود ولی توانست در چین خوب فروش کرد. طرح این تبلت و حتی نام آن تماما از اپل و از آیپد کپی برداری شده بود و اپل ادعا کرد شیائومی از محصولات شرکت اپل کپی برداری می کند و حداقل در حوزه نامگذاری باید جلوی این کار گرفته شود. لذا اپل شکایت رسمی را به اداره مالکیت معنوی اتحادیه اروپا تنظیم و ارسال نمود.

اختلاف و دعوی بر سر  علائم و نام تجاری مورد استفاده در نام می پد و آیپد است که بسیار به یکدیگر شبیه هستند. هم از نظر بصری  و هم از نظرآوایی این تشابه نامگذاری مشهود است.

دادگاه عمومی اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام کرد که ثبت نام تجاری می پد (Mi Pad) به دلیل شباهت زیادی که با آیپد دارد نمی تواند به عنوان یک نام و علامت تجاری در اتحادیه اروپا به ثبت برسد.

دادگاه معتقد است که این کار موجب سردرگمی کاربران شده و این د نام تجاری بسیار به هم شبیه هستند و قطعا در فروش محصولات تاثیرگذار خواهد بود.

اپل در طرح شکایت خود پیروزمندانه از دادگاه خارج شد و این هشداری برای شیائومی محسوب می شود و به نظر می رسد این برند نمی تواند نام تجاری خود را در مناطقی همچون اروپا و امریکا به ثبت برساند.

 

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha