توانایی هوش مصنوعی در ساخت تصاویر جعلی (تماشا کنید)
طاهره غلامیان
نویسنده:طاهره غلامیان
ارسال شده در:20 آذر 1396، 12:00

توانایی هوش مصنوعی در ساخت تصاویر جعلی (تماشا کنید)

هروز اخباری مبنی بر افزایش قدرت و توانایی‌های هوش مصنوعی به گوش می‌رسد، خیلی‌ها نگران این هستند که این قدرت تا کجا پیش خواهد رفت و نهایت توانایی‌های هوش مصنوعی کجاست؟ احتمالا با آخرین فناوری تولیدی انویدیا آشنا هستید: AI image translation که توان تشخیص تصاویر واقعی از تصاویر ساختگی را از شما خواهد گرفت!

در اکتبر سال جاری، انویدیا توانایی تکنولوژی هوش مصنوعی در تولید تصاویر ساختگی و مبهم را به رخ کشید. در این تصاویر، امکان تشخیص اینکه کدام یک واقعی و کدام یک ساخته شده توسط هوش مصنوعی هستند، کاری بسیار سخت است. انویدیا تکنولوژی‌ای تولید کرده که می‌تواند فیلم‌های جعلی بسازد.

بر این اساس، تکنولوژی هوش مصنوعی انویدیا توانایی تبدیل روز به شب و زمستان به تابستان و گربه به یوزپلنگ را دارد. انویدیا در این تکنولوژی هوش مصنوعی از الگوریتمی به نام GAN استفاده کرده که قابلیت تبدیل تصویر یا فیلم را دارد.

GAN نیاز به مقدار زیادی از برچسب داده برای تولید تصویر مورد نظر دارد. برای مثال، باید داده ها و تصاویر مربوط به خیابانی که در آن برف می‌بارد و تصاویر همان خیابان بدون بارش برف به GAN داده شود تا این الگوریتم بتواند تصویر مخصوص خود را تولید کند.

در اینجا فیلم مربوط به خیابانی بدون برف در تابستان و فیلم همان خیابان در هنگام بارش برف در زمستان را مشاهده می‌کنید. به راستی تشخیص اینکه کدام یک واقعی و کدام یک جعلی‌ست کاری دشوار است!

گفته می‌شود قرار است از این تکنولوژی برای آموزش رانندگان در شرایط جوی و آب و هوایی متفاوت و در اموری که نیاز به بررسی در شرایط آب و هوایی مختلف دارد استفاده شود.

البته گفته شده که در موارد قضایی یا تخلفات، ارائه ویدئوهایی که هوش مصنوعی در ساخت آن دخیل بوده، غیرقابل پذیرش خواهند بود. توانایی های هوش مصنوعی در حال حاضر محدود به تعداد کمی از برنامه‌های کاربردی است و برای اینکه قابل استفاده برای عموم کاربران باشد، به زمان نیاز دارد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha