مجیک لیپ (Magic Leap) بالاخره هدست خود را رونمایی کرد

مجیک لیپ (Magic Leap) بالاخره هدست خود را رونمایی کرد
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

طرفداران و علاقمندان به حوزه ی واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) مدت هاست منتظر شاهکاری از مجیک لیپ (Magic Leap) هستند. مجیک لیپ استارت آپی است که در سال 2010 با هدف ساخت محصولاتی با فناوری های VR و AR شکل گرفت. اما مجیک لیپ اصلا شبیه استارت آپ های رایج مشکل مالی و زمانبندی ندارد.

روند جذب سرمایه توسط استارت آپ مجیک لیپ خیلی زود قدرت گرفت و پس از گذشت چند سال از آغاز استارت آپ، سرمایه ی جمع شده در آن سر به فلک می کشید. این مجموعه روی ترکیب واقعیت مجازی و واقعیت افزوده کار می کند که به آن « واقعیت ترکیبی » می گویند. اما این استارت آپ، برخلاف ماهیت خود، سال هاست مردم و سرمایه گذاران را چشم انتظار ساخت یک دستگاه نگه داشته، دستگاهی که سرمایه گذاری انجام شده روی آن 1.9 میلیارد دلار است.

بالاخره پس از مدت ها انتظار، دیروز (چهارشنبه) نخستین محصول مجیک لیپ رونمایی شد. یک هدست واقعیت ترکیبی که نام را « مجیک لیپِ 1» انتخاب کرده اند. « مجیک لیپ 1» عبارت است از یک هدست که شبیه عینک خلبانی است و روی سر قرار می گیرد، یک دسته ی کنترل و  یک واحد پردازشگر به نام « لایت پک» یا بسته نوری (lightpack)که روی مچ بسته می شود.

مجیک لیپ در حال حاضر نخستین محصول خود را با عنوان یک دستگاه « در حال توسعه» تبلیغ می کند و زمان عرضه ی بسیار مبهمی در سال 2018 برای آن در نظر گرفته است. مجیک لیپ که هنوز قیمتی برای اولین محصول خود اعلام نکرده باید تمام سعی خود را بکند و در بازه ی زمانی باقیمانده تا عرضه ی « مجیک لیپِ 1»، این محصول را به حد و اندازه های محصولی نهایی و قابل دفاع برساند.

مجیک لیپ در رونمایی روز چهارشنبه ی خود تنها چند تصویر ثابت از « مجیک لیپِ 1» منتشر کرد تا شکل و شمایل آن را نشان دهد. محصولات واقعیت ترکیبی و تمامی زیر مجموعه های آن ماهیتا با تصویر برداری از محیط اطراف سر و کار دارند و قاعدتا معرفی هر یک از این محصولات نیاز به یک ویدئو دارد.

این در حالی است که مجیک لیپ نه تنها ویدئویی از نخستین دستگاه ساخت خود ارائه نکرد و تنها به چند عکس بسنده نمود. اما مشکل دیگری در رونمایی از « مجیک لیپ 1» وجود دارد که آن را به یک فاجعه تبدیل کرده است. عکس های منتشر شده برای معرفی این هدست جزییات فوق العاده دقیقی دارند و علاوه براین،  هیچ سیم آویزانی دیده نمی شود که هدست را به مچ بند لایت پک متصل کند. عکس هایی که مجیک لیپ منتشر کرده به احتمال فراوان فوتوشاپ هستند. گویا مجیک لیپ خیلی زود به سوتی خود پی برد و امروز عکس جدیدی منتشر کرده که در آن یک سیم آویزان متصل به هدست و مچ بند دیده می شود. با این وجود، رونمایی افتضاح دیروز کار خودش را کرده و حالا موجی از انتقاد و بدبینی نسبت به این مجموعه ایجاد شده است.

عکس هایی که استارت آپ مجیک لیپ روز چهارشنبه منتشر کرده را در زیر مشاهده می کنید:

مجیک لیپ                           قسمت های مختلف مجیک لیپ 1 پخش شده روی میز

مجیک لیپ مجیک لیپ مجیک لیپ

مجیک لیپدسته ی کنترلی یک دست که جزییات تصویر آن بیش از اندازه ی طبیعی است. مشخص نیست چیزهایی که در کناره ها دیده می شود دکمه هستند یا نه. همچنین مشخص نیست صفحه ی لمسی (از نوع صفحه لمسی موس لپ تاپ) چطور کار می کند.

مسئولان استارت آپ ثروتمند مجیک لیپ در رونمایی از دستاورد خود همان توصیفاتی را به کار برده اند که قبلا هم آن ها را شنیده بودیم. اینکه هدست به نزدیک چشم کاربر نور می تاباند تا او فکر کند اشیای دیجیتالی (مجازی) در دنیای واقعی وجود دارند، اینکه اشیای دیجیتالی تقریبا واقعی به نظر می رسند و هیچ تنشی در روشنایی یا کنتراست تصویر وجود ندارد. در عین حال، شک و شبهه های زیادی وجود دارد که هدست مجیک لیپ چطور تصویر ایجاد می کند و فضای سه بعدی اتاق را اسکن می کند تا اشیاء را در آن قرار دهد. جلوی دستگاه هشت سنسور دیده می شود که شبیه دوربین هستند اما هنوز مشخص نیست مجیک لیپ 1 برای کمک به قسمت های دیده نشده ی اتاق در دو طرف خود از سنسور استفاده می کند یا خیر.

امروز گزارشی توسط رولینگ استون (Rolling Stone‘s Glixel) منتشر شد که از ساخت هدست مجیک لیپ در دو سایز مختلف می گوید. حتی بزرگ ترین شرکت های تولید کننده ی هدست های واقعیت مجازی هم همواره از تولید محصولات خود برای سایزهای مختلف سر انسان خودداری می کنند. در این گزارش توضیح داده شده که برای کوچکتر کردن سایز هدست، بخشی از میدان دیدی که دارای نور کامل است بریده شده است.

رانی آبوویتز (Rony Abovitz) موسس استارت آپ مجیک لیپ امروز با دفاع از تصمیم گفت مغز انسان تنها رنج مشخصی از اطلاعات دریافت شده ی خود را پردازش می کند، درست مانند فرمت صوتی MP3 که تنها به رنج مشخصی از فرکانس ها نیاز دارد و با همین رنج محدود صدا را تقریبا همانطور که هست بازسازی می کند.

بدترین خبری گزارش رولینگ استون امروز در مورد مجیک لیپ 1 آشکار کرد این است که « میدان دید » این هدست تقریبا به اندازه ی هلولنز (Hololens) شرکت مایکروسافت است و تنها به میزان اندکی از آن بزرگ تر است. گزارشگر رولینگ استون می گوید هدست مجیک لیپ 1 را تست کرده است. او در مورد تصویر این هدست می گوید:

انگار یک نوار ویدئوی VHS را جلوی شما نگه داشته اند و شما دستان خود را نیمه باز کرده اید.

سخنگوی مجیک لیپ امروز با ارسال نوشته ای توضیح داد که:

عکس های منتشر شده ساختگی نیستند. شکل آن ها این چنین است زیرا روتوش شده اند. این کار به دلیل ویرایش برخی IP های حساس انجام شده است.

 

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 32.6 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 20.3 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 17.6 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 7.1 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 4 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
بازی ها
 • 01 بهمن 1399
  HITMAN 3
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 17 بهمن 1399
  Nioh / Nioh 2 Remastered
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5