چرا برخی فروشندگان گوشی های موبایل بازار سراغ فروش آیفون 10 نمی روند ؟

چرا برخی فروشندگان گوشی های موبایل بازار سراغ فروش آیفون 10 نمی روند ؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

شاید شما هم متوجه شده باشید که برخی فروشندگان از سرمایه گذاری برای فروش آیفون 10 امتناع می کنند. شاید شما هم متوجه شده باشید که همه فروشگاه های موبایل گوشی آیفون 10 ندارند و برخی فروشندگان ترجیح می دهند گوشی دیگری به جای آیفون 10 بفروشند. شاید در بین اطرافیان خود شنیده باشید که نگاه مثبتی به فروش و یا خرید این گوشی ندارند. علت چیست ؟

به 5 دلیل برخی فروشندگان به سراغ خرید و فروش یک گوشی آیفون 10 نمی روند. در این مطلب می خواهیم این دلایل را با شما مرور کنیم . با پلازامگ همراه شوید.

فروش آیفون 10

بر اساس گزارش های مختلف منتشر شده از سوی سایت بلومبرگ و چندین تحلیل در مورد گوشی های آیفون 10 در بازار، به نظر می رسد چشم انداز فروش آیفون 10 در بازار خوب نبوده و با تقاضای کمتر از حد انتظار برای این گوشی مواجه خواهیم بود.

 ژانگ بیان تحلیلگر سایت  Sinolink Securities چند روز قبل اعلام کرد که کمپانی اپل در سه ماهه اول فروش این گوشی تنها توانست 35 میلیون گوشی آیفون 10 بفروشد که در مقایسه با گوشی قبلی همین برند در زمان مشابه حدود 10 میلیون گوشی فروش کمتری داشت.

یکی دیگر از شرکت ها، یعنی شرکت   JL Warren Capital، اعلام کرد که میزان عرضه آیفون 10 نیز افت داشته است و تصور می شد 30 میلیون گوشی به بازار فروشندگان عرضه شود ، در صورتی که تنها 25 میلیون گوشی از سوی فروشگاه ها تقاضا شد و به بازار عرضه شد. این نشان می دهد تقاضای فروشندگان برای خرید گوشی به منظور فروش آن نیز کاهش یافته است.

به گفته سایت خبری بلومبرگ، شرکت JL Warren Capital  در یادداشتی به سرمایه گذاران نوشت: «اخبار خوبی درباره فروش آیفون 10 به گوش نمی رسد. حتی آگهی های تبلیغاتی و تبلیغات مختلف در مورد آیفون 10 نتوانسته است موجب افزایش تقاضای جهانی برای خرید آیفون 10 شود.»

بلومبرگ گزارش داد که حتی خود کمپانی اپل هم معتقد است تقاضای خرید این گوشی افت کرده و این شرکت پیش بینی می کرد در سه ماهه اول فروش خود 50 میلیون گوشی آیفون 10 بفروشد ولی تنها توانست 30 میلیون گوشی به فروش برساند.

فروش آیفون 10

طبق آخرین اخبار منتشر شده، اپل قصد دارد تولید آیفون 10 نیز قرار است از 50 میلیون دستگاه به 30 میلیون کاهش دهد. 20 میلیون دستگاه کاهش تولید برابر است با حذف 14 میلیارد دلار حذف سرمایه اپل از بازار موبایل و قطعا این به نفع شرکت های تولید کننده آیفون 10 مخصوصا در چین نخواهد بود.

به نظر می‌رسد پرچم دار 1000 دلاری کوپرتینویی ها نتوانسته انتظارات را در میزان فروش و سود حاصله برآورده کند و در نتیجه آنها تصمیم به کاهش میزان تولید این تلفن هوشمند گران قیمت گرفته اند.

این تصمیم اپل، در حالی‌که هنوز عملی نشده، تاثیر خود را بر سهام شرکت های زنجیره تامین گذاشته و کاهش شدید ارزش سهام را برای این شرکت ها در پی داشته است.

همه بی‌صبرانه منتظرند تا اپل سود حاصل از سه ماه عرضه آیفون 10 را به همراه تصمیم نهایی خود در خصوص میزان تولید این آیفون 1000 دلاری اعلام کند. آیفون 10 به عنوان اولین تلفن هوشمند تمام صفحه اپل، انتظار می‌رود میانگین فروش آیفون‌ها را برای اولین بار به 700 دلار در بازار برساند. اپل پیش‌تر اعلام کرده بود که برای ساخت هر یک دستگاه آیفون 10، هزینه تمام شده‌ای برابر 370 دلار برای او تمام شده و این هزینه جدا از هزینه تحقیق و توسعه و هزینه‌های اداری برای تولید این این گوشی است. در نتیجه قیمت نهایی که این شرکت برای آیفون 10 در نظر گرفت 1000 دلار برای فروش بود.

ظاهرا طبق خبرهای چند روز گذشته اپل قصد دارد تولید آیفون 10 را تا میزان 40 درصد کاهش دهد. این تصمیم اپل تاثیر زیادی بر سهام شرکت های زنجیره تامین کوپرتینویی ها گذاشته و سهام آنها را با کاهش روبرو کرده است.

علت چیست ؟ چرا اپل نتوانسته با این همه تبلیغات پیرامون آیفون 10 فروش خوبی را برای این گوشی رقم بزند؟

در اینجا می خواهیم به 5 دلیل اصلی بروز این مساله اشاره کنیم :

اول : قیمت آیفون 10 بسیار بالا است.

براساس تحلیل هر دو سایت  Sinolink Securities و JL Warren Capital، اپل در آیفون 10 دچار مشکل  قیمت گذاری شده است. تحلیلگران معتقدند که قیمت آیفون 10  اپل بسیار بالا است و مشتریان را به سمت خرید محصولات دیگر هل می دهد. برخی مطالعات انجام شده در اوایل سال جاری، نشان می دهد که قیمت پایه 999 دلار برای این گوشی بسیار بالا است.

دوم : نوآوری و خلاقیت خاص آیفون 10 چیست ؟

تحلیلگران همچنین در یادداشت های خود اظهار داشتند که نوآوری و خلاقیت خاصی  در آیفون 10 ، آنطوری که در اذهان کاربران نقش بسته بود ،دیده نمی شود. آیفون 10 فاقد خلاقیت فوق العاده و خاصی است. در حالی که این گوشی ممکن است با یک طراحی جدید به بازار آمده باشد و یا اولین گوشی اپل باشد که شناسه Face ID  دارد ولی واقعا چه چیز جدید و پیشرفته ای در گوشی دیده می شود که کاربر بخواهد چنین قیمت بالایی برای آن بپردازد ؟ در واقع قیمت آن توجیه پذیر نیست و مشتریان را جذب نمی کند.

سوم : رقابت بازار سخت و جدی است.

طبق گفته بلومبرگ، انتظار میرود اپل در اوایل سال 2018 با رقبای قوی مواجه شود. سرمایه گذاران در یادداشتی اعلام کردند که سامسونگ برای جذب مشتریان بیشتر برای  دستگاه های خود، کارهای جدیدی انجام خواهد داد و منجر به بروز مشکلات بیشتری برای اپل خواهد شد. سامسونگ در حال حاضر روی Galaxy S9 کار می کند، این تلفن احتمالا تا اواسط ماه فوریه به بازار می آید.

علاوه بر این، در بازارهایی مانند چین و کشورهای در حال توسعه، اپل رقبای جدی همچون هواوی، اپو و  شیائومی را دارد که در تلاشند تا مشتریان را به سمت خود جذب کنند.

چهارم : مسایل مربوط به  واقعیت افزوده (AR)

تحلیلگران به سرمایه گذاران اعلام کردند که اگر اپل روی حوزه واقعیت افزوده سرمایه گذاری بیشتری کند، موفق تر خواهد بود. اپل در حال حاضر روی این حوزه کارهای زیادی انجام داده است ولی هنوز نتوانسته کاری کند تا هیجان کاربران بر انگیخته شود و نتوانسته کاری کند که گوشی های اپل بتوانند با واقعیت افزوده روی اپلیکیشن های مختلف کار کنند.

در کل آیفون 10 با کمبود برنامه های مبتنی بر واقعیت افزوده مواجه است که کمپانی اپل باید تدبیری برای آن بیندیشد.

شاید در آینده اپل بتواند برنامه های بیشتری مبتنی بر واقعیت افزوده برای گوشی های آیفون عرضه کند ولی در حال حاضر مخاطبان و کاربران از این حیث محصول خوبی از اپل دریافت نکرده اند.

پنجم:  آیفون 8 می تواند به اندازه کافی خوب باشد و نیاز به خرید آیفون 10 را مرتفع سازد.

از سوی دیگر سایر محصولات قبلی اپل هم در مسیر فروش آیفون10 خلل ایجاد می کنند. تحلیلگران معتقدند این شرکت ممکن است به دلیل محصولات قبلی خود مثلا آیفون 8 با مشکلاتی برای فروش آیفون10 مواجه باشد. تحلیلگران بر این باورند که اپل محصولات ارزان تری از جمله آیفون 8 و آیفون 8 پلاس دارد که منجر به جذب طیف گسترده ای از مشتریان می شود. این گروه مشتریان هنوز هم می خواهند یک آیفون بخرند ولی نمی خواهند  1000 دلار و یا بیشتر برای آیفون10  پرداخت کنند.

همه این مسایل باعث شده است که فروشندگان هم تصمیم بگیرند روی خرید و فروش آیفون 10 کمتر سرمایه گذاری کنند و تمرکز خود را به خرید و فروش سایر گوشی ها معطوف سازند.

هم چنین بخوانید : آیفون 10 و آیفون 8 سریع ترین گوشی های دنیا هستند!

 

 

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 32.6 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 20.3 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 17.6 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 7.1 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 4 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
بازی ها
 • 01 بهمن 1399
  HITMAN 3
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 17 بهمن 1399
  Nioh / Nioh 2 Remastered
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5