افت شدید کارایی آیفون 6 بعد از دریافت پچ Spectre
طاهره غلامیان
نویسنده:طاهره غلامیان
ارسال شده در:23 دی 1396، 10:00

افت شدید کارایی آیفون 6 بعد از دریافت پچ Spectre

فاجعه ای که دو باگ امنیتی Spectre و Meltdown در دنیای تلفن های همراه و رایانه ها بوجود آوردند بی سابقه است. تمام CPU هایی که در دو دهه اخیر تولید شده اند دارای این دو باگ بزرگ هستند و نمی توان به یکباره تمام CPU های جهان را عوض کرد و این کاری غیرممکن است پس شرکت های بزرگ تصمیم گرفتند تا برای رفع این مشکل پچ های امنیتی منتشر کنند و کاربران با نصب این پچ ها بتوانند از آسیب در امان باشند.

البته این نکته پیش‌تر گوش‌زد شده بود که این پچ ها می‌توانند به شدت روی کارایی CPU ها تاثیر گذاشته و تضعیف شوند. این تضعیف عملکرد CPU در دستگاه های قدیمی بیشتر مشهود است تا دستگاه های با CPU های جدیدتر. براساس اخباری که امروز منتشر شد، پردازنده آیفون 6 پس از ارتقا از iOS 11.1.2 به iOS 11.2.2 با 40 درصد افت عملکرد CPU مواجه شده است. این تست توسط یک کارآفرین هلندی انجام شده که عملکرد پردازنده A8 را در هر دو حالت با دو نسخه مختلف iOS 11.2 بررسی کرده است. نتایج این بررسی را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

Spectre

در حالت تک هسته ای، آیفون 6 پس از ارتقا از iOS 11.1.2 به iOS 11.2.2 با 40 درصد افت عملکرد CPU مواجه شد. در جدول بالا مشاهده می کنید که عملکرد پردازنده A8 در هر دو حالت تک هسته ای و چند هسته ای به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و با کاهش کارایی پردازنده مواجه شده است. این احتمال وجود دارد که Spectre از حافظه پنهان یا Cache استفاده کند.

در این مدت کوتاه که این دو باگ امنیتی Spectre و Meltdown شناخته شدند، آزمایشات مختلفی روی CPU های شرکت های مختلف انجام شد. کمپانی اینتل به عنوان بزرگ ترین تولید کننده پردازنده های کامپیوتری جهان، تست هایی را روی کارکرد کامپیوترها انجام داد و بنچمارک های مربوط به آن را منتشر نمود. عمده ی تست های شرکت اینتل روی CPUهای Core i7 بود. پس از نصب پچ منتشر شده برای Spectre و Meltdown، افت کارایی سیستم در اکثر قریب به اتفاق کامپیوترها اندک بود. این آزمایش نشان داد، آپدیت های انجام شده بیشتر روی توان پاسخدهی CPU اثر می گذارد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha