بازگشت دسته های اورجینال ایکس باکس معروف به دوک
نویسنده:بهنام رئوف نیا
ارسال شده در:23 دی 1396، 21:05

بازگشت دسته های اورجینال ایکس باکس معروف به دوک

روزی روزگاری مایکروسافت برای کنسول خود دسته های بزرگی می ساخت که بیشتر شبیه یک تخته سنگ بودند تا کنترلر کنسول. در آن دوران، همه به خاطر بزرگی بیش از حد این دسته ها از مایکروسافت انتقاد می کردند. البته گیمرهای آن دوره آدم های با شخصیتی بودند و برای نگه داشتن احترام کنترلر یکی از دو کنسول بزرگ، نام این دسته های بزرگ را « دوک » (Duke) گذاشته بودند.

اما گیمرها، هرگاه موقعیتش پیش می آمد، خیلی زیرپوستی و زیرکانه بی قوارگی دسته های دوک را مسخره می کردند. اکنون سال ها از آن دوران می گذرد و نوستالژی جای حس طنز و طعنه به آن تخت سنگ های سیاه رنگ را گرفته است. گیمرهای قدیمی دلشان برای آن دسته های قدیمی تنگ شده و گیمرهای نه چندان قدیمی دوست دارند حال و هوای آن دسته های قدیمی را حس کنند.

دسته

در روزهایی که همه سرگرم نمایشگاه CES 2018 بودند، سیموس بلکلی (Seamus Blackley) با خبر بازگشت دسته های دوک همه را غافلگیر کرد. سیموس بلکلی را پدر ایکس باکس می نامند، او با شرکت خود به نام هایپرکین (Hyperkin) به نمایشگاه آمده بود و در همان جا خبر آمدن دوک را اعلام کرد.

نکته ی جالب اما پس از اعلام این خبر، سوالی تکراری بود که همه از بلکلی می پرسیدند: دسته های دوک یکی از بدترین چیزها در تاریخ کنسول های بازی است، چرا می خواهید دوباره آن را احیا کنید؟

کسانی که این پرسش را مکررا در فروم ها و صفحات اینترنتی مطرح می کنند و خبرنگارانی که آن را از سیموس بلکلی می پرسند، قطع به یقین هیچ چیز از خاطرات دوران نوجوانی با کنسول های قدیمی و ارزش بی قدر و قیمت لحظه لحظه ی آن دوران چیزی سرشان نمی شود.

بلکلی سعی کرد به ساده ترین شکل ممکن این مساله را به کسانی که سوال بالا را می پرسند بفهماند. او می گوید:

مدتی پیش عکسی از دوک را در توییتر گذاشتم. انتظاری که از واکنش مردم به این عکس داشتم حسی آمیخته از ترس و کنجکاوی بود اما متوجه شدن دوک شیئی است پر از نوستالژی. دیدن این دسته در مردم حس آرامش، شادی و خاطرات کودکی را ایجاد می کند و همه ی این آدم ها که دستان بزرگشان دیگر دست های آن کودکان دیروز نیست می گویند در تمام عمر خود دوک تنها دسته ای بود که به آن احساس راحتی می کردند.

پس از انتشار عکس دوک توسط بلکلی در توییتر، مردم واکنش های جالبی نشان دادند. یکی از فالوورهای بلکلی توییت کرد که این دسته باید بازسازی و تولید شود. این توییت بیش از 2000 بار لایک و بازتوییت شد. به این ترتیب ایده ی احیای بدقواره ترین دسته ی کنسولی تاریخ در ذهن سیموس بلکلی جرقه زد.

دسته

درست زمانی که همه گیمرهای قدیمی و جدید احساس غافلگیر شدن می کردند، مایکروسافت به احیای دسته های دوک اوکی داد. اتفاقی که در اصل نتیجه ی تصمیم فیلیپ اسپنسر (Philip Spencer) رئیس ایکس باکس و اشتیاق او برای زنده کرده دوک است.

این بار نوبت خود بلکلی بود که از پشتیبانی مایکروسافت از طرحش غافلگیر شود. بلکلی البته به خوبی می داند که این پشتیبانی را مدیون فیلیپ اسپنسر است و در واکنش به تایید مایکروسافت می گوید:

این طرح شبیه هیچ کدام از چیزهایی که تا کنون اتفاق افتاده نیست. فوق العاده است. برندی را به خاطر ندارم که محصول بدنام خود را بار دیگر تولید کند. فکر می کنم فیلیپ (اسپنسر) به خوبی متوجه است که انجام این کار چه پیامی به همراه دارد. او می داند که انجام این کار به دنیا پیام می دهد که ایکس باکس در مورد میراث خود و آنچه طرفداران می خواهند جدی و مصمم است.

دوک جدید از اسفندماه وارد بازار می شوند. این دسته دقیقا همان دوک اصلی نیست. مایکروسافت در عین به وجود آوردن تغییراتی در طراحی به منظور بهبود این دسته، فرم اصلی و جای دکمه های آن را حفظ می کند تا محصول احیاء شده ی ایکس باکس حس نوستالژی خود را از دست ندهد.

دسته

به لحاظ فنی هم، فناوری های آن دوره جای خود را تکنولوژی روز می دهند. ورودی کارت حافظه برداشته می شود و یک ورودی USB در آن تعبیه می شود. دوک جدید را می توان با استفاده از کابل USB به کنسول یا کامپیوتر متصل کرد. افزون بر این، دوک جدید نسبت به مدل اصلی، دو دکمه ی جدید خواهد داشت که بسیار کوچک و فشاری هستند. گذاشتن این دو دکمه برای سازگار کردن دوک با بازی های مدرن است.

برجسته ترین ویژگی دسته های دوک که خیلی به آن ها جذابیت می داد، صفحه نمایش کوچکی بود که زیر توده ی ژله ای در مرکز دسته قرار گرفته بود. مسلما مایکروسافت این ویژگی را حذف نخواهد کرد، بلکه قصد دارد زیر دکمه ی ژله ای بزرگ از یک نمایشگر OLED پیشرفته استفاده کند. به این ترتیب هر بار دکمه ی ژله ای را فشار دهید، انیمیشن کلاسیک استارتاپ ایکس باکس نمایش داده می شود. بلکلی می گوید، این ویژگی چیزی است که او از همان ابتدا قصد داشته در دسته های دوک ایجاد کند.

دسته های دوک هنگامی که اسفندماه وارد بازار شوند، با کنسول Xbox One و PC سازگار خواهند بود. اگر هوس کرده اید ایکس باکس را با آن تخته سنگ سیاه کلاسیک تجربه کنید بهتر است بدانید که دوک جدید با قیمت 70 دلار به فروش خواهد رسید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha