هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges
نویسنده:بهنام رئوف نیا
ارسال شده در:26 دی 1396، 05:53

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges

هدست واقعیت افزوده ی میراژ یک ابزار AR ویژه ی گیم است که توسط شرکت لنوو ساخته شده، این شرکت با همکاری کمپانی دیزنی، صاحب امتیاز سری فیلم های جنگ ستارگان، بازی  Star Wars: Jedi Challenges را برای این هدست ساخته. در این مطلب به بررسی این دو محصول مکمل و نقاط ضعف و قوت آن ها می پردازیم.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges

کیست که نخواهد Jedi (جِدای) باشد؟ شمشیر لیزری، تسلط بر ذهن دیگران، منفجر کردن ستاره های مرگ همه قابلیت هایی هستند که وقتی یکجا جمع می شوند، یک پدیده ی جذاب به وجود می آید. کمپانی های لنوو و دیزنی قدرت خود را با هم ترکیب کرده اند تا این رویای جذاب را تبدیل به واقعیت سازند.

حاصل تلاش این دو شرکت هدست میراژ لنوو (Lenovo Mirage) و بازی واقعیت افزوده ی Star Wars: Jedi Challenges (جنگ ستارگان: جِدای هماورد می جوید) است. میراژ لنوو یک هدست واقعیت افزوده (AR) است که از تلفن هوشمند استفاده می کند و قیمت آن 200 دلار است.

هنگامی که لنوو میراژ را روی سرتان می گذارید وارد دنیای جنگ ستارگان می شوید، یک شمشیر لیزری می گیرید و در Star Wars: Jedi Challenges به نبرد امپراتوری می روید. با این هدست می توانید Holochess هم بازی کنید. Holochess یک بازی مولتی پلیر صفحه ای است که در آن با استفاده از کاراکترهای بیگانه ی هولوگرافیکی با دیگران رقابت می کنید.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges

لنوو میراژ ویژه ی Star Wars: Jedi Challenges طراحی شده و انجام بازی ها AR دیگر با آن ممکن نیست. شاید تصور کنید که با خرید و استفاده از این هدست، بازی جنگ ستارگان ظرف چند هفته تمام می شود و پس از آن هدست بی استفاده می ماند اما به شکل دوره ای بخش های جدیدی به بازی جنگ ستارگان اضافه می شود و دنیای آن گسترش می یابد. همچنین ممکن است در آینده بازی دیگری برای لنوو میراژ ارائه شود.

افزون بر این، Star Wars: Jedi Challenges شامل بازی های فرعی استراتژیک و صفحه ای است که به طور کلی به یک دیگر ارتباط پیدا می کنند. پیشرفت در هر یک از این بازی ها، بر بازی های دیگر تاثیرگذار است.

 گیم پلی بازی نرم و سریع است و دوئل با شمشیرهای لیزری لذت خاصی دارد. رفته رفته با گذر از سیاره ای به سیاره ی دیگر این دوئل ها سخت می شود. بازی با هدست Jedi Challenges جنگ ستارگان بهترین گیم پلی واقعیت افزوده را دارد و از همه ی بازی های AR که تاکنون دیده شده بهتر است. با این وجود ما در زمینه ی ردگیری مشکلاتی را مشاهده کردیم که گرچه جزیی هستند اما حواس بازیکن را از روند گیم پلی پرت می کنند.

ابزارهای Jedi

لنوو میراژ یک هدست واقعیت افزوده (AR) مخصوص جنگ ستارگان است و ابزارهای آن هم در خدمت این دو هدف هستند. با خرید میراژ، یک کنترل کننده ی شمشیر لیزری می گیرید که شبیه همان وسیله ای است که در فیلم استفاده می شود و با روشن کردن آن یک لیزر از آن بیرون می زند. منتها در دنیای واقعی لیزر را تنها با گذاشتن هدست می بینید. وسیله ی دیگر یک بیکن ردیابی است که کاربرد آن واضح می باشد.

وسایل جانبی میراژ هم عبارت اند از: یک کابل لیزر به میکرو USB، یک کابل USB-C به میکرو USB، یک کابل میکرو USB به میکرو USB، یک جفت باتری AA، یک شارژر دیواری و یک کابل شارژ دستگاه.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges
بازی به وسیله ی هدست واقعیت افزوده ی لنوو میراژ انجام می شود. این هدست همراه یک دسته کنترلی شمشیر و یک بیکن ردگیری است

مهم ترین نکته در مورد هدست واقعیت افزوده ی میراژ این است که این محصول به تلفن هوشمند نیاز دارد. کمپانی لنوو اعلام کرده این هدست با بیشتر تلفن های همراه اندروید و iOS سازگار است. تمامی تلفن های هوشمند آیفون و سامسونگ جدید به این هدست می خورند. ما برای آزمایش آن از یک Moto Z2 Force ساخت موتورولا استفاده کردیم.

هدست AR میراژ قدری با نمونه های مشابه که تا کنون دیده شده تفاوت دارد. بدنه ی آن به ویژه در قسمت جلوی پیشانی قدری باریک تر است، به این ترتیب هم قرار گرفتن آن روی چشم ها راحت تر شده و هم دید وسیع تری از محیط اطراف خواهیم داشت.

ابعاد هدست 8.2 در 3.3 در 6.1 اینچ است، وزن آن 500 گرم است، البته بدون تلفن همراه. سایز دستگاه تقریبا مشابه هدست های واقعیت مجازی مانند Oculus Rift است اما به لحاظ وزنی از آن ها سبک تر است زیرا عمدتا از جنس پلاستیک ساخته شده و یک کابل روی آن سوار نشده است.

به طور کلی لنوو میراژ هدستی با طراحی خوب است که می توان بدون ناراحتی آن را به مدت طولانی پوشید. این هدست طوری طراحی شده که می توانید با عینک از آن استفاده کنید و در تستی که ما انجام دادیم عینک هیچ مشکلی برای آن ایجاد نکرد.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges
هدست به ویژه در قسمت جلوی پیشانی قدری باریک طراحی شده تا میدان دید وسیع تری به بازیکن بدهد و راحت تر روی سر قرار گیرد

در قسمت زیر، رو و کناره های هدست صفحات شفافی تعبیه شده و یک جفت لنز چشم ماهی رو به بیرون قرار گرفته. چشم ماهی یا Fish eye نوعی لنز مدرن است که حداکثر میدان دید را به فرد می دهد. طراحی میراژ به گونه ای انجام شده که دید کاربر را کاملا کور نکند، به همین خاطر هنگامی که هدست را پوشیده اید می توانید اشیاء و افرادی را که اطرافتان هستند تشخیص دهید.

طرف نظر از آنچه که در بازی رخ می دهد می توانید به خوبی حرکات خود را در اتاق مدیریت کنید. خود هدست از یک باتری 2,200mAh برخوردار است. دکمه های کنترلی در سمت راست قرار گرفته و در مواقع لازم از آن ها برای حرکت در منوهای بازی استفاده می کنید. سمت چپ یک دریچه وجود دارد که باز می شود تا تلفن همراه درون هدست قرار گیرد. در محفظه ی داخلی گیره های قابل تنظیمی قرار دارد که با تلفن های همراهی که سایز آن ها بین 5 تا 6 اینچ است سازگار هستند. پورت میکرو USB هم در همین محفظه قرار دارد و علاوه بر شارژ هدست، تلفن همراه را هم به دستگاه متصل می کند.

داستان از جایی جذاب می شود که دسته ی شمشیر لیزری را به دست می گیرید. لنوو نام آن را collector-quality (وضعیت کلکتور) گذاشته و با اینکه من به شخصا علاقه ی خاصی به وسایل جنگ ستارگان ندارم اما با کمال میل حاضرم یکی از این ها را در قفسه های خانه ام قرار دهم.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges
سمت راست هدست دکمه های کنترلی قرار گرفته که گاهی از آن ها برای انتخاب گزینه ها در منوی بازی استفاده می کنید

دسته ی شمشیر لیزری محکم است و به خوبی در دست جای می گیرد. لنوو آن را به فیدبک لمسی مجهز کرده، یعنی دارای ویبره است و هماهنگ با گیم پلی بازی، گاهی می لرزد. ابعاد آن 12.4 در 1.9 اینچ است و وزن آن تنها 275 گرم است. شارژ دسته از طریق پورت میکرو USB که در انتهای آن تعبیه شده انجام می گیرد.

بیکن ردیابی (tracking beacon) یک گوی درخشان کوچک و صورتی رنگ است که موقعیت فضایی شما را نسبت به سطح زمین می سنجد و دنبال می کند. یک وسیله با یک جفت باتری AA (همان باتری قلمی خودمان) کار می کند.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges
نیروی مورد نیاز هدست توسط یک باتری 2200 میلی آمپر ساعتی تامین می شود

راه اندازی لنوو میراژ راحت و سرراست است. اپلیکیشن Star Wars: Jedi Challenges را دانلود و نصب می کنید و دستورالعمل مربوط به دو بیکن ردیابی و دسته ی شمشیر لیزری را انجام می دهید. این وسایل از طریق بلوتوث به هم متصل می شوند. پس از نصب بازی به قسمت دستورالعمل می روید و با انجام آن ها به نقطه ای می رسید که به شما گفته می شود تلفن همراه را درون هدست بگذارید. این آخرین مرحله ی کار است، به محض گذاشتن گوشی درون میراژ وارد بازی می شوید. در آزمایشی که ما انجام دادیم، اوایل کار چند بار اتصال دسته ی شمشیر قطع شد اما اپلیکیشن مشکل را برطرف کرد و پس از آن دیگر همه چیز خوب بود.

مثل یک Jedi تمرین کنید

گیم پلی Star Wars: Jedi Challenges سه رکن اصلی دارد. اولی، مبارزاتی است که با محوریت شمشیر لیزری انجام می شود، باید با پیدا کردن Holocron قدرت های Jedi خود را افزایش دهید. برای تقویت مهارت های خود در دنیای جنگ ستارگان راه های مختلفی دارید. یک بازی استراتژیک در پکیج میراژ وجود دارد که در آن جنگ های میان امپراتوری، First Order و اتحاد شورشی (Rebel Alliance) را فرماندهی می کنید. یک بازی صفحه ای هم وجود دارد که بر مبنای Holochess انجام می شود.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges
هدست واقعیت افزوده ی میراژ ساخت لنوو را می توانید به مدت طولانی بپوشید، بدون اینکه خسته شوید. لنوو میراژ با عینک هم سازگار است و افراد عینکی می توانند به راحتی از آن استفاده نمایند

به خاطر داشته باشید که میراژ و بازی جنگ ستارگان ویژه ی آن از نوع واقعیت افزوده است نه واقعیت مجازی، به همین خاطر هرچه که به وسیله ی هدست مشاهده می کنید قدری تار است. در حقیقت، میراژ طوری عمل می کند که انگار هلوگرام ها رو به روی شما در اتاق ایستاده اند. عمده ی اتفاقات در فضای جلوی شما رخ می دهد، فضایی که لبه ی جلویی دستگاه ایجاد کرده و میدان دید 60 درجه ی افقی و 30 درجه ی عمودی دارد.

هنگامی که وارد صفحه ی اصلی اپلیکیشن می شوید، مشاهده می کنید که پنج سیاره در دسترس شما قرار دارد. هر سیاره سه آزمون دارد: آزمون نبرد برای جنگ های شمشیر لیزری، آزمون رهبری گیم پلی استراتژیک و آزمون مهارت برای Holochess.  شما کار خود را با سیاره ی نابو (Naboo) آغاز می کنید و باید بر چالش های این سیاره فائق بیایید تا شرایط رفتن به سیاره ی بعدی فراهم شود.  علاوه سه کلاس از آزمون های مختلف در هر سیاره، می توانید درجه ی سختی را هم تنظیم کنید.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges
محفظه ی تلفن همراه با انواع گوشی های بین 5 تا 6 اینچ سازگار است، از جمله اپل، موتورولا، گوگل و سامسونگ

 

دوئل با شمشیر لیزری

نبردهای شمشیر لیزری یا Lightsaber درگیرانه ترین قسمت از چالش های Jedi هستند. با به دست گرفتن شمشیر می توانید موج های پی در پی ربات های دروییدی و ربات های سرباز (Stormtroopers) را درو کنید یا در دوئل های تک به تک، رو در روی لردهای قدرتمند سیت (Sith Lords) قرار بگیررید. اگر طرفدار جنگ ستارگان باشید، نیازی نیست توضیح بدهیم که همین این ها چقدر فوق العاده است.

قبل از وارد شدن به نبرد، یک مرحله ی آموزشی مقدماتی برای شما اجرا می شود. این مهم بر عهده ی « بایگان» یا Archivist است. بایگان کاراکتری است که شما را در بازی راهنمایی می کند. او شما را با نیروهای مختلف آشنا می کند، عناصر گیم پلی را به شما می آموزد و قدری از افسانه ها و تاریخ جنگ ستارگان برایتان می گوید.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges
دسته ی شمشیر لیزری محکم است و به خوبی در دست جای می گیرد. این دسته یک فیدبک لمسی دارد و در حین بازی گاهی می لرزد

من پس از آموزش، ایستادم، دسته ی شمشیر را در جهت درست گرفتن، دکمه ی ماتریس فعالسازی روی آن را زدم و دیدم که نور آبی رنگی ناگهان از آن بیرون زد و همان صدای هوش- هیسس جذاب را داد که با فیدبک لمسی همراه بود و لحظه ای حماسی را رقم زد.

تیغه ی لیزری شمشیر، تمامی دشمنان و به طور کلی تمامی واقعیت های افزوده ی بازی به صورت هولوگرام ظاهر می شوند و همانطور که گفتیم قدری تار هستند. اگر نور اتاق زیاد باشد به راحتی می توانید آن سوی جسم آن ها را ببینید به همین خاطر توصیه می کنیم بازی را در محیط نسبتا تاریک انجام دهید تا تصاویر را واضح تر ببینید. در عین حال، حتی هنگامی که بازی را در آزمایشگاه PC پر از نور فلوئورسانس انجام دادیم، کامل امکان پذیر بود.

من در نخستین نبردم در سیاره ی نابو، راهم را از میان لشگر دروییدهای جنگی باز کردم. گیم پلی بازی سریع و دلکش است و درست مانند اوبی وان (Obi-Wan) در دنیای واقعی می توانید برق شمشیرهای لیزری را به هم بزنید و دشمنان را با هل دادن به زمین بیاندازید. در سیاره های بعدی با دشمنان متفاوتی رو به رو خواهید شد؛ از جمله Stormtrooper ها و نیروهای First Order.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges
بیکن ردگیری یک گوی درخشان کوچک و صورتی رنگ است که موقعیت شما را نسبت به سطح زمین می سنجد و دنبال می کند

دوئل های شمشیر لیزری لذت خاص خود را دارند. در نابو شما با « دارت مااول» (Darth Maul) ترسناک رو به رو می شوید، در سیاره های دیگر هم کسانی مانند « دارت ویدر» (Darth Vader)،  « خواهر هفتم» (Seventh Sister) و « کایلو رن » (Kylo Ren) در انتظار شما هستید. در انتها یک دشمن غافلگیر کننده هم هست که نام آن را نمی گوییم تا اسپول نشود (مثلا تا اینجا نشده!).

انجام دوئل ها چندان دشوار نیست، بازی به شما نشان می دهد ضربه ی بعدی کجا خواهد بود، بنابراین فرصت کافی دارید تا ضربه را بلاک کنید و حرکت بعدی را در ذهن خود برنامه ریزی نمایید. هر یک از دشمنان سبک مبارزه ی خاص خود را دارند، برخی آرام حمله می کنند و برخی مانند « خواهر هفتم » با شمشیر دو لبه به صورت رگباری به شما حمله ور می شوند. در این مواقع مجبورید دفاع سنگینی انجام دهید و تمرکز خود را حفظ کنید تا بالاخره مسیر حمله باز شود و بتوانید از حالت دفاع به حمله بروید. مانند بازی های مبارزه ای، زمانی که میزان خون دشمن را به صفر برسانید برنده می شوید؛ نهایتا در حالی خوشحال می شوید که عرق کرده اید و نفس نفس می زنید.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges
در جلوی دسته ی شمشیر لیزری یک دکمه ی ماتریس فعالسازی وجود دارد که مخصوص فعال کردن تیغه ی لیزری شمشیر است. دکمه ای که در کنار دسته قرار دارد جهت تیغه را عوض می کند

کوچکی میدان دید هدست قدری از لذت این نبردها می کاهد. وقتی دشمن به طرف من می آید گاهی جهت حمله ی او را گم می کنم و متوجه نمی شود از کدام طرف حمله خواهد کرد، به این ترتیب ضربه ای می خورم که در اصل باید می توانستم آن را مهار کنم. همین مشکل باعث می شود گاهی جهت حرکت شمشیر لیزری را گم کنم و گاهی حتی باعث می شود شمشیر را در جهت نادرست بگیرم.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges
هر سیاره سه آزمون مختلف دارد؛ یک آزمون نبرد با شمشیر لیزری، یک آزمون رهبری در گیم پلی استراتژیک، یک آزمون مهارت در گیم پلی Holochess

جهت تیغه ی لیزری با فشار یک دکمه عوض می شود و ناتوانی در تشخیص موقعیت شمشیر و دشمن باعث می شود به جای دفاع و حمله در زمان مناسب، ضربه بخورید. این اشکال برخی مواقع آدم را عصبانی می کند؛ مواقعی که وجود آن سرنوشت پیروی یا شکست در نبرد را تعیین می کند.

استراتژی و Holochess

پس از یک دور نبرد خسته کننده با شمشیر لیزری، احتمالا دوست دارید سراغ انجام فعالیتی بروید که چالش فیزیکی کمتری دارد. می توانید وارد یکی از آزمون های رهبری شوید. ابتدا باید یک مقدمه ی کوتاه را بگذرانید. بازی شما را به میدان نبرد دو نیروی مخالف می برد. قاعدتا شما در نیروی اتحاد شورشی (Rebel Alliance) هستید و باید آماده ی نبرد با نیروهای امپراتوری و First Order شوید. باید واحدهای خود را در میدان نبرد بچینید و با توجه به زمان از قدرت های تقویتی استفاده نمایید.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges
پیش از وارد شدن به نبرد یک مرحله ی آموزشی کوتاه را طی می کنید. در این مرحله بایگان به شما کمک می کند. بایگان کاراکتری است که شما را در طول بازی راهنمایی می کند

محیط بازی شبیه یک tower defense استاندارد است؛ مانند بازی Plants vs. Zombies منتها در فضای جنگ ستارگان و به صورت واقعیت افزوده. اگر به این نوع گیم پلی علاقه داشته باشید از دیدن فوج فوج سرباز Stormtroopers که با گذر از میدان توسط سربازان شما نابودد می شوند لذت خواهید برد. پیروزی در گرو حفاظت از پایگاه و ساختمان های آن است؛ منطقه ای که اگر در چینش نیروهای خود ضعیف عمل کنید، نابودی آن را به چشم خواهید دید.

تجربه ی فرعی دیگر Star Wars: Jedi Challenges انجام بازی Holochess است که در آن با هیولاها و موجودات کریه دنیای جنگ ستارگان مواجه خواهید شد. Holochess یک بازی صفحه ای است و این یعنی باید مهره های خود را در شبکه ای پر از مربع های یکسان حرکت دهید.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges
در بازی Holochess شما با هیولاها و موجودات کریه دنیای جنگ ستارگان مواجه می شوید. Holochess یک بازی صفحه ای است که با کاراکترهای هیولا و روی یک صفحه ی شطرنجی انجام می شود

Holochess  در لغت به معنای « هلو شطرنج» است و این نام را به خاطر صفحه ی شطرنجی اش گرفته اما بیش از آنکه شبیه شطرنج باشد آدم را به یاد پوکمون گو می اندازد زیرا هنگامی که برنده می شوید می توانید هیولاهای قوی تری را آزاد کنید. به طور کلی Holochess بیشتر متکی به قدرت هیولا است تا استراتژی بازیکن. من به شخصه این سبک را دسته کم در سه بازی مختلف انجام داده ام و تجربه به من می گوید Holochess جنگ ستارگان برای آن هایی که دوست دارند یک هیولای هلوگرامی به عنوان حیوان خانگی داشته باشند جذاب خواهد بود.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges
دوئل ها نسبتا آسان هستند. بازی به شما نشان می دهد ضربه ی بعدی در کجا فرود خواهد آمد و این به شما فرصت دفاع و برنامه ریزی برای حمله می دهد

بازی های فرعی Star Wars: Jedi Challenges نیاز چندانی به حرکت ندارند، به همین خاطر در حین انجام آن ها هیچ مشکل فنی در لنوو میراژ ندیدم. انجام این بازی ها تنوع بسیار خوبی ایجاد می کند و آدم می تواند در کنار دوئل جنگ ستارگانی قدری هم بازی های کم تحرک و با آهنگ یکنواخت انجام دهد.

چالشی که ارزش پذیرفتن دارد

Star Wars: Jedi Challenges تجربه ای است که به لطف هدست 200 دلاری میراژ ممکن شده و پس از تجربه ی آن باید بگویم که بسیار جذاب و لذت بخش است.  صرف نظر از اینکه طرفدار پرو پاقرص جنگ ستارگان باشید یا  آشنایی مختصری با دنیای آن داشته باشید، از Star Wars: Jedi Challenges حظ وافری خواهید برد.

از نبردهای طاقت فرسا با نیروهای امپراتوری و دوئل های سخت با شخصیت های معروف جنگ ستارگان گرفته تا رهبری استراتژیک نیروها، Star Wars: Jedi Challenges توانایی های شما را در هر زمینه می سنجد و شما را به سمت قوی تر شدن می برد.

هدست واقعیت افزوده ی میراژ شرکت لنوو، مخصوص بازی Star Wars: Jedi Challenges

برخلاف بازی های VR که دید شما از دنیا را کور می کنند و انجام بازی های اکشن و پرتحرکت در آن ها ممکن است باعث صدمه دیدن شما شود، میراژ لنوو و بازی جنگ ستارگان آن از جنس واقعیت افزوده (AR) هستند و در حین انجام بازی چشم شما به روی دنیای اطراف باز است.

کسانی که همیشه دوست داشتند با یکی از آن شمشیرهای لیزری فیلم های جنگ ستارگان به نبرد تن به تن با دارت ویدر بروند یا نیروهای بیشمار Stormtroopers را قلع و قمع کنند، هیچ فرصتی بهتر از میراژ و Star Wars: Jedi Challenges نیست. تجربه ای که هزینه ی آن 200 دلار است و اندکی بیش از دو برابر قیمت خرید یک بازی معمولی است. لنوو به کمک دیزنی رویای تبدیل شدن به Jedi را برای علاقمندان به جنگ ستارگان محقق ساخته، آن هم با هزینه ی مناسب و کیفیت خوب.

 

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha