خودروهای مفهومی و ذهن زیبای کودکان؛ اژدها و ربات تبدیل‌شونده
محمد قربانی
نویسنده:محمد قربانی
ارسال شده در:30 دی 1396، 23:00

خودروهای مفهومی و ذهن زیبای کودکان؛ اژدها و ربات تبدیل‌شونده

نمایشگاه CES و دیترویت هرساله پذیرای طرح‌های خودروهای مفهومی و آینده نگرانه است. نورافکن‌های عجیب و غریب، صفحات نمایش بزرگ و درهایی که هیچ‌گاه به صورت سنتی و معمولی در این نمایشگاه آینده تکنولوژی باز نمی‌شوند. ولی آن طور که در این نمایشگاه دیدیم شرکت‌های خودروسازی حرکت رو به جلویی دارند. این کمپانی‌ها ایده‌های جالبی از واقعیت افزوده گرفته تا دستیارهای صوتی درون خودرو را به ما نشان دادند ولی در نهایت تمام پولشان را خرج تولید کامیون‌ها و خودروهای SUV کردند. بنابراین زمانی که طراحی‌ خودروهای چنگی به دلمان نزد باید به سراغ طراحی‌ خودروهای مفهومی کودکان ۱۱ ساله رفت.

خودروهای مفهومی

یک شرکت بیمه خودرو ولزی به نام گوکامپیر (GoCompare) از تعدادی از کودکان دبستانی شهر لندن خواست تا خودروی آینده را طراحی کنند و از یک طراح حرفه‌ای خواست تا طرح‌های این کودکان را زنده کند. با توجه به اخبار تازه مبنی بر این که بریتانیا فروش خودروهای سوخت فسیلی را در سال ۲۰۴۰ ممنوع خواهد کرد، این شرکت بیمه با خود تصور کرد که بهترین راه برای آن‌که دریابیم این وسایل نقلیه پاک چه ظاهری خواهند داشت آن است که از کودکانی نظر بخواهیم که در آینده از آن‌ها استفاده خواهند کرد.

خودروهای مفهومی

نتیجه آن شد که این کودکان نیز به کودکانه‌ترین شکل ممکن پاسخ‌هایشان را نقاشی کردند. اندرو کامپیون یک سخنگوی گوکامپیر گفت: «اغلب خودروهای مفهومی کودکانه، رنگی و ربات‌گونه هستند. با این حال تعداد زیادی از آن‌ها نیز طراحی‌های دوستدار طبیعت بوده و مشخصات جالبی دارند. از حیث منابع سوختی جایگزین نیز کودکان از هیدروالکتریسیته گرفته تا انرژی خورشیدی و حتی شکلات را پیشنهاد کرده‌اند».

خودروهای مفهومی

این خودروهای مفهومی می‌توانند پرواز کنند و به ربات تبدیل شوند. برخی از این خودروها از سوخت الکتریکی باتری نیز استفاده می‌کنند و آینده‌ای را متصور می‌شوند که راننده‌ها می‌توانند بخورند و بخوابند و توجهی نیز به جاده نداشته باشند. تخیلات کودکان که در آن قوانین و محدودیت‌های فیزیکی رعایت نمی‌شود در واقع تا حدودی مشابه تصورات و طرح‌های آینده خودروسازان است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha