هوش مصنوعی زمان مرگ را پیش‌بینی می‌کند
محمد قربانی
نویسنده:محمد قربانی
ارسال شده در:03 بهمن 1396، 23:00

هوش مصنوعی زمان مرگ را پیش‌بینی می‌کند

هوش مصنوعی قرار است در زمینه دیگری نیز خودی نشان دهد. برخی اوقات دکترها تشخیص می‌دهند که بعضی بیماران تا مدت زیادی زنده نخواهند ماند و آن‌گاه با کمی بررسی درمی‌یابند که فرصت زندگی بیمار مورد نظر چقدر است. اگرچه بعضی اوقات این پیش‌بینی‌ها آن‌قدرها دقیق نیست و بیماران ممکن است زودتر از موعد تعیین شده دار فانی را وداع گویند یا این‌که به طور کلی پیش‌بینی دکتر اشتباه از آب در می‌آید و این بیماران به زندگی‌شان ادامه می‌دهند.

هوش مصنوعی
به طور کلی در برخی موارد پیش‌بینی آن‌که مرگ بیمار مورد نظر در چه زمانی اتفاق خواهد افتاد آن‌چنان هم ساده نیست و نمی‌توان عدد دقیق روزهای باقی مانده زندگی بیمار را تشخیص داد. حال دانشگاه استنفورد یک هوش مصنوعی (AI) را برنامه‌ریزی کرده و توسعه داده که قادر است زمان مرگ را به صورت دقیق پیش‌بینی کند. البته باید بدانید که این هوش مصنوعی برای پیش‌بینی زمان مرگ بیماران رو به موت است و در مورد تعیین زمان مرگ افراد سالم کاربردی ندارد. ممکن است تا این‌جای مطلب با خود فکر کنید که چرا باید زمان مرگ این بیماران بخت برگشته را تعیین کرد؟ در ادامه پاسخ به سؤال خود را خواهید یافت.

هوش مصنوعی
تحقیق انجام شده توسط دانشگاه استنفورد در زمینه استفاده از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی زمان مرگ بیماران که عنوان آن «بهبود مراقبت‌های تسکینی به وسیله یادگیری عمیق» است به صورت آنلاین و برای افراد کنجکاو و اساتید و دانشجویانی که می‌خواهند بیشتر در این مورد بدانند در دسترس است. محققان این مقاله نوشته‌اند:

بهبود کیفیت مراقبت‌ها در پایان زندگی بیماران رو به مرگ بستری در مراکز درمانی، یکی از اولویت‌های سازمان‌های بهداشتی و درمانی است. مطالعات انجام شده در این زمینه نشان دهنده آن است که پزشکان غالباً در تشخیص علایم زیاده‌روی می‌کنند و این در ترکیب با تزریق‌درمانی، منجر به عدم تطابق خواسته‌های بیمار در حال مرگ و مراقبت‌های پزشکی شده و در نتیجه خواسته‌های بیمار به خوبی اجرا نمی‌شود.

بنابراین تعیین دقیق زمان مرگ می‌تواند از خیلی جهات برای فرد بیمار حائز اهمیت باشد. این هوش مصنوعی با استفاده از اطلاعات و سوابق بیش از دو میلیون بیمار ایجاد شده و بنابراین قادر است الگوهایی را که ممکن است پزشکان نادیده بگیرند شناسایی کند. با همه این اوصاف، این سیستم هنوز هم به دقت ۱۰۰ درصدی دست نیافته ولی محققان موفق به توسعه مدلی شده‌اند که تا ۹۰ درصد دقیق است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha