ماجرای گجت های تناسب اندام ، پنتاگون را به بازنگری در تمهیدات امنیتی واداشت
نویسنده:ندیم نجم آبادی
ارسال شده در:10 بهمن 1396، 15:00

ماجرای گجت های تناسب اندام ، پنتاگون را به بازنگری در تمهیدات امنیتی واداشت

جیم متیس (Jim Mattis) وزیر دفاع ایالات متحده در واکنش به لو رفتن موقعیت مکانی برخی از پایگاه‌ها و سربازان آمریکایی از طریق داده‌های ارسالی گجت های تناسب اندام ، دستور بازنگری در پروتکل‌های امنیتی تشکیلات تحت مدیریت خود را داد.

گجت های تناسب اندام

این ماجرا هنگامی آغاز شد که توجه نیتن راسر (Nathan Russer) دانشجوی دانشگاه ملی استرالیا پس از استفاده از برنامه‌ی GPS شرکت Strava موسوم به Global Heatmap (که برخی از کاربران گوشی‌های هوشمند و گجت‌های تناسب اندام از آن استفاده می‌کنند) به نکته‌ای جلب شد. او با انتشار توییتی موضوع را اینگونه عنوان کرد:

وقتی با این برنامه به نقشه سوریه نگاه می‌کنید نقاط رنگی فراوانی را می‌بینید.

این کشف راسر سبب شد بسیاری از کاربران به واکاوی موضوع بپردازند و اینگونه نتیجه‌گیری شد که نقاط رنگی مورد اشاره در نقشه ناشی از داده‌های ارسالی گجت های تناسب اندام سربازان امریکایی و غربی که در آن منطقه حضور دارند بوده است.

گجت های تناسب اندام

به این ترتیب موقعیت مکانی بسیاری از پایگاه‌های نظامی آمریکا و متحدانش در خاورمیانه و آفریقا آشکار شد. البته بسیاری از این پایگاه‌ها پیش از این هم شناخته شده بودند و جنبه سرّی نداشتند اما مقامات نظامی آمریکا بیم آن را دارند که از این طریق موقعیت مکانی سربازان هنگام انجام عملیات‌های مخفی و مهم نیز لو برود.

دیگر تهدید امنیتی که به آن اشاره شده احتمال حمله سایبری برخی از کشورها از جمله روسیه به شرکت Strava جهت به دست آوردن اطلاعات دقیق‌تر در این زمینه است.

جیم لوییز یکی از کارشناسان امنیت سایبری ضمن اشاره به خطراتی که شبکه‌های اجتماعی برای ماموریت‌های امنیتی به همراه دارند، روسیه را از جمله کشورهایی می‌داند که ید طولایی در ترکیب داده‌های جمع‌آوری شده از گجت های تناسب اندام و پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی دارد.

گجت های تناسب اندام

در همین رابطه وزارت دفاع ایالات متحده به تمامی پرسنل تحت امر توصیه کرده که نه تنها هنگام انجام ماموریت بلکه در سایر مواقع نیز هرگونه عملی که موجب اعلام حضور آن‌ها در اینترنت می‌شود را به حداقل برسانند.

اما پنتاگون به این بسنده نکرده و با انتشار بیانیه‌ای بدون اشاره به استفاده نظامیان آمریکایی از گجت های تناسب اندام و  اپلیکیشن های مربوطه اعلام کرد:

 وزارت دفاع چنین مسایلی را بسیار جدی می‌گیرد و در حال بررسی شرایط است تا در صورتی که نیاز به ارائه‌ی آموزش‌ها و دستورالعمل‌های جدید احساس شود، اقدامات مقتضی را به منظور تامین امنیت نظامیان امریکایی در داخل و خارج کشور ترتیب دهد.

همچنین سرهنگ رابرت منینگ (Robert Manning) سخنگوی پنتاگون نیز طی گفتگوی کوتاهی که با خبرنگاران در این خصوص داشت گفت شواهدی از اینکه اطلاعات موجود در چنین نقشه‌هایی سبب به وجود آمدن تهدید امنیتی برای پایگاه‌های نظامی امریکا شده باشد در دست نیست.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha