دو نهاد دولتی امریکا، در حال بررسی دلیل کند شدن گوشی های آیفون قدیمی هستند!
تینا پورشاهید
نویسنده:تینا پورشاهید
ارسال شده در:11 بهمن 1396، 09:00

دو نهاد دولتی امریکا، در حال بررسی دلیل کند شدن گوشی های آیفون قدیمی هستند!

ظاهرا داستان اپل در مورد کند شدن سرعت پردازنده گوشی های آیفون قدیمی تمامی ندارد. دو نهاد دولتی امریکا، در حال بررسی دلیل بروز این مساله به صورت محرمانه و جدی هستند. ظاهرا پای کمپانی اپل درگیر این ماجرا شده است! تا دیروز شکایت های مردمی و نارضایتی ها مطرح بود، حالا پای نهادهای دولتی هم به این قضیه باز شده است.

همان طور که می دانید، سال گذشته میلادی، کمپانی اپل بروزرسانی نرم افزاری را منتشر کرد که باعث شد،  پردازنده های گوشی های قدیمی اپل که عمدتا باتری های قدیمی تری هم دارند، به شدت دچار افت سرعت شوند. در ابتدا موضوع از این قرار بود که گوشی های آیفون 6 دچار خاموش شدن ناگهانی می شدند و اپل برای رفع این مساله تصمیم گرفت تا بروز رسانی نرم افزاری انجام دهد، مساله خاموش شدن ناگهانی حل شد، ولی سرعت گوشی به شدت افت کرد.

لذا اپل در فکر چاره بود که متوجه شد اگر صاحبان این گوشی ها، باتری قدیمی گوشی موبایل خودشان را تعویض کنند، مساله شان حل خواهد شد. لذا صاحبان آیفون که دچار افت سرعت پردازنده شده بودند مجبور به پرداخت هزینه برای تعویض باتری شدند. نارضایتی ها بالا گرفت و اپل مجبور شد باتری را به این کاربران با 50 دلار تخفیف و با قیمت 29 دلار بفروشد.

کاربران با این رویه باز هم مشکل داشتند و می گفتند نباید مجبور به پرداخت هیچ هزینه ای باشند. اپل طی اطلاعیه ای رسما از کاربران عذرخواهی کرد و اعلام نمود در بروز رسانی بعدی این مساله را حل کند. در همین کاربرانی از کشورهای مختلف دنیا از اپل شکایت رسمی تنظیم کردند و مساله آنها این بود که اپل به عمد سرعت پردازنده را کاهش داده تا کاربران مجبور به خرید گوشی جدید و یا مجبور به هزینه کردن برای تعویض باتری شوند.

 در حالی که بسیاری از کاربران معتقد بودند که این کار اپل برای فروش محصولات جدیدش است، ظاهرا توضیحات اپل متفاوت بود. ظاهرا این مساله برای کاربران امریکایی و خیلی از نقاط دنیا گران تمام شد و همان طور که گفته شد، این کاربران ترجیح دادند از اپل شکایت کنند.

خبرگزاری بلومبرگ گزارش می دهد که اکنون پای وزارت دادگستری ایالات متحده و کمیسیون اوراق بهادار و بورس این کشور هم به این قضیه باز شده است و این دو نهاد به صورت رسمی در حال تحقیق و بررسی این پرونده اپل هستند. این دو نهاد می خواهند دقیقا مشخص کنند که این مساله در حال حاضر در چه وضعیتی است و آیا واقعا مساله برطرف شده است و بروز رسانی نرم افزاری هنوز منجر به کند شدن پردازنده آیفون های قدیمی خواهد شد یا خیر ؟

آیفون

این دو نهاد سعی دارند با پیگیری قانونی از اصل ماجرا مطلع شوند و ببینند داستان در چه وضعیتی است. همان طور که می دانید، یکی از کاربردهای بروز رسانی های نرم افزاری، ایمن سازی گوشی در برابر حمله های سایبری و هک شدن و جاسوسی اطلاعات است. برای مبارزه با حفره های امنیتی بروز رسانی نرم افزاری باید انجام شود و وقتی کاربران نتوانند گوشی های خود را به دلیل کند شدن پردازنده بروز رسانی کنند، این مساله می تواند مسایل بعدی امنیتی را ایجاد کند.

شاید علت حضور دو نهاد دولتی در پرونده اپل هم همین مساله باشد. گفته می شود بررسی های این دو نهاد به صورت محرمانه انجام می گردد و این سازمان ها در حال حاضر از اپل درخواست نموده اند اطلاعات مورد نظرشان را تحویل بدهد. بررسی هنوز در مراحل اولیه آن است و ادامه دارد. هنوز کسی نمی داند این دو نهاد دولتی امریکا چه اطلاعاتی از اپل درخواست نموده اند.اپل نسبت به بروز چنین مساله ای عذرخواهی کرده و گفته است این موضوع تنها برای جلوگیری از خاموش شدن گوشی های آیفون 6 انجام شد و چنین ماجرایی را ایجاد کرد. اپل هم چنین تایید نموده است که بروز رسانی جدید، تا حد زیادی این مساله را مرتفع نموده و کاربران می توانند گوشی های خود را بروز رسانی کنند.

با وجود این، این شرکت به همین دلیل با چندین پرونده قضایی در ایالات متحده مواجه شده و همچنین همین مساله باعث شده در معرض تحقیقات دو نهاد دولتی قرار بگیرد. البته  تعداد انگشت شماری از کشورهای دیگر، به ویژه در کشورهایی که این مساله را غیرقانونی می دانند، نیز در مورد این مساله سئوالات خود را از اپل مطرح نموده اند.ظاهرا اپل به دلیل بروز این مساله تحت فشار است، هم شاکی های خصوصی دارد و هم دو نهاد دولتی روی موضوع دست گذاشته اند و هم برخی کشورهای مصرف کننده نیز نسبت به این مساله شکایت دارند. باید ببینیم ماجرای اپل در این موضوع چگونه پیش خواهد رفت.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha