پیش بینی تاخیر پرواز هواپیما با کمک هوش مصنوعی
تینا پورشاهید
نویسنده:تینا پورشاهید
ارسال شده در:12 بهمن 1396، 00:30

پیش بینی تاخیر پرواز هواپیما با کمک هوش مصنوعی

برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی طراحی شده توسط کمپانی گوگل، می تواند تاخیر پرواز هواپیما را پیش بینی کند! 

به دلایل مختلفی، برخی اوقات می بینیم که برخی پروازهای هوایی کنسل می شود یا به تعویق می افتد. گاهی دلیل چنین تصمیم گیری هایی شرایط نامناسب جوی و شرایط نامطلوب هوایی است که باعث می شود ، مسئولین سازمان های هواپیمایی تصمیم بگیرند پروازی را لغو کنند یا  یا تاخیر پرواز کنند. در اصل آنها ترجیح می دهند در چنین شرایطی سلامتی و جان مسافران و خدمه و خلبان هواپیما را بر هر چیز دیگری ارجحیت بدهند.

گاهی هم برخی مشکلات فنی باعث می شود که پروازی با تاخیر مواجه بشود. یا حتی ترافیک های هوایی هم می تواند گاها مانع پرواز شود. اساسا همان طور که گفته شد دلایل زیادی وجود دارد که مانع پرواز به موقع یک هواپیما می شود و گاهی اوقات واقعا از شانس خوب شماست که همه چیز بر وفق مراد است و پرواز راس ساعت مشخص انجام گرفته و شما در زمان مشخص به مقصد می رسید.

با همه این مواردی که ذکر شد و تا حدی پیچیده هم بود، اکنون گوگل می خواهد وارد یک معادله پیچیده و سخت بشود. کمپانی گوگل گفته می تواند با کمک هوش مصنوعی در حوزه پیش بینی احتمال پرواز یا کنسل شدن آن وارد عمل شود. این ویژگی بخشی از برنامه Google Flights است که اطلاعات وضعیت پرواز و تاریخ آن را  به یک الگوریتم یادگیری ماشین منتقل می کند و این برنامه می تواند با کمک هوش مصنوعی بگوید و پیش بینی کند که آیا تاخیر پرواز خواهیم داشت یا خیر ! اگر برنامه بگوید و پیش بینی که فلان پرواز، با تاخیر پرواز مواجه خواهد شد و این مساله رخ بدهد، خب معلوم می شود که برنامه موفق عمل کرده ولی اینطور هم نیست که این برنامه همیشه و صد در صد درست و دقیق نتایج را اعلام کند. گوگل اعلام کرده که حدود 80 درصد نتایج درست است و می توان در همین حد به این برنامه اعتماد کرد.

البته بیشتر شرکتهای هواپیمایی ترجیح میدهند که در زمان مقرر و با توجه به لحظه حال تصمیم گیری کنند و چنین برنامه هایی شاید در حال حاضر مورد تایید آنها نباشد و یا هنوز نخواهند به چنین برنامه هایی اعتماد کنند. ولی این برنامه برای مسافران می تواند مزیت هایی داشته باشد. تصور کنید قرار است سفر بروید و وقتی از قبل می دانید که طبق پیش بینی این برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی احتمال تاخیر پرواز وجود دارد، شاید با تدابیر دیگری برای سفرتان برنامه ریزی کند. اینکه از قبل ذهنیت داشته باشید که تاخیر پرواز دارید، می تواند در مواجه یک باره با آن شما را شوکه نکند. گاهی اوقات پیش آمده مسافران برای هر دقیقه از برنامه سفر برنامه ریزی کرده اند و اصلا حساب تاخیر و یا کنسلی پرواز را در نظر نگرفته اند. این برنامه برای مسافران می تواند بسیار مفید باشد.

 

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha