مروری بر 10 بازی برتر سایبرپانک
پژمان گل کار مقدم
نویسنده:پژمان گل کار مقدم
ارسال شده در:13 بهمن 1396، 21:00

مروری بر 10 بازی برتر سایبرپانک

آینده دیستوپیایی, هکرهای روانی و مدل موهای عجیب و غریب باید دنیای وحشتناکی باشد. به 10 برتر این هفته خوش آمدید و امروز قصد داریم 10 بازی برتر سایبرپانک را به شما معرفی کنیم. راستی این را هم مد نظر داشته باشید که سعی می کنیم هر هفته با یک 10 برتر با شما باشیم.

در این لیست ما بازی هایی را انتخاب کردیم که فضایی سایبر پانک در آن ها غالب است. برای انتخاب این بازی ها به مفهوم رایج و رسمی سایبرپانک رجوع کردیم که به ژانر علمی تخیلی اتلاق می شود که در آن جامعه ای بیمار از کنترل و حکمرانی تکنولوژی فوق پیشرفته رنج می برد و علی رقم پیشرفت بالای علم به دلیل مرگ روح انسانی, غم زده به نظر می رسد.

 10 بازی برتر سایبرپانک

# 10: (Anachronox (2001

Anachronox یک بازی کم یاب در زمان خودش  بود. بازی به سبک بازی های ژاپنی نقش آفرینی نوبتی بود که برای پلتفرم PC توسط یک استودیو غربی ساخته شده بود. این مسأله حسابی عجیب به نظر می رسید, چون که یک قانون نانوشته وجود دارد که نقش آفرینی ژاپنی برای کنسول, و نقش آفرینی غربی برای PC می باشد. با وجود این سنت شکنی بازی Anachronox یک بازی نقش آفرینی علمی- تخیلی بود که در عین حال طنزی بامزه داشت. شما در بازی کنترل گروه قهرمانان را به عهده ندارید, بلکه یک مشت درب و داغان که چیزی برای از دست دادن ندارند و توسط Sly boot رهبری می شوند که زمانی کارآگاه خبره ای بود. با مبارزات جذاب و داستانی سایبرپانکی Anchronox دهمین رتبه از 10 بازی برتر سایبرپانک را به خودش اختصاص می دهد.

 10 بازی برتر سایبرپانک

# 9: (Watch Dogs (2014

بازی که توسط Ubisoft  قبل از عرضه حسابی هایپ شده بود, Watch Dogs قرار بود اولین بازی باشد که قدرت کنسول های نسل هشتمی را نشان می دهد. درست است که انتظارات را از این لحاظ برآورده نکرد اما هنوز یک بازی sandbox به درد بخور با فضایی سایبرپانکی محسوب می شود. به عنوان مثال اسلحه اصلی Aiden  قدرتش در هک کردن و کنترل دنیای اطرافش است که یک جورایی امضای تخیلات سایبرپانکی به حساب می آید. دسترسی به شبکه ای از اطلاعات نا محدود ابری که در شیکاگوی  آینده همه آدم ها را به هم مربوط کرده به اندازه کافی جذابیت دارد اما هرج و مرجی که می توانید از طریق این اطلاعات به پا کنید غیر قابل وصف است.

10 بازی برتر سایبرپانک

# 8: (Snatcher (1994

قبل از انتشار شاهکار سری Metal Gear Solid هیدئو کوجیما یک بازی ماجراجویی کوچک با فضای سایبرپانک ساخت که از آثار کلاسیکی مثل Blade Runner و Terminator الهام گرفته بود. خب نتیجه کار مشخص است, Snatcher در تلفیق این دو دنیا و خلق یکی از به یاد ماندنی ترین و ماهرانه ترین  داستان ها در تاریخ بازی های کامپیوتری شگفت انگیز عمل می کند. در واقع به عنوان یک رمان تعاملی Snatcher شامل بعضی بخش های اکشن نیز می باشد, اما نقطه قوت بازی نویسندگی فوق العاده, شخصیت های جذاب و جو و دنیای زیبای انیمه بازی است که آن را جزو 10 بازی برتر سایبرپانک می کند.

10 بازی برتر سایبرپانک

# 7: (Syndicate (1993

در یک دنیای تخیلی که تقریباً می توان گفت با توجه به گذشت زمان به دنیای کنونی ما بی شباهت نیست, دنیای Syndicate توسط سازمان ها و شرکت های قدرتمند کنترل می شود. این سازمان ها با به خدمت گرفتن ارتشی سایبری متشکل از سوپر سربازها در تلاشند که  رژیمشان را با درگیری مسلحانه با مردم حفظ کنند. Syndicate یک داستان درگیر کننده است که با مبارزات جذاب و قابلیت شخصی سازی همراه شده است. در حالی که در سال 2012 ریبوت بازی با حذف تمامی المان های تاکتیکی بازی چندان موفقی نبود. یک بازی دیگر با نام Satellite Regin با گرته برداری زیاد از نسخه کلاسیک بازی و توسط کیک استارتر توانست در شبکه استیم موفقیت های زیادی کسب کند. به هر حال ما از نسخه کلاسیک بازی برای حضور در 10 بازی برتر سایبرپانک یاد می کنیم.

10 بازی برتر سایبرپانک

# 6: (Flashback (1992

چه چیزی از گیر کردن در دنیایی بیگانه و مرموز خطرناک تر است؟ چطور است که حافظه تان هم پاک شده باشد؟؟ این داستان مأمور بین کهکشانی Conrad Hart  می باشد که در Flashback یک بازی اتمسفریک در سبک پلتفرمر ماجرایی گیر می کند.  Conrad در حالی که در طول بازی کم کم حافظه اش را باز می یابد از نقشه ها شوم نژادی بیگانه و شیطانی به اسم Morphs که قصد حمله به زمین را دارند سر در می آورد. گرافیک, فضا و طراحی در Flashback حتی با استاندارد های امروزی بی نظیر است حتی با اینکه گیم پلی ممکن است کمی تاریخ مصرف گذشته به نظر بیاید, Flashback یک بازی علمی- تخیلی کلاسیک و زیبا محسوب می شود که رتبه 6 از 10 بازی برتر سایبرپانک را از آن خود می کند.

10 بازی برتر سایبرپانک

# 5: (Perfect Dark (2000

اینکه یک بازی جا پای یکی از بهترین شوتر اول شخص های کلاسیک یعنی بازی Goldeneye بگذارد ریسک بزرگی است, اما معدود بازی هایی هستند که توانستند در این مسیر موفق باشند که Perfect Dark با خلق دنیا و داستان سایبرپانکی خودش, یکی از همین معدودیت ها است. بازی داستان Joanna Dark یکی مأمور مخفی را روایت می کند که با نفوذ به یک سازمان عظیم DataDyne قصد افشا از برنامه های شیطانی در تکنولوژی فوق پیشرفته و پرده برداری از نژادی بیگانه را دارد.  Perfect Dark سیستم گیم پلی بازی Golden eye  را به شکل چشمگیری ارتقاء می دهد و با گرافیکی گیرا, پیچش های داستانی, لیست بلند بالایی از اسلحه های جذاب و شاید مهمترین بخش یعنی بخش چند نفره فوق العاده در بعضی جاها بهترم عمل می کند.

10 بازی برتر سایبرپانک

# 4: (System Shock (1994

در اویل دهه 90 سازندگان بازی عاجزانه در تلاش بودند که ژانر اول شخص را بین بازی ها جا بیاندارند و اثری موفق مثل Doom یا Wolfenstein خلق کنند, اما این تلاش در اکثر مواقع به یک کپی ضعیف و تو خالی از این دو بازی تبدیل می شد. طولی نگذشت که System Shock عرضه شد که با ترکیب المان های نقش آفرینی با شوتر اول شخص همراه با روایت داستانی قوی توانست پیشگام سبک جدیدی از بازی ها باشد. داستان بازی در مورد هکری است که باید یک هوش مصنوعی به اسم SHODAN را متوقف کند که کنترل یک ایستگاه فضایی را به دست گرفته و باعث جهش ژنتیکی ساکنینش شده است. با جوی ترسناک و پرالتهاب و داستانی جذاب System Shock یکی از خاطره انگیز ترین و چالش برانگیز ترین تجربیات سایبرپانکی است و با این ترین ها جز 10 بازی برتر سایبرپانک قرار می گیرد.

10 بازی برتر سایبرپانک

# 3: (Blade Runner (1997

تقریباً رد پای هر اثر سایبرپانک اعم از فیلم یا بازی یا حتی رمان را دنبال می کنید به فیلم نمادگرایانه Blade Runner می رسید. تأثیر گسترده فیلم را در موارد زیادی دیده ایم اما شاید هیچ کدام به پای بازی ماجرایی Blade Runner که در سال 1997  منتشر شد نرسند. بازی داستان Blade Runner تازه کاری به اسم Ray McCoy را دنبال می کرد که در تعقیب چند ربات انسان نما سرکش است, بازی در درک حس و اتمسفر حاکم در فیلم افسانه ای Blade Runner بی نظیر عمل میکند, که با اضافه کردن چند ایده و محرک جدید به شکل مستقل به یکی از خوب های کلاسیک ماجرایی تبدیل می شود.

10 بازی برتر سایبرپانک

# 2: (Shadowrun (1994

بازی Shadowrun بر اساس یک نقش آفرینی تخته ای (مثل منچ)  با همین اسم ساخته شد که یکی از به جاه طلبانه ترین و به یاد ماندنی ترین تجربه های سایبرپانک برای کنسول های خانگی محسوب می شود. نسخه سگا جنسیس و سوپر نینتندو هر دو فروش خوبی داشتند اما نسخه جنسیس چیز دیگری است. Shadowrun یک بازی جهان باز بود که به شما اجازه می داد در یک پایتخت دیستوپیایی  جست و جو کنید شخصیت بازی را آپگرید کنید, پول جمع آوری کنید و پرده از معمای مرگ برادرتان بردارید. بازی از هم نسل های خودش چند قدم جلوتر بود و به لطف کیک استارتری که باعث ساخت Shadowrun Returns شد و اسپین آف Shadowrun Dragonfall نام بازی همچنان زنده است.

10 بازی برتر سایبرپانک

# 1: (Deus Ex (2000

یکی از بهترین بازی هایی که تا به حال ساخته شده, خیلی دور از ذهن نبود که Deus Ex بالاترین رتبه را در 10 بازی برتر سایبرپانک داشته باشد. نسخه های جدید تر یعنی Human Revolution و Mankind divided بازی های خیلی خوبی هستند اما باز هم به پای نسخه اصلی بازی نمی رسند که با ترکیب داستان پیچیده و پرکشش با گیم پلی آزادانه و عمیق تجربه ای را خلق کرد که تا آن موقع نظیرش را ندیده بودیم. قدرت انتخاب در اینکه چگونه یک مرحله را پیش ببرید واقعاً مبتکرانه بود. مخصوصا الان که بیش از یک دهه از بازی گذشته و بازی هنوز ارزش بازی کردن دارد. JC Denton یکی از خشک تری پروتاگونیست های دنیای بازی می باشد اما وارد کردنش به آینده ای دیستوپیایی و غم زده تجربه ای فراموش نشدنی است.

متشکریم که با 10 بازی برتر سایبرپانک در این هفته با ما همراه بودید. توجه داشته باشید که این 10 برتر بر اساس نظر و تجربه شخصی می باشد و شما می توانید نظر خودتان را با ما در میان بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha