آیا استفاده از تلفن همراه واقعا باعث سرطان می شود؟
تینا پورشاهید
نویسنده:تینا پورشاهید
ارسال شده در:16 بهمن 1396، 11:00

آیا استفاده از تلفن همراه واقعا باعث سرطان می شود؟

آیا تلفن همراه شما می تواند باعث  بروز سرطان در شما شود؟ شایعاتی مبنی بر اینکه استفاده از تلفن همراه می تواند به سرطان منجر شود، چندین دهه ای هست که شنیده می شود. اما مطالعات و بررسی های  جدید، چیز دیگری می گویند. بر اساس مطالعات رسمی انجام شده روی موش ها، هنگامی که موش در معرض شدیدترین و بالاترین سطح تشعشعات و امواج تلفن همراه قرار بگیرد، این وضعیت می تواند به طور بالقوه زمینه بروز سرطان را فراهم کند. با این حال، این گزارش ها اشاره می کنند که نتیجه آزمایش قطعی نیست.

بر اساس تحقیقات انجام شده روی موش ها، نشان می دهد که وقتی موش های نر در معرض این امواج شدید قرار گرفتند، آمار تومورهای قلبی در آنها زیاد شد ولی موش های ماده چنین وضعیتی نداشتند.

تلفن همراه

همچنین لازم به ذکر است که میزان تشعشعات و امواجی که موش ها در معرض آن قرار گرفتند، از حد معمول یک تلفن هوشمند خیلی خیلی بیشتر بود. مثلا در طول مدت دو سال، موش ها هر روز  9 ساعت در معرض تشعشعات تلفن هوشمند قرار داده شدند که معمولا حد استاندارد کار کردن با تلفن هوشمند برای انسان ها این حد در نظر گرفته نشده است و به ندرت کسی پیدا می شود که هر روز 9 ساعت با تلفن خود کار کند.

هنگامی که موش در معرض شدیدترین و بالاترین سطح تشعشعات و امواج تلفن همراه قرار بگیرد، این وضعیت می تواند به طور بالقوه زمینه بروز سرطان را فراهم کند.

مطالعه اخیر شواهد نامطلوبی را نشان می دهد که بر اساس آن، وقتی موش 9 ساعت در روز به مدت 2 سال در معرض امواج تلفن همراه قرار گیرد، میزان آسیب دیدگی  DNA، تومورهای مغزی و سایر انواع سرطان در این موش های تحت آزمون ، بسیار بیشتر از سایر موش ها بود. با این حال، محققان این تحقیقات اعلام کردند که هنوز شواهد کافی برای علت بروز این مساله و رابطه مستقیم بین میزان افزایش تومورها با اشعه موبایل را نتوانسته اند مشخص کنند.

از لحاظ ایمنی و سلامت عمومی، مطالعات انجام شده هنوز نتوانسته پاسخ شفاف و روشنی در مورد تاثیر امواج موبایل در بروز سرطان ارائه دهد، اما برخی از متخصصین معتقدند که تلفن های هوشمند برای سلامتی ایمن هستند و کاربران می توانند از آنها استفاده کنند. دکتر اوتیس برویلی، مدیر ارشد انجمن سرطان آمریکا، پس از خواندن نتایج مطالعه، به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت که پس از مطالعه این تحقیقات، موضع خود را در مورد تلفن های همراه تغییر نخواهد داد و توصیه خاصی به مردم در مورد استفاده از تلفن های هوشمند نخواهد کرد.

برویلی گفت: «این پیش نویس گزارش تحقیقی، موجب ایجاد نگرانی های زیادی می شود، اما آنچه من تاکنون به مردم گفته ام را تغییر نخواهم داد. شواهدی که ارتباط بین استفاده از تلفن همراه و بروز سرطان را تایید می کند، هنوز ضعیف است و تا کنون، ما شاهد خطر بالقوه بروز سرطان در افراد به موجب استفاده از تلفن همراه نبوده ایم.»

سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) که راهبرد کننده این مطالعه تحقیقی است ، معتقد است که :« محدودیتهای ایمنی فعلی در نظر گرفته شده برای تلفن های هوشمند و در ارتباط با سلامتی افراد، در استفاده از تلفن های همراه، سطح قابل قبولی از حفاظت از سلامت عمومی را رعایت می کنند. »

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha