پتنت جدید اپل برای عینک‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده
محمد قربانی
نویسنده:محمد قربانی
ارسال شده در:21 بهمن 1396، 17:00

پتنت جدید اپل برای عینک‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

اخیراً شایعات و اخباری به گوش می رسد که حاکی از آن است که اپل مشغول کار روی یک عینک واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بوده که مشخصات فنی آن مشابه گوگل گلس (Google Glass) است ولی اکنون با انتشار تصاویری از پرونده ثبت اختراع اپل، می توان حدس زد که ظاهر این گجت جدید چگونه خواهد بود.
این پتنت که توسط وب سایت پتنتلی اپل (PatentlyApple) دیده شده نشان دهنده یک سیستم اپتیکال برای نمایشگری است که روی سر سوار می شود. تعدادی لنز در این گجت جاسازی شده و این لنزها طوری طراحی شده اند تا تصاویر را به چشم کاربر بازتاب دهند و همه این اجزا در دستگاهی با طراحی جمع و جور و سبک تر از دیگر هدست هایی که تاکنون دیده‌ایم جای گرفته اند.
اگر بخواهیم اصطلاحی تخصصی برای توصیف این گجت به کار ببریم باید آن را سیستم اپتیکال کاتادیوپتریک (catadioptric) یا شکستی بازتابی نامید. این همان سیستمی است که در تلسکوپ ها به کار گرفته شده و نور را تا حدود زیادی فشرده می کند. همچنین در این هدست از اثر انحرافی کروماتیک که در آن حاشیه های رنگی در اطراف اشیاء به نمایش درآمده در هدست واقعیت مجازی و واقعیت افزوده دیده می‌شود خبری نیست.

واقعیت افزوده
طبق اطلاعات پتنت ثبت شده توسط اپل، این دستگاه هم حرکات سر را در فضای سه بُعدی (بدون نیاز به قرار دادن حسگر در اتاق) و هم حرکات چشم را برای تشخیص نقطه تمرکز کاربر دنبال می کند که این ویژگی برای تعیین عمق و افزودن واقعیت به صحنه لازم است.
اپل گزینه های زیادی را برای ورودی و خروجی عینک ها در نظر دارد. همه چیز از حسگرهای نور فراگیر گرفته تا کنترل های تِرَک پد (track pad) در این پتنت عنوان شده اند ولی به نظر می رسد که تمرکز اصلی این کمپانی روی سبک و راحت نگه داشتن این گجت برای استفاده طولانی مدت است.
همان طور که ویژگی های ذکر شده در پتنت ها، در عمل همگی به دستگاه های عرضه شده در بازار راه نمی یابند نباید انتظار زیادی از این پتنت اپل داشت. ولی واضح است که هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده برای اپل آن قدر اهمیت دارد که پتنتی برای آن ثبت کرده‌اند و اگر مهندسان این کمپانی به یک طراحی خاص دست یابند، اپل در نهایت ویژگی های هوشمندانه ‌ای را به هدست خود خواهد افزود.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha