مقایسه دو غول PUBG :Battle royal یا Fortnite مسأله این است
پژمان گل کار مقدم
نویسنده:پژمان گل کار مقدم
ارسال شده در:22 بهمن 1396، 19:00

مقایسه دو غول PUBG :Battle royal یا Fortnite مسأله این است

حالت Battle royal در بازی ها خیلی چیز جدیدی نیست اما در حال حاضر به خاطر همه گیر شدن بازی هایی مثل PlayerUnknown’s Battleground توجه ویژه ای را به سمت خود معطوف کرده است. پس از فروش دهها میلیون کپی در زمان دستررسی زودرسش, موج سرمایه گذاری روی ژانرهای این چنینی شروع شد. اگر چه بین بازی هایی که سعی در رقابت با PUBG داشتند Fortnite: Battle royal سر دم دار بوده و با اینکه بسیاری بازی را یک کلون دیگر از PUBG می دانند تفاوت های مهمی بین این دو عنوان وجود دارد.

کنتراست رنگی دو بازی اولین چیزی است که نظرتان را جلب می کند. PUBG جلوه ای واقع گرایانه و نظامی گونه دارد که باعث خلق محیطی زننده و خسته کننده می شود. در حالی که Fortnite  شبیه یک کارتون رنگارنگ, روشن و پر از انرژی است که حالت Battle Royal را متحول می کند. با وجود تفاوت در سبک گرافیکی هر دو بازی از موتور Unreal Engine4 استودیو Epic استفاده می کنند. در ضمن مبدأ هر دو, یک بازی دیگر بوده است.

Fortnite PUBG

از لحاظ شکل و قیافه PUBG خیلی بیشتر شبیه جد خودش است. خود «Player Unknown»  یعنی برندن گرین در ساخت ماد Battle royal  بازی Arma کمک کرد, و تغییرات مختلف در این ماد در نهایت به ساخت H1Z1: King of the Kill منجر شد که در واقع قبل از این که PUBG وارد معرکه شود, بازی قبلی Battle Royal محسوب می شد. با همه این ها PUBG با فرم بندی نظامی و تحریک غریضه تاکتیکی بازیکنان, تجربه ای در دسترس تر و پویا تر نسبت به اجدادش به به اشتراک می گذارد.

اکنون این سوال پیش می آید که: چگونه بین این همه بازی Fortnite توانسته پا به پای PUBG رقابت کند؟ Fortnite هم تاریخچه جنجالی خودش را دارد, اما ایده اصلی بازی از تلفیق حالت Horde بازی Gears of War با مکانیک ساخت وساز بازی Mincraft شکل گرفته که با اضافه کردن المان Loot بازیکنان را درگیر خودش می کند. اگر چه در ابتدا کنترل بازی سریع و بی دقت بود که بیشتر به درد بازی های arena shooter می خورد تا Battle Royal, اما در همان ابتدای کار Epic موفق شد با سرمایه گذاری درست Fortnite را با سیستم Battle royal خودش تطبیق دهد و در آخر قاچ خودش را از کیکی که پخته بردارد.

همچنین Fotnite  هنگامی که Battle royal خودش را منتشر کرد نسبت به PUBG دو برتری کلیدی داشت: هم رایگان بود هم این که برای PS4 و Xbox One در دسترس بود. PUBG اخیرا بازی را در مرحله دسترسی زودرس برای Xbox One قرار داده, اما تا بازی مثل Fortnite بهینه و روان شود مسیری طولانی پیش رو دارد. حتی در PC هم با بالاترین فریم ریت بازی احتمال کمی وجود دارد که باگ های بازی را تجربه نکنید.

وقتی بحث عملکرد نهایی پیش کشیده می شود تأثیر PUBG روی Fortnite کاملاً مشخص است. در هر دو بازی 60 ثانیه فرصت دارید تا در یک جزیره متروکه خودتان را برای مبارزه در منطقه اصلی بازی گرم کنید. 100 بازیکن بوسیله یک هواپیمای نفربر و چتر نجات به جزیره اصلی بازی وارد رقابت Deathmatch تک جانه می شوند. هرچقدر این رقابت تنگاتنگ ترمی شود به منطقه کوچکتر و شرایط مرگبارتری وارد می شوید, شما هرگز نمی دانید که آخرین مبارزه در کجا شکل خواهد گرفت. همه بازیکنان به دنبال اسلحه, مهمات و آیتم های سلامتی در سرتاسر نقشه در ساختمان ها و سازه های بازی به جست و جو می پردازند. شما می توانید این کار را به تنهایی انجام دهید یا وارد گروه های چند نفره شوید اما در آخر شرایط به شکلی یکسان پایان می یابد: آخرین نفر یا تیم که زنده بماند برنده محسوب می شود. از نظر مفهومی این دو بازی یکسان هستند اما در عمل به دو شکل مختلف نمایان می شوند.

Fortnite PUBG

بیشترین نکته ای که جلب توجه می کند تفاوت قوانین PUBG با Fortnite می باشد. در بازی  PUBG حرکت بازیکنان و شلیک اسلحه باید حساب شده و با برنامه باشد. موقعیت های تاکتیکی با تکیه بر موضع گیری درست و استفاده از محیط به سود خودتان, دراز کشیدن در یک بوته برای استتار و دور از ماندن چشم دشمن, بالا رفتن از صخره ها و درختان برای این که موقعیت بهتری برای شلیک داشته باشید, و چک کردن گوشه های هر خانه وقتی که واردشان می شوید تنها چند نمونه از تمرینات اصلی (و مقید) PUBG هستند. شلیک اسلحه ها و برخوردش با دشمن و تفاوت بین لگد اسلحه بسته به مدلش و آسیبی که به نسبت پوششی که دشمن به تن کرده نشان دهنده این است, جدا از انتخاب در اسلحه باید دقت کافی در هدف گیری داشته باشید. PUBG فقط به دقت مربوط است. شما نمی توانید حداقل در یک درجه یکسان چنین حرفی را راجع به Fortnite بزنید.

درست است که هدف گیری کلید پیروزی در Fortnite است اما روش کار با مسلسل ها و شات گان ها بیشتر شبیه به بازی Unreal Tournament است تا Arma. موشک و نارنجک هم جزو انبار مهمات Fortnite محسوب می شوند و تله ها به بازیکنان فرصت انواع ابتکارات هوشمندانه را می دهد. به خاطر ماهیت بازی, Fortnite شلوغ تر و پرهیاهو تر است و شما نمی توانید برای اینکه با بازیکنان دیگر رقابت کنید اهمیت ساختن سازه های مختلف را نادیده بگیرید.

Fortnite

سیستم ساخت وساز بازی از حالت Save the World بازی Fortnite وارد شده که برای پیروزی در رقابت حساسیت بالایی دارد. یک کلنگ که به عنوان تنها سلاح سردتان می تواند برای نابودی سازه ها و گیاهان و تبدیلشان به چوب, آجر و یا فولاد به کارتان بیاید. با این آیتم ها شما می توانید دیوار, پله, یا سقف بسازید و رویشان پنجره یا درب تعبیه کنید. وقتی به یک دشمن که در فضای آزاد و بدون سنگر قرار دارد شلیک کنید هیچ شکی نیست که به شکل غریضی, برای حفاظت از خودش و بالا بردن شانس بقا یک دیوار بلند جلویتان بالا بکشد. بالارفتن از کوه های وسیع بازی که کارمشکلی است به راحتی و با ساخت پله ممکن می شود. مکانیک ساخت و ساز Fortnite به شکل قابل توجهی  برای استفاده آسان است ولی استاد شدن در آن ها واقعاً سخت است.

PUBG از طرفی المان های ساخت و ساز نصف و نیمه که در سیستم نیاکانش وجود داشته را ندارد و به روی ارتقاء لوازم و اعمال تاکتیک های مختلف برای بقا در هر تیر اندازی تمرکز دارد. مکانیک های جست و جو در مناطق بزرگ بازی برای ابزارهای مختلف و کوچک تر شدن مرزهای بازی حس وحال یک شوتر تاکتیکی را القا می کند. باید با پوشیدن جلیقه ضد گلوله و کلاه محافظ خودتان را در مقابل دشمانان حفاظت کنید و با افزودن متعلقات مختلف قدرت سلاحتان را افزایش دهید. مدیریت ملزومات در بازی PUBG نقش محسوسی دارد در حالی که در Fortnite به جای مدیریت وزن و اندازه به 5 فضا برای ملزومات ساده وخلاصه شده اند.

 PUBG

هر دو بازی دارای نقشه ای بزرگ و وسیع می باشند, اما وسایل نقلیه در PUBG نقطه مثبتش در این زمینه می باشند البته اگر دچار چرخش های مرگبار یا طعمه دشمنان نشوید. اگرچه تفاوت اصلی بین PUBG و Fortnite در مبارزات فواصل نزدیکش است. اگر شما درون یا حول ساختمان یا شهری در PUBG درحال مبارزه باشید اما بازی تم Rainbow Six را داشته باشد با گشت زنی و زیر نظر گرفتن حرکات دشمنان شانس بقایتان را ارتقاء دهید. در Fortnite هر گوشه و کناری را می شود منفجر کرد. اگر می دانید در طبقه دوم ساختمانی دشمن پنهان شده می توانید با منفجر کردن طبقه زیرینش کل ساختمان را برای غافلگیریش نابود کنید. در هر دو بازی برای کشتن دشمن باید از عناصر غافلگیرانه استفاده کنید, اما نمی توانید PUBG را مثل Fortnite بازی کنید و بازی کردن Fortnite همانند PUBG شاید تا مدتی کارتان را راه بیاندازد.

غالباً در Fortnite وقتی بازی به شمارش تک رقمی می رسد شما دشمنان را در منطقه ای امن می بینید که در حال ساخت و ساز هستند تا بتوانند از منابع و منافعشان حفاظت کنند در حالی که دیدن ساختمان در منطقه بازی مکان دقیق دشمن را معلوم می کند, اما اغلب مواقع وقتی بازی PUBG به ثانیه های آخرش می رسد تبدیل به لحظه شماری می شود, شما توسط دشمن دیده می شوید و با پرتاب نارنجک دود زا به عنوان آخرین پوشش استفاده می کنید تا شاید فرصتی پیدا کنید تا در 100 ثانیه آخر بازی که به سرعت می گذرد کار را تمام کنید که واقعاً پرتنش و کمی ترسناک خواهد شد.

هر چه بیشتر در دو بازی کنکاو می کنید تجربه منحصر به فردی از Battle royal در هر دو می بینید, حتی با اینکه یکی دیگری را الگوی اصلی اش قرار داده است. هر کدام از دو بازی یا هر جفتشان عطش Battle royal را فروکش می کنند, چون هیجان رقابت با بیش از 90 بازیکن دیگر را در کمتر شوتری مثل این دو شاهد بوده ایم. برای شمایی که می خواهید بین این دو یکی را انتخاب کنید به یاد داشته باشید که Fortnite مناسب کسانی است که مبارزات شلوغ و پر هیاهو که بیشتر به ساخت وساز پایگاه تکیه دارد را به دقت و ظرافت ترجیح می دهند, در حالی که PUBG حس یک شوتر تاکتیکی و پراتهاب در Battle royal را منتقل می کند.

شما کدام یک را بیشتر می پسندید؟ نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

 

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
محمد 19 اردیبهشت 1398، 09:59

پابجی ی چیز دیگس اگه واقعا بازی های شوتری میزنید انتخاب شما پابجیه

B 08 خرداد 1398، 12:01

درست میگی