SpaceX و ارسال دو ماهواره آزمایشی به فضا جهت تامین اینترنت در سراسر دنیا
نویسنده:ندیم نجم آبادی
ارسال شده در:25 بهمن 1396، 11:30

SpaceX و ارسال دو ماهواره آزمایشی به فضا جهت تامین اینترنت در سراسر دنیا

پس از فرستادن یک خودرو به فضا و برنامه‌ی بلند پروازانه‌ی SpaceX (اسپیس‌اکس) برای گسترش قلمروی بشر به مریخ و ماه، حالا این کمپانی به مدیریت ایلان ماسک ماموریت دیگری را در پیش گرفته که با زندگی روزمره مردم ارتباط بیشتری دارد و توسعه شبکه جهانی اینترنت را شامل می‌شود.

SpaceX

در اواسط سال گذشته میلادی SpaceX اعلام کرد قصد آغاز تست ماهواره‌هایی را دارد که قادرند برای ساکنین سراسر کره زمین اینترنت پایدار و پر سرعت تامین کنند. در همان مقطع اعلام شد که حداقل یک ماهواره آزمایشی تا پایان سال 2017 به فضا پرتاب خواهد شد و دومین عملیات پرتاب نیز در اوایل سال 2018 صورت خواهد گرفت. البته چنین برنامه‌ای محقق نشد اما حالا کمپانی SpaceX قصد آغاز این پروژه با نام Starlink را طی چند روز آینده دارد.

روز شنبه‌ راکت فالکون 9 ماموریت حمل یک جفت ماهواره با اسامی مایکروسَت 2a و 2b به فضا را برعهده خواهد گرفت. البته این دو ماهواره آزمایشی تنها مسافرین فالکون 9 نیستند و یک ماهواره‌ی متعلق به دولت اسپانیا به نام Paz نیز همسفر آن‌ها خواهد بود. ماهواره Paz توسط کمپانی ایرباس و به منظور تقویت سامانه‌های راداری اسپانیا ساخته شده است.

شایان ذکر است که مایکروسَت 2a و 2b نمونه‌های تکامل یافته‌ی  مایکروسَت 1a و 1b هستند که قرار بود در سال 2016 به فضا فرستاده شوند اما به منظور توسعه‌ی تکنولوژی به کار رفته در آن‌ها، این عملیات با تعویق مواجه شد.

طبق اسناد ارائه شده به FCC (کمیسیون ارتباطات فدرال امریکا) برای بررسی عملکرد این ماهواره‌ها و تست شبکه، چندین پایگاه زمینی پیش‌بینی شده که یکی از آن‌ها در مقر اصلی SpaceX واقع در هاثورن کالیفرنیا است؛ دیگری در مقر اصلی تسلا واقع در فرمونت کالیفرنیا؛ دو ایستگاه دیگر در شهرهای مک‌گرگور و برونس‌ویل ایالت تگزاس و یکی در ردموند واشنگتن؛ همچنین سه خودروی ون نیز برای تست پایداری شبکه در هنگام حرکت درنظر گرفته شده‌اند.

مورد قابل ذکر دیگر این است که فعلاً مایکروسَت 2a و 2b نه به طور شبانه‌روزی بلکه تنها هنگامی که بر فراز این پایگاه‌ها استقرار داشته باشند قادر به مخابره اطلاعات هستند، چیزی حدود 10 دقیقه در روز؛ چرا که این عملیات یک برنامه آزمایشی محدود بوده و در نظر است Starlink تا سال 2024 با اضافه شدن 4000 ماهواره دیگر تکمیل گردد.

SpaceX

البته هرچند که شبکه Starlink به صورت تئوری این توانایی را دارد که میلیون‌ها و بلکه میلیاردها نفر را به اینترنت متصل سازد اما ایلان ماسک هدف اصلی پروژه را چیز دیگری توصیف کرده که عبارت است از کسب درآمد برای SpaceX جهت فراهم کردن مقدمات سفر به مریخ و شهرسازی در آنجا!

به تکامل رساندن پروژه Starlink هزینه‌ای بین 10 تا 15 میلیارد دلار خواهد داشت و با درنظر گرفتن برخی هزینه‌های جانبی احتمال افزایش این رقم هم وجود دارد. اما در دراز مدت درآمد قابل توجهی از این طریق حاصل خواهد شد و پول زیاد چیزی است که برای ساختن یک شهر مریخی به آن نیاز داریم.

گفتنی است که راکت فالکون 9 صبح روز 17 فوریه در ساعت 6:17 به وقت محلی از پایگاه هوایی وندنبرگ واقع در سانتاباربارای کالیفرنیا پرتاب خواهد شد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha