17 شباهت بین Game of Thrones و Star Wars: شمشیر والریان یا لایت سیبر
پژمان گل کار مقدم
نویسنده:پژمان گل کار مقدم
ارسال شده در:29 بهمن 1396، 01:00

17 شباهت بین Game of Thrones و Star Wars: شمشیر والریان یا لایت سیبر

کارگردانان عنوان (دیگه نمیگم پرطرفدار چون اخر کلیشس) Game of Thrones یعنی دیوید بنیوف و دی بی ویس قرار است سکان سری جدید فیلم های Star Wars را به دست بگیرند. که گمان نمی کنم در کهکشان های دور خیلی احساس غریبی بکنند. هر چه باشد Game of Thrones همان Star Wars است. فقط کافی است اسب ها را بردارید و سفینه های پرنده بگذارید، Death Star را بردارید و یکی دوتا اژدها اضافه کنید. حرف ما را قبول ندارید؟ لیست شخصیت هایی را که برایتان آماده کرده ایم را ببینید تا متوجه شوید  وستروس با کهکشان خیلی خیلی دور فرق چندانی ندارد. آهان….راستی….خطر اسپویل داستان !!!

Game of Thrones Star Wars

 1. Luke Skywalker / Jamie Lannister

بگذارید اول از همه به آسانتر ها بپردازیم. Jamie و Luke هر دو قهرمانان شریفی هستند که موهای طلایی دارند. هر دو پدران ظالم و کاریزماتیکی داشتند. هر دو دستشان را هنگام نبرد از دست دادند و باقی عمرشان را با دستی مصنوعی و فلزی ادامه داند. بله! می دانم دارید به چه چیزی فکر می کنید! مهمترین بخش شباهت را نگفتم. خب …باشد این را هم می گویم : هر دو عاشق خواهر خودشان می شوند.

Game of Thrones Star Wars

 1. Padme Amidala / Lyanna Stark

چه دور و بر برج عشق (Towe of Joy) باشید، چه به سیاره Naboo سر برنید، داستان خیلی فرقی نمی کند: یک زن جوان از خانواده اشرافی عاشق کسی که نباید می شود، به شکل مخفیانه با او ازدواج می کند، حامله می شود، هنگام تولد فرزندش جانش را از دست می دهد. سپس فرزندش بزرگ می شود و اصل و نسب خانوادگی اش تبدیل به رازی می شود که کل فرنچایز را سرپا نگه می دارد یا حداقل منبع بی نهایتی از تئوری طرفداران در اینترنت و فضای مجازی می شود. البته این مسأله آخری فقط در مورد Game of Thrones صدق می کند چون زمان Star Wars اینترنت کجا بود؟

Game of Thrones Star Wars

 

 1. Kylo Ren / Tyrion Lannister

تا حالا اصطلاح پسر ناخلف را شنیده اید؟ هم Tyron و Kylo به تنهایی زیر سایه پدرانشان زندگی کردند و هردو در حساس ترین لحظه زندگی شان پدرانشان را می کشند. پدرکشی تنها نقطه اشتراک این دو شخصیت نیست، بلکه زخمی روی صورت و روح هر دو باقی مانده که یاد آور تلاشی نافرجام برای ثابت کردن به پدرانشان باشد.

Game of Thrones Star Wars

 1. Leia Organa / Deanerys Targaryen

وقتی Dany و Leia داستانشان را به عنوان کالای ابزاری برای مردان قدرتمندتر (Viserys  در Game of Thrones و Tarkin در Star Wars) شروع کردند بعد از مدت کوتاهی ثابت کردند بیشتر از چیزی هستند که در نگاه اول دیده می شوند. هر دو زن تبدیل به رهبر انقلابی خودشان و دو تن از بهترین شخصیت ها در طول این دو فرنچایز قابل تقدیر شدند. به زبان ساده تر این را به مردان گوشزد کردند که: پرنسس ها را دست کم نگیرید.

Game of Thrones Star Wars

 1. Darth Vader / The Mountain

آقای Anakin Skywalker درون مذاب آتش فشان افتاد و قاعدتاً باید می مرد، همانگونه که Gregor خان Clegane وقتی شکمش با نیزه سمی Obreyn Martell سوراخ سوراخ شد باید کشته می شد. هر دو شخصیت توسط علم احیا شدند, اگر چه صورتشان را پشت ماسک هایشان پنهان کردند و تبدیل شدند به برده بی چون و چرای ستمگری قدرتمند تر.

Game of Thrones Star Wars

 1. Obi-Wan Kenobi / Beric Dondarrion

هر کدام از این دو مرد را زمین گیر کنید با قدرت بیشتری باز می گردند. Beric پس از مرگش در سری Game of Thrones باز می گردد که انجمن برادری بی پرچم را رهبری کند، در عین حال Obi-Wan در Star Wars پس از مرگش تبدیل به روح می شود که هر از گاهی Luke را نصیحت کند (خسته نباشی دلاور). به علاوه Beric می تواند شمشیرش را آتشین کند که تقریباً چیزی تو مایه های همان لایت سیبر با تکنولوژی ضعیف تر می باشد.

Game of Thrones Star Wars

 1. Yoda / Bran Stark

دو تا شخصیت کوچک اندام که قدرتی ویژه و دانشی مرموز دارند و همچنین زمان زیادی را به عنوان کوله پشتی پشت یک نفر مفتی سواری می کنند؟؟؟ اصلاً فراموش کنید چه گفتم….. Yoda و Bran هیچ شباهتی به هم ندارند.

Game of Thrones Star Wars

 1. C-3PO / Samwell Tarly

هر دو کمی ترسو هستند، پس به درد میدان نبرد نمی خورند، خیلی از استراتژی سر در نمی آورند پس بیخیال این شوید که در اتاق جنگ از آن ها مشورت بگیرید. البته اگر اطلاعاتی بی ارزش در مورد تاریخچه چیزی می خواهید از Sam یا C-3PO بپرسید تا سرتان را درد بیاورند، (نه، اصلاً نمی خواد بپرسین, خودشون می گن, خفه هم نمی شن)

Game of Thrones Star Wars

 1. Han Solo / Davos Seaworth

درست است که کشتی Black Behta از نظر باحالی به گرد پای Millenium Falcon هم نمی رسد، اما Davos و Han هر دو قاچاقچی هایی هستند که دلی مهربان دارند و بین نه یکی بلکه دو شورش مختلف گیر می کنند. عشق Han به Leia و علاقه Davos به دختر استنیس، Shireen نشان می دهد که هر دو نقطه ضعفی مشترک در مورد پرنسس ها دارند.

Game of Thrones Star Wars

 1. Lando Calrissian / Walder Frey

بله، Lando در آخر تبدیل به یکی از فرمانده های شورش متحدین در Star Wars تبدیل می شود و Walder Frey به جایی می رسد که بچه هایش را در کیک می خورد، هر چه باشد Game of Thornes با کسی شوخی ندارد. اما این دو فقط به یک دلیل با هم در فهرست قرار گرفتند: هر دو در حق مهمانشان جفا کردند.

Game of Thrones Star Wars

 1. Rey / Arya Stark

Arya و Rey باید با همدیگر یک باشگاه بزنند تحت عنوان دختران خود مختاری که سرتاسر دنیا (یا کهکشان) را برای برقراری یک نظام کهن زیر پا می گذارند و استاد هایی دارند که یک عوضی به تمام معنا هم هستند و سپس به یاری دوستان و خانوادشان می شتابند (یکم برای تیتر سر در طولانی به نظر می رسه…خودشون یه اسم کوتاه تر پیدا می کنن). اعضای باشگاه فقط دو نفر خواهند بود، اما حداقل این دو شیر زن بحث های مشترکی زیادی دارند که راجبش صحبت کنند و از آنجایی که هر دو شمشیر زن های ماهری هستند کلی وقت دارند که با هم تمرین کنند.

Game of Thrones Star Wars

 1. Palpatine / Littlefinger

اگر در Star Wars نقشه امپراتور جواب داده پس باید در Game of Thornes برای Littlefinger هم جواب بدهد. هر چه باشد راه انداختن یک جنگ داخلی و شوراندن یک جناح علیه دیگری و صاحب قدرت شدن پس از افتادن آب ها از آسیاب نقشه قرص و محکمی به نظر می رسد. گویا نقشه زودتر در Star Wars لو رفته بود و در Game of Thrones دیگر جوابگو نبود. شرمنده بیلیش جان، باید به فکر یک نقشه دیگر می بودی!

Game of Thrones Star Wars

 1. Supreme Leader Snoke / Tywin Lannister

تصور کنید که همه چیز در دستانتان است. بزرگترین و بدترین بد دنیا هستید. ثروتی بی حد و اندازه دارید. چندین سپاه گوش به فرمان شما هستند. حالا تصور کنید که پسرتان (یا جانشینتان) تصمیم می گیرد از پشت به شما خنجر بزند و همه این چیزها را در میانه راه از شما برباید و به حکومتتان پیش از موعد مقررش پایان دهد و همه چیز را به آشوب بکشاند. خب Tywin و Snoke نیازی نیست از این تصورها بکنند. این چیزی بود که بر سر هر جفتشان آمد و بار دیگر این مثل قدیمی را ثابت شد که: اولاد جماعت وفا نداره.

Game of Thrones Star Wars

 1. Jek Porkins / Hot Pie

نه تنها هر دو شخصیت تپل به نظر می آیند بلکه اسم هر جفتشان از روی نوعی خوراکی گرفته شده است (باور نمی کنید یه سرچ تو گوگل بکنین). همچنین وقتی Porkins را پشت جنگنده می بینیم با خودمان می گوییم بهتر بود Porkins هم مثل Hot Pie به جای اینکه TIE fighter بترکاند در نانوایی، جایی کار می کرد ( باشه بابا، طرفدارای Star Wars عصبی نشن، همون اسم خوراکی رو بچسبیم بهتره اصلاً هم تپل نیست).

 1. Grand Moff Tarkin / Cersei Lannister

شیطان در شکل های مختلف ظاهر می شود. در مورد Tarkin و Cersei به شکل شخصیتی سرد و با وقار در آمده است. غرور برای این دو به منزله ضعف محسوب نمی شود. چه معبدی پر از دشمنان با گناه و بی گناه در Game of Thrones و چه سیاره Alderaan مخفیگاه شورشی ها در Star Wars باشد، Tarkin و Cersei تمامی مشکلاتشان را با منفجر کردنشان حل می کنند.

Game of Thrones Star Wars

 1. Poe Dameron / Jon Snow

نمی خواهیم بگوییم که این دو سربازی خوشتیپ و کاریزماتیک به خاطر حمله بدون فکر به دشمنان، عین هم هستند. هر چه باشد یکی به شمشیر والریانی مجهز است و یک گرگ غول پیکر دارد و دیگری جنگنده X-wing  می راند و با یک ربات خپل همراهی می شود. فقط این را مد نظر داشته باشید که اگر ادمیرال Holdo در حوالی Battle of Basterds (نبرد جان اسنو و رمزی اسنو) می بود پادشاه شمال پس از جنگ باید چه صحبت های طاقت فرسایی انجام می داد، که خیلی آشنا به نظر می رسد.

Game of Thrones Star Wars

 1. Jar Jar Blinks / Joffrey Baratheon

یکی بچه ننه ای لوس و روانی. دیگری یک احمق گوش دراز. خب لابد می پرسید شباهت Jar Jar با Joffrey در چیست؟ جواب سادس: همگی از جفتشان بیزارند. بینندگان در سرتاسر دنیا برای مرگ غافلگیر کننده و زجرآورشان دعا می کردند. در حالی که Joffrey خلاصه تقاص نفرت انگیز بودنش را پس داد، هنوز برای مرگ Jar Jar لحظه شماری می کنیم.   بنیوف و ویس اگر صدای ما را می شنوید به این آرزوی دیرینه جامه عمل بپوشانید، چشم امیدمان به شماست، فرصتش را دارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha